Postul nu e post destul

Cum ar putea depăşi România Germania

Ovidiu Eftimie

Aflăm din presa centrală că în ţara Uzbekistan s-a tăiat internetul în ziua cu examenele de la Bac, ca nu cumva să poată copia ăia. Totodată, s-au tăiat şi mobilele. “S-ar putea face asta şi în România?”, se întreabă reporterii cotidianului Adevărul.

N-o să facem glumele alea fireşti, cu ministrul Informaţiei şi Tehnologiei din Uzbekistan care a confiscat stick-ul de mobil şi cele trei celulare din ţară. O să ne ocupăm de partea a doua, aia cu “s-ar putea face asta în România”.

Tăierea internetului şi a celularelor în România pentru o zi ar putea avea consecinţe catastrofale. Practic, 90% dintre ziare nu ar mai apărea a doua zi, cel puţin un milion de site-uri şi bloguri se vor închide, iar producătorii de televiziune se vor sfâşia s-o aibă pe Monica Tatoiu în studio.

Cel mai nasol o să fie prin birouri: rămaşi fără internet şi mobil cu sute de mii de minute, românii ar putea să se apuce să muncească, în lipsă de altceva mai bun.

Share:

21 comments

  1. dyers_eve 4 August, 2011 at 11:48

    Da’ ce, bre, internetu-i maioneza, sa-l poata taia oricine?

  2. sabina 4 August, 2011 at 11:49

    Ca sa nu mai vorbim de cele mai catastrofale dintre consecinte, si anume scaderea traficului DC, si sinuciderile in masa ale cititorilor, nemaiavand unde trolla!

  3. costin 4 August, 2011 at 11:56

    Să te duci tu la muncă!

  4. dyers_eve 4 August, 2011 at 12:06

    Imi pare rau, dar tre’ sa fluier ofsaid in atac la Indragit: in articol zice ca s-a taiat netu’ in ziua examenelor de admitere la facultati, nu la BAC (omg, uzbecii au facultati???). Deci, exercitiul de imaginatie e usor superfluu, pentru ca la noi n-au de ce sa taie netu’ si semeseu’ in ziua aia. La noi e concurs de dosare, si e locuri la “cu taxa” pentru toata lumea.
    Iar partea de final, aia cu munca, e o aroganta la adresa poporului roman, pentru care ai merita sa te umple Vadim de bale, Indragitule.
    P.S.: mi-ar placea totusi sa pice netul, doar ca sa vad ce face Cartianu cu iPadu’ 🙂

  5. sebra 4 August, 2011 at 12:12

    “românii ar putea să se apuce să muncească, în lipsă de altceva mai bun”- n-aş paria pe asta. Toate computerele au solitaire :))

  6. Ciprian 4 August, 2011 at 12:12

    Nu cred ca Uzbekistanul sta asa rau la capitolul celulare si laptoape.. prea ai exagerat.

  7. dyers_eve 4 August, 2011 at 12:22

    @sebra: Mie imi place mai mult Minesweeper 🙂

  8. sebra 4 August, 2011 at 12:29

    @dyers_eve:
    Ăla-i prea greu!!

  9. Ciprian 4 August, 2011 at 12:29

    La o vânătoare de raţe, Ceauşescu trage cu puşca într-un stol. Rateu. Mare jenă. Din stufăriş, Păunescu salvează momentul cu un catren ad-hoc: “Priviţi aceste raţe/ Şi moarte ele zboară/ În aer le susţine/Doar dragostea de ţară”

  10. sebra 4 August, 2011 at 12:31

    @Ciprian:
    =))

  11. RoseN 4 August, 2011 at 12:34

    @sebra: Quel horreur! tocmai am verificat monstruleţul meu si n-are nici un joc…pai se poate asa ceva? ma simt discriminata =))

  12. sebra 4 August, 2011 at 12:37

    @RoseN:
    Caută bine că trebuie să aibă!

  13. Cristi 4 August, 2011 at 12:58

    @RoseN: Instaleaza unul preventiv. :))

  14. Lecteriţa 4 August, 2011 at 13:09

    Au si uzbecii Bac?

  15. ZeceDeZero 4 August, 2011 at 13:18

    In ziua in care se va opri netul sper sa gasesc ziarul Daily Cotcodac cu articolele pentru acea zi in fata casei.

  16. kekee 4 August, 2011 at 13:20

    Nu mai bine tăiem Bac-ul ?
    Că şi aşa îl iau toţi ( în sesiunea de toamnă ).

  17. serban 4 August, 2011 at 13:49

    Cum să tai, dom’le, internetu’?
    Da’ cin’te crezi? Burebista?

  18. sidryane 4 August, 2011 at 15:13

    Au si BAC, si facultati, si elevi foarte destepti:)
    Am avut colegi din Uzbekistan, tot respectul!

  19. Insignifianta 4 August, 2011 at 23:24

    “Aflăm din presa centrală”.
    Tot e bine că mai citeşte cineva “presa”. Fie, ea, şi centrală.

  20. Ramses3 5 August, 2011 at 13:59

    nu e bine ca se intareste leul, si pierdem la export

  21. Klaus 9 August, 2011 at 22:36

    @Ciprian: Complet era:
    “Priviti aceste rate, si moarte ele zboara,
    Tot ce le tine-n aer e dragostea de tara
    Traiasca Ceausescu si rata proletara!”
    Si eu cedeam ca e scrisa de maestrul Vadim :))