Postul nu e post destul

Recomandări de seară

Am văzut de zeci de ori clipul ăla stupid cu „românii iubesc berea” şi de fiecare dată mă întreb acelaşi lucru: dacă românii iubesc aşa mult berea, de ce mama dracului nu beau una?? Aceeaşi nelămurire o am şi cu reclama la Golden Brau: păi dacă „celor de la Golden Brau le place să facă bere”, de ce nu fac, îi opreşte cineva? E, în aceeaşi ordine de idei aflu de la Groparu că la Cluj e zilele astea ceva scandal numit războiul berii. O să-i rog pe colegii Groparu şi Eftimie să mă ierte pentru ce mizerie o să spun acum, dar bere se face în Irlanda, în Cehia şi accidental în Anglia şi Germania. Aia pe care o iubesc românii e borhot de hamei şi foloseşte ca îngrăşământ de burtă.

Altul care nu pricepe că nu-i poţi pune ţopârlanului scaunul sub fund şi volanul în mână şi gata, ai făcut lord din el.

L-am adus pe Camionagiu aici, într-o companie dintre cele mai alese (de pildă: Eftimie), l-am învăţat cum să scrie un text, am încercat să-i deschid ochii asupra superiorităţii umorului subtil, fără glume, în faţa glumelor de cazarmă, şi poftiţi de vedeţi rezultatul.

Fata asta scrie foarte, foarte bine. Dar nimic nu-i pierdut, poate o luăm într-o zi la Daily Cotcodac şi o dezvăţăm.

Share:

29 comments

  1. RoseN 13 July, 2011 at 20:35

    =)) Bravo Cami, bravo Insi =))

  2. ionut 13 July, 2011 at 20:37

    Bere se face si in Belgia 🙂 chiar mai buna decat in Cehia, Germania sau Anglia .
    Spre deosebire de tarile de mai sus, Belgia nu se bate cu pumnul in piept. Si ei chiar fac bere 🙂

    Si …Bravo Insi 😛 🙂 (Nu ma asteptam sa mi-o ia inainte Rosen, mai ales asa, bolnavioara:) )

  3. RoseN 13 July, 2011 at 20:47

    @ionut: Noooo, asa asa, zi la toata lumea :)) ca-mi tin astia prohodul imediat :))
    P.S. ti-am zis eu, prea esti tu destept =))

  4. eftimie 13 July, 2011 at 20:56

    Ca idee, berea se face în Cehia, unde se fac şi umoriştii adevăraţi (hasek, capek). Abia apoi în ţările alea de care zici tu. Totodată, berea românească are prostul obicei de a-i îngrăşa doar pe graşi. Pe ăia slabi nu se pune deloc.

  5. ErRon 13 July, 2011 at 21:11

    @RoseN: Dupa cate vad, nu ai o opinie foarte buna despre colegii comentatori!!
    Si rau faci!:D
    Ca de-ai spune ce bai ai, ar sari fiecare cu un tratament, o reteta sau un sfat, toate inainte de prohod!:P

  6. RoseN 13 July, 2011 at 21:21

    @ErRon: Ba cum sa nu, foarte buna parere am ;;)! Da’ inca nu stiu ce am, in primul rand mi-ar trebui o ghicitoare cre’ca =)) sau poate un doctor =))

  7. V3nt0R 13 July, 2011 at 21:25

    Cea mai buna bere se face in Japonia !!!

    Bine, nu contine drojdie de bere, malt, hamei, sau chiar apa, dar astea sunt detalii :d .

  8. Dan1 13 July, 2011 at 21:31

    @RoseN: Sau un paracetamol! Sinus! =))

  9. Dan1 13 July, 2011 at 21:35

    Aşaa, acu’, să continui: dom’le deci Camio si Livia Buşu ştie să scrie, daaa? Ailalţi scrie cam lung aşa, şi am aţipit în timp ce citeam, daaa? =))

  10. Cms 13 July, 2011 at 21:44

    @RoseN:
    Vrei un doctor? Eşti pregătită să treci prin aceste încercări ?
    P.S. Orice asociere cu doctorul Şendroiu este strict întâmplătoare.

  11. Dan1 13 July, 2011 at 21:54

    Faci tu cum faci si o aduci pe palarii! =))

  12. RoseN 13 July, 2011 at 21:57

    @Cms: =)) faci tu misto de omu bolnav =))

  13. Dan1 13 July, 2011 at 21:59

    @RoseN: Nu se zice “bolund” în Ardeal? =))
    Sau nu e tot aia? =))

  14. Ina_adevarata 13 July, 2011 at 22:01

    Io am vrut sa comentez la Insi pe blog, da’ trebe sa imi aleg un profil dintr-o lista in care individualitatea mea nu se regaseste. Insi, voiam sa zic ca e misto textul, intr-un mod ceva mai elegant de atit. Bravo. Succes. Vezi ca-s pe-aproape; individualitatea mea iti sufla-n ceafa, ai grija ce faci.

  15. sebra 13 July, 2011 at 22:09

    …poate o luăm într-o zi la Daily Cotcodac şi o dezvăţăm.
    Slabe speranţe! Năravul din fire, n-are lecuire! 😀

  16. Dan1 13 July, 2011 at 22:11

    @RoseN: Si mai ai grija, ca-mi amintii un banc de zicea cam asa:
    – Doctore, ma doare aici, în partea dreapta!
    – Dezbracati-va domnisoara!
    – Si unde-mi pun hainele?
    – Aici, lânga ale mele!

  17. RoseN 13 July, 2011 at 22:14

    @Dan1: =))
    Multumesc, cat esti tu de grijuliu!

  18. Cms 13 July, 2011 at 22:22

    @Dan1: Te referi la “Dr. Jones”? Dacă da, pun o nouă precizare: orice asociere cu o anumită pălărie este strict întâmplătoare! 😀

  19. Lecteriţa 13 July, 2011 at 22:31

    M3bis are firma de sonorizare pentru astfel de concerte??? Ce scrie pe boxele de sub platforma pe care dansează târtănoasele alea? Şi, oare nu dansează pe un camion? Ia uite mogulii-asociaţi, umblă cu curvăsăreala prin târg!

  20. Mortyse 13 July, 2011 at 23:21

    @ionut Discutand despre berile lumii cu un belgian: “The English!?!?! They drink horsepiss!!!!!”

  21. Mortyse 13 July, 2011 at 23:30

    @Julius: Azi e ziua de periat comentatorii si autorii? Mai-mai! Merita si Camionagiu ridicat nitelus in slavi… 🙂
    Insi stim ca e poetic de buna la scris. Si pe-aici ne incondeiaza bine…

  22. sebra 13 July, 2011 at 23:43

    @Mortyse:
    Urmează cei din spam? :))

  23. Mortyse 13 July, 2011 at 23:44

    O, daaaaaaaaaa, o zi dedicata lui T0@d3r si platitorului de taxe nemtesti, asta ar fi un deliciu!

  24. ionut 13 July, 2011 at 23:50

    @Mortyse: :)) Stia el ce stia . Si nemtii cred ca ar fi mai putin galagiosi daca ar incepe sa bea bere cu 11% alcool 😀

  25. N.A. 13 July, 2011 at 23:55

    Fata asta, Signi, scrie foarte, foarte bine si ma chinui si eu sa comentez si nu reusesc. Fata, fa ceva si mai repede ca uit ce vroiam sa spui si nu-mi vin des chestii profunde de zis!

  26. Insignifianta 14 July, 2011 at 00:32

    @la toata lumea de pana acu’: :”> si :X si >:D<
    Bonus, @admin: :-@ si :-/ si :-w
    P.S. Mersi, M3bis! ^:)^

  27. Insignifianta 14 July, 2011 at 00:59

    De data asta, mi-au placut toate recomandarile de seara (ca si in alte dati, dar, mai rar, ca acum… 😛 ). Cu razboaiele astea cu berea, n-am prea inteles eu, ca nu obisnuiesc. Razboaie, zic…nu obisnuiesc… 😛
    @ Camionagiu: Fetele se simte bine, chiar foarte bine, la pariu! Numai uite ce miscare, numai uite ce unduire are… 😀
    La Moshe @ Mordechai tre’ sa mai iau niste lectii de condus, ca nu mai stiu exact culorile pe care se sta si alea pe care se pleaca! Vad ca depinde si dupa oras, mai nou. 😛

  28. CID 14 July, 2011 at 01:11

    Cea mai buna bere se face in Cehia.
    Trei argumente:
    1.Cehii au cel mai mare consum de bere pe cap de locuitor din lume.
    2.In orasele cehesti berariile sunt din 5 in 5 metri.
    3.Inca n-am gasit bere ceheasca proasta si am baut cam din toate sorturile de bere care se produc in Europa.

  29. Sabotor 14 July, 2011 at 10:27

    @CID
    Daca consuma mult nu inseamna musai ca-i buna berea, ci doar ca beau ei mult. La fel, daca au berarii din 5 in 5 metri nu inseamna neaparat ca au bere buna, inseamna doar ca-s betivi. Dar la punctul 3 trebuie sa-ti dau dreptate :D.