Postul nu e post destul

Harvard 1869, rezolvarea problemei cu dobânda. Stash, felicitări simple

Aseară, înainte să plec la bere, v-am lăsat cu o problemă de matematică (de fapt, mai mult de logică) dată la admitere la Harvard în 1869. V-am creat toate condiţiile. Nu trebuia decât să străluciţi.

Pe la miezul nopţii, când m-am întors acasă, s-a dus dracului toată bună-dispoziţia căpătată la Hanul lui Manuc cu ajutorul banilor de salarii ai lui Eftimie şi Camionagiu: DJ Cotco iar pusese o prostie, iar rezolvările la testul dat la Harvard…

Sandi, cum ai reuşit, măi Şloim, să-ţi dublezi suma în 5 ani, dintr-o dobândă de 8%?? Borg, mai multă atenţie la cifre, lucrezi cu banii oamenilor. Nina, pe tine nu te-ntreb cum ai ajuns la suma aia fiindcă eşti femeie, sunt convins că ai o explicaţie bună, pe care nu ţinem neapărat s-o auzim.

Iată-mă deci la 1 noaptea, bine parfumat, punându-mi căştile pe urechi şi lăsându-mă purtat de muzica divină a matematicii (adică, dacă am greşit ceva, vom da vina pe băutură).

Cât reprezintă 50 lire sterline şi 12 şilingi la o dobândă de 8%, la sfârşitul a cinci ani, două luni şi trei zile?

ȘÍLING, șilingi, s. m. 1. Monedă divizionară englezească, valorând a 20-a parte dintr-o liră sterlină. 2. Unitate monetară a statului austriac. – Din engl. shilling, germ. Schilling.

PÉNNY s.m. Monedă divizionară engleză valorând până în 1971 a douăsprezecea parte dintr-un șiling; astăzi a suta parte dintr-o liră. [Scris și peni, pl. pence. / < engl. penny]. 50 x 20 = 1000 silingi Carevasăzică, avem Total: 1012 şilingi folosim regula de 3 simplă pentru aflarea dobânzii 1012... 100 x ... 8 dobanda primul an = 80,96 silingi; total primul an – 1092,96 silingi dobanda anul 2 – 87, 4368 silingi; total anul 2 – 1180,3968 silingi dobanda anul 3 – 94, 431744 silingi total anul 3 – 1274, 828544 silingi dobanda anul 4 – 101, 98628352 silingi, total anul 4 – 1376, 81482752 dobanda anul 5 = 110, 1451862016, total anul 5 – 1486, 9600137216 silingi dobanda anul 6 = 118, 956801097728, pentru 12 luni dobanda/lună = 9,913066758144, pe 2 luni = 19,826133516288 o luna = 30 zile, dobanda pe 3 zile = 0,9913066758144 dobanda pe 2 luni si 3 zile = 20, 8174401921024 TOTAL = 1507, 777453913702 silingi Adica 75, 388872695 lire Adica 75 de lire şi 7,77745 silingi Adica 75 de lire, 7 şilingi şi 9 pence PS: Nu-i nimic, sunt convins că o să descucaţi mai bine la subiectele din greaca veche. PPS: De la matematică, a doua zi dimineaţă te doare capul îngrozitor.

Share:

35 comments

  1. Radu Udrescu 29 July, 2011 at 11:47

    Cu PPS-ul sunt de acord si eu…

  2. laurentiu 29 July, 2011 at 11:49

    Daca aici se servesc astfel de probleme, nu pot sa nu ma gandesc ce trebuie sa faca Toader si Constantin pentru o gamela!

  3. Lecteriţa 29 July, 2011 at 11:59

    Atatea poolicării ca aici, n-am mai văzut! Cum adica, şilingi? Such a pervert! =))

  4. sebra 29 July, 2011 at 12:03

    Şi de ce v-aţi bolduit aşa??

  5. N.A. 29 July, 2011 at 12:07

    Noi astia care n-am baut bere n-am inteles nimic.

  6. JULIUS 29 July, 2011 at 12:09

    @N.A.: ce v-as mai da cu capul de tabla!

  7. ErRon 29 July, 2011 at 12:18

    @JULIUS: Pentru ca n-am baut bere, sau pentru ca nici nu ne-am batut capul cu dobanda alora??:D

  8. costin 29 July, 2011 at 12:26

    Imi pare rau dar demonstratia ta e eronata. Nu este in powerpoint!
    Tu aici vorbesti cu oameni corporatisti care stiu sa rezolve problemele doar prin powerpoint la care accepta si insertii de tabele excel (dar fara exagerari). Si in culori cat mai vesele

  9. M3bis 29 July, 2011 at 12:28

    Deci era cu capitalizarea dobânzii la un an şi fără comision de retragere înainte de maturizare! De ce nu zici, bre, aşa? 75 de lire, 7 şilingi şi 9 pence e răspunsul corect! 😀

  10. sebra 29 July, 2011 at 12:34

    @M3bis:
    Te-a ţepuit banca cu comisionul de retragere înainte de maturizare, că prea insişti cu asta? :))

  11. JULIUS 29 July, 2011 at 12:35

    nici un like pentru comentariul “ce v-as mai da cu capul de tabla”??

  12. sebra 29 July, 2011 at 12:40

    @JULIUS:
    Te-ai crezut amuzant, sau de ce?? :))

  13. N.A. 29 July, 2011 at 12:40

    @JULIUS: Hai ca-ti dau eu unu’ =))

  14. M3bis 29 July, 2011 at 12:42

    @sebra: Nu, că n-am nici credite, nici depozite. Eu ţin banii în dulapul de la baie, sub prosoape!

  15. M3bis 29 July, 2011 at 12:43

    @N.A.: Un cap de tablă, nu? Să-i treacă durerea… =))

  16. N.A. 29 July, 2011 at 12:45

    @sebra: S-ar putea totusi sa functioneze. E motivul pentru care am mancat matematica in cls. a VIII-a pe paine si am intrat cu 9,80 sau ceva de gen la liceu. Ulterior imi parea rau ca n-am dat la unul de mate, chiar la Mircea (al mai bun din oras) puteam sa intru. Profa de mate, Matei, era genul proaspat coborata de pe matura, ii dadea pe baieti cu capul de tabla, le mai pleznea si pe fete. E nu mi-am incasat-o dar mama, mama, ce frica mi-era de ea…
    Ma rog, deoarece am dat la profil de filologie si am scapat de Matei n-a durat decat o vara ca sa uit aproape tot ce stiam….

  17. N.A. 29 July, 2011 at 12:46

    @M3bis: Zi adresa mai exacta.

  18. N.A. 29 July, 2011 at 12:48

    @ErRon: No, bine, daca-i musai, hai, fata, sa bem cate o bere, sa nu se supere omu’ atata pe noi.. 😀

  19. Raluca 29 July, 2011 at 12:56

    S-a redeschis Hanul lui Manuc? Ce misto, nu am apucat deloc sa merg pana acum.

  20. sebra 29 July, 2011 at 13:24

    @N.A.:
    Funcţionează când e înainte. Eu l-am încins pe fii’miu în clasa a V a sau a VI a că nu ştia să rezolve o problemă prin teorema lui Pitagora. Când a învăţat-o la şcoală, a venit botos acasă: -mama, m-ai bătut degeaba, abia acum ne-a predat-o!, -las’că ai înţeles-o mai bine, i-am zis 😀

  21. sabina 29 July, 2011 at 13:26

    @Raluca: De mai demult! Du-te repede, cat e gol si frumos rau!!! 🙂

  22. sabina 29 July, 2011 at 13:32

    @JULIUS: Sa stii ca doare capul si de la trollat! Ma doare rau, iar matematica n-am facut si de la bere n-are cum!

  23. serban 29 July, 2011 at 14:23

    @M3bis:
    Păi cine a zis că trebuia să ştii istorie bancară?

    Răspunsul e corect numeric doar.
    La modul de calcul e o mică diferenţă: dobânda zilnică era 1/365 din cea anuală şi nu 1/30 din cea lunară. Cred că se scădeau 0.1 puncte din notă.

  24. Cristi 29 July, 2011 at 14:29

    @M3bis: Da’ ce saltea la pat nu ai ca tot omul?

  25. M3bis 29 July, 2011 at 14:46

    @Cristi: M-am certat cu nevasta, dorm pe canapea!

  26. RoseN 29 July, 2011 at 15:01

    @M3bis: Cu care din ele? =))

  27. M3bis 29 July, 2011 at 15:04

    @RoseN: 😛

  28. Lecteriţa 29 July, 2011 at 15:23

    Eu nu ma adresez acum lui M3bis, ca sa nu ma duc la beci, deci vorbesc la general: Cum sa dormi pe canapea? Asta e tratament pentru barbatul casei? N-aveti si voi un pres la usa? =))

  29. M3bis 29 July, 2011 at 15:26

    Pe ăla doarme căţelul, că şi el a supărat-o!

  30. Lecteriţa 29 July, 2011 at 15:29

    @M3bis:
    Nici nu vreau sa-mi imaginez cum e cand o supara seful de scara sau vecinii de palier!

  31. camionagiu 29 July, 2011 at 15:37

    eu nu-nţeleg

  32. serban 29 July, 2011 at 15:56

    @camionagiu:
    Normal, nu a intrat niciun camionagiu la Harvard în 1869, m-am documentat.

  33. punKreas 29 July, 2011 at 22:01

    Se vede ca esti inginer. Daca erai absolvent de automatica, ziceai ca ai 1024 silingi =))

  34. borg 30 July, 2011 at 00:24

    Pfoai ce triseaza mogulu’, deci cu dobanda capitalizata. Da dejaba se streseaza, un mogul adevarat, un carpanas pus pe facut avere ar fi calculat cu pence nu cu shilingi, doara tot banutzu conteaza.

  35. vlad 2 August, 2011 at 12:45

    Bre nea Julica, daca depozitul e cu capitalizare la an, nu-ti da nimeni dobanda pentru alea 2 luni si 3 zile. Daca e cu capitalizare la luna ai 2 probleme: ai calculat prost suma dupa primul an si nu-ti da nimeni dobanda pentru cele 3 zile. Daca e cu capitalizare zilnica (ING style) ai calculat prost suma dupa primul an.
    In locul tau m-as da singur cu capul de tabla. Sau as bea mai putina bere inainte de a rezolva probleme de clasa a 9-a (nu a 5-a eftimie!).Refa calculele si vezi daca-ti da: 76 lire si 10 silingi si 4 pence.
    P.S. da-ne cu capul de tabla pe amandoi pentru cacofonia “cu capul”.