Postul nu e post destul

Exclusiv! Cercetătorii americani confirmă studiile olimpicului la chimie Îndr. Eftimie

Ovidiu Eftimie

V-am povestit acu’ ceva timp că ecologiştii sunt cam tâmpiţi şi că povestea aia cu stinsul luminii o oră pe an ca să salvăm pământul face mai mult rău decât bine. Click AICI să vezi ce-am zis!

Practic, deştepţii au stins luminile prin oraşe şi au oferit nişte seri romantice la lumina lumânărilor. Care poluează la fel de mult, ba chiar mai mult decât becurile. Dar aşa e în ţara asta, nu avem grijă de olimpici şi nici nu-i promovăm (am fost olimpic şi la chimie şi am luat 10 la Bac la materia asta, ca idee).

Concomitent cu studiile mele în domeniu, bazate pe manualul de chimie organică dintr-a doişpea, “Cercetători de la Universitatea din Carolina de Sud, coordonaţi de dr. Amid Hamidi, spun că unele lumânări parfumate emană un fum la fel de toxic pentru organism ca şi cel de ţigară”. Mai dau câteva citate:

“Potrivit experţilor, majoritatea lumânărilor vândute în magazine, inclusiv cele parfumate, sunt făcute din parafină transparentă, un produs secundar al petrolului.

Cercetătorii spun că aceste obiecte nu ne pun sănătatea în pericol numai atunci când ele ard, ci şi după ce sunt stinse. Odată ce o lumânare a fost aprinsă, particulele arse pot rămâne în aer timp de câteva ore. Uneori, funinginea emanată de lumânări poate conţine zinc, cositor, plumb şi cadmiu, substanţe dăunătoare organismului”

Şi cireaşa de pe tort (întreg articolul AICI.):

În plus, un studiu anterior realizat în Olanda a scos la iveală faptul că în interiorul unei biserici în care lumânările au ars de 9 ore sunt de 10 ori mai mulţi radicali liberi decât în imediata vecinătate a unei autostrăzi.

Slavă Domnului că teoria lui Darwin s-a dovedit a fi greşită, că altminteri săracii cu duhul ar fi dispărut de mult.

Share:

30 comments

  1. Dan1 11 July, 2011 at 08:20

    Probabil sunt lumânari metalice, de contin ele Pb, Zn, Cd si alte prostii…

  2. kilroy 11 July, 2011 at 08:53

    Tot secsu’ pe intunerec e mai eco …

  3. costin 11 July, 2011 at 09:16

    @kilroy: eventual şi de unul singur, ca să nu poluezi planeta cu urmaşi

  4. haolica 11 July, 2011 at 09:20

    @kilroy: +1 ba!

  5. RoseN 11 July, 2011 at 09:36

    Ce draguti sunteti 😀 despre orice ar fi articolul, tot la secsuleţ se ajunge cu discutia =))

    Patru batrani s-au dus la un club sa joace golf. Dupa cateva minute, unul dintre ei zice:
    – Da, se pare ca odata cu trecerea anilor aceste dealuri au devenit mai abrupte si mai mari…
    – Dar si distanta de la o gaura la alta este tot mai mare si mai mare… zice al doilea
    – Ca sa nu mai spun ca si crosele au devenit mai grele… vorbi si al treilea
    – Da` nu va mai tanguiti atata, spuneti multumesc ca macar va aflati pe partea corecta a ierbii! – spuse al patrulea batran…

  6. Dan1 11 July, 2011 at 09:40

    Hai sa bag si eu un banc ontopic:
    O maicuta se trezeste intr-un spital:
    – Ce mi s-a întâmplat? o întreaba pe sora.
    – Maicuta, esti la maternitate, ai nascut un baietel sanatos de 3,600kg.
    – Doaaamne, nici în lumânari nu mai poti avea încredere…

  7. sebra 11 July, 2011 at 09:49

    Cu cercetătorii ăştia se duce naibii orice urmă de romantism.

  8. camionagiu 11 July, 2011 at 09:50

    @RoseN: daca mai zici o data secsuleţ nush ce fac!!!!!!!

  9. RoseN 11 July, 2011 at 09:52

    @camionagiu: No no =))

    Un camion e urmat la mica distanta de o masina de lux.
    La un moment dat aceasta din urma intra in depasire si cand ajunge in dreptul cabinei camionului coboara geamul si o blonda superba, dragalasa, si cu ochi albastri, striga soferului din camion:
    – Hei! Sunt Julie si sunt blonda! Vezi ca-ti cade marfa din camion in spate!
    Soferul nimic. Se repeta faza de cateva ori, cu acelasi rezultat.
    La un moment dat, camionul trage pe dreapta la un fast food.
    Vizibil iritata ca bunele ei intentii au ramas in zadar, blonda Julie merge direct la tip:
    – Auzi, sunt Julie si sunt blonda si de o ora tot iti spun ca pierzi marfa din camion. Esti surd sau faci pe smecherul ?
    – Sunt camionagiu , sunt brunet, nu sunt surd, nu sunt smecher, doar imprastii sare pe drum…

  10. N.A. 11 July, 2011 at 09:58

    Aha. Deci sunt daunatoare organismului. Care organism e daunator pamantului. Ecologistii vor sa salveze pamantul printr-o selectie naturala mai riguroasa.

  11. N.A. 11 July, 2011 at 10:00

    Articolul asta o sa deranjeze pe multi. Stii ca Julius e prieten cu Bucurenci, da?

  12. Robintel 11 July, 2011 at 10:25

    OK, acum admit că la articolul respectiv tu ai avut dreptate și eu nu. =)) Iartă-mă.

  13. N.A. 11 July, 2011 at 10:49

    Oricum citisem ca reciclarea plasticului si a hartiei e mult mai poluanta decat aruncarea lor la gunoi. Pe piticigratis parca.

  14. unmihai 11 July, 2011 at 11:00

    Ca sa nu mai spunem ca orice ciclu de aprindere – stingere afecteaza negativ becul scazandu-i rezistenta in timp.
    Deci: la aproximativ 7 miliarde oameni pe pamant, daca punem doar un bec la 4 oameni => 1,75 mld. becuri.
    Presupunem ca toate becurile sunt de astea ecologice cu 10.000 cicluri on/off => 175.000 becuri busite in urma stinsului luminii 1 ora pe an.
    Cat oare costa sa faci 175.000 de becuri? Ha?
    ————–
    (la Bac nu m-a ascultat din becuri 🙁 )

  15. Mortyse 11 July, 2011 at 11:13

    @Robintel sebra are intotdeauna dreptate. si sebra nu s-ar indoi de prea-indragitul !

  16. V3nt0R 11 July, 2011 at 11:18

    Nu mai bagati atatea bancuri, le stiu toti.

    Iar site-ul se numeste DailyCotcodac, nu bancuri . ro/biz …

    E tot ce am avut de zis.

    (gen, chiar nu puteti da un comentariu original, sa rada ceilalti la voi pentru vorbele sau glumele voastre) 😀 ?

    P.S. incetati si cu vorbele gen ” Sebra, ai dreptate . ” Site-ul asta a mai fost asa, cand la rubrica comentarii, isi scriau poezii doua ciudate si un tip Florian, se vorbea despre latei, scrisori pierdute, si relatii de dragoste intre diversi membrii ai sindicatului, lucru care timp de cam un an, a tinut in prim plan aceeasi 10 comentatori. Lucrurile vad ca incep sa o ia pe aceeasi parte ca si atunci.

    Eu sper sa ma intelegeti .

  17. kilroy 11 July, 2011 at 11:31

    Tot on topic:
    Doua calugarite la alimentara:
    – Dati-ne doi crenvursti
    – Mai bine patru. Ca sa si mancam

  18. 4mall 11 July, 2011 at 11:36

    @V3nt0R: Ai vorbit ca un om batran! :))

  19. Tetelu 11 July, 2011 at 11:36

    @unmihai: Da, dar 1,75 mld becuri stinse timp de 1 ora, daca punem 15W puterea unui bec rezulta 26.250.000 kWh economie de energie care la tariful de 1leu/kWh => 26.250.000 lei economie
    Pe de alta parte 175000 becuri arse la 20 lei bucata(am pus un bec boieresc) rezulta 3.500.000 pierdere
    In concluzie tot ramane castig de vreo 22,75 milioane de lei
    Nu sunt Bucurenci, imi exersam doar aritmetica.

  20. Mortyse 11 July, 2011 at 11:38

    @unmihai: Cat despre becurile economice, tocmai am citit un articol despre cat de daunatoare sunt mediului (contin mercur) si utilizatorilor prin radiatiile emise. Si unde mai pui ca, dupa cercetarile efectuate de niste bulgari destepti, doar 5 din 200 de becuri se incadreaza in consumul inscris pe ambalaj, l unele, dupa utilizare indelungata, aparand si consumuri de 2-3 ori mai mari…

  21. Tetelu 11 July, 2011 at 11:40

    @V3nt0R: Asa V3nt0Re, subscriu.

  22. unmihai 11 July, 2011 at 11:40

    @Tetelu: mah .. mi se pare mie ca tu tii cu ursul 😀

  23. Mortyse 11 July, 2011 at 11:49

    4mall, asta micu ori iese la pensie in vreo 2-3 ani, ori incepe sa ne traga de urechi pe toti, inclusiv pe camionagiu, si sa ne aplice spanking educativ. Si RoseN, nu mai zi secsuletz! :))
    V3nT0R, tocmai m-am intors din concediu, mi-era dor de bancurile lui Lady RoseN-red si inca nu sunt pregatita sa renunt la replica “sebra are intotdeauna dreptate” – solidaritate feminina, ca sa-i faci!
    Cotcodacilor, va salut cu drag pe toti! Mi-a fost dor de voi, desi a fost bine si 2 saptamani fara contact cu lumea internetului 🙂

  24. Tetelu 11 July, 2011 at 11:58

    @unmihai: La ora asta as tine cu URSUS numai sa fie rece.

  25. kilroy 11 July, 2011 at 12:22

    @Tetelu: Ma faci sa imi ploua in gura. Nu stiu daca e o atitudine ecologica sau nu.

  26. Mortyse 11 July, 2011 at 12:31

    M3biseeeeeee, abia venita din concediu si ma bagi in spam? Stiu ca e canicula, da’ si in beciurile astea e mult prea frig! Macar de-mi ziceai sa-mi iau paltonul pe mine de dimineata! 😛

  27. costin 11 July, 2011 at 12:38

    @V3nt0R: Ai dreptate. Ia un like de la mine!

  28. dyers_eve 11 July, 2011 at 12:48

    Da, stiam si eu ca radicalii liberi prefera mai degraba bisericile decat autostrazile. De fapt, prefera si mai mult moscheile.
    In concluzie, nu dati bani pe lumanari, cumparati becuri si tigari.

  29. eftimie 11 July, 2011 at 18:00

    @Robintel: Mah, eu te-aş ierta, dar Dumnezeu n-o va face că sunteţi concetăţeni cu Andrei Marga. Eu măcar am încercat să scuip pe memoria unui gunoi similar considerat o mare somitate în materie de învăţământ. Cam ca aici. http://eftimie.net/dumnezeu-sa-l-ierte/

    Până vă ridicaţi voi din poziţia de echer mai trec vreo câteva bacuri.

  30. mifty 11 July, 2011 at 20:18

    @camionagiu: … secsuleț??? 😀