Evenimentul zilei de ieri

Evenimentul zilei de ieri

28 iulie
1540 Henric al VIII-lea se însoară a cincea oară, cifră la care probabil că aţi fi ajuns şi voi până acum dacă v-aţi fi putut trimite nevasta la eşafod doar pocnind din degete.

Share:

40 comments

  1. Stephanie 29 July, 2011 at 15:29

    Bine ca esti tu destept!

  2. alinuta 29 July, 2011 at 15:33

    inteleg de ce “admin” a scris postul asta

  3. Radu Udrescu 29 July, 2011 at 15:34

    Vedeti fetelor ce se intampla daca nu stiti sa gatiti? 😀

  4. JULIUS 29 July, 2011 at 15:35

    ce s-au insufletit deodata fetele!

  5. Mortyse 29 July, 2011 at 15:40

    Pacatele lu’ Julius, baaaaaaaaaaaa, barbatii de pe blogu’ asta unde-s, ca-l incoltesc amush toate muierile si-l smotocesc de nici Rashi nu-l mai descurca!

    P.S. : Julica, da’ noi daca am avea o ghilotina in bucatarie, de cate ori crezi ca am zice, Ups, vai ce accident stupid, cum i s-a-ncalcit lui motanul printre picioare si-a nimerit fix cu gatul sub lama ghilotinei, si aia cum s-a declansat ea de la zgaltaitura!… Oh,vaaai! Oare care rochie neagra mi-ar sta cel mai bine pentru postura de vaduvioara?

  6. alinuta 29 July, 2011 at 15:41

    @Radu: s-au dus demult vremurile alea, acum se posteaza anonim

    …restul e gargara

  7. Mortyse 29 July, 2011 at 15:41

    M3biseeee, de dragu’ lu’ Julius scoate-ma din spam, ca facui apel la solidaritatea partii masculine de pe-aici si nu vede nimeeni!

  8. sebra 29 July, 2011 at 15:41

    Ete na!

  9. Mortyse 29 July, 2011 at 15:43

    Cata promptitudine!

    Domnu’ Udrescu, de-aia zisei de bucatarie, ca de la mine n-a plecat nimeni nemancat…da’ nici nu prea se baga peste mine in bucatarie, ca au vazut ce cutite ascutite am!

  10. Rada 29 July, 2011 at 15:44

    De fapt, tipu’ era suparat ca nu reusea sa procreeze nici un mostenitor barbat. Nu cred ca si-ar mai fi facut probleme daca ar fi citit comentariile noastre Habar n-avea el pe cine creste in casa 😀

  11. Sandi 29 July, 2011 at 15:45

    cine stie? poate ajuta dragul D-zeu de se mai schimba legile ! =))

  12. dracsor 29 July, 2011 at 15:50

    Il cheama Al Optulea si nu a fost in stare sa aiba 8 neveste? Si ii mai ziceti barbat? Patetic…

  13. serban 29 July, 2011 at 15:51

    Frumos bărbat!
    Cele 6 doamne n-au rezistat, e de-nţeles.

  14. Radu Udrescu 29 July, 2011 at 15:54

    @Rada: Da… Acum o sa o bagi pe aia cum ca el era de vina ca a avut numai fete, ca de fapt spermatozoidul stabileste sexul si ca bietele femei erau nevinovate… MITURI!!! 😀

  15. Radu Udrescu 29 July, 2011 at 15:55

    @serban: Da, mureau femeile dupa el 😀

  16. Mortyse 29 July, 2011 at 16:05

    Udrescule, clar! Mie de cate ori mi-a zis vreunu’ ca i-ar placea sa faca prunci cu mine, l-am intrebat direct, Auzi, tu te pricepi sa faci baieti, ca eu vreau musai doi baieti! Si nu ma lua cu nu e sigur, nu e stiinta… bine, bre, o fi o arta, esti artist sau nu esti?

  17. Lecteriţa 29 July, 2011 at 16:14

    Si eu sunt a treia, dar cele dinainte n-au murit, au ajuns doamne! =)) Doar n-oi strica io traditia!

  18. Rada 29 July, 2011 at 16:25

    @Radu Udrescu: Glumesti? Mi-ar fi imposibil sa spun in aceeasi propozitie ca barbatul e vinovat si femeia e nev… Vezi? Nu pot! :))

  19. RoseN 29 July, 2011 at 16:36

    No bineeeee 😀 istorie vreti, bineeee

    Istoria Umanitatii

    1. Femeia nu mai accepta sa locuiasca in copac. Si plange. Barbatul descopera pestera.
    2. In pestera e frig. Femeia plange. Barbatul descopera focul.
    3. Copii tipa de foame. Femeia plange. Barbatul descopera toporul, arcul si bata si pleaca la vanatoare.
    4. De la atata carne, Copilul se imbolnaveste de scorbut si beri-beri. Femeia plange. Barbatul descopera agricultura.
    5. Deoarece mamutul se lasa cu greu ucis, Barbatul lipseste prea mult de acasa. Femeia plange. Barbatul incepe sa creasca animale domestice: vaca, oaie, porc, gaina, etc.
    6. Femeia s-a saturat de friptura facuta la tepusa cu garnitura de boabe verzi fierte mancata de pe o frunza. Si plange. Barbatul descopera olaritul.
    7. In pestera e curent si umezeala si din cauza asta copii racesc, fac pneumonie si mor. Femeia plange. Barbatul construieste mai intai un bordei apoi o casa din lemn si piatra.
    8. A venit iarna si e frig. Femeia plange. Barbatul descopera ca pielea si blana animalelor moarte se poate prelucra si confectioneaza haine.
    9. Hainele din piele precum si alea din blana put. Femeia plange. Barbatul descopera pe rand hainele din lana (care sunt aspre si zgarie – Femeia plange), hainele din in (care tot aspre sunt – Femeia suspina) si intr-un final hainele de matase (care par a fi multumitoare – Femeia zambeste). Mai tarziu, Barbatul rezolva si problema mirosurilor emanate de pieile si blanurile mentionate mai sus.
    10. Diverse treburi lipsite de importanta cum ar fi protectia turmelor de animale si starpirea potentialilor pradatori tin Barbatul departe de casa. Femeia plange. Barbatul domesticeste cainele si pisica.
    11. Femeia observa ca seamana prea mult cu semenele ei. Si incepe sa planga. Barbatul inventeaza fardurile si bijuteriile.
    12. Femeia se plictiseste de atata stat in casa si vrea sa-si largeasca orizontul. Normal.incepe sa planga. Barbatul inventeaza roata, domesticeste calul si descopera barca pentru ca femeia e fragila si oboseste repede.
    In plus de asta nimeni n-ar vrea sa o auda iar plangand…

    peste ani…

    n. Femeia simte nevoia de a “evada” din cotidian. Nu are timp, bani sau dispozitia pentru excursii in strainatate, cu prietenele s-ar plictisi, la TV nu e nimic de vazut, afara e vreme urata. Capac peste toate, ca de obicei, Barbatul nu e acasa si oricum nici el n-ar intelege mare lucru.
    Femeia ar avea asaaaaa… un fel de chef de a scrie ceva unor necunoscuti care sa-i aduca complimentele si sa fie o chestie care sa pastreze anonimatul si absolut totul trebuie sa fie sub control si… Pentru a nu stiu cata oara in istorie, Femeia incepe sa planga. Barbatul inventeaza blog-ul.

    Morala: Cand femeile plang, umanitatea evolueaza.

    Alta morala: Fara femei am fi trait si acum in copac.

  20. ionut 29 July, 2011 at 16:46

    @RoseN: Observ ca barbatul a evoluat, insa femeia ?

    Din cate vad plange de la-nceput pana la sfarsit :))

  21. serban 29 July, 2011 at 16:47

    @RoseN:
    Îmi vine să plâng.

  22. dyers_eve 29 July, 2011 at 16:56

    Treaba e ca, dupa cum am vazut eu in film, Enrico asta nu omora doar femei, ci si barbati. Ba inca a omorat mult mai multi barbati decat femei. Si totusi, nimeni nu se indigneaza din cauza asta.
    Ca si cum ar fi ceva normal ca barbatii sa moara mai repede si din cauze “fortuite” (gen razboaie, dueluri, accidente miniere samd), iar femeile mai tarziu si doar din cauze naturale (batranetea).

  23. sebra 29 July, 2011 at 17:01

    @ionut:
    Să nu te aştepţi la vreun like la comentariul ăla 😀

  24. ionut 29 July, 2011 at 17:12

    @sebra: Asta ar mai lipsi :))

    Sa stii insa ca asa au facut si cu Giordano Bruno – l-au ostracizat si l-au tinut fara like-uri pana cand saracul n-a mai putut rezista (dar de plans tot n-a plans):))

  25. MonicaS 29 July, 2011 at 17:15

    Nu ma pot abtine… Ii dau un like lui ionut

  26. M3bis 29 July, 2011 at 17:19

    @sebra: Eu i-am dat, că are dreptate omul!

  27. ionut 29 July, 2011 at 17:19

    @MonicaS: Multumesc Monica 🙂
    A fost ca apa vie:)

  28. ErRon 29 July, 2011 at 17:23

    @M3bis: Tu ai un cui impotriva Sebrei, de la medalion si lantug ti se trage!:D

  29. RoseN 29 July, 2011 at 17:27

    @ionut: Bre, nimic nu stii =)) da’ las ca esti inca tanar, ai vreme sa le inveti =))
    FEMEIA A FOST PERFECTA INCA DE LA INCEPUT! 😀

  30. M3bis 29 July, 2011 at 17:28

    @ErRon: N-am, fată, nimic cu Sebra. Am iertat-o!

  31. ionut 29 July, 2011 at 17:35

    @RoseN: Atunci suntem condamnati cu totii :))

  32. RoseN 29 July, 2011 at 17:37

    @ionut: Pai da, normal, sunteti condamnati sa evoluati si voi pana la perfectiune =)) ei las, ca nu-i asa greu…step by step, razbiti si voi 😀

  33. Rada 29 July, 2011 at 18:59

    Si eu care credeam ca dupa ce a descoperit barbatul toporul si bata n-a mai plans nimeni.

  34. Stephanie 29 July, 2011 at 19:24

    Mda…

    Ramses al X’spelea câstiga o mare bãtãlie. Evident, isi cheama scribul pentru a imortaliza momentul si începe sã dicteze:
    Eu, Ramses al X’spelea.
    Scribul începe si el sa deseneze hieroglife.
    Cel mai mare dintre conducãtori…
    Scribul noteazã.
    Si cel mai viteaz.
    Scribul deseneazã in continuare…
    Si cel mai viril.
    Scribul stã un moment nedumerit, apoi întreabã:
    Prea-Marite, cum se scrie viril, cu douã p**e sau cu patru co*ie?

  35. Dan1 29 July, 2011 at 20:36

    @RoseN: Bah cum stii tu sa pui problema! =))

  36. Snow 29 July, 2011 at 21:18

    @ionut: Sa-ti zic un banc: De ce Dumnezeu a creat barbatul inaintea femeii? Pentru ca fiecare mare artist face o schita inainte de o capodopera.

    Si mai am cateva daca vrei 😛 Sunt mai vechi, dar mie mi se par geniale.

    Secretele unei casnicii reusite
    1. De doua ori pe saptamana mergem intr-un restaurant dragut, bem vin, mincare buna si companie… ea merge marti, eu vineri.
    2. Dormim in paturi separate, eu la Milano, ea la Genova.
    3. O duc peste tot, dar ea reuseste mereu sa gaseasca drumul inapoi.
    4. Am intrebat-o unde vrea sa mearga pentru aniversarea casatoriei si mi-a raspuns: “intr-un loc unde nu am mai fost demult”. I-am sugerat bucataria.
    5. Ne tinem de mina mereu. Daca nu o fac, incepe sa cheltuiasca.
    6. Are un robot de bucatarie electric, un storcator electric, un prajitor electric si zice ca sint prea multe in casa, nu are loc de ele unde sa stea. Asa ca i-am cumparat un scaun electric.
    7. Mi-a spus ca masina nu merge, ca are apa in carburator. Am intrebat unde e masina: “in lac”.
    8. A facut o masca de argila. Pentru doua zile a fost frumoasa foc. Apoi si-a spalat masca de pe fata.
    9. A urmarit camionul de gunoi, urlind dupa el: sunt in intirziere pt gunoi? Soferul a raspuns: “nu, salta inauntru!”
    10. Aminteste-ti mereu, casatoria e prima cauza a divortului.
    11. Nu am vorbit cu sotia mea de11 luni. Nu indrazneam sa o intrerup.
    12. Ultima cearta a fost din cauza mea. A intrebat “ce e pe televizor”, iar eu am raspuns: “praf”.
    13. La inceput, Dumnezeu a creat pamintul si s-a odihnit. Apoi a creat barbatul si s-a odihnit. Apoi a creat femeia. Si nici barbatul, nici Dumnezeu nu s-au mai odihnit niciodata si nici nu o vor mai face in vecii vecilor.

  37. N.A. 29 July, 2011 at 23:17

    Ete fleosc, ca s-o parafrazez pe Sebra! :))

  38. borg 30 July, 2011 at 00:08

    @RoseN: “Alta morala: Fara femei am fi trait si acum in copac.” … fericiti.

  39. Belle d”Imagination 30 July, 2011 at 00:49

    @băieţi, versus comentariul lui RoseN
    Femeia nu a trebuit să evolueze, era deja perfectă din creaţie.
    Noi n-am avut timp de inventat prostii fiindcă tot timpul am fost ocupate să strângem după voi. Şi să vă strângem către casă. Că 2 secunde dacă nu stăm cu lacrima pe voi, ori mergeaţi cu băieţii din tribul vecin la o miuţă, ori vă duceaţi la femeile din tribul vecin să le turnaţi şi lor câte un plod.

    Cât despre nenea Henric, uite ce trebuie să facă un şef de stat ca să fie amintit de-a pururi. Să îşi execute 6 neveste şi să facă o fiică. Floare la ureche.

  40. Rada 30 July, 2011 at 01:05

    @Belle d”Imagination: De dragul istoriei, ca vede maestrul Pirca si face infarct: mai mult a divortat de ele, decat le-a executat. E adevarat ca pe a doua a executat-o cu tot cu rude pana la gradul 4 si cu prieteni, dar ce sa-i faci, dragoste mare..