Evenimentul zilei de ieri

Evenimentul zilei de ieri

26 iulie
1741 Exploratorii ruşi descoperă peninsula Alaska şi, după un timp, notează câteva observaţii de natură ştiinţifică: “Aici, noaptea durează o jumătate de an. E bine să se evite beţiile până dimineaţa, pentru că a doua zi te doare capul vreo trei luni”.

Share:

16 comments

  1. dyers_eve 26 July, 2011 at 16:54

    Drept care o vandura la americanschi, iar cu banii luati au pus-o de-o betie in Balcani. Ca aici te doare capul mai putin.

  2. mifty 26 July, 2011 at 16:54

    … o observație științifică demnă de erudiția binecunoscută a prea… ăăă învățătorului!!! 😀

  3. Sandi 26 July, 2011 at 16:55

    Oare nu fusesera in Nordul Siberiei pana atunci?
    Doar asa … ca sa afle cat dureaza noaptea si mai ales durerea de cap ! 😛

  4. RoseN 26 July, 2011 at 17:35

    Un avion rusesc se prabuseste in Alaska.
    Pilotul se salveaza dar il prind americanii. La sediul CIA, interogatoriu:
    -Bai tavarsci, ce sistem de radiolocatie folositi voi?
    -!?!
    -Bai tavarsci, ce sistem de propulsie aveti, bai?
    -!?!
    -Bai tavarisci, daca nu ne descrii aparatura de bord … te fac arsice!
    Il iau doi malaci la tabacit, dar rusul nimic. Dupa o vreme cand la un schimb de prizonieri ajunge rusul acasa il intreaba colegii:
    -Ia spune Ivan cum a fost in captivitate la americani?
    -Bai baieti , puneti mana pe carte si invatati aparatura de bord ca daca va prind americanii si nu stiti, va tabacesc de trei ori pe zi!

  5. nina 26 July, 2011 at 17:50

    Va dati seama ce-ar prospera o Tampa Sparta intr-o noapte din aia de 6 luni din Alaska? Si nu numai asta, dar ce texte ar iesi cand indragitul Eftimie ar primi somatii de la mogul ca-i urma cu livrarea…hm, ceva de vis. 🙂

  6. nina 26 July, 2011 at 17:52

    Gata, pana aici mi-a fost, comentariul meu s-a dus in tinutul racaoros care nu-i nici macar aproape de Alaska. 🙁

  7. M3bis 26 July, 2011 at 18:00

    @nina: E Tâmpla, nu Tampa, deh!

  8. nina 26 July, 2011 at 18:04

    @M3bis- pai daca nu m-au lasat nici sa-l corectez! Mi-au furat direct comentariul si l-au dus acolo jos in intuneric de unde numai o mana prietenoasa 🙂 l-a mai putut scoate.

  9. Lecteriţa 26 July, 2011 at 18:49

    Nu renteaza sa lucrez acolo ca paznic de noapte

  10. Mortyse 26 July, 2011 at 19:02

    @M3bise, nina o fi facut o betie pana dimineata, iart-o si tu!

  11. Insignifianta 26 July, 2011 at 20:45

    Da, domnule, asa, da! Trei randuri per text, alternativ cu cate-o poza cu sclipici! Mai de vara, asa…La iarna, vedem noi!

  12. Lecteriţa 26 July, 2011 at 20:54

    @Insignifianta:
    Stai ca vine intai toamna, trecem la trening de fâş roz… =))

  13. kilroy 26 July, 2011 at 21:03

    Cercetatorii britanici afirma: “Până în 2050 vom fi 10 miliarde”. Ce tampenie… Cine dracului are nevoie de 10 miliarde de cercetatori britanici?!?

  14. Cms 26 July, 2011 at 21:10

    @kilroy: 10 milioane de canibali fericiţi?

  15. kilroy 26 July, 2011 at 21:11

    @Cms: E o idee 😉