Postul nu e post destul

Autobuze supraetajate pentru turişti şi iubitori de turişti

Începând de luni, turiştii aflaţi la Bucureşti vor putea călători cu un autobuz supraetajat ce va face turul obiectivelor turistice, la fel cum se întâmplă în marile capitale ale lumii.

Cititorul nostru Fane Degete, un împătimit al călătoriilor cu mijloacele de transport în comun, a fost primul bucureştean care a salutat această iniţiativă a Primăriei: „Este o idee foarte bună, mă bucur să văd că se întâmplă în sfârşit şi la noi ceea ce am văzut în alte capitale europene. Mie îmi place foarte mult să mă plimb cu autobuzul şi, în plus, îmi face mereu plăcere să întâlnesc turişti străini. Din păcate, până acum aceştia erau răspândiţi pe ici-colo, mai găseam câte unul rătăcit prin autobuzul 331, pe altul la metrou… Era foarte obositor pentru mine. Aş vrea să-i mulţumesc din suflet domnului primar Oprescu, acum, slavă Domnului, nu mai trebuie să alerg prin tot oraşul după dânşii, îi găsesc pe toţi într-un loc. Practic, e ca şi cum aş merge la hipermarket”.

Share:

19 comments

  1. iancu 27 July, 2011 at 16:49

    Dar cum or sa treaca cu autobuzul pe sub cablurile de pe stalpi? O sa fie cineva care o sa le spuna turistilor: In dreapta avem Casa Poporului, Acum lasam capul jos…

  2. costin 27 July, 2011 at 16:51

    @iancu: Sâârmaaaa!

  3. kilroy 27 July, 2011 at 16:59

    Et, voici, a droit, une tres jolie eglise, et devant: SÂRMA, BĂĂĂĂĂ!!!

  4. Filip 27 July, 2011 at 17:00

    Ce rai sunteti ma! Nu apreciati nimic… V-a adus ceasuri de 1 mil de euro bucata, a terminat podul inceput acum multi ani, a terminat statiile de metrou incepute acum decenii,ne-a construit stadion, a pus gazon vandut la firu` de iarba, acum aduce si autobuze… Totul pentru noi, cetatenii onesti, iar voi luati in deradere eforturile depuse… Cum altfel vreti sa ajungem o adevarata capitala europeana? Ne trebuie autobuze, restu` le-a facut… Insensibililor

  5. Rada 27 July, 2011 at 17:00

    Si sportul preferat al bucurestenilor o sa devina aruncarea de la balcon a pungilor cu apa, peturilor de bere, cutiilor de lapte, rosiilor stricate, pungilor de gunoi si petardelor in capul turistilor care se plimba cu autobuzul supraetajat.

  6. Lecteriţa 27 July, 2011 at 17:04

    Domnu’ Fane, eu mi-am pierdut un detaliu de la geanta. Daca gasiti prin autobuz vreo Amalfi, opriti dumneavoastra restul, mie dati-mi catarama agrafa! Multumesc!

  7. ela 27 July, 2011 at 17:23

    Eeeee , daca nici acuma nu intram in schengen …..:D

  8. Xanax 27 July, 2011 at 17:25

    @costin, @kilroy,

    uai, s-o credinț voi ca noi moldovenii ni ducim di turisti in Bucuresti. ni ducim ca si stam, uai.

  9. sebra 27 July, 2011 at 17:46

    “Practic, e ca şi cum aş merge la hipermarket”- mai degrabă la bancă :))

  10. ErRon 27 July, 2011 at 17:59

    @kilroy: Si daca dupa 2-3 cabluri nu invata ce-i aia si cum tre’ sa reactioneze, Dumnezeu cu mila!:D

  11. dyers_eve 27 July, 2011 at 18:54

    Astept cu nerabdare imagini cu prima ploaie torentiala !!!

  12. Ion T 27 July, 2011 at 19:46

    @sebra: Nu! E fără rată, fără dobândă 🙂

  13. Cristi 27 July, 2011 at 19:46

    Fane Fingers rulz 😀

  14. sebra 27 July, 2011 at 20:01

    @Ion T:
    Să te întreb de unde ştii? =))

  15. Sandi 27 July, 2011 at 22:05

    io am auzit ca primaria are si niste gondole pregatite! in caz de ceva stropi de ploaie! =))

  16. csbs 28 July, 2011 at 00:58

    …asta e cireasa de pe tort….

  17. Mihai 28 July, 2011 at 01:57

    Nu la hipermarket ci la bancomat.

  18. Autobuze supraetajate pentru turisti 28 July, 2011 at 09:37

    […] Sursa: dailycotcodac.ro […]

  19. Ciprian 1 August, 2011 at 22:06

    E mai bine sa furi decat sa iei un credit. Tot vreo 10 ani de chin urmeaza, doar ca la inchisoare nu ai grija zilei de maine.