Postul nu e post destul

Marea hărţuială

Camionagiu

Dezintegrat de oboseală, complet zdrobit de munca depusă în redacţie, Julius ajunge acasă la 2 noaptea. Până face un duş şi mănâncă nişte caviar se face 2 jumate, când în sfârşit se bagă în cârpe. Ridică braţele, apoi cu un expir le lasă în cădere liberă pe pat, exerciţiu învăţat de la Jack Nicolson, psihiatrul din filmul „Al naibii tratament!”.

Deodată se aude un sunet oribil: MEEEP, MEEEP… Era interfonul.
„Da!”
„Domnul Julius?”, se interesează o voce de femeie.
„Cine întreabă?”
Niciun răspuns.
Apare tot familionul, chior de somn.
„Cine e?”, întreabă tatăl lui Julius?
„AIA!”
„AIA, AIA?”
„AIA, AIA! HĂRŢUITOAREA MEA!”

Julius închide interfonul şi pleacă la culcare. La ora 5 dimineaţa, altă sonerie, mai puternică. Era la uşă.
AIA ajunsese la uşă!
Şi descoperise că poate să stea cu degetul pe buton, nu să apese mereu. Şi că poate să bată şi cu pumnii şi picioarele în uşă.
Toată casa se trezise.
Julius dă telefon la poliţie, dar n-aude nimic din cauza hărmălaiei. Iese pe balcon. Taică-su, cu mâinile tremurânde de la gălăgie, încearcă să omoare soneria.
Apare poliţia, parlamentează cu AIA, îi dă o amendă şi pleacă.
După juma de oră totul se repetă. Apoi iar. Apoi iar.
Până la 9:30 când apare femeia de serviciu, o fostă academiciană devenită alcoolică, femeie corpolentă şi autoritară, care o ia pe AIA la sentiment:

„Îţi dau un băţ în cap dacă nu pleci de aici, nebuno!”

În sfârşit, se face linişte şi Julius adoarme, exact când AIA, la colţul blocului, îşi scoate baticul şi îşi şterge machiajul.

„Pe cine scoţi tu din ECHIPĂ, mă, pe cine?”, hohoteşte Petreanu, ţinându-se de şale.

Share:

51 comments

  1. RoseN 1 June, 2011 at 16:45

    Offf, deja ne obositi =))
    Ce-i prea mult de prea mult, cat poate si un om sa comenteze pe zi????

  2. JULIUS 1 June, 2011 at 16:47

    @RoseN: v-am dat text de trollat, luati-i gatu’ lu’ Petreanu, suspendam moderarea pana diseara.

  3. Mortyse 1 June, 2011 at 16:50

    Camionagiuleeeeeeeeee, esti mirobolant! Era sa cad de pe scaun de ras! Saracu’ Petreanu, cu toate crizele lui de cracinoza si altele, numa’ o matura peste sale de la o fosta academiciana alcoolica ii mai lipsea! =)) =))

  4. RoseN 1 June, 2011 at 16:50

    Hmmm…hai sa incerc!
    Deci ai auzit domnu P.? ti-am luat gatu traiasca famelia ta =))

    Nah, e bine asa, am nimerit? =))

  5. Piticu21 1 June, 2011 at 16:55

    sa moara bibi, eu chiar stiu unde stai …

    las ca o patzesti tu … de nu trezesc tot blocu pentru tine …

  6. costin 1 June, 2011 at 16:55

    Nu credeam ca zic asta, dar mai bagati si voi un concurs de mima cu pisici sa isi traga oamenii astia sufletul si sa se apuce de munca
    Dupa-aia iar apare Basescu la tv sa ne zica ca am re-intrat in criza.

  7. JULIUS 1 June, 2011 at 16:55

    @Piticu21: abia asteapta femeia de serviciu sa mai arda vreun hater cu matura.

  8. serban 1 June, 2011 at 16:57

    @costin:
    Ia nu ne mai ameninţa cu jigodiile care apar la tv!

  9. Dan1 1 June, 2011 at 16:58

    Doaaamne ce-nseamna o promovare! Acu’ sa tii, o sa publice camionagiul dimineata, la prânz si seara! Si poate si noaptea! =))

  10. andryusha 1 June, 2011 at 16:58

    Unele blocuri au portar, altele, dimpotrivă, n-au.

  11. Mortyse 1 June, 2011 at 17:03

    andryusha, concetatene, ce nevioe ai de portar cand ai o femeie de serviciu pitbull ?

  12. N.A. 1 June, 2011 at 17:05

    A, Petreanu e singurul care n-a trimis text? Iertati-l, va rog, are atatea necazuri in ultimul timp, salele, torticolisul, cracinoza. Sa-i dam scutire medicala.
    P.S. Iete ca l-au si scos din echipa. Cine sa fi crezut ca au vorbit serios…

  13. andryusha 1 June, 2011 at 17:05

    @Mortyse: Unii oameni au nevoie de portar, alții, dimpotrivă, n-au.

  14. Cougar 1 June, 2011 at 17:06

    voi realizaţi că groparu a scris textul aşa, din poignée, visurât nu l-a scris deloc iar petreanu e în vacanţă, terminaţi-vă cu prostiile.

    cât despre giulius, el e probabil la starbucks, trage o siglă millennium bank pe un zmeu, la o imprimantă hp.

    singurul care munceşte-n ţara asta e camionagiul.

  15. Mortyse 1 June, 2011 at 17:10

    Bai, da pe VisUrat il cheama cineva si Dragos? Io il stiu de Sebi de pe cand mi-era si asta concetatean.

  16. Mortyse 1 June, 2011 at 17:12

    Julius, ce naiba e cu moderarea asta? (si cica era liber) De la o vreme unul din 3 comentarii mi se duc in moderare.

  17. Raluca 1 June, 2011 at 17:13

    Adevarul e ca stirea in sine a fost dementiala. Am ras de nu am mai putut, parca respectivul domn ar fi fost cel putin Brad Pitt ca sa aiba o asemenea hartuitoare (unde am citit io zice ca e si profa de romana prin Bucuresti, la un liceu). :))

  18. ionut 1 June, 2011 at 17:14

    @andryusha: Si la blocuri “vine dupa facultati”, car’va sa zica?

  19. Lecteriţa 1 June, 2011 at 17:16

    Camionagiu aştepta după colţul următorului bloc, lângă maşina poliţiei. Îi intinde 100 de euro, politistului şi-i zice: Ia, bă, de coalea, cumpără nişte bomboane la copii şi mai lasă baba AIA din când în când, să intre-n bloc. Şi când te cheamă Jul, vino mai pe replay, nu da fuga!

  20. costin 1 June, 2011 at 17:20

    @serban: pai asta e si ideea mea, sa nu-i dam motive sa apara.

  21. andryusha 1 June, 2011 at 17:22

    @ionut: La unele după facultăți, la altele, dimpotrivă, fără facultăți.

  22. Ciprian 1 June, 2011 at 17:27

    Aoleu, vreți să-l faceți pe Petreanu să se reapuce de fumat.

    Nu mai bine îl sunai pe Petreanu în direct la XPress și-i băteai obrazul? “Aici îți pierzi timpul în loc să scrii pentru Daily Cotcodac!? De o oră te urmăresc, în timpul acesta puteai să-mi scrii măcar două – trei texte.”

  23. ionut 1 June, 2011 at 17:28

    @andryusha: Doar cu scoala de Arte si Meserii 🙂

  24. andryusha 1 June, 2011 at 17:32

    @ionut: Unii cu Artele, alții, dimpotrivă, mai mult cu Meseriile.

  25. RoseN 1 June, 2011 at 17:34

    @andryusha: Si altii cu menta =))

  26. ionut 1 June, 2011 at 17:41

    @RoseN: “Un comentariu acuza”? ca sa il parafrazez pe “nea” Sergiu Nicolaescu:))

    Doar ne pregatim de weekend, menta mai incolo :))

  27. camionagiu 1 June, 2011 at 17:41

    O perioada nu crek mai vedeti texte de la mine, ca mai am de scris si gratis pentru alte publicatii, pentru curatarea pacatelor, nu numai asa, pe bani grei, zmee, cafele (una pe an) si sincere felicitari.

    In alta ordine de idei, M|rcica o fi citit textul asta? Daca da, acum urla nervii-n el ca foamea-n lupul dacic.

  28. Ina_adevarata 1 June, 2011 at 18:11

    Petreanu v-a aratat spatele din cauza ca are torticolis, nu ca il durea in paispe de caseta redactionala de pe DC. Noroc cu Camionagiu- un psiholog fin, care a intuit drama sufleteasca a Marelui Alungat.
    Stiu deja care va fi subiectul urmatorului concurs: “convinge-l pe Petreanu, cu un comentariu sclipitor, sa se lase inghesuit din nou in caseta redactionala a DC si vei cistiga un set complet de felicitari sincere!”.

  29. iulian rinder 1 June, 2011 at 18:15

    Cred ca va luati de viata sexuala a maharului Julius, acest Voiculescu , Vantu si Patriciu al blogurilor. Sau poate ca acelea ce bateau in usa erau niste feciorelnice Elene o neprihanita Anastase sau un Traian Razavan Ungureanu cu cercei si fusta?

  30. ela 1 June, 2011 at 18:23

    nefasta rau ziua de miercuri pt Mogul !

    il luarati toti la 11 m de parca ar juca la U Craiova !

  31. Savantu' 1 June, 2011 at 18:47

    Bai frate, ce ti-e si cu viata asta.
    Imi baga admin in spam un banc fain cu bargauani (RoseN are pile la el???), io ma oftic si intru pe blogul lui MB, las apoi ceva aici ce-am citit acolo, si vine Camionagiul in 10 minute cu un text demential. Asa a patin si Paulescu cu insulina, au luat altii caimacul (Nobelul).

  32. Arsulici 1 June, 2011 at 19:46

    @andryusha: Alții cu meseriașele .D

  33. Arsulici 1 June, 2011 at 19:47

    De la Petreanu mă așteptam la ceva mai stilat…. Eventual să pună pești morți în patul și sub patul lui Julius… Aaa, și în buzunarele halatului =))

  34. andryusha 1 June, 2011 at 20:36

    @Arsulici: Unii cu unele, alții, dimpotrivă, cu altele, după posibilități.

  35. camionagiu 1 June, 2011 at 20:46

    Prima zi in redactia Daily Cotcodac a fost grea. Insa plina de satisfacii materiale, compensatorii. Cred ca reusesc sa ies in bauturile mizerabile, gen tuica de pufoaica. De astazi am trecut pe specialitati. In drum spre casa mi-am luat un POLAR la 8,50. SCANDIC-ul era 9 🙁

    poate revin

  36. andryusha 1 June, 2011 at 20:59

    @camionagiu: Dacă nu reușești să revii, lasă și tu cuiva parola de la blog, că am impresia că Julius încă mai speră la link-exchange… =))

  37. camionagiu 1 June, 2011 at 21:08

    gata, au inceput fitilele securistice!!!

    julius,
    fa-te ca lucrezi

  38. andryusha 1 June, 2011 at 21:26

    @camionagiu: Îți dai seama cum mă oftic – după 5 texte publicate, visam și eu la un loc măcar în micro-blogroll… =)) =))

  39. lulu 1 June, 2011 at 21:28

    @andryusha: Daaaa, si Poli visa un loc in Europa si s-a trezit in C….

  40. andryusha 1 June, 2011 at 21:31

    @lulu: Ce-mi pasă mie, atât timp cât Steaua câștigă trofeu după trofeu? =)) =))

  41. lulu 1 June, 2011 at 21:37

    @andryusha: La evitarea retrogradarii se da cupa???? Pe vremea mea numai locul unu lua coronita…
    Dar ca sa intelegi care era vremea mea 🙂 sa stii ca atunci cand imi placea mie fotbalul Craiova castiga eventul(asa se spunea?) =))

  42. andryusha 1 June, 2011 at 21:52

    @lulu: Da, știu, era pe vremea când drumul de la o poartă la alta dura cam jumătate de repriză, cu tot cu prelungiri… =)) =))

  43. Insignifianta 1 June, 2011 at 21:59

    @camionagiu: Ieşeai mai ieftin dacă îţi spălai maşina, unde ştii tu.. Era 8. Binee, doar exterioru’. Şi, binee, fără leu la băiatu’, dar vorba e, că ieşeai mai ieftin. Că tot începe ploaia, după tunetele care se aud, din ce în ce mai aproape.

  44. Dan1 1 June, 2011 at 22:02

    @JULIUS: Deci sa-l trollam pe Petreanu?
    Vlade, uite bre cine te-a mâncat de coor si-ti mai da si cu tifla din caseta redactiei! Iar altfel face pe sfântul! =))

  45. aisha 1 June, 2011 at 22:49

    Eu chiar m-am distrat la filmul Anger Management!
    Mi-l si imaginez pe Camionagiul in rolul lui Jack Nicholson!=))=))=))

  46. aisha 2 June, 2011 at 00:02

    @Dan1: L-am trollat pe Vlad Petreanu?
    Ca nu vad niciun rezultat! Cred ca e efectul ocult exercitat de ramnoza!:))

  47. camionagiu 2 June, 2011 at 06:19

    @andryusha:
    In primul rand, e vorba de TEXTE PROASTE, da? Numai asa intri.
    In al doilea rand, eu sunt specializat, am un nume, mana facuta – pot sa spal masina patronului cu o sticluta de jumate de apa plata.

  48. andryusha 2 June, 2011 at 08:19

    @camionagiu: Eu am reușit pe-a mea cu vreo cin’j de litri. Clar nu mă încadrez! =))

  49. alice 2 June, 2011 at 08:41

    :))

  50. Cocker 2 June, 2011 at 17:32

    Aici nimeni nu se uita la Mxxxx Bxxxx??? Ca nu cred ca orice asemanare este pur intamplatoare cu emisiunea de ieri…. dar nici nu atzi pomenit de asta…. totusi , camionagiu se uita la MB 🙂

  51. mifty 3 June, 2011 at 01:16

    … cine e petreanu??? 😀