Postul nu e post destul

Ajută-ne să completăm contractul lui Camionagiu

Ridicat la rangul de autor din rândurile cititorilor, zevzecul de Camionagiu îşi închipuia, n-aş putea să vă spun exact de ce, că va rămâne la fel de popular printre voi, foştii lui colegi de trolling. E timpul să-l aduceţi puţin cu picioarele pe pământ şi să-i arătaţi cât de mult valorează prietenia voastră înfigându-i un cuţit în spate. Ajutaţi-ne deci să-i completăm contractul cu Daily Cotcodac – nu vă faceţi probleme, a semnat deja sub un generos spaţiu alb. Mai jos aveţi principalele clauze introduse de noi, ca să vă faceţi o idee.

1. Nu voi pretinde niciodată să fiu remunerat pentru munca depusă pe Daily Cotcodac. Dacă totuşi, prin absurd, mi se vor oferi vreodată bani, îi voi refuza cu indignare.

2. Voi fi disponibil 24/24, voi dormi cu telefonul sub pernă, iepureşte, gata oricând să fac ceea ce trebuie: să scriu vreun text haios, să-l iau pe Eftimie de la Tâmpla Spartă şi să-l aduc la redacţie, să-l salvez pe doctorul Şendroiu din ghearele piraţilor angolezi, să cumpăr ţigări şi bere.

3. Julius fumează Parliament scurt. Dacă totuşi nu găsesc, iau Kent lung caut până găsesc.

4. Voi trolla de cel puţin 3 ori pe zi la Zoso, lăsând comentarii de genul „foarte bun acest text, chiar ieri am văzut ceva pe această temă pe Daily Cotcodac, sper să vă placă (link)”.

5. Presupunând prin absurd că voi scrie vreodată un text cu adevărat amuzant, e de la sine înţeles că toate poantele au fost puse de Julius.

6. Voi minţi, voi înşela, la nevoie voi ucide pentru Daily Cotcodac, nu mă voi da înapoi de la nici o ticăloşie (apropo, Foresterul lui Petreanu cu ce să-l zgârii, cu cheia sau cu un cui?).

Share:

55 comments

  1. Dan1 2 June, 2011 at 20:45

    Ia de-aici camionagiule: (=)))
    7. Voi spala masinile redactiei cu propria-mi sudoare maieul meu.
    8. Daca (prin absurd, ca are si omu’ demnitatea lui) Petreanu va mai publica vreun text pe DC, voi comenta “Slab, foarte slab, trebuia sa râd sau cum?!”
    =))

  2. Cristi 2 June, 2011 at 20:49

    – Daca Julius prin absurd, va avea nevoie de bani (pentru tigari sau bere) imi voi vinde un rinichi pentru ai dona banii.

  3. pipzn 2 June, 2011 at 20:50

    @admin
    De la ce multinationala ati furat (scuzati, ati imprumutat) clauzele alea?

  4. admin 2 June, 2011 at 20:52

    @pipzn: =))
    ar trebui sa aprecieze, noi ii oferim totusi conditii omenesti.

  5. Stephanie 2 June, 2011 at 20:55

    @admin: O clauza despre poze la bustul gol n-ai pune si tu (sau iti imaginezi cumva ca doamnele de pe-aici il citesc pe Sendroiu pentru cat de bine scrie )…

  6. andryusha 2 June, 2011 at 20:57

    @Stephanie: Corect! 9. : Sub nicio circumstanţă, sub niciun motiv, nu voi ceda şi nu voi expune pe site-ul Daily Cotcodac imagini cu mine în diferite ipostaze indecente, în special poze la bustul gol sau încălţat cu espadrile.

  7. fanu` lu` Ju` 2 June, 2011 at 21:00

    inca mai lucreaza camionagiu la DC ? slab , foarte slab

  8. Dan1 2 June, 2011 at 21:01

    @andryusha: 9? Adica chiar le-ai luat în serios pe-ale mele? =))

  9. andryusha 2 June, 2011 at 21:02

    @Dan1: Judeci! =))

  10. Dan1 2 June, 2011 at 21:04

    Daaa! Si 10. Voi lasa deoparte orice umbra de trufie si voi umbla într-un microcar ca sa salvez planeta dau dovada de modestie! =))

  11. Stephanie 2 June, 2011 at 21:05

    @admin: Daca, prin absurd, Camionagiul arata ca Dany de Vito, atunci varianta propusa de andryusha este acceptabila. Daca insa este o copie a lui George Clooney atunci clauza ar trebui sa sune cam asa: “Sub nici o circumstanţă, sub nici un motiv, nu voi refuza sa public pe DC poze cu mine la bustul gol, atunci cand cel putin una din cititoare va cere asa ceva.”

  12. andryusha 2 June, 2011 at 21:07

    Oricum, se interzic cu desăvârşire espadrilele şi poziţiile de karate care ar putea pune într-o lumină proastă atât blogul, cât şi comunitatea formată în jurul acestuia.

  13. fix... 2 June, 2011 at 21:08

    Cu acestea inchei, va multumesc, si promit solemn ca dupa ce ma dezlegati nu suflu o vorba…

  14. Dan1 2 June, 2011 at 21:10

    @andryusha: Si treningurile de fâş roz! =))

  15. Stephanie 2 June, 2011 at 21:10

    @andryusha: Si spagatul pe doua scaune 😉

  16. sebra 2 June, 2011 at 21:14

    Rămăsesem la 11??
    Voi împărţi like-uri cu dărnicie foştilor colegi comentatori, necerşind acelaşi lucru pentru textele mele!

  17. pipzn 2 June, 2011 at 21:21

    @admin
    asa spun si ele. doar ca uita sa precizeze ca se refera la conditiile de… inmormantare

  18. andryusha 2 June, 2011 at 21:42

    12. În maximum 24 de ore de la semnarea prezentului contract, voi cere conducerii Daily Cotcodac să opereze modificarea corespunzătoare în dashboard, astfel încât linkul ce conţine numele meu din blogroll să ducă spre Bucurenci, din dorinţa de a participa astfel la salvarea planetei şi salvgardarea tuturor oamenilor şi valorilor democratice în care credem cu toţii.

  19. eftimie 2 June, 2011 at 21:45

    Bine-ai venit în rândul nostru Camionagiu! Acum poţi şi tu să te dai lovit când cere Julius texte de partea cealaltă a baricadei.

  20. Ina_adevarata 2 June, 2011 at 21:46

    Atunci cind redactia va imparti cu generozitate premii pe care nu le poate plati (de ex. zmee) ma voi oferi prompt sa achit premiile si sa le expediez- inclusiv la adrese din Franta. Voi enerva Mogulatul doar cu insistentele mele absurde de a afla cit mai repede adresele destinatarilor si zilele de nastere (pentru mici cadouri- supliment la zmee- pe care le voi pregati personal).

  21. Dan1 2 June, 2011 at 21:54

    @Ina_adevarata: Le voi livra personal, cu camionul meu! =))

  22. Cms 2 June, 2011 at 21:57

    @Ina_adevarata: În cazul în care Camionagiu arată ca Danny DeVito, va fi exceptat de la expedierea personală a premiilor în Franţa, fiind preferat în schimb doctorul Şendroiu (sau George Clooney, dacă Şendroiu e indisponibil). 😉

  23. Lecteriţa 2 June, 2011 at 22:00

    Daca astea sunt doar clauzele, mi-e frica sa stiu care sunt toti termenii contractului.
    Cred ca nici nu poate fi vorba de obligatii reciproce.

  24. Ferdinand 2 June, 2011 at 22:13

    11. Manaria de la primul concurs ce-l voi organiza va include “Cartea cu pisica” drept premiu pentru Ferdinand.

  25. Dan1 2 June, 2011 at 22:15

    @Ferdinand: Vezi ca 11-le era retinut de sebra! 12! =))

  26. andryusha 2 June, 2011 at 22:18

    @Dan1: Bre, 12 e reţinut de mine, te rog frumos! =))

  27. costin 2 June, 2011 at 22:18

    Felicitari Camionagiule!

    Cata vreme ai semnat un contract in alb mi se pare corect sa predai la fel si textele: in alb. Bineinteles, la timp.

  28. sebra 2 June, 2011 at 22:20

    @Lecteriţa:
    Obligaţia lui Julius e să acorde suficienţi pixeli pentru prostiile textele Camionagiului :))

  29. Dan1 2 June, 2011 at 22:23

    @Ferdinand: 13! 13! Nu fi superstitios! =))

  30. Dan1 2 June, 2011 at 22:36

    Eeei, cre’ ca cam astea ar fi!
    Acu’, banuiesc ca urmeaza procedura de initiere (=))) si, mâine seara – petrecerea!
    @Julius Ma’c sa iau parizer, Hanu Ars Napoleon si ce mai trebuie! Le tin la mine în frigider la noapte! =))

  31. Lecteriţa 2 June, 2011 at 22:38

    @Dan1:
    parizeru’, poti sa-l tii la mine in frigider =))

  32. Dan1 2 June, 2011 at 22:56

    Si-acu’, sa trecem la fisa postului! Sau o lasam pe maine? :))

  33. Insignifianta 2 June, 2011 at 23:19

    @Dan1: Pe ziar să nu mai dai banii, degeaba! Că găsii io unu’, pe-o bancă! Deşi…e cam cancan, ashea… Nu ştiu dacă se pupă cu parizeru’ tău. =))

  34. Arsulici 2 June, 2011 at 23:33

    14. Va curăța zilnic tăvița motanului lui Julius, și îi va spăla ciorapii lui Julius cân acesta-și rupe unghiile în tastatură 😀

  35. Ferdinand 2 June, 2011 at 23:39

    @Dan1: Să modifice mogulul, că el poate. Sau să-l pună pe camionagiu s-o facă, că poate şi asta.

  36. sebra 2 June, 2011 at 23:41

    @Arsulici:
    Gata, ai scăpat de pureci???? Vezi să nu te dai cu din ăla de-am zis eu, că nu cred să existe, ştie Dan1 care-i ăla bun! (nu ştiu de unde ştie, o fi folosit poate!:D)

  37. Ferdinand 2 June, 2011 at 23:44

    @sebra: Julius n-are obligaţii, are doar privilegii şi îndreptăţiri!

  38. sebra 2 June, 2011 at 23:48

    @Ferdinand:
    Orice mogul are un dosar la DNA Orice naş îşi are naşul. 😀

  39. N.A. 2 June, 2011 at 23:59

    13. Voi merge la farmacie la orice ora sa cumpar tampoane pentru cititoarele site-ului Daily Cotcodac.

  40. Cms 2 June, 2011 at 23:59

    Fireşte, primirea în rândul Frăţiei Delta-Kappa se face după un ritual complicat, ce include nenumărate umilinţe. Dar în cele din urmă vine şi răsplata. Camionagiule, uite pe cine a invitat Julius să cânte pentru tine la petrecerea de admitere de mâine seară:
    http://www.youtube.com/watch?v=VfSYeXPQaQI&feature=related
    P.S. Există totuşi varianta de rezervă:
    http://www.dailycotcodac.ro/2011/05/rubrica-de-muzica-penibila-40/

  41. georgiana 3 June, 2011 at 00:02

    le voi aduce tuturor cititoarelor Daily Cotcodac cate’o flaneluta frumoasa de mohair, ori de cate ori ma voi intoarce de la intalnirile de afaceri (pe care le fac cu fratii nostri de peste Prut).

  42. sebra 3 June, 2011 at 00:02

    @N.A.:
    Auch =)) =))

  43. iulian rinder 3 June, 2011 at 00:10

    Bravo, dmnu Camionagiu. Dar pe langa contractul asta elegant, ti-au aratat si urna cu textele lui Pirca? Asa, ca sa-ti ridice moralul?

  44. ErRon 3 June, 2011 at 00:43

    Eu n-am nici o completare de facut, ca mie mi-e ciuda pe Camionagiu!!!:D

  45. M3bis 3 June, 2011 at 01:10

    Băi, nu mai am țigări!

  46. Insignifianta 3 June, 2011 at 01:14

    15. Nu refuza, bă, banii de la punctu’ 1! Dă-mi-i mie! Că ţi-i îmbogăţesc, nu fi fraier! Om te fac!

  47. Insignifianta 3 June, 2011 at 01:16

    Moderare, de ce? Doar fiindca tetris nu mai are tigari?

  48. camionagiu 3 June, 2011 at 08:10

    :))
    Ia uite bre omul alearga prin oras cu treaba si iote ce gaseste! Asta e la smen, ca sa nu se gandeasca lumea cat de cumplite sunt punctele reale din contract.
    Dar si beneficii ascunse. Tirul cu maseoze din Thailanda e pe drum.

  49. camionagiu 3 June, 2011 at 08:11

    @N.A.: imi place cum gandesti!
    Neveste-mii nu.

  50. mifty 3 June, 2011 at 08:34

    @M3bis: ascultă și tu ”Cargo” acuma… 😀

  51. Tetelu 3 June, 2011 at 10:01

    @camionagiu: “Tirul cu maseoze din Thailanda e pe drum”
    Pe tine te excita mai mult ideea de TIR, maseozele le lasi pentru alti membrii ai redactiei.

  52. ThoR 3 June, 2011 at 10:22

    10.MOGULUL ARE INTOTDEAUNA DREPTATE =))

  53. Dan1 3 June, 2011 at 10:37

    @ThoR: E luat 10! Vezi si tu, de la 14 încolo! =))

  54. Petronois. 3 June, 2011 at 10:59

    14. In caz de litigiu, Camionagiul recunoaste ca a gresit si plateste angajatorului imediat echivalentul a 12 salarii (brute).

    15. Forta majora. Camionagiul va da dovada de o forta maxima (ma rog, majora) la spartul lemnelor si la mutatul mobilei.

    16. Intocmit in 4 exemplare originale, din care Camionagiul nu primeste niciunu.

  55. Gheka 3 June, 2011 at 14:43

    17. Conform art.16 din codul bloggeresc http://www.camionagiu.ro se va sterge,pe prima pagina afisandu-se doar mesajul “Sunt sclavul Mogulului Julica” si link catre susmentionatul super site dailycotcodac.ro
    (orice abatere de la aceste conditii duc la exilul camionagiului pe platforma dr-ului Sendroiu,pe postul de curatitor peste)