Postul nu e post destul

Tristeţea unui om foarte îndrăgit

Julius

– Hai, mă, să te duc într-un local select, n-aveţi voi la ţară aşa ceva, îi zic lui Eftimie, deschid uşa şi-i fac vânt înăuntru la Irish Pub-ul din Unirii.

Slăbiciunea mea pentru Irlanda m-a făcut multă vreme să nu bag de seamă că la Irish Pub tapetul e rupt, pereţii afumaţi şi murdari, că scaune din alea nu mai vezi în ziua de azi decât la căminele culturale de la sate, că berea la halbă e infectă şi mâncarea proastă, că muzică irlandeză n-am auzit niciodată acolo, ci doar un post de radio pentru cretini, probabil chiar radio ZU, şi că, în general, singurul lucru care aminteşte de un pub irlandez îl reprezintă preţurile.

E pustiu, dar cele trei mese cu canapele sunt, ca întotdeauna, rezervate. Ne aşezăm la o masă. Într-un târziu, o chelneriţă plictisită catadicseşte să se apropie cât să poată nimeri masa cu meniul dintr-o mişcare scurtă, dar precisă din încheietură. Meniul aterizează în faţa noastră făcând să salte scrumiera. Chelneriţa se întoarce pe călcâie şi dispare.

– Hai!, zic, deja în picioare.

Eftimie încearcă să protesteze, dar i-o tai scurt:
– Haide, mă, mai repede! Am plecat din jegul ăsta în secunda asta!

Îndrăgitul mă urmează cu inima grea. Afară, mi se confesează pe un ton sfâşietor:
– Aşa sete mi-era…
– Rabdă! Te duc imediat într-un local select, n-aveţi voi la ţară aşa ceva!

Share:

28 comments

  1. MNX 2 May, 2011 at 13:54

    🙂 Nu mai stiu ce vroiam sa zic 🙂

  2. Mortyse 2 May, 2011 at 13:56

    Si pariez ca nici macar nu aveau vreun Guiness, nici macar, asa, de rusine… Mai bine il duceai la shawormeria ta celebra din Dristor.

  3. Radu Udrescu 2 May, 2011 at 13:59

    @Julius & Eftimie: Va astept in Timisoara sa va duc la niste crasme selecte. Nu aveti voi in Bucuresti asa ceva!!! 😀

  4. dc 2 May, 2011 at 14:20

    @Julius: bag de seama ca in excursia pe plaiuri dambovitene “Indragitul” a avut aceleasi senzatii ca Isus pe dealul Golgotei 😀
    Daca mai statea o zi sau doua suspectez ca sfarsea rastignit de sete.

  5. Delia 2 May, 2011 at 14:22

    Eftimie stia ce avea Irish Pub-ul: bere…

  6. Ics 2 May, 2011 at 14:27

    Maestrul Eftimie ar putea sa te contrazica – Irish Pub-ul din Brasov urineaza cu bolta pe toate Irish Pub-urile din tara, mai ales prin reprezentatiile artistice sustinute de insusi patronul pubului.

  7. ErRon 2 May, 2011 at 14:35

    Si la ce concluzie ati ajuns?
    Te-nsori sau nu??:D

  8. dr.Lecter 2 May, 2011 at 14:35

    …Dupa care l-am dus pe Eftimie la Deja Vu, la ruşi, unde nu prea vin ruşi. Măcar dacă i-ar fi zis localului: Matrioshka

  9. aisha 2 May, 2011 at 15:16

    In concluzie, mai mult s-au plimbat decat au baut!
    p.s. Tristetea lui Eftimie era, prin urmare, justificata!

  10. kekee 2 May, 2011 at 15:21

    O să te ia Eftimie când vei merge la el, şi o să te ducă la un local normal, spunându-ţi :
    – Hai mă, să te duc la un local, cum nu aveţi voi la capitală.

  11. Stephanie 2 May, 2011 at 15:56

    Pai da, probabil singurul lucru bun de acolo era berea. Si cand si-a facut Julius socoteala cam cate beri o sa soarba Indragitul, implicit cat de zdravana o sa fie nota, brusc a vazut si tapetul, si scaunele ,si sictirul chelneritei, chestii pe care nu le-a observat in toti anii in care a frecventat respectiva crajma…

  12. Dan1 2 May, 2011 at 16:14

    Nu stiu de ce, dar mie-mi vine sa cred ca altfel au stat lucrurile:
    – Haide, mă, mai repede! Am plecat din jegul ăsta în secunda asta! a zis Eftimie
    – De ce ma, ce-are?
    – Pai, tu vrei sa ma îmbeti si sa ma duci la Chinezu si în noaptea asta, crezi ca nu m-am prins?! =))

  13. Ciprian 2 May, 2011 at 16:31

    Textul asta cu plimbatul prin bodegi e scris ca sa o imbunezi pe doamna Simona. Cine stie cate beri ati baut in fiecare local select. Parca in Craii de Curtea-Veche era o scena din asta, cand luau la rand bodegile comunei.

  14. iulian rinder 2 May, 2011 at 17:28

    Julius, maestre, nu ne mai tine in suspans. Macar la o bere la pet, in spatele chioscului, asa cum nu avem noi la tara, l-ai dus? Sau l-ai chinuit pe uscat?

  15. sebra 2 May, 2011 at 17:40

    Şi l-ai dus la Chinezu! Ieftin, ca să nu zic gratis. :))

  16. Claudiu B 2 May, 2011 at 17:54

    sti ce gust marfa are berea daca o bei in parc? s-ar putea sa aiba si un pret pe masura, daca nu esti cu ochii in patru, dupa gabori.

  17. aisha 2 May, 2011 at 18:59

    @Dan1: Ce intuitie fina!
    Dar eu cred ca i-a enervat atitudinea chelneritei! Pai in secunda nr.2, dupa ce s-au asezat pe scaunele alea inconfortabile, trebuia sa faca o reverenta si sa le zica – “Porunciti! Sunt aici sa va indeplinesc toate dorintele!”
    Si ramaneau acolo, garantat:D

  18. Ady 2 May, 2011 at 19:04

    Si pub-ul de pe Titulescu arata fix la fel. Si miroase ingrozitor.

  19. silavaracald 2 May, 2011 at 19:13

    Malefic ești, Julius. În loc să-l duci în zone dragi lui, adică unde colcăie cultura, l-ai târât din crășmă-n crâșmă, ca apoi să-i terfelești renumele imaculat pe aici! Nțț, nțț!
    Nu-i așa că totuși seara l-ai dus la spectacolul ăla de balet după care jinduia de atâta timp: ”Boris Gordunov” de Mustorski , cu S. Tolicinaia în rolul principal)? ;))

  20. Dan1 2 May, 2011 at 19:19

    @aisha: “Sa va satisfac toate dorintele!” =))

  21. dr.Lecter 2 May, 2011 at 19:29

    Mima cu pisici, cand mai avem?
    Sa mai presteze si Rashi cate ceva, ca parca e Monica Barladeanu; actrita maaaare da’ nimeni n-o vede p-an filme.

  22. aisha 2 May, 2011 at 20:14

    @Dan1: Din categoria “Profesiunea mea, placerea clientilor mei”!(ce conotatie are!)
    @dr.Lecter: Rashi cred ca e imbufnat ca n-a fost si el la intalnirea cu Eftimie!

  23. dr.Lecter 2 May, 2011 at 21:40

    @aisha:
    Eu cred ca s-a saturat de burlacie…

  24. aisha 2 May, 2011 at 21:56

    @dr.Lecter: Motanii sunt poligami:D
    Si, in plus, lui Rashi nu-i plac nuntile(a dormit la nunta aia celebra de pe 29 aprilie)!

  25. dr.Lecter 2 May, 2011 at 22:11

    @aisha:
    si cum stapanii imprumuta din comportamentul motanilor, Jul n-o sa se insoare ever! In plus, o sa doarma la nuntile altora!
    Si o sa cumpere multe perechi de pantofi pentru prietenele lui

  26. Arsulici 2 May, 2011 at 22:12

    Mai există Irish Pub-ul de la unirii? că l-am căutat zilele trecute de-am behăit….

  27. aisha 2 May, 2011 at 22:25

    @dr.Lecter: Are mai multe prietene concomitent! wow! inseamna ca e potent dpdv financiar!

    @Arsulici: hai recunoaste c-ai fost si tu cu ei! nu face pe inocentul!

  28. Mycopcku 3 May, 2011 at 09:37

    odata am baut doua guiness cu pauza de o ora intre….nu stiam daca vechii celti asa beau berea, dar eu ca un vechi moldovean nu m-am obisnuit si am zis sa plec (nu mi-a venit in minte sa cer 6 beri la inceput, dar ma temeam sa nu se raceasca)….am strigat, am implorat, am aruncat cu servetele, am cantat, am dansat, am rupt un pahar dar nu a venit nimeni, apoi m-am dus la bar dupa ei, si intr-un tarziu am renuntat. Am plecat fara sa platesc cele 2 guiness, stiu…o sa le platesc la judecata de apoi, dar deh atunci o sa am o groaza de bani la mine