Postul nu e post destul

Rubrica de muzică penibilă

Noroc că Dumnezeu nu e femeie, că aşa trebuie că ar fi arătat Raiul.

Share:

52 comments

  1. RoseN 6 May, 2011 at 12:36

    Da’ tu de unde stii ca NU e? 😀
    si apropo, ai fost in Rai? 😀

  2. stapanu' lulelelor 6 May, 2011 at 12:40

    Stiu ca poate parea cam extrem…da nu putem sa-i adunam pe toti d’alde astia intr-o camera si sa uitam gazul deschis si usa incuiata?
    Ma intreb totusi cine e de vina pentru astia: scoala, gena, familia, mogulii, basescu…

  3. Cms 6 May, 2011 at 12:40

    Să arate cum? Ticsit cu closete?

  4. dr. Lecter 6 May, 2011 at 12:50

    Bai, da’ cat sta aia la toaleta? Nici hartie nu mai avea.
    A baut apa dupa corcoduse…

  5. Radu Udrescu 6 May, 2011 at 13:01

    Asta in ce limba “canta”? 😀

  6. Petrov 6 May, 2011 at 13:22

    mie imi place si formatia si tipa.

  7. dr. Lecter 6 May, 2011 at 13:24

    Eu n-am reusit sa ghicesc ce ziar era ala, sub forma de rola!

  8. Jane 6 May, 2011 at 13:49

    Serios? Voi luati pe bune clipu asta?
    Geezus, e la misto, wakey wakey.

  9. Insignifianta 6 May, 2011 at 13:53

    Da’ pisica? Ce rasa e pisica? Ca iepurele m-am prins din ce rasa face parte.

  10. laurentiu 6 May, 2011 at 13:55

    Mi-aduce aminte de nevasta lui Nicolas Cage din filmul ala cu bacsisul de milioane.

  11. ionut 6 May, 2011 at 14:14

    Nu stiu ce sau cum canta insa videoclipul mi se pare extraordinar – reuseste in 2.56 minute sa spuna ce lady gaga incearca sa spuna intr-o cariera intreaga :))

    Daca as putea as da cei 2% din salariu catre fatuca asta :))

  12. sebra 6 May, 2011 at 14:34

    @ionut:
    =))

  13. dongabone 6 May, 2011 at 14:39

    Intrebare catre Dumnezeu:”Sefu’,cum reusesti,bai nene???Cum faci Tu sa-ti imbarligi mainile Tale printre legaturile alea neuronale ale noastre ca sa rezulte asa ceva?Adica,printre ultimele gaselnite Ne-ai dat-o pe Lady Gaga si L-ai creat pe Mihai Bendeac.De ce Doamne???Pana cand?Si-acum,asta…Offf.

  14. Corcodel 6 May, 2011 at 15:03

    Die Antwoord rules!!!!!

    South-african Zef! traisca hip-hop-ul in englezo-afrikaans!

    Recomand de la ei Enter the Ninja, gasiti pe iutub.

  15. V3nt0R (eu sunt Faraonu' ) 6 May, 2011 at 15:30

    Aiurea, asta face muzica afrikaans de ras, nu hip-hop-ul este reprezentativ pentru aceasta limba a baladelor .

    Poate nu ma credeti, dar sunt nascut la Johannesburg 🙂 . Iar ciudata din clip chiar e penibila !

  16. Cypress 6 May, 2011 at 16:07

    Dacă ați fi ascultat Die Antwoord ați fi aflat că toate piesele lor sunt la fel. Toate clipurile lor – la fel. Sunt pline de auto-ironie și tocmai de aceea au prins la public: multă lume le ia de bune și face mișto de ele. Eu zic că Die Antwoord e una din puținele trupe ale ultimilor doi ani care au adus ceva cu adevărat nou în muzică. Ei și Jack Parrow cu care mai cântă uneori.
    Zef side!

  17. dr.Lecter 6 May, 2011 at 16:12

    Admine, noua sa nu ne mai pui muzica de-asta, pen’ca daca nu ajungem in prima jumatate de ora la concluzia ca e caterinca, ajungem intr-a doua jumatate la concluzia ca muzica e totusi, de calitate. (Vezi si tu cate voturi are deja, bucata asta, din comentarii!) Nu ne mai rasuci cutitul in cultura muzicala! Unde naiba-i Adriana?

  18. Constantin 6 May, 2011 at 18:07

    e adevarat ca exista forme muzicale si mai ales forme de satira care se prizeaza mai greu la zalau, caracal, bacau sau drumul taberei. da nici nu au fost facute pentru cetatenii de acolo, asa ca die andwoord nu cred ca sufera prea tare ca gospodinele din buzau nu le cumpara albumele si ca ghitza de la corabia nu musca din gogonea fredonind rich bitch. die andwoord (ca de altfel si lady gaga) se adreseaza unui alt mediu cultural si artistic, unuia carauia postmodernismul e curentul bunicilor lor si cyberpunkul e ceva desuet ce-i placea lu tata.
    rabdare, rabdare, intii hainele ca in vest, autoturismele ca in vest, si cindva peste zeci de ani vine si restu…

  19. ionut 6 May, 2011 at 18:26

    @Constantin: Totusi, Lady Gaga se chinuie mai mult sa vanda. Baietii astia nu 😉 🙂

  20. Constantin 6 May, 2011 at 18:28

    @ionut
    adevarat

  21. V3nt0R (eu sunt Faraonu' ) 6 May, 2011 at 19:16

    selfs in Suid-Afrika hulle nie regtig nie waardeer hierdie . Die Antwoord nu poate placea tuturor, dar nici nu ii puteti ofensa pe cei care nu le gusta creatiile . Het ‘n lekker dag , friendes ! 🙂 .

    siii da, stiu sa vorbesc afrikaans . (desi ma mai ajut si de engleza, combinand ambele limbi in unele fraze :”> ) .

  22. dr.Lecter 6 May, 2011 at 20:00

    Apel catre gospodinele mele, de la Buzau: Maine, aşa cum era programat deja, ne întâlnim la Căminul Cultural de la Vineţişu! Nu vă luaţi la voi creioane şi hârtie, că nu o să vă dezvălui reţeta siropului din muguri de brad, şi nici secretul bureţilor păstrăv, muraţi!
    Vom face câţiva paşi în întâmpinarea anumitor curente muzicale. E păcat să aşteptăm, şi orice pas “furat” e o bucurie suplimentara. Vă spun eu, care n-am aşteptat să treacă Toyota peste înţelegerea cu piaţa USA, în ceea ce priveşte vânzarea de Lexus în Europa, şi m-am dus peste ocean s-o iau, c-aşa a vrut muşchii mei. Deci, nu trebuie să aşteptăm, pentru nimic!

  23. dr.Lecter 6 May, 2011 at 20:01

    Ce caut la moderare, frate, cand tocmai mi se umflase guşa, ca la broasca de baltă???

  24. aisha 6 May, 2011 at 21:57

    @dr.Lecter: care-i target-ul???
    ca eu n-am priceput! explicati clar, va rog!

  25. tanda 6 May, 2011 at 22:14

    Avem destule la noi ,in Romanica,nu plecati sa le cautati aiurea….

  26. dr.Lecter 6 May, 2011 at 22:20

    @aisha:
    a zis constantin , mai sus un pic, ca genul asta de muzica nu se adreseaza gospodinelor din buzau, si ca tre’ sa avem rabdare sa ni se intample lucruri bune…
    de-aia mi-a venit sa precizez ca ni se intampla lucruri bune fara sa asteptam valul

  27. aisha 6 May, 2011 at 22:41

    @dr.Lecter: am inteles! am dat si like-urile corespunzatoare!

    off-topic – mai apare Julius la TV sau totul e definitiv contramandat?
    ( ca parca trebuia sa mearga la o emisiune..)

  28. dr.Lecter 6 May, 2011 at 22:44

    @aisha:
    parca a spus ca nu se mai duce, ca l-a tot amanat Mandruta, pana luni. A avut intre timp niste caricaturisti, p-acolo, prin studio… Jul tine la prestanta, nu admite sa-l tina ala pe dupa cortina, mai ales ca are niste entrance-uri foarte ciudate, Mandruta, de la o vreme. Se imbraca in Lennon, in popa… Cre ca luni intra imbracat in brutar

  29. aisha 6 May, 2011 at 22:58

    @dr.Lecter: Multumesc!:P
    Cred ca lui Lucian ii e frica sa nu-l eclipseze Julius!
    p.s. Mandruta, in brutar?(eu nu m-am uitat la emisiunea lui de foarte-foarte mult timp)

  30. CID 7 May, 2011 at 00:59

    Sa vina DJ Ortho !

  31. JULIUS 7 May, 2011 at 01:15

    Asa e! Am si eu mandria mea de invitat de categorie B! Plus ca eu fara minimum o printesa nu merg nicaieri!

  32. Cms 7 May, 2011 at 01:35

    CID, te mulţumeşte aşa ceva ?
    Dacă nu, uite o variantă şi mai bună! (până la 2:47, pe urmă vine altă minune)

  33. aisha 7 May, 2011 at 01:45

    @JULIUS: Esti de categoria A plus!( ca si colegii tai)
    ….sau fara Rashi sau un ursulet de plush(in cazul emisiunilor inregistrate)!
    P.S. 😀 e simplu! o rugam pe Doamna Printesa sa te acompanieze!

  34. Constantin 7 May, 2011 at 02:18

    dr. Lecter
    numai asa de mica mea curiozitate, ca tu faci tapaj in nick de titlul de doctor, ai un doctorat sau esti numai medic fara doctorat?
    ca mie tare imi place in romania cu dascalii care se autonumesc profesori (cind pe toata planeta profesori sint numiti doar cei universiotari) si cu medici normali fara doctorat care se autonumesc doctori.
    daca tot ai inceput sa arzi etapele inspre vest, fi consecventa, pai ori sintem vestici ori nu mai sintem…

    in alta ordine de idei, chestia pentru care te-ai inflamat, nu te supara da n-ai dreptate. bineinteles ca e bunul tau drept sa-ti placa sau nu un curent muzical sau artistic, e intr-adevar o chestie de gust, dar nici un om civilizat care respecta gusturile celuilalt nu se apuca sa numeasca penibil ceea ce lui nu-i place si nu face comentarii de poplaca din care rezulta evident ca habar n-are despre ce vorbeste.
    toyota nu ajunge, zau, e un mic pas spre vest, dar unul mic de tot 😉

  35. JULIUS 7 May, 2011 at 02:36

    @Constantin: nu asa se vorbeste cu femeile. cel putin, nu pe site-ul asta.

  36. Cms 7 May, 2011 at 03:09

    @Constantin:
    În principiu, dacă e dr. cu d mic, e vorba de doctor-medic. Iar pe diploma medicală aşa scrie, doctor-medic. Şi nu e vorba de autonumire, aşa e în limba română. Avem arhaisme ca “doftor”, “doftoroaie”, dovadă că “doctor” ca titlu pentru vindecător intrase de mult în folclor. La fel e cazul pentru “doctorie”. Titlul de “profesor” este folosit în ţările latine cu acelaşi înţeles ca în limba română, iar Franţa, Spania sau Portugalia erau ultima oară în Vest, din câte mai îmi aduc aminte. Ca să nu spun de toată planeta.
    În altă ordine de idei, profesoara mea de engleză avea o vorbă: “Nu puteţi învăţa engleza dacă nu stăpâniţi bine limba maternă”. Şi aici nu mă refer la greşelile tale de gramatică, pentru că mi-e evident că te-ai grăbit când ai scris comentariul, toţi păţim asta. Mă refer la faptul că, dacă vrem să luăm ceva dintr-un mod de gândire diferit, trebuie să stăm bine în primul rând cu modul de gândire personal. Altfel suntem doar nişte papagali. dr.Lecter nu a spus nicăieri că muzica e “penibilă” şi nici nu a făcut comentarii tip “Poplaca”, aşa cum susţii, prins de entuziasmul pentru cultura vestică. Gândeşte bine, deci!
    Îţi spun lucrurile astea pentru că am senzaţia că ai primit la comentarii de genul acesta replici acide de-a lungul timpului, pe care le-ai considerat nedrepte. Mi-ar face plăcere dacă răspunsul meu ţi-ar întredeschide măcar puţin ochii.

  37. Constantin 7 May, 2011 at 03:23

    @julius
    nu inteleg care e problema, nu am folosit cuvinte injurioase, nu am atacat pe nimeni, am raspuns la o postare pe acelasi ton pe care mi s-a adresat. nu e in felul meu sa fiu magar sau injurios nici cu femeile si nici cu barbatii, si aici chiar ca nu inteleg diferentierea pe care incerci s-o faci.

    @Cms
    1. in tara in care traiesc eu un medic care isi ataseaza titlul de doctor fara a avea doctoratul intra automat in puscarie pentru uzurpare de titlu academic, inducere in eroare prin excrocherie cu scopul de avantaj personal.
    in germania daca nu ai doctoratul in medicina ci esti doar absolvent de facultate de medicina si scri pe usa, praxis, parafa sau in orice alt mediu sau loc dr atunci intri automat la puscarie.
    si da, exista un titlu pentru absolventul de medicina care sa nu includa denumirea de doctor si acela e MEDIC. de altfel si singura denumire cinstita pentru cineva fara doctorat.
    2. limba mea materna e germana si pentru cineva care a invatat limba romana la 14 ani si a practicat-o doar cinci ani cotidian consider ca ma descurc foarte bine in limba romana, lucru pe care ti-l doresc si tie la acelasi nivel in orice alta limba straina.

  38. JULIUS 7 May, 2011 at 03:31

    @Constantin: ai facut presupuneri despre un om pe care nu-l cunosti si care nu mi s-a parut ca ti s-a adresat pe vreun ton ostil. iar la noi, ti-a explicat si cms-u’, dom’ doctor e dom’ doctor si dom’ profesor – dom’ profesor.
    trateaza-ne cu mai multa intelegere, la portile orientului e altfel.
    ps: orice prostii ar face, mereu am sa le discriminez pozitiv pe cititoarele de pe DC

  39. Constantin 7 May, 2011 at 03:49

    @julius
    e adevarat ca dr.lecter nu mi s-a adresat pe un ton ostil, nici nu am afirmat asta. tot la fel de adevarat e ca nici eu nu m-am adresat ei pe un ton ostil. a fost ironica, a incercat sa ma ridiculizeze, am facut la fel. eu nu m-am suparat deloc, nu vad de ce s-ar supara ea. uite, am recitit, eu zic ca niciunul din noi nu are vreun motiv special sa se simta suparat.

    acuma trebuie sa fi de acord ca tu esti tu si eu sint eu. daca pentru tine medicul e dom doctor si dascalu dom profesor nu inseamna deloc ca trebuie sa fie si pentru mine la fel. eu traiesc in lumea mea cu standardele ei, care iata sint diferite de cele ale lumii in care traiesti tu, eu nu caut s ati le impun pe ale mele, si vreau sa sper ca nici tu nu incerci se mi le impui pe ale tale. eu ma legasem de aspect din simplul motiv ca dr.lecter s- aofticat ca nu o consider vestica si mi-a adus argumente gen toyota cumparata in america ca ba da e foarte vestica. eu i-am facut doar propunerea sa fie pina la capat cu adevarat. am incercat s-o ajut sa fie ceea ce am vazut ca-si doreste cu ardoare.

    tot la fel la treaba cu femeile, tu poti sa discriminezi in orice fel poftesti pe oricine poftesti, nu inseamna deloc ca si eu trebuie sa fac la fel. pentru mine si femeile si barbatii sint oameni exact la fel si sint d eparere ca tocmai asta inseaman inseamna a respecta o femeie, sa nu o discriminewzi in nici un fel, nici pozitiv si nici negativ. opinia mea fireste… 🙂

  40. Cms 7 May, 2011 at 04:13

    @Constantin:
    1. Cred că Dr. Hannibal Lecter avea toate gradele în regulă, asta ca să rezolvăm problema cu “dr.Lecter”.
    2. Mulţumesc! Apreciez că te străduieşti să scrii în româneşte şi trebuie să recunosc că o faci mult mai bine decât ceea ce reuşesc eu în engleză (acesta este un compliment).
    3. (Observ că ceea ce am prevestit în privinţa “nedreptăţii” se adevereşte) Încerci să-i prezinţi pe cei care nu apreciază genul acesta muzical ca pe nişte persoane înapoiate, şi asta fără să aduci argumente. De asemenea, sugerezi că “mediul cultural şi artistic” căruia i se adresează acest gen de muzică e mai bun decât celelalte, doar pentru că e nou apărut în Occident, celelalte fiind “curentul bunicilor” sau “ceva desuet”. Şi te mai miri că după aşa o intrare agresivă ţi se răspunde? Consider că dr.Lecter a fost politicoasă, mai ales pentru că ea nu te-a jignit direct în nici un fel (nu te-a făcut nici “gospodină de Buzău”, nici “Ghiţă de la Corabia”, nici “desuet”, nici cu “comentarii de la Poplaca”), ci doar ţi-a servit o ironie strict pe răspunsul tău.
    4. E interesant pentru mine şi că te-ai legat de unele dintre cele mai cuminţi comentarii la adresa trupei “Die Antwoord”, când aveai alături material berechet pentru o polemică de toată frumuseţea. :-??

  41. Constantin 7 May, 2011 at 04:31

    @Cms
    1. cu totul intimplator am gasit nickul dr.lecter si pe site-uri de specialitate cu acelasi stil de a scrie si am presupus ca e aceasi persoana. m-am adresat presupunind ca stiu cine este.
    2. apreciezi ca ma straduiesc sa scriu in romaneste? da de ce ai aprecia tu asta? e o limba supermisto si nu vreau sa pierd exercitiul ei, da ca tu apreciezi asta sau ca pe mine m-ar interesa sa ma apreciezi…
    3. ca eu vreau sa prezint persoanele care nu agreaza die andwoord ca persoane inapoiate e o chestie pe care trebuie sa recunosti ca o tragi serios de par. nimic din ce-am scris eu nu te indreptateste sa presupui asta. am scris (te rog sa recitesti) ca nu se adreseaza unor persoane care nu au exercitiul traiului dintr-o alta lume care e, oricit ai incerca sa te convingi ca nu e asa, foarte mult diferita de lumea de la petrosani, buzau, birlad sau tirgu jiu. ca lumea cartierelor proletare marginase din marile orase vestice ar fi ceva superior lumii din orasele romanesti mai sus mentionate e o afirmatie pe care eu n-am facut-o niciodata si sint vorbe si ginduri pe care mi le pui nedrept in gura. sint lumi diferite si am vazut ca una n-are cum s-o inteleaga pe cealalta. ca lumea proleta, de gheto din marile orase vestice ar fi cu ceva mai buna e ceea ce ai vrut tu neaparat sa intelegi.
    hai sa zicem asa, cind cineva traitor cu adevarat in vest aude die andwoord ride de se prapadeste, pentru ca e satira, ca e umor misto pentru cineva care are experienta acelor locuri. ca sa-ti fac o comparatie, un tinar vestic recepteaza die andwoord cal la fel cum recepteaza un roman un cover bun de la divertis. dincolo de aspectu asta muzica lor e si ca muzica de extrem de buna calitate, strict muzical vorbind.
    restul chestiilor care ti se pare tie ca le-ai inteles din ce-am scris eu sint al fel d edeplasate, crede-ma, dar deja am scris prea mult.
    4. imi rezerv dreptul si pe viitor sa comentez ce subiect vreau eu si oricit de dezamagitor pentru tine suna asta, nu pe cele pe care ai dori tu sa le comentez.

  42. dr.Lecter 7 May, 2011 at 10:15

    @Constantin:
    DC nu e neaparat pentru eruditi.Astfel se explica si intrarea mea pe aici, dar si a ta. Si, multumesc, sunt onorata ca ai efectuat cercetari, infierbantat sa stabilesti cine sunt si ce profesie am. Am trei! Trei calificari cu licente in regula, neobtinute la apelul de seara. Am bagaje destule, pana la mansarda, deci fac fata multor situatii.
    De cand comentez pe aici, n-am intrat in conflict cu nimeni, pentru ca imi cunosc limitele, care de fapt, nu exista. Si mai ales, mi-am respectat partenerii de comentarii. Daca nu erau pe placul meu, plimbam ursul. Reactionez al naibii de violent cand mi se jigneste mama sau cand mi se ia in ciocul opincii, provincia unde locuiesc. Si te asigur ca si la Buzau se scrie viata cu atribute ale modernismului, ale progresului in general, indiferent de domeniu. Atat! Punct.

  43. dr.Lecter 7 May, 2011 at 10:20

    Multumesc colegilor si mogulului! Cavaleri autentici!

  44. Adriana Popescu 7 May, 2011 at 16:37

    M-a strigat cineva? 😀

  45. aisha 7 May, 2011 at 16:59

    @Adriana Popescu: DA! In mod frecvent te invoca dr.Lecter!( si saptamanta trecuta si acum)
    “Nu ne mai rasuci cutitul in cultura muzicala! Unde-i Adriana?”

  46. DJ Cotco 7 May, 2011 at 17:04

    @Adriana Popescu: vei avea o surpriza in seara asta 😀

  47. Adriana Popescu 7 May, 2011 at 17:05

    @aisha: Deci dr. Lecter e pe calea cea buna :)) Sau prefera doar rubrica “Rushenne si prietenii”, cine stie! Mai lasati-ma sa ma odihnesc putin si dau din nou muzica. Am avut o perioada foarte aglomerata, dar – de saptamana viitoare – promit sa va turbez iar cu metalele \m/

  48. dr.Lecter 7 May, 2011 at 17:17

    @Adriana Popescu:
    Da, vrem metale ! M-am lepadat de balade! M-am lepadat de muzica culta! M-am lepadat de clasici! Amin!

  49. aisha 7 May, 2011 at 17:18

    @Adriana Popescu:Ok! Te asteptam!
    Dar ar fi bine ca rubrica sa revina la formatul initial, cu explicatiile de rigoare pentru fiecare trupa!(mie imi placeau ca erau inedite pentru mine si pentru multi altii, cred)

  50. Serban 7 May, 2011 at 17:32

    @aisha:
    Da, ar fi bine să revină la formatul iniţial. Eu nici nu ascult muzica (să-i zic aşa) dar mă fascinează virtuozitatea taxonomică a explicaţiilor. Aşa am aflat că sunt mai multe genuri de rock decât formaţii (care la rândul lor, par să fie mai multe decât ascultătorii).

  51. Adriana Popescu 7 May, 2011 at 18:09

    @aisha: Trebuie sa ma consult cu Julica in acest sens 😀

    @Serban: Si tocmai de aceea se numeste “rubrica de metale noi” 😛

  52. N.A. 7 May, 2011 at 23:19

    @Serban – Exact!! nutresc aceleasi sentimente si fascinatii!! :))
    Adriana, te declaram doctor docent in rockareala! 😀