Postul nu e post destul

Ne doare-n cur de iPad. Poate prea mult

Eftimie

Ovidiu Ioaniţoaia este acel jurnalist sportiv pe care Tolontan îl ţine la Gazetă ca pe pensionarul pe care-l pune familia în geam să-i ia pensia. De-a lungul timpului Ioaniţoaia a scris mii, poate zeci de mii de editoriale şi reportaje absolut nememorabile. A ajuns un titan al presei sportive cum au ajuns Rolling Stones legende vii: pur şi simplu a rămas în viaţă. Cu toate acestea, după 40 de ani de presăraie, moş Ovidiu încă le mai are.

Recent s-a lansat aplicaţia de iPad a Gazetei Sporturilor, iar Tolo s-a dus repede la Ioaniţoaia cu isprava să-i arate ce şi cum. Iată cum descrie Tolontan epicul eveniment (textul original e mult mai colorat şi plin de smile-uri, luminiţe şi poze).

“Ioanițoaia răsfoiește paginile aplicației de iPad a Gazetei. După ce termină, își trece degetele groase peste muchia de metal plăcut la atins, lasă pe masă tableta și o lovește, ușor, așa cum lovești un cal priponit, spunîndu-i că așteptarea nu va fi lungă”.

Urmează vreo două pagini de text, în care Tolo explică fascinat cum le-a luat aproape doi ani jumate să facă un căcat de soft şi cum, de fapt, ei ştiau că o să apara iPad-ul încă din 2009 şi se antrenau de pe atunci pentru Champion’s League. Şi cum au două milioane de unici pe lună pentru că, nu-i aşa, pe internet nimeni nu a auzit că jumate dintre ei sunt din America de Sud.

Dar Ioaniţoaia, întrerupt probabil din scrierea unui editorial de-ăla de-al lui, plicticos ca un album Rolling Stones sau un interviu cu Fuego,

…își ridică ochelarii pe frunte și, în biroul său luminos de la mezanin, se apucă să scrie, convins că, dincolo de tehnologie și de schimbări, “în meseria asta vor conta mereu subiectul, logica și gramatica”.

Well, la noi la cârciumă, asemenea manevră se numeşte “ţi-a dat un doi Cătă”. Este momentul când suni pentru taxi să pleci acasă. Sau cauţi pe iPad un număr de taxi. Pentru că sigur este o aplicaţie şi pentru asta.

Share:

23 comments

  1. fanu` lu` Ju` 26 May, 2011 at 12:17

    cam tarziu cu textu`:d

  2. ela 26 May, 2011 at 12:20

    Al 2 lea text , deja ?

    V-a tras-o Julica pe coacoasa , altfel nu-mi explic

  3. cosmin 26 May, 2011 at 12:20

    Adevarul adevarat e ca … nu prea merita sa castige Steaua aseara…nu inteleg exact de ce insisti atat in textul asta ca au castigat pe merit, da’ ma rog. fiecare cu parerile lui.

  4. Tetelu 26 May, 2011 at 12:21

    Se stie, microbistii detin multe iPad-uri. In galeria Rapidului sunt cele mai multe, pacat ca nu se pot rupe foi din ele, sa faci cornete.

  5. admin 26 May, 2011 at 12:22

    @Tetelu: =))

  6. camionagiu 26 May, 2011 at 12:24

    Multumiti lui Dumnezeu ca n-am muscat eu capcana lui Julius (ca ma face om in lista redactiei), ca citeati 10 balarii de-ale mele intr-o saptamana de vomitati like-uri cu bretele.
    (rima involuntara)

  7. sebra 26 May, 2011 at 12:31

    Comentam acum sau ne pastram pentru miercurea viitoare??

  8. miki 26 May, 2011 at 12:45

    Hai, gata cu fotbalul! S-o terminat campionatul si cupa, deci e timpul sa va reveniti. E joi, trecut de amiaza, si nelipsita rubrica de mima cu cotarle inca n-a aparut. Fetele microbiste, iubitoare de matze, protesteaza ! Vrem o infuzie de dragalasenie felina! =))

  9. Lecteriţa 26 May, 2011 at 12:48

    @miki:
    nu rezistam psihic la atatea concursuri!

  10. andryusha 26 May, 2011 at 12:55

    Un ciomag între urechi e semnalul că ești obosit și ai chef să stai în crâșmă până la a treia bere, iar un par rupt pe spinare înseamnă că se poate duce singur acasă, cheia de la grajd e sub a doua piatră la stânga, cum treci de fântână.

  11. miki 26 May, 2011 at 12:57

    @Lecteriţa: Cum zmeul nu cred sa-l castig, as putea spera la niste sincere felicitari macar.

  12. punKreas 26 May, 2011 at 12:57

    Exista aplicatii pentru taxiuri, dar pe android. In curand o sa apara aplicatia “Steve, da-i pe gsp” :))

  13. admin 26 May, 2011 at 13:04

    @punKreas: e “Petrică, dă-i pe RDS!”.

  14. laurentiu 26 May, 2011 at 13:11

    …se apucă să scrie, convins că, dincolo de tehnologie și de schimbări, “în meseria asta vor conta mereu subiectul, logica și gramatica”.

    Bai, parca e citat din ROI-ul redactiei DC. Cu atat mai mult cu cat nu se zice nimic de umor.

  15. lulu 26 May, 2011 at 13:15

    Eftimie o sa apara de doua ori pe lista de miercuri??

  16. RoseN 26 May, 2011 at 13:22

    Deci totusi despre ce-i vorba? =))

  17. costin 26 May, 2011 at 13:41

    Decât să-ţi mai baţi capul cu analizarea unor texte scrise pe un blog, nu mai bine bagi o analiza literara a unei lucrari a unui clasic roman?

    Imi aduc aminte de zilele frumoase de pe vremuri in care Julica ne lasa sa alegem ce recenzie dorim sa citim. Si noi dupa ce alegeam ceva ne pomeneam cu un articol despre o victorie glorioasa a lui Napoleon (care ar fi fost o infrangere la fel de superba daca nu avea noroc cu un general mai destept in tabara lui sau cu un general indolent in tabara adversa, care nu s-a trezit la timp) (scrisa de prea putin indragitul Pirca) sau cu un mega concurs cu pisici.

  18. yeonsaeng 26 May, 2011 at 14:25

    pana nu demult,cuvantul ala cu C din titlu era scris codat pana si in comentarii.in plus, ala care indraznea sa il foloseasca mai primea si o urecheala serioasa.s-au duuus vremurile alea..

  19. Georgiana 26 May, 2011 at 14:26

    @miki: ba să se facă şi un concurs de mimă cu câini în semn de consolare c-o pierdut Dinamo!

  20. miki 26 May, 2011 at 14:31

    @Georgiana: Bine draga. Sa se faca, dar nu cu caini rosii 😀

  21. Stephanie 26 May, 2011 at 17:56

    Ce dor imi e de un articol despre vitejia francezilor semnat “Pirca”! 🙂

  22. kilroy 26 May, 2011 at 18:47

    Si pe la noi in liceu se zicea: “Stai jos, doi. Ne vedem la toamna”. Cred ca mere si in cazul asta.

  23. Senzaţional! Brăduţ Florescu s-a dus la budă şi nu s-a spălat pe mâini când a ieşit » Daily Cotcodac 18 June, 2011 at 00:12

    […] despre iPad am scris iar despre ziarul 3D dacă scriu s-ar putea să fiu felicitat pentru memoria mea de elefant. Eu şi […]