Concursuri

Concurs: câştigă al doilea zmeu

Mânat de sărăcie, tânărul Vlad este nevoit să părăsească oraşul său natal, Ştei, fost oraş Dr. Petru Groza, şi îşi încearcă norocul în Marele Oraş. În ciuda tuturor piedicilor, reuşeşte să câştige sincere felicitări şi un zmeu pe unul dintre cele mai mari bloguri. Dickens, frate! O poveste emoţionantă despre tragedia micilor oraşe şi a locuitorilor acestora, plecaţi să-şi caute o soartă mai bună, poveste oferită de Siemens şi Daily Cotcodac.

Bun, haideţi să ne ştergem lacrimile acum, dă-l dracu’ de bulănos, să sperăm că o i se rupă sfoara. Să vedem cum puteţi câştiga zmeul de astăzi.

Sigur aţi învăţat la şcoală că în oraşul vostru sau prin împrejurimi există ceva unic în lume, sau măcar în Europa. Numai eu ştiu vreo 4 biserici din lemn prin Ardeal, toate unice în Europa prin faptul că sunt făcute dintr-un singur copac – şi toate sunt cunoscute sub numele „biserica dintr-un lemn”. Pe lângă Beiuş există Peştera Urşilor, unică în lume (sau cea mai mare) şi Băile 1 Mai, singura rezervaţie naturală din Europa (sau cea mai mare) de nuferi pe un lac de apă termală. La Cernavoda avem cel mai mare pod de fier de cale ferată din Europa la vremea lui (sau cel mai mare pod de fier îmbinat cu nituri, oricum ceva care să-i confere unicitate).

Pentru a câştiga zmeul de astăzi, încântaţi-ne cu un exemplu din care să reiasă că oraşul vostru e mult mai mişto decât orice alt oraş din lume.

UPDATE: Locuitorii oraşului Caracal nu pot participa la acest concurs, din motive evidente.

Share:

134 comments

  1. paulyluca 24 May, 2011 at 12:56

    Ok. Sa va zic: Pe langa Alba Iulia, in jud. Alba, este cea mai mare comuna din Europa: comuna Bistra.

    Bine, e si comuna cu cei mai inconstienti locuitori. Daca treci cumva duminica pe acolo cu masina, atentie mare si piciorul pregatit deasupra franei, deoarece aia nu stiu ce-i aia masina, trotuar, reguli de circulatie and shit.

    Iti taie pietonii calea cand ti-e lumea mai draga. Si oamenii locului adora plimbarile lungi si romantice pe mijlocul carosabilului. De preferinta, in stare avansata de ebrietate.

  2. aisha 24 May, 2011 at 12:57

    P.S. Go, Insi, go! Zmeul va fi al tau!

  3. warlock 24 May, 2011 at 13:02

    In Timisoara avea la un moment dat cea mai mare densitate de tiruri din lume … cauzata in special de lipsa de centura ocolitoare a orasului 🙂

  4. ela 24 May, 2011 at 13:03

    facem lobby pt Insi ?

  5. andryusha 24 May, 2011 at 13:05

    Orașul Iași este celebru pentru imensul său palat construit în stil neogotic, în anii 30, când lumea pășea cu încredere pe drumul modernismului… =)) =))

  6. RoseN 24 May, 2011 at 13:05

    Eiiiiiiiii fix cat e de mişto orasul, ce sa zic $-) mai ales blocul unde am copilarit e ceeeeeva parfum fin fin, de vis =))
    Am vrut numai sa zic ca NU-mi mai trebuie nici un zmeu, noooo :-L
    si nici macar un Fat-Frumos =))

  7. stalker 24 May, 2011 at 13:08

    biserica evanghelică din bistrița are cel mai înalt turn de piatră din transilvania. în plus mai avem și o casă în care aproape a dormit o noapte octavian goga. sau lucian blaga (iar am picat pe lîngă subiect)

  8. aisha 24 May, 2011 at 13:09

    @ela: Pai da! (Oltenia) Girl Power!:))
    A retrogradat Craiova, nu merita si Insi o consolare(sub forma unui zmeu)?
    =))

  9. dush 24 May, 2011 at 13:10

    io nu vreau sa ii fac publicitate la micul meu oras! si asa e atata de plini de bucuresteni si de turisti ca nu mai ai unde sta la o terasa linistit la o bere….

  10. andryusha 24 May, 2011 at 13:14

    De asemenea, orașul Iași este (probabil) singurul oraș din lume care a fost stins, de-a lungul istoriei sale, de mai multe ori cu vin, fapt care conferă tuturor clădirilor și spațiilor sale, în general, un… caracter aparte. :))

  11. Vali 24 May, 2011 at 13:17

    Piatra Neamt: stadion de categorie europeana cu echipa de fotbal in divizie inferioara 🙂

  12. miki 24 May, 2011 at 13:18

    In Iasi s-a infiintat prima gradina botanica si prima universitate din Romania,iar Avram Goldfaden a infiintat primul teatru evreiesc din lume (pe chestia asta-i si festival in fiecare an, cu prezenta constanta si sustinuta a Maiei Morgenstern)

  13. unmihai 24 May, 2011 at 13:19

    Cele mai mari gropi în asfalt sunt la Iași.
    Crâșmele sunt pline la ora 7 fara 10 dimineața de oameni în vădită stare de ebrietate doar la…. (suspans) … Iași.
    În Copou cele mai multe picioare goale de gagici pline
    de iubire neîmpărtășită pot fi vizualizate începând cu venirea anotimpului cald.
    (imi) revin imediat cu alte exemple

  14. Dan1 24 May, 2011 at 13:24

    Hai ca bag eu pentru Toader: “La Cernavoda avem cel mai mare pod de fier de cale ferată din Europa la vremea lui (sau cel mai mare pod de fier îmbinat cu nituri, oricum ceva care să-i confere unicitate).” Ca poate-o merita si el un zmeu, de-atâta timp în spam! Constantin trebuie sa mai astepte, sa-si termine întâi stagiatura! =))

  15. ThoR 24 May, 2011 at 13:25

    @dush: exact, mai bine sa ne abtinem=)))..bre in orasele noastre nu e nimic de vazut …stati cu geepanele acasuca =))

  16. dc 24 May, 2011 at 13:25

    Onestiul e singurul oras din RO aflat la confluenta a 3+1 (adica 4) rauri: Trotus, Oituz, Casin, Tazlau (primele 3 chiar langa parc, confluente la cateva sute de metri una de alta).

    @M3bis: fratioare, ajuta-ma si tu putin, mai sterge din comentariile concurentei! 😀

  17. ela 24 May, 2011 at 13:25

    @aisha: HAI INSI , NU TE LASA
    SI UN ZMEU VEI CISTIGA !!!
    OLE OLE OLE OLE

  18. Dan1 24 May, 2011 at 13:26

    @dc: Asta e instigare la mânarie (nu ca ar fi ceva neobisnuit pe DC :)))! (de la 3 luni la 2 ani de spam!) =))

  19. Mr. Cabo 24 May, 2011 at 13:26

    Chit ca nu e orasul natal, Huedin e cunoscut de majoritatea pentru cele 14(patrusprezece) treceri de pietoni in cei 2 km de drum european pe care ii are. Beat that!

  20. lulu 24 May, 2011 at 13:31

    @Julius
    Maine sa propui sa scoatem in evidenta cel mai nashpa aspect al orasului, ca sa zic si eu ceva de litoral. Daca nu faci asta, si mai rau chiar ne ceri vreun slogan sau cantecel despre orasul nostru, incep sa te suspectez de colaborare cu ministrul turismului…

  21. vlad 24 May, 2011 at 13:33

    In Ploiesti se afla (adevarata) sora mai mare a faimoasei Statue of Liberty. A fost construita cu un an mai devreme decat surioara ei tot la Paris (posibil de acelasi arhitect). Este evident unica in lume si univers (fiind totusi sora mai mare).
    http://ro.wikipedia.org/wiki/Statuia_Libert%C4%83%C8%9Bii_din_Ploie%C8%99ti

  22. Borish 24 May, 2011 at 13:34

    In orasul meu de bastina (Topoloveni) exista o cladire unica in lume. In partea din fata este catedrala, in lateral sunt birouri, iar in partea din spate cinematograf. Uneori in timpul slujbelor se mai aude sunetul de la film. Pe una dintre parti cladirea este lipita de primarie, si astfel s-a nascut un obicei inedit. De paste, cand biserica trebuie inconjurata de multimea de oameni, multi se dau batuti de la a inconjura si biserica/cinematograful/primaria. Doar fac niste cercuri in interiorul “catedralei”.

  23. RoseN 24 May, 2011 at 13:36

    @Dan1:
    =)) Asa-i asa-i… ia da-le tu o dedicatie de asta:

    Ce ati facut, m-a deranjat ,
    Dar de la voi m-am asteptat!
    Pe moment pastrez tacerea ,
    Stiu ca o sa va vina vremea…

  24. delia 24 May, 2011 at 13:37

    la cluj avem singurul avram iancu din lume care-şi înfige singur sabia în fund. sau măcar încearcă.

  25. Ina_adevarata 24 May, 2011 at 13:39

    aaa…sa vedem ce gasim prin Tg-Jiu…Coloana Infinitului, Poarta Sarutului si Masa Tacerii va zic ceva? Autorul, domnul B., e ala care le-a adresat localnicilor nemuritoarele cuvinte: “V-am lasat saraci si prosti; v-am gasit si mai saraci, si mai prosti”.

  26. Ferdinand 24 May, 2011 at 13:40

    Edictul de la Turda

    Edictul de la Turda este un decret emis în 1568 de către Dieta de la Turda prin care se proclama libertatea conștiinței și a toleranței religioase pentru cetățenii Transilvaniei…

    …Este primul de acest fel din istoria Europei moderne!

    Edictul de la Turda a stat la baza edictelor iozefine de toleranță religioasă; patenta imperială fiind datată la final de secol XVIII).

    (http://ro.wikipedia.org/wiki/Edictul_de_la_Turda)

  27. Sabotor 24 May, 2011 at 13:44

    Timisoara, primul oras iluminat electric din Europa 😉

  28. Tetelu 24 May, 2011 at 13:44

    Bine ca sunteti voi destepti!
    Nu sunt de acolo dar stiu ca sunt multe unicate in oras.

  29. serban 24 May, 2011 at 13:44

    În oraşul în care locuiesc este cea mai urâtă clădire din lume.
    Se vede şi de pe lună (din fericire numai de pe jumătate din ea)

  30. N.A. 24 May, 2011 at 13:47

    @borish – In orasul tau se mai face si unicul in lume gem de Topoloveni, facut din 4 sortimente de prune, singura mancare kosher pe piata din Romania (rabinul inspecteaza personal procesul de selectie si productie).

  31. mihnea 24 May, 2011 at 13:48

    cred că Bucureştiul e oraşul cu cele mai multe cazinouri din lume.
    asta dacă e să considerăm toate sălile de jocuri drept cazinouri 🙂

  32. N.A. 24 May, 2011 at 13:49

    @serban – Ba e frumoasa! 😛
    http://www.dailycotcodac.ro/2011/05/femeile-niste-iubitoare-de-frumos/#comment-142585

  33. Ciprian 24 May, 2011 at 13:50

    Podul Pescăriei, mahalaua care l-a inspirat pe Victor Ion Popa sa scrie Take, Ianke si Cadar, cel mai mare Zoo din Moldova unde in cateva saptamani incep lucrarile de modernizare si sambata la aceeasi ora cu Finala Champions League avem concert Phoenix, ca doar sarbatorim zilele orasului.

  34. aisha 24 May, 2011 at 13:52

    @Ferdinand: prea …religios!:))

  35. aisha 24 May, 2011 at 13:56

    @Ciprian: acum ti-ai castigat like-ul pe merit!=))

  36. serban 24 May, 2011 at 13:57

    @mihnea:
    Am citit. Nu cred însă că o vrei. Nu-ţi dai seama cât ţi-ar lua să ştergi praful?

  37. Tetelu 24 May, 2011 at 13:59

    @Tetelu: Acum serios, update-ul a aparut inainte sau dupa comentariul meu? Eu nu l-am vazut cand am scris primul comentariu.

  38. serban 24 May, 2011 at 14:00

    Pardon, am dat click alături. Comentariul 36 era adresat lui N.A.

  39. Ciprian 24 May, 2011 at 14:01

    @aisha: vedea-te-aș agățată de zmeu. :))

  40. Dan1 24 May, 2011 at 14:01

    @Tetelu: Cred ca e o noua mânarie marca DC! In fond orasul acesta a dat lumii un Dan Diaconescu, un Marius Tucă Show… =))

  41. dorina 24 May, 2011 at 14:04

    cel mai frumos si unic si tot ce vreti: prin Radauti, calea ferata trece prin centru orasului!

  42. Tetelu 24 May, 2011 at 14:10

    Cum s-ar spune: a zburat zmeul cu ata!

  43. JULIUS 24 May, 2011 at 14:11

    @Tetelu: da’ de unde esti, bre, de aveti vorbe de-astea?

  44. WaTzaP 24 May, 2011 at 14:12

    In Iasi exista un sat abandonat de lume, fara lumina electrica sau alte maruntisuri d-astea. Ca sa ajungi in sat, trebuie sa traversezi un rau puturos si destul de adanc.
    Primarul a spus ca nu ii ajung banii sa ajute comuna, a reusit doar sa asfalteze pana in dreptul casei lui.

    Nu-i unic, e genial.

  45. Delia 24 May, 2011 at 14:14

    Iasiul este unic pentru ca acolo m-am nascut eu, evident!

  46. anya 24 May, 2011 at 14:14

    Noi brasovenii ne mandrim cu strada Sforii, zice-se cea mai ingusta din Europa. Wikipedia zice ca niste nemti din Reutlingen ar vrea sa ne ia, da noi ne tinem tare! A noastra e cea mai ingusta!

  47. CID 24 May, 2011 at 14:14

    Ploiesti-muzeul ceasului.Cica ar fi unic in lume.Sigur,faptul ca muzeul e mai tot timpul inchis e irelevant…

  48. Radu Udrescu 24 May, 2011 at 14:16

    Pfff, vax… Deci in Parcul Dendrologic din Simeria (despre care va povesteam ieri) se gaseste singurul copac sequoia, unic in lume pentru ca este facut dintr-un singur copac… 😀

  49. Ciprian 24 May, 2011 at 14:18

    @CID: ca sa nu intre cineva sa piarda timpul pe acolo. =))

    Apropo de muzeu, am si din astea, ca doar avem Malusteniul aproape si e plin de oase de dinozaur. Si mai avem si ceva arme culese de prin mlastinile unde i-am casapit pe turci.

  50. Ale 24 May, 2011 at 14:21

    Rm. Valcea cica e cel mai curat oras din Europa si printre primele din lume 😛
    bineintels, si in judetul Valcea exista o unica biserica dintr-un lemn.
    si sa nu uitam de “cel mai vin” de Dragasani, si de faimosii, unicii, tenesi de Dragasani. a, si nici de palinca lu’ tata, unica in sat. 😀

    ah, ah… am uitat de vestitul lac ca.ca.cioasa. :))))))))

  51. Ciprian 24 May, 2011 at 14:25

    @Ale: in cramele lui Isarescu aveti si adevaratul seif al BNR-ului. :))

  52. karmapolice 24 May, 2011 at 14:26

    linga orasul Sinaia se afla cel mai misto recunoscut/nerecunoscut sfinx din lume…sfinxul nostru cel de toate zilele care bate la fund usor sfinxul din Egipt prin faptul ca e ingropat in zapada si nu in nisip. Si pentru ca, facind parte din teoriile conspiratiei(dacii au onstruit subterane pe acolo unde se gasesc artefacte extraterestre-vezi radu cinamar) e mult mai underground cool decit al lor care e prea vizibil cool si deci mainstream-FAIL

  53. KillerINC 24 May, 2011 at 14:29

    aici clar trebuie sa castige detasat Pitestiul …. este orasul cu cele mai multe permise de conducere date pe blat …. nici un oras de nicaieri din lume nu o sa il poata egala vreodata

  54. Amza 24 May, 2011 at 14:29

    La Constanța există Portul – Este unic în Europa pentru că acolo banii se câștigă cinstit, iar fiecare muncitor vine cu pachet de acasă. Până și directorul portului la fel procedează. Pur și simplu, acolo nu există mafie de nicio culoare sau altă natură. Dacă întrebi pe oricine despre așa ceva, îți va răspunde imediat că în viața lui n-a auzit despre astfel de povești.

  55. dc 24 May, 2011 at 14:30

    @Dan1: Incorect. Nu e vorba de manarie, ci de moderare eficienta a comentariilor :))
    Se dau si cu suspendare pedepsele alea? 😀

  56. Nero 24 May, 2011 at 14:30

    Zau de Campie, rezervatia de Bujori de stepa. Unica in Europa din cate stiu eu:

    http://raudemusca.blogspot.com/2010/05/efemerul-bujor-de-stepa.html

  57. Borish 24 May, 2011 at 14:31

    @N.A.: Nu ai vrea sa stii cum se fabrica gemul ala.. sau magium.. cum ii zice.

  58. sidryane 24 May, 2011 at 14:33

    Ok, deci:

    Manastirea Strehaia
    http://www.crestinortodox.ro/biserici-manastiri/mitropolia-olteniei/manastirea-strehaia-68218.html

    Este situata pe soseaua nationala Craiova-Drobeta-Turnu Severin, aproape de centrul orasului Strehaia.
    Lacasul este ctitoria lui Matei Basarab, din anul 1645, dupa cum reiese din pisania originala: Aceasta Sfanta biserica cu voia si ajutorul lui Dumnezeu ziditu-s-au din temeiu cu pofta si cheltuiala a prea luminatului si milostivului domn Io Matei Basarab voievod a toata Tara Romaneasca, impreuna cu doamna sa gospoja Ileana intru prea inaltatu si de tot inchinatu nume al Prea Sfintei si de viata Facatoare troite intru al XIII-lea an de domnie a lor veleatul Bastia Mira 7153 ispenia 1645″.

    (premiu pentru perseverenta nu se da?:) )

    PS: În pădurile situate la nord de Strehaia se găsesc cele mai mari colonii de broaște țestoase Testudo hermani din Oltenia. Specia este ocrotită prin lege.

  59. Ferdinand 24 May, 2011 at 14:37

    @aisha: Dimpotrivă, edictul respectiv îți dădea voie să nu îmbrățișezi o anume religie. Ceea ce, la acea vreme(sec XVI), era ceva…

  60. Dan1 24 May, 2011 at 14:46

    @sidryane: Da’ bre, da’ nu e dintr-un lemn, ca alea “unice”! =))

  61. Ferdinand 24 May, 2011 at 14:49

    @anya:
    Cică n-ar fi cea ami îngustă:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Strada_sforii

  62. andryusha 24 May, 2011 at 14:56

    @Ferdinand: Așa s-a ales praful de credință, cu edicte din astea, date la mișto. =))

  63. JULIUS 24 May, 2011 at 14:57

    @andryusha: asa, frate Andryusha, arata-i calea!

  64. andryusha 24 May, 2011 at 14:58

    @JULIUS: Păi?!… =))

  65. Tetelu 24 May, 2011 at 14:59

    @JULIUS: Nu sunt de acolo, am mai spus si chiar daca as fi tot nu as recunoaste, deoarece nu vreau sa ma vad ingropat in spam pana la brau pentru un amarat de zmeu.

  66. andy_sz 24 May, 2011 at 15:08

    Stiati ca Mangalia (pe cand se numea Callatis) pe undeva prin secolul 1 i.e.n. era cetate-stat si avea moneda proprie? A fost prima cetate de pe teritoriul Romaniei de azi care si-a batut moneda (ma rog, prima a fost Histria, dar se pare ca i-au mancat serpii, deci nu se pune). Asa se face ca tot prin acea perioada Callatis (impreuna cu Histria) au incercat sa cucereasca Tomis-ul (actuala Constanta pt. noobi). Singurul dezavantaj a fost ca Tomisenii aveau pile la Bizant, asa ca Callatienii si-au luat o mare teapa si au trebuit sa-i lase independenti.
    Astazi razboiul continua prin clanuri de fosti turci si indieni rom(m)anizati care se tot lupta pentru medalia “Cur*ele mele este mai multe si mai tare, nu te mai baga pe clientii mei de faina halucinanta ca te tai cu sui-ul!”
    Cu astfel de istorie in care traditiile se pastreaza de peste 2000 de ani, cred ca merit un zmeu sa ma dau mare pe plaja!

  67. tracker 24 May, 2011 at 15:11

    Rm. Valcea are cei mai multi hackeri( de fapt sunt scammeri) pe cap de locuitor din lume. Daca cauti intr-un dictionar american cuvantul scam, langa apare o poza cu mall-ul river plaza din rm. valcea. e atat de celebru in sua, atunci cand ziceai de rm. valcea la orice western union din state, te avertiza inainte sa pui banii. de asemenea se zvoneste ca fbi-ul are sucursala in cartierul ostroveni din rm valcea.
    are cele mai multe bmw-uri si audi-uri pe cap de locuitor din lume, tot din cauza indivizilor de mai sus. ai mai mare sanse sa iti fure banii de pe card decat sa iti dea in cap sa iti fure banii din buzunar :))

    de asemenea langa e localitatea muereasca, unde se afla manastirea frasinei unde nu au voie femeile.

  68. aisha 24 May, 2011 at 15:12

    @sidryane: Galapagos de Oltenia!=))
    @Ferdinand: prea…documentat!(prea ..wikipediat, de fapt)!=))
    @Ciprian: Visca Barça!:D
    (totusi, frumoasa poza no.10, Wallpaper cu lebede):))

  69. ela 24 May, 2011 at 15:15

    @Ale: si Ostroveni-ul singurul cartier unde tintarii sint cit sobolanii si sobolanii cit ciinii iar ciinii , toti negri-n ceru’ gurii .

  70. Io 24 May, 2011 at 15:20

    Pai io nu pot sa zic nimic ca-s din Stei :))

  71. serban 24 May, 2011 at 15:24

    @anya:
    Tare m-aş mai bucura să nu mai aud lauda asta fără acoperire.
    Am văzut în orăşelele şi satele din Ciclade zeci de străzi mai înguste decât strada Sforii din Braşov.
    Cea mai îngustă am întâlnit-o în Filoti (Naxos). 30 cm. Am măsurat-o.

  72. ela 24 May, 2011 at 15:24

    @tracker: zii lui Iulius si de Anton Pann , ca pe mine n-a vrut sa ma creada

  73. sebastian 24 May, 2011 at 15:28

    Sunt de lângă orașul Sânnicolaul Mare, primul oraș in care în anul 2009 prezidentul de atunci și de acum 😀 și-a anunțat candidatura. Asta se pune ?

  74. aisha 24 May, 2011 at 15:34

    @ela: bre, nu stabiliram ca o sustinem pe Insi?! Mai scandeaza niste incurajari, ca s-o incurajam!:))

  75. Lepka 24 May, 2011 at 15:37

    Daca`mi daţi mie zmeul am sa`i fac o fotografie langa cel mai albastru albastru din lume..ala de la Voronet.

    Vă trimit si pozele cu feţele calugarilor, cand or vedea ditai hăndrălăul că trage zmeul de coada prin curtea mănăstirii =)) . Puteti voi sa refuzaţi asa ceva?

  76. ErRon 24 May, 2011 at 15:43

    Clujul a dat tarii un premier, cum altul n-a fost, nu este si nu va mai fi!:D

  77. Dan1 24 May, 2011 at 15:52

    @ErRon: N-a facut bine! =))

  78. Radu Udrescu 24 May, 2011 at 15:52

    @ErRon: Mda, si crezi ca v-am iertat?!?!? 😀

  79. ErRon 24 May, 2011 at 15:55

    @Radu Udrescu: Bai, din partea mea, luati-l si duceti-l in oricare parte a tarii, ca nu am sa-i duc dorul!
    Trec zilnic pe sub geamurile apartamentului lui, si-i doresc, in gand, numai de bine!:D

  80. ela 24 May, 2011 at 15:57

    @aisha: pai nu vezi ca nu s’arata ? s-o fi saturat si ea de nedreptatea nejustificata a Julicului fata de sexul frumos , destept , modest etc etc etc

  81. ErRon 24 May, 2011 at 15:59

    @admin
    Cu Clujul pot participa la concurs?
    Ca mie bibliografia nu mi s-a parut deloc clara, orase mici inseamna ce, in comparatie cu care orase, ce numar de locuitori, ce suprafata??:P

  82. aisha 24 May, 2011 at 16:09

    @ela: N-ar fi frumos cand apare Insi, sa-i decernam direct Zmeul?=))
    Insi, nu uita,
    Zmeul de azi este pentru Domnia Ta!

    Hai, Ela, mai cu talent!:))

  83. N.A. 24 May, 2011 at 16:24

    @borish – Ba vreau, ba vreau, sa pot sa rad de barbati-miu (cu scuzele de rigoare fata de Constantin :)) ) ca el mananca asa ceva.

    @Serban – Da’ti dai seama ca angajez o armata de menajere si menajeri =))
    Cu bani de la buget desigur. Tre’sa intretinem in continuare a ‘enspea minune a lumii!

  84. ela 24 May, 2011 at 16:27

    @aisha: uite , eu fac valul , OOOOooooo !
    oups ! se uita lumea ciudat la mine …..

  85. haolica 24 May, 2011 at 17:02

    langa orasul meu, Bucuresti, se afla cea mai mare rezervatie de divertisment natural din lume si totodata cel mai mare rezervor de uimire continua in stare bruta de pe teritoriul Romaniei . Se numeste Craiova.

  86. tracker 24 May, 2011 at 17:09

    @ela: nu se compara Anton Pann, un biet poet pe langa adevaratul talent al orasului Valcea, Adi de la Valcea. Adica Anton Pann are doar o amarata de casa taraneasca memoriala in centrul orasului. Adi de la Valcea are sala de sport in mall si vila in Petrisor. I say Adi wins!

  87. Anne 24 May, 2011 at 17:18

    Cimitirul Central din Cluj (Hajongard) este primul cimitir interconfesional din Europa. Dateaza de prin secoloul XIV…
    Ca sa vedeti ce oras primitor avem 😀

  88. Insignifianta 24 May, 2011 at 17:23

    Aşa, şi? Eu ar trebui să mai comentez şi azi, sau ce? 😀

    P.S. Mersi, fetele! =D> Get up, stand up: stand up for your rights! :-BD

  89. ady 24 May, 2011 at 17:24

    in orasul meu natal, corabia, se afla o veche cetate dacico-romana cu un unic in lume izvor secret.
    orasu’ vacantelor mele, campulung muscel (nu moldovenesc)este prima capitala a tarii romanesti. n-o fi unica, dar este prima 🙂

  90. sidryane 24 May, 2011 at 17:28

    @Dan1: Da, bre, dar “ziditu-s-au din temeiu cu pofta si cheltuiala”, ok?:)) Adica nu asa, ca orice manastire…

  91. Insignifianta 24 May, 2011 at 17:28

    @haolica: Langa orasul Craiova, unde m-am nascut eu, care se afla langa orasul tau Bucuresti, se afla orasul Băileşti, unde s-a nascut Amza Pellea. Da’ tot mai aproape este orasul meu de al lui, decat orasul tau! Na!

  92. Ferdinand 24 May, 2011 at 17:29

    @Anne: Secolul XVI… 😉

  93. Lecteriţa 24 May, 2011 at 17:32

    Eu particip decat din orgoliu…
    Orasul meu nu are nimic “al lui”. Stransese intr-o cutiuta, cateva amintiri, dar a ramas si fara alea. Prima a fost Grota (Gaura) Tatarilor, unde Domnita Neaga s-a ascuns si a batut invers potcoavele cailor, sa-si piarda urma. Nici nehoienii nu mai stiu unde e grota aia, intre timp. Pe urma a fost primul ferastrau cu aburi, adus de fratii baron Goetz, la fabrica de cherestea. Asa zisa sala a motoarelor, Casa Masinii, a fost vanduta la fier vechi, ca dealtfel toata fabrica, de Hayssam si a lui. A urmat prima fabrica de mobila, construita pe verticala. E vai de verticala ei,acum! Am avut mocanita, acum suntem ORAS si nu mai avem gara. Cladirea garii a fost cumparata de unu’ cu gater. Trenul, o aratare cu doua vagoane, opreste unde vede si el un palc de oameni, care asteapta. Nici statie de autobuze nu avem, nici macar refugiu. Autobuzele opresc pe trecere, ca e mai sigur. Niciodata n-am avut costum popular, niciodata n-am avut traditie, in nimic! Sporadic, doi-trei mesteri blidari, faceau butoaie. Nehoiul s-a format in depresiune, oamenii de la munte (Penteleu, Siriu, Gura Teghii) au coborat mai aproape de drumul comercial care lega Buzaul de Brasov dar nu si-au luat cu ei si traditiile. Nimic din traditiile populare, nu avem!
    In jurul Nehoiului, ar fi Barajul de la Siriu, primul (daca nu singurul) din Europa, construit din anrocamente; ar fi cel mai inalt brad din Europa, trecut de suta de metri si cuprins de 6 insi cu mainile intinse, ca diametru, dar s-a prabusit si ala…
    Nu avem nimic Trade Mark.

  94. Lecteriţa 24 May, 2011 at 17:36

    Nu mi-era dor de Toad3r, iar de alalat nici atat! Scoate-ma de la beci, ca n-am scris caterinci, am fost dramatica!

  95. serban 24 May, 2011 at 17:38

    @Insignifianta:
    Mai fu un poet né à Paris, près de Pontoise

  96. Leo 24 May, 2011 at 17:47

    Giurgiu – singurul parc de salcami din Europa

  97. ela 24 May, 2011 at 17:57

    @tracker: da , dar cum sa te mindresti pe un site de ” intelectuali, aristocrati si miliardari ” cu Adi de la Valcea ?
    pe acilea s-au taiat capete pt mult mai putin

  98. Insignifianta 24 May, 2011 at 18:00

    @serban: François, tu eşti, mă? Băi, băiatule, pe unde umblaşi, că de când te caut! Crezui că şi murişi, de nu mai dăduşi niciun semn de viaţă!

  99. serban 24 May, 2011 at 18:01

    @Lecteriţa:
    Ţi-am dat un like pentru descriere. Parcă povesteşti despre un “town” din Munţii Stâncoşi după ce s-a terminat goana după aur.

  100. serban 24 May, 2011 at 18:05

    @Insignifianta:
    Hai fii serioasă, ăla e singurul poet al tuturor timpurilor care n-a murit, a plecat şi de atunci nu mai ştie nimeni pe unde umblă.

  101. Lecteriţa 24 May, 2011 at 18:13

    @serban:
    Multumesc!

  102. Sare'n Ochi 24 May, 2011 at 18:21

    Bai!!!!!
    da DJ Boros, intemeietorul primei manarii pe DC ce are? el de ce nu a luat nici un zmeu?!
    MANAREALAAAAAAAAAA!

  103. Insignifianta 24 May, 2011 at 18:22

    @serban: Eu sunt. Dar nici pe Saint-Exupéry nu l-au mai găsit.

  104. Dan1 24 May, 2011 at 18:30

    @Insignifianta: Biiine, asa nici pe Aurel Vlaicu!…

  105. Lecteriţa 24 May, 2011 at 18:30

    Eu zic sa va concentrati, cei care aveti in oras internet-cafeul unde se pastreaza (sigilat)computerul de pe care , un flacau cu o cutie de cola in fata, a spart serverele institutiei aleia cu cinci laturi, sau ale Marinei Regale ale GB, sau ale Agentiei Spatiale Americane. Citisem prin ziare ca baiatul ala nu mai are voie sa foloseasca Internetul, numa’ ca in realitate, lucreaza la aia cu 5 laturi, dupa ce l-au scos pe o cautiune cam cat a lui Stroscan.

  106. Dan 24 May, 2011 at 18:35

    Ca sa mergem tot pe firul unicitatii, Sighisoara (oras natal) are singura cetate locuita din Europa.

  107. serban 24 May, 2011 at 18:38

    @Insignifianta:
    Cum să nu, e pe o planetă micuţă pe care e o vulpe şi o floare.

  108. Anne 24 May, 2011 at 18:40

    @ Ferdinand… 1373… secolul XIV…

  109. serban 24 May, 2011 at 18:42

    @Dan:
    Încă o legendă autohtonă. Sunt multe cetăţi medievale locuite în Europa.
    Ca să nu plec din Naxos, este “Castro”, cetate veneţiană, locuită şi acum de urmaşii familiilor veneţiene de pe la 1200, cu case de atunci, renovate şi întreţinute, ce-i drept, cu blazoanele originale pe frontispiciu.

  110. Insignifianta 24 May, 2011 at 18:49

    @serban: Eu cred că pe François nici nu l-au căutat temeinic. La cât ninsese în iarna aia… e şi normal. Părerea mea.

  111. Insignifianta 24 May, 2011 at 18:52

    Dacă, nici la cât trollez p-aicea, nu primesc nici azi zmeul, vă e clar, nuu?, că se va petrece o altă mânărie ordinară…Iar şi iar…

  112. Dan1 24 May, 2011 at 18:55

    @Insignifianta: Da bre, ca nu mai e zapezile de anţărţ! :))

  113. Insignifianta 24 May, 2011 at 18:59

    @Dan1: Ezagt! Judeci!

  114. aisha 24 May, 2011 at 19:09

    @Insignifianta: Compune simfonia aia de comment, ca sa primesti zmeul!=))
    Sunt sensibili la chestiile cu Craiova azi, sa exploatam momentul, zic!:D
    P.S. vezi ca intreba de tine Radu (cel care seamana izbitor cu solistul de la The Doors)=))
    (da pagina la textul urmator)

  115. mifty 24 May, 2011 at 19:35

    – tipu cu Histria: stai prost cu istoria, fiule: toate orașele-stat, grecești sau de altă nație aveau monedă proprie, care de cele mai multe ori circula paralel cu monedele emise de orașele/imperiile/etc cu care aveau relații comerciale mai strânse. iar Histria a dispărut pur și simplu pentru că i s-a colmatat portul cu nisip (într-un timp destul de scurt) în așa hal că triremele de-acasă erau (pe apă) la peste 1 km distanță de danele ”originale”!!! ca să nu mai amintesc că la nu multă vreme după asta, s-a format și Gura Portiței, și uite-așa a ajuns Histria ca în loc să se afle la malul Mării Negre, să fie pe malul unui lac salmastru…
    la asta adăugăm că dpdv agricol zona e la pâmânt (pe vremea lui ceașcă era irigată la greu, de fapt, mai toată Dobrogea are o producție agricolă simbolică în lipsa irigațiilor, și după balamucul din 89, TOT sistemul de irigații (nu doar țevi, ci și pompe, cabluri, etc.) a fost furat de țigănime, locală sau de bucurești), pescuitul era simbolic, locuitorii pur și simplu nu aveau mijloace de subzistență.
    și cum nu avea bafta Brăilei sau a Galațiului, să aibă și ceva drum comercial circulat… apropo de cele 2 pomenite mai sus: perioada lor de glorie comercială a fost între secolul 17 și până pe la începutul celui de-al doilea război mondial. motivul: export de grâne, în special… practic, 3 sferturi din europa ”civilizată” mânca pâine din grâu produs în Moldova și Muntenia, și tranzitat/exportat prin unul din cele 2 orașe pomenite mai sus.
    – Constanța, ca oraș portuar n-a prea fost dărâmătoare în antichitate. importanța ei maritimo-comercială a apărut cam pe vremea când genovezii au decis să se stabilească aici, pentru o vreme.
    motivul a fost că pur și simplu la ora aceea, le era prea greu să urce pe Dunăre spre Galați sau Brăila…
    se pare că drumul dintre Constanța și Cernavodă, atât rutier cât și de cale ferată urmează un drum stabilit de ei, pentru exportul de alimente din Muntenia…după care iar a fost ”res nullius”, și a fost nevoie să vină… comuniștii ca să ajungă să aibă portul pe care (încă) îl (mai) are.
    principala problemă e aceeași cu a histriei: se află nițel cam departe de rutele comerciale de uscat ”tradiționale”… noroc cu Canalul, dar și ăla e la Agigea 😀
    (apropo, un geniu ”postrevolționar” făcea talente că ar trebui să… astupăm Canalul la loc, că e chestie comunistă, etc, etc… julică, poate reușești să afli cine era geniul, că tâmpenie mai mare nici că am auzit în ultimii 20 de ani… și asta e ceva, având în vedere ce ”genii” stau pe sticlă 24/24, 7/7!!!)

  116. mifty 24 May, 2011 at 19:37

    da, metrisse, știu ce vrei să spui ”ăsta vrea să fie pircă 2”!!! 😀
    doar că, știi… io n-am orgasm la roșii ieftine, îmi pare rău!!! 😛

  117. Insignifianta 24 May, 2011 at 21:24

    @aisha: Daaa?! Pe bune???? Intreba Jim Radu de mineeee? Fusei un pic plecata prin natura, sa-mi temperez nervii furiosi de la atata furie cat au strans in sinapsele lor, inca de ieri! 🙂 Acusica intorc foaia dau pagina!

  118. Dan1 24 May, 2011 at 21:27

    @mifty: Te excita doar alea scumpe? =))

  119. Lecteriţa 24 May, 2011 at 21:46

    Are dreptate Jul, noi nu citim bine enuntul; nici titlul. castiga al doilea zmeu inseamna ca tot Vlad il ia?

  120. Dan1 24 May, 2011 at 22:02

    @mifty: Magistral mifty! =D>
    (scuze, da’ abia acu’ il vazui)

  121. tahemet 24 May, 2011 at 22:23

    Oraşul Tirgu Jiu este unic prin:
    – complexul lui Brâncuşi: coloana infinitului, biserica eroilor, poarta sărutului şi masa tăcerii
    – e în apropierea următoarelor obiective turistice:
    – Pestera Muierilor
    – Pestera lui Pahomie sau Pestera Polovragi
    – Cheile Oltetului
    – Cheile Sohodolului
    – Suşiţa verde
    – Suşiţa seacă
    – Mănăstirea Lainici
    – Mănăstirea Vişina
    – Mănăstirea Polovragi
    – lactatele de novaci
    Dar cea mai importantă (desigur pentru mine) atracţie este viitoarea primă grădină botanică particulată românească. Aici se află:
    – cea mai mare colecţie privată de nuferi hardy, singura colecţie de nuferi tropicali şi nuferi anuali
    – primele exemplare de euryale ferox din Europa de Est
    – primele exemplare de aponogeton distachyos, nymphoides indica din România
    – o (prima?) colecţie particulară de lotuşi din România

    – 20 de licyum chinensis şi barbarum (aka goji)
    – 2 schisandra chinensis (5 taste vine)
    – 3 zantoxylum alata şi simulans – pt acum (şi încă muuuulţi alţii to come)
    – 50 de actinida chinensis, deliciosa şi issai, de toate combinaţiile
    – tayberry
    – muri şi căpşuni remontaţi
    – lonicera fragrantissima şi kamceatika
    – amelanchier canadensis
    – asimina triloba
    – zizyphus jujuba (3 specii)
    – diospyros kaki (3 soiuri)
    – broussonetya papyrifera
    – physalis

    La anul or să mai apară:
    – diospyros kaki şi virginiana (alte soiuri)
    – zizyphus jujuba (alte soiuri)
    – pecani şi hickory (carya)
    – alte 5-10 specii de nuferi
    – alte specii de marginali (irişi, thalia dealbata, alte năzbâtii)
    – roşii albastre
    – roşii ţepoase

    Iar ca să pot eu să ţin sub supraveghere permanentă toată grădina, avem nevoie de un zmeu, pe care să montăm camere de luat vederi, să nu dea de bănuit cui vrea să ne saie gardul.

  122. green 24 May, 2011 at 22:53

    Gradina Publica din Barlad; citez de aici: “situata în partea de nord a orasului, este una dintre cele mai vechi si frumoase gradini din Moldova. Datând din anul 1834, dispune de plantatii de stejar, artar, frasin, arbusti ornamentali.
    În anul 1912, aici a avut loc un eveniment memorabil: primul zbor aviatic deasupra orasului si prima aterizare.” Se zice ca a fost facuta de domnitorul de atunci (Sutzu?) pentru o frumoasa duduca barladeanca, sa aiba unde sa-si plimbe aleanurile in serile de vara.

    Casa Rosie, mai rosie decat Casa Alba, in care s-a deschis de curand Centrul Cultural Eminescu.

    Muzeul Marcel Guguianu, vizitat de maestru de atatea ori,muzeu superb in care au loc auditii de muzica clasica sustinute de artisti din toata tara, de fosti elevi ai Scolii de Muzica din Barlad, de actuali elevi, de minunatii membri ai Fundatiei Culturale Remember Enescu,care concerteaza aici periodic.

    Ca veni vorba de concerte, Barladul este singurul oras MIC din Romania in care a cantat o uriasa trupa rock, acum cativa ani. E vorba, bineinteles, de Uriah Heep. Zic bine, Ciprian?

  123. alice 24 May, 2011 at 23:31

    daca lekpa zicea ca va inalta zmeul prin fata “popnicilor” din Voronet eu ii voi da drumul din Cetatea Neamtului …..si sigur vantul il va purta pe albia Ozanei iar daca se va agata in ciresul de unde fura Nica( a lu’ Stefan Apetri) ciresele evident( doar nu aveau sa fie prune) asta e …..va fi un cires cu zmeu in frunte

  124. danutza 24 May, 2011 at 23:42

    aproape de sighetu marmatiei(mm) se afla cimitirul vesel de la sapanta :))

  125. Serban 24 May, 2011 at 23:50

    @mifty:
    Ce faci? dărâmi şi tu legende rromâneşti?
    Păi cu ce ne mai lăudam că suntem buricu’ pământului (la propriu, că aici am auzit că e axa energetică a universului)

  126. Insignifianta 25 May, 2011 at 00:12

    @tahemet: =)) Daca nu-ti da tie zmeul, e magar! =))

  127. Serban 25 May, 2011 at 00:19

    @Insignifianta:
    magarus campestris (7 soiuri)

  128. Ciprian 25 May, 2011 at 01:05

    Copalau – localitate din Botosani unde s-a organizat Festivalul Usturoiului, sarbatoare unica in Europa.

  129. Insignifianta 25 May, 2011 at 01:12

    @Serban:
    magarus mutandis (1 link)

    http://www.dailycotcodac.ro/2011/05/rezultatul-concursului-cu-zmeie-dimineata/

  130. Suminona 25 May, 2011 at 10:17

    Baaaa astia triseaza… se vede clar wikipedia in posturi :)… Nici macar de orasul vostru nu mai stiti nimic fara ajutor ? HUOOO

  131. Gobblin 25 May, 2011 at 10:17

    Focsani: sunt prea beat ca sa imi aduc aminte pentru ce e cunoscut…

  132. yogibeer 25 May, 2011 at 10:30

    Statuia Cercetasilor din Tecuci.

  133. Dan1 25 May, 2011 at 10:41

    @Gobblin: Pa’ bine bre, de la ora asta? Ca abia “a aparut mira”! =))

  134. ioio 25 May, 2011 at 10:42

    Mangalia are cea mai frumoasa biserica frumoasa din afara Maramuresului (sau de pe malul Marii Negre).