Postul nu e post destul

Recomandări de seară: plânsul lui Piticu

Editura Adevărul a recunoscut plagiatul în cazul traducerii „Memoriilor” lui Lev Tolstoi. După ce, normal, aruncă toată vina în cârca „traducătorului” Ghenadi Strungar (sincer, nu vi se pare un pseudonim demn de Gregoire?), Adevărul îşi cere scuze faţă de Janosi Jeanina-Maria, adevărata autoare a traducerii, pe care o asigură de „deplina sa consideraţie”. Probabil în cei doi ani de proces n-au avut timp să-i arate deplina consideraţie fiindcă ajungeau târziu la tribunal şi apoi fugeau la redacţie să mai traducă nişte Rahane.

Cititorii noştri mai bătrâni îşi amintesc probabil de Geo Costiniu (pentru cititorii mai tineri: V3ntore, era mai tare ca Florin Piersic Jr, frăţică, ăsta scotea la suc ce gagică vroia el). Dacă vreţi să vi-l amintiţi mereu aşa, săriţi peste recomandarea asta.

Ce păţeşti dacă n-ai altă treabă decât să-ţi depui fişele fiscale la administraţia financiară – poate sunteţi curioşi să aflaţi cum sună plânsul lui Piticu.

O cunoscută legendă urbană spune că oricine îşi poate lăsa maşina pe locurile de parcare plătite până la 8 seara. În realitate, nu e aşa.

În încheiere, puţină artă vizuală (V3ntore: da, bre, şi aia e artă vizuală, dar noi nu punem aici linkuri spre Playboy).

Share:

39 comments

  1. XereX 11 April, 2011 at 20:28

    Cine a decupat tabloul ? :)) Rusine sa iti fie Dinu Patriciu plagiezi grosolan. :))
    Daca imi parchez trotineta pe un loc de parcare in timpul zilei patesc ceva? 😀

  2. Ciprian 11 April, 2011 at 20:34

    @Julius Tu de ce nu ai ca piticu sponsor de la Sampions Lig?

  3. M3bis 11 April, 2011 at 20:38

    @Ciprian: Pentru că ține cu Craiova!

  4. Insignifianta 11 April, 2011 at 20:39

    Stiu ca e veche.
    Plagiat se cheama atunci cand copiezi dintr-o singura sursa.
    Cand copiezi din mai multe, se cheama cercetare.

  5. RoseN 11 April, 2011 at 20:42

    Faaaaaaina arta 🙂
    Pentru cine n-a vazut inca, si in special pentru prietenul Tzica Cartea de pisihologie 😀

  6. V3nt0R 11 April, 2011 at 20:49

    1. Am si eu onoarea mea, ar fi o rusine sa consider ca Florin Piersic jr. e tare… defapt, in afara ca e fi’su lui senior, habar n-am nimic despre asta 😕

    2. Playboy e arta vizuala pentru virgini si bunicuti visatori.

    3. M-ati pomenit de 2 ori intr-un articol, record personal :)))

  7. XereX 11 April, 2011 at 20:49

    @Julius Hai RAPIDU :d >:)

  8. Tzica 11 April, 2011 at 20:54

    @RoseN: multzam sarumanusitele pentru mizericordialitatea oferita.Si pentru ca subsemnatu’ e ancorat in meandrele concretului, sper ca e un schimb echitabil 🙂
    http://www.metalhead.ro/interviuri/laburinthos_in_subsidiar_exista_o_psihologie_abisala-aid-91876-l-1

  9. dr.Lecter 11 April, 2011 at 21:06

    Cine poate crede ca un rus a fost tradus in romaneste de o unguroaica?

  10. RoseN 11 April, 2011 at 21:06

    @Tzica:
    Aaaaaaa, muzica de genul asta e pentru Adriana M. 😀 aaaaaa, poate 😀
    si ea din nuuuuu stiu ce motive, nu e prea incantata de abisalele tale vorbe 😀

  11. Dan1 11 April, 2011 at 21:29

    Bre, acu’ sa fim seriosi: fiscu’ se autosesiza cand vazu Lexusu’ lu’ Piticu, daaa? =))

  12. kilroy 11 April, 2011 at 21:52

    Despre plansul cititorului dupa lecturarea unor materiale de pe DC, nu zice nimeni nimic?

  13. Dan1 11 April, 2011 at 21:54

    @kilroy: Cre’ca pe M3bis il manânca degetele, daaa? =))

  14. Cms 11 April, 2011 at 21:56

    @Dan1: =))
    @kilroy: E doar o aparenţă! Noi râdem cu lacrimi! :))

  15. RoseN 11 April, 2011 at 21:59

    @Cms:
    =)) =)) =))
    (*) (*) (*)

  16. M3bis 11 April, 2011 at 21:59

    @Dan1: Nu mă mănâncă nimic, bre, că la noi ninge, n-au apărutără încă țânțarii! Cât despre kilroy, las’ că am eu ac de cojocul lui!

  17. Insignifianta 11 April, 2011 at 22:06

    @kilroy: Io zic sa te-apuci din proprie initiativa de flotari, ca te-apuca dimineata pana te scoate de la moderare! =)) Si mai si multiplica pedeapsa in sistem de injumatatire…stii tu, cu broasca testoasa a lu’ Ahile, ala… =))

  18. kilroy 11 April, 2011 at 22:06

    Dan1 si Cms v-am dat like, atata timp cat mai am voie de la stapanire 😉
    @M3bis: Sper ca e clar ca nu am zis nimic rau de administrator, ba chiar dimpotriva 😀

  19. M3bis 11 April, 2011 at 22:10

    @kilroy: Am ajuns cu numărătoarea la doi!

  20. kilroy 11 April, 2011 at 22:25

    @M3bis: Ma scuzati, mi s-a parut ca aveti o scama pe umar. Imi dati voie sa va perii nitel? 😀

  21. kilroy 11 April, 2011 at 22:27

    @Insignifianta: “in sistem de injumatatire” – ca la izotopii radioactivi?

  22. M3bis 11 April, 2011 at 22:31

    @kilroy: Eu zic să nu-ntinzi coarda. Doi juma’.

  23. Insignifianta 11 April, 2011 at 22:38

    @kilroy: Nu, mah, ca la segmente. Desi, poti sa stii de ce-i in stare?

  24. kilroy 11 April, 2011 at 22:57

    @Insignifianta: 45, 46 …

  25. Cms 11 April, 2011 at 23:02

    @kilroy: Mulţumesc pentru like. Să ştii însă că eu nu am trecere pe lângă M3bis, aşa că nu te pot scăpa de spam/numărătoare. Cel mult îl pot determina să mă facă “pămpălău”, caz în care o să sară pe el aisha şi RoseN :)) (cine a zis că politica e simplă?)

  26. kilroy 11 April, 2011 at 23:03

    @Cms: 51, 52 …

  27. Insignifianta 11 April, 2011 at 23:04

    @kilroy: Care 45? Care 46? E 44 ca popa.

  28. kilroy 11 April, 2011 at 23:08

    @Insignifianta: Da’, dar eu am fost si bolnav cand eram mic 😀

  29. Dan1 11 April, 2011 at 23:11

    @kilroy: O sa fii acum, daaa? >:)

  30. Insignifianta 11 April, 2011 at 23:17

    @kilroy: Eeeh, nici eu n-am avut atatea masinute, trenuri si avioane cate mi-as fi dorit. Si nici bicicleta.

  31. Dan1 11 April, 2011 at 23:19

    @Insignifianta: Papusi! Papusi ti-ai dorit (cred sper :)))

  32. Insignifianta 11 April, 2011 at 23:22

    @Dan1: Papusi am avut, cateva, acuma de ce sa…

  33. kilroy 11 April, 2011 at 23:23

    @Insignifianta: Nici eu n-am avut atatea cate mi-as fi dorit.

  34. Insignifianta 11 April, 2011 at 23:29

    @kilroy: Ce, papusi?

  35. kilroy 11 April, 2011 at 23:36

    @Insignifianta: Asa le apelau unii “Ce mai faci, papusa?”

  36. Insignifianta 11 April, 2011 at 23:51

    @kilroy: Pe cine?

  37. kilroy 11 April, 2011 at 23:55

    @Insignifianta: Pi dansele, cum ar zice moldoveanul.

  38. Insignifianta 12 April, 2011 at 00:02

    @kilroy: Sa fie sanatosi si unii, si altii, si dansul, si dumneaei. Fie ca mesianismul sa-i calauzeasca; marasmul, concupiscenta si turpitudinea sa-i ocoleasca in veci! Amin!

  39. Adriana Popescu 12 April, 2011 at 02:46

    Mi-as dori sa nu va mai luati de V3ntor! Asta pana nu simt chemarea aia dubioasa de a rupe capete x-( Da’ ce-i V3ntor? Etalon, cumva?! Pai hai sa-l omologam! Mamica, stai la o omologare sau simti nevoia sa vezi sange inainte? 😀