Promo

Muncim şi noi puţin, să avem la vară de-o bere la Expirat?

Desigur, aş putea începe acest text încercând să vă captez atenţia printr-o frază meşteşugită, lăsând broderia cuvintelor aşternute pe albul hârtiei să vă seducă. Dar cum ideile simple sunt întotdeauna cele mai potrivite, haideţi să încercăm aşa: n-aţi uitat că puteţi câştiga 2.000 de euro fără să vă mişcaţi fundul de pe scaun, nu? E, aţi văzut ce simplu a fost?

Şi acum, să ne reamintim puţin cum puteţi câştiga aceşti bani: propunând câteva soluţii de revitalizare a oraşului Victoria. Dacă sunteţi studenţi la o facultate cu profil tehnic, arhitectură (artişti, adică!) sau urbanism, n-o mai frecaţi la bibliotecă până la ora închederii, puneţi mâna şi înscrieţi-vă la concursul de proiecte, poate vă lipiţi, dacă nu de unul dintre cele 3 premii, măcar de-o slujbă la Siemens.

Fiindcă şi eu am făcut Politehnica, ştiu foarte bine care e primul gând care vă trece prin cap: „Bine, moşule, acuma spune-ne de unde copiem”. Păi, în primul rând, aruncaţi un ochi aici, veţi găsi câteva soluţii aplicate în localitatea Londra din Regatul Unit al Marii Britanii. Desigur, Londra nu e Victoria, dar nici voi nu sunteţi studenţi la Oxford, până aici suntem chit. Un exemplu din oraşul Beiuş v-ar aranja mai mult? Perfect, ştiţi cât le vine iarna întreţinea alor mei, la 3 camere? Câteva zeci de lei. De ce? Fiindcă unui băiat deştept din vecini (de fapt, nu ştiu exact cui, dar în Beiuş toţi suntem vecini) i-a venit ideea de a folosi apa termală la încălzire. În ce priveşte oraşul Victoria, n-aveţi decât să daţi o căutare pe google, probleme de rezolvat, Slavă Domnului, o să aveţi de unde alege. La prima primul rezultat returnat de google am descoperit că Victoria este despărţit de drumul naţional Făgăraş – Sibiu de 7 kilometri de drum judeţean şi că accesul feroviar se face schimbând trenul într-o haltă. Şi că Victoria este cel mai apropiat oraş de vârfurile Negoiu şi Moldoveanu. Deci, idei se găsesc, nu mai trebuie decât să puneţi osul la treabă. Că acuşi vine vara şi iar o să vă lipiţi nasurile de geamurile de la Bibi, uitându-vă cum se îmbuibă cu mâncare corporatiştii.

Share:

42 comments

  1. Pasarea Lira 21 April, 2011 at 15:42

    Sunt foarte emotionata pentru ca eu in Victoria am copilarit, in Victoria am fost facuta soim al patriei. Iubesc acest oras si nu stiu ce sa mai zic. Sunt emotionata !

  2. aisha 21 April, 2011 at 15:43

    @Pasarea Lira: renunti la contestatia aia, daaa?

  3. Sandi 21 April, 2011 at 15:44

    Mai vreau exemple din Municipiul Beius, poate imi vine vreo idee :))

  4. Pasarea Lira 21 April, 2011 at 15:45

    @aisha: Pai ce treaba are ? Faptul ca am copilarit in Victoria nu ma scuteste de orice alte premii de-a lungu vietii.

  5. kekee 21 April, 2011 at 15:45

    Bă Jul, chiar aşa ieftină-i întreţinerea-n Binş ?

  6. Sandi 21 April, 2011 at 15:46

    @Pasarea Lira: Sa nu renunti la contestatie, vreau un precedent ….. 😀

  7. Sandi 21 April, 2011 at 15:47

    @kekee: Tu de unde stii ca se zice Binsh? Si e mai ieftina decat iti inchipui. Cateodata odata cu factura(care e de obicei pe minus) le vin si bani acasa :))

  8. Pasarea Lira 21 April, 2011 at 15:51

    @Sandi: Nu renunt, doar un premiu castigat cinstit ar putea sa imi faca dreptate ! Oricum, au ramas intrebari fara raspuns !

  9. aisha 21 April, 2011 at 15:54

    @Pasarea Lira: cam inflexibila, zau asa!
    o adevarata victoriana!
    p.s. foarte bine! nu renunta! de fapt, premiul la consursul ala de ieri e foarte tentant! vrei aplauze simple sau unele mai sofisticate?

    ar fi frumos sa castige un cititor DC!

  10. Sandi 21 April, 2011 at 16:05

    @aisha: Da ar fi frumos…dar de obicei castiga scriitorii DC nu cititorii DC. Mogulul are o colectie de premii, nu le-ati vazut Duminica la TV. Erau acolo in dreapta, sus, atarnate pe perete . /:)

  11. Pasarea Lira Victoriana 21 April, 2011 at 16:15

    @aisha: Cred ca simple ca sa incapa intr-un plic, asa le-am cerut. Nu cred ca o sa fiu eu precedentul pentru aplauze sofisticate trimise intr-un colet. Sau poate cine stie ?! Tu ce crezi ?

    ps. m-a emotionat comentariul tau drept dovada l-am upgradat asa cum m-am priceput.

  12. Lepka 21 April, 2011 at 16:17

    Eu nu stiu de ce e concursu asta numai pentru politehnisti, arhitecturisti etc 🙁 Eu le trimit saveurile mele Caesar IV si Anno 1701 sa vada acolo intemeietor de orase infloritoare…Poduri prin Victoria n-or fi trebuind ? Ca`s expert si`n Pontifex Bridge Builder :)))

  13. aisha 21 April, 2011 at 16:22

    @Sandi: aaaa, a trecut mult timp de duminica pana acum! si nici n-am fost prea atenta la reportajul ala!
    pai scriitorii DC obtin premii pt. ca sunt valorosi! dar, dupa cum ai vazut, si cititorii DC se pot metamorfoza in scriitori DC!(si sunt cazuri celebre – Dan1, Andryusha, ErRon, Ferdinand, Jumbo, Cougar…sper ca n-am uitat pe cineva…Raluca, Nadia Barbu…cred totusi c-am uitat pe cineva…)

    cred ca eram fascinata de reactia lui Rashi, de n-am remarcat decoratiunile interioare (am retinut, totusi, ca era o atmosfera placuta.)

  14. Sandi 21 April, 2011 at 16:23

    @Lepka: Fa-ti rost rapid de niste diplome de la Spiru. Cine stie ? poate nu te-ntreaba nimeni de ele =))

  15. aisha 21 April, 2011 at 16:30

    @Pasarea Lira Victoriana: iti doresc succes!
    mie imi suna bine si £, adica GBP, adica “Lira Sterlina”!
    P.S. m-am emotionat si eu!

  16. Sandi 21 April, 2011 at 16:32

    @aisha: Metamorfoza zici! Hmmmm. or fi si astia ceva skinwalkeri.

  17. kekee 21 April, 2011 at 16:58

    @ sandi
    Am fo’ de câteva ori în Padiş.
    Şi nici de loc nu-s departe ghé Binş şi Cou’.

  18. faiantaru 21 April, 2011 at 17:06

    Cotco! Inteleg patriotismul local, dar sa nu lasam impresii gresite. La Beius cateva zeci de lei intretinerea? In ce luna?? Daca-i vorba de iarna, apoi sunt destule zeci, asa incat se aduna lejer in sute. Iar cu vecinul destept “din energie”, e vorba de Primaria orasului. Adica sa nu creada stimatul auditoriu ca Beiusul e un spatiu atat de liberal incat orice idee mareata devine realitate. Cotco…te rog fi mai exact ca…beiusanul vegheaza.

  19. aisha 21 April, 2011 at 17:07

    @aisha: am uitat de…Camionagiu!
    nu stiu cum am fost in stare!
    p.s. de emotie, probabil!

  20. Sandi 21 April, 2011 at 17:13

    @aisha: Iti raspunzi tu tie insuti? 😀
    Vezi ca numai mogulul isi comenteaza singur textele…..Doamne apara n-as vrea sa calci pe urmele lui (cititi unde a calcat el ) =))

  21. Insignifianta 21 April, 2011 at 17:28

    Panouri solare, turbine/centrale eoliene, mori de apa, mori de vant, masini care merg cu apa, exploatare izvoare apa (minerala, termala), agricultura ecologica, inventii Justin Capra, chestii. Gen. Dar, cum nu (mai) sunt studenta – nu, nici macar la Spiru! -, nu-mi permit sa inoportunez.

  22. Sandi 21 April, 2011 at 17:35

    @Insignifianta: Moara stricata =))

  23. Ciprian 21 April, 2011 at 17:35

    Construiti romaneste un reactor nuclear in Victoria sau daca nu macar un McDonald’s, faceti cismele unde sa curga doar Coca-Cola si sa vedeti ce se revitalizeaza metropola victoriana. Zi si noapte. Sper ca v-a trecut prin minte sa interziceti amplasarea de cimitire la mai putin de 50 km de centrul orasului, sa nu creada lumea ca acolo traiesc muritori de rand.

  24. Insignifianta 21 April, 2011 at 17:48

    @Sandi: Poti sa dezvolti conceptul? Suna interesant. Si, se pare, este si extrem de amuzant.

  25. Rada 21 April, 2011 at 19:02

    Dau sa citesc si eu un blog intr-o pauza, si ce vad: “Muncim si noi putin…?”. Deja imi iesea fum pe urechi. Decid totusi sa citesc articlolul si simt cum fumul se risipeste – e pentru studenti. Ahhh, ce vremuri, ce cafele de dimineata pana la amiaza, ce pauze de invatat de la tigara – sa se inteleaga bine, tigara era activitatea principala, da? 😀 😀

  26. Rada 21 April, 2011 at 19:04

    @Insignifianta: turbine/centrale eoliene, mori de vant – nntz. Alea merge mai la vale mai pe la constanta, poate si prin baragan 🙂

  27. Sabu' 21 April, 2011 at 19:31

    Dom’le…corporatistii mananca la mitocanu sau la john …la bibi nu prea isi mai permit decat mogulii si artistii…

  28. Sandi 21 April, 2011 at 19:35

    @Insignifianta: Da’ sa-mi furati ideea :-p
    @Rada: lasa ca ducem niste vant acolo. cu galeata daca e nevoie 8-}

  29. Insignifianta 21 April, 2011 at 19:47

    @Rada: Alea merge oriunde e vant. Solarele merge oriunde e soare. Unde e soare, de obicei e si vant. Si viceversa. Se pot folosi prin rotatie, oriunde. Numa’ ca petrolu’ e, inca, scump!

    Sandi, nu trebuie sa folosesti termeni academici! Explica doar cu cuvintele tale!

  30. Sandi 21 April, 2011 at 19:55

    @Insignifianta: Pai cuvintele mele sunt termeni academici. Tzica e mic copil =)) =))

  31. Insignifianta 21 April, 2011 at 20:08

    @Sandi: Ori tu vorbesti in parabole, ori tu esti mult prea concis(a) pentru puterea mea de intelegere, ori tu esti de un sintetism reductionist abstractizant la esente, ori eu sunt proasta!
    Din doua, una!
    Proasta, nu sunt! Parol!

  32. Sandi 21 April, 2011 at 20:11

    @Insignifianta: Asa o fi, daca zici tu….eu nu te contrazic. Da vezi ca acolo sunt 4 optiuni, nu doua!

  33. Insignifianta 21 April, 2011 at 20:19

    @Sandi: Remarca, te rog, singura certitudine: EU nu sunt proasta!

  34. Dan1 21 April, 2011 at 20:19

    @Insignifianta: Uăăăi, da’ tari frumos ai vorghit! Aşa a început şi Tzica! :))

  35. Sandi 21 April, 2011 at 20:22

    @Insignifianta: Mda, totdeauna e bine sa avem o parere buna despre noi insine.

  36. Insignifianta 21 April, 2011 at 20:27

    @Dan1: Tu sa taci! Sa vorbeasca doar Sandi, cu cuvintele lui, care sunt toate termeni academici!

  37. Insignifianta 21 April, 2011 at 20:33

    @Sandi: Mda, mai ales cand e si sustinuta de parerea buna a altora (la limita, a celorlalti) despre noi insine. Nu doar cand ne exhiba narcisismul de neam prost.

  38. Rada 21 April, 2011 at 21:36

    @Insignifianta: Ai omis niste detalii minore, dar esentiale – centralele eoliene merg unde e vant; completare – relativ constant, pe toata durata anului. e bine sa nici nu fie prea multa iarna, ca iti ingheata paletele si nu mai merge jucaria. daca vantul bate prea tare, iar nu mai merge jucaria; daca bate prea slab, bineinteles, nu mai merge jucaria. La fel e si la solare. La cat costa, nu prea renteaza. Nu acolo.

  39. Dan1 21 April, 2011 at 22:00

    @Rada: Adica… unde e Vântu? :))

  40. rada 21 April, 2011 at 23:45

    @Dan1: nu, ca e cam racoare acolo. Si nici soare nu prea e:))

  41. Cms 22 April, 2011 at 00:24

    @Julius: “lăsând broderia cuvintelor aşternute pe albul hârtiei să vă seducă”

    O exprimare care l-ar face invidios pe însuşi Bucurenci! Dacă aş fi Miruna Cugler, aş fi în stare să văd sufletul însetat de poezie, sub masca mogulului inflexibil, care îşi hinghereşte sărmanii salariaţi şi oferă prime cu ocazia Paştelui Cailor. Dar nu sunt Miruna… :((

  42. Insignifianta 22 April, 2011 at 09:10

    @Rada: Pai, aia ziceam si eu: bine ca mai exista petrol! Ce s-ar face omenirea asta fara petrol? Nu tu un razbel mic acolo, nu tu niste teroristi, nu tu sfere de influenta, nu tu cotatii inlantuite la diverse burse functie de pret per baril, nu tu aia, nu tu ailalta! Ce plictiseala trebuie ca ar fi pe aceasta minunanta planeta! 😀