Postul nu e post destul

Cum i-am spart pe ăia din Zoia Kosmodemianskaia

Camionagiu

„Băi, fiţi atenţi: mergem în Zoia Kosmodemianskaia – liceul de fete – şi agăţăm câteva puştoaice tari!”.
„Da’ nu sunt mă golani pe acolo?”, întrebă un fricos din grupul nostru.
„În Zoia, bă? Nu fi prost! Sunt câte doi-trei fraieri, tocilari, pe la poartă, le dăm nişte capace şi gata!”.

Îmi amintesc acea zi de parcă a fost ieri: aerul de primăvară, vânticelul încărcat de mirosul florilor proaspăt apărute în parcurile Bucureştiului, soarele nehotărât în puterea lui de strălucire şi noi, foarte tineri la începuturile anilor ’90. Totul te îmbia la iubire, iar pentru asta ai fi fost gata să baţi pe oricine. Altfel spus, aveam un chef de scandal de nu-i adevărat.

Nu mai ştiu care a avut ideea, dar hotărât lucru, să mergem într-un liceu doar cu fete ca să agăţăm ceva era o lovitură de maestru. Şi dacă mai şi dădeam două-trei mawashi unor tocilari înainte, era ziua perfectă.

Ne-am îmbrăcat lejer, eu mi-am pus treningul de fâş roz, turcesc, o pereche de espadrile negre de raiat, cum purta Bruce Lee asorate la maieul alb, ca să pot da bine cu picioarele şi hai la Zoia. Pe drum, Dinu ne arăta tot timpul cum o să-i dea el în barbă primului tocilar. „Nici nu zic nimic, mă duc la el şi pac, una sub barbă să sară fraierul şi ăilalţi o să prindă frica! Atunci, tu, zice arătând spre mine, îi dai două picioare în cap la ăla mai înalt şi gata, mergem după femei!”. „Gata, Dinule!”. Se uita tot metroul la noi, dar asta e, trebuia să facem planul de luptă.

Sângele ne fierbea în vine, ajungem la Zoia, intrăm. Niciun tocilar de bătut, iar fetele se ascundeau prin clase, nu ştiu ce aveau proastele. Am luat sălile la rând, întrebam din uşă: „Voi n-aveţi băieţi pe aici?”. Ne-am luat şi de vreo câteva fete, dar s-a sunat şi am rămas singuri pe coridoare. Am tras concluzia la unison că am venit degeaba şi hai acasă: „Prea proaste astea, frate, pentru noi! Tocilare din centru!, zice Dinu cu năduf. Mai bine mergeam la Tehnometal, în Giuleşti!”. Dar acolo ne omorau ţiganii.

Când să ieşim, vedem în apropierea uşii vreo cinci băieţi. Nu păreau prea tocilari, se uitau urât la noi, plus că erau şi cam bine făcuţi – de ăia hrăniţi, copii de şmecheri de la Grădina Icoanei, nu fomişti ca noi din Militari şi Crângaşi. Ne-am strâns într-un colţ, să ne sfătuim dacă îi batem sau nu. Dar cât am stat la planuri au mai venit câţiva. Vreo douăzeci, la fel de serioşi.

Nu mai ştiu care a dat tonul la fugă, cert este că fugeam, vere, de-mi săreau espadrilele din picioare. La prima intersecţie de străduţe ne-am risipit ca potârnichile, fiecare apucând-o după fler, pe ce străduţă a pus ochii. Eu nu cunoşteam deloc zona, căci aşa e bine când pleci la luptă, spun toţi strategii militari – să nu ai habar de terenul de bătălie.
O luam absolut haotic, ba la strânga, ba la dreapta, să ameţesc urmăritorii. Când m-am oprit, cu spume la gură şi şuierând greu, fiindcă mi se strârnise astmul de atâta stres şi fugă, m-am uitat în urmă şi nu era nimeni. Dar habar n-aveam unde sunt. Am mers pe străduţe de mi-a venit rău, până am ajuns la un bulevard. Am ajuns târziu acasă, rupt în gură de foame şi cu durere de picioare. Pe Dinu l-am văzut abia a doua zi la liceu, avea un cearcăn de pumn sub un ochi, dar mi-a zis că adversarii arătau groaznic. Cică bătuse vreo cinci.

Share:

47 comments

  1. Din tineretea mea | camionagiu.ro 11 April, 2011 at 08:14

    […] lene sa mai scriu altceva, asa ca poftiti pe dilema veche, unde mi-am amintit cum i-am batut pe unii prin 91. This entry was posted in fun. Bookmark the […]

  2. dyers_eve 11 April, 2011 at 08:15

    ‘ Neata !
    Daca e luni, avem filme cu bataie 🙂

  3. dyers_eve 11 April, 2011 at 08:19

    Ma gandesc ca la fel or fi facut si romanii, cand au vrut sa…rapeasca sabinele, doar ca au fost ceva mai norocosi, nu au gasit nici un tocilar de sabin prin preajma.

  4. andryusha 11 April, 2011 at 08:34

    Deci, ai făcut o mulţime de mawashi pe orizontală în ziua aia… =))

  5. Sare' n Ochi 11 April, 2011 at 09:22

    deci: tocilarul de-acasa nu se potriveste cu cel din targ (buricul targului) =))

  6. Lumi 12 11 April, 2011 at 09:30

    1-0 pentru tocilari!:)))

  7. Belle d'Imagination 11 April, 2011 at 09:30

    Dacă pe blogul meu mă întrebam despre oportunitatea de afaceri de a face o agenţie de închiriat p h * * * * s u r i, aici încep serios să mă gândesc că aş face bani buni închiriind autorilor kititul micului hedonist şi autor DC pentru dormitul pe preşul uşii… Parol ţaţo, să mă-ngropi!

    Şi nici măcar nu am nevoie să cer ajutorul suratelor, observ din partea autorilor o apetenţă teribilă.

  8. RoseN 11 April, 2011 at 09:38

    =))
    Si tu aveai “fâş roz” ? =)) macar eu am scuza ca eram fetita =))

  9. M3bis 11 April, 2011 at 10:12

    @Belle d’Imagination: Ai să dai faliment cu afacerea. Noi avem soațe cu simțul umorului și care ne iubește!

  10. Belle d'Imagination 11 April, 2011 at 10:20

    M3bis, soaţele ca soaţele, dar soacrele? Ele vă iubeşte la fel de truu?

    Pe de altă parte, dacă viu la tine pe balcon să bem o cană de zamă de varză şi să numărăm în server de câte ori s-a pus problema dormitului pe preş aici, s-ar putea să vrei să te asociezi.

  11. undera 11 April, 2011 at 10:47

    Deci in “Zoia Kosmodemianskaia ” voiau sa ajunga toti teroristii aia arabi care viseaza la 40 virgine.
    Cred insa cu tarie ca, acum, Camionagiu, viseaza la un rai cu “40 femei cu reputatie”. Mai ales ca pe pres e frig si tre sa te incalzesti cumva.

  12. dr. Lecter 11 April, 2011 at 11:09

    Si aia cinci gealati aveau, desigur, blugi Pyramide si maiouri perforate, din plasa; si pantofi Gregorio Rizo. Aici ati fost descalificati!
    La noi la liceu nu venea nimeni sa se dea la noi, ca am facut liceu de silvicultura, si prima chestie pe care o învaţam era mânuirea ţapinei şi a cuţitoaiei cu care jupuiam buşteni…=))

  13. Dan1 11 April, 2011 at 11:12

    @dr. Lecter: Plus ca mânuirea drujbei era floare la ureche, nu? =))

  14. Dan1 11 April, 2011 at 11:17

    @camionagiu: banuiesc ca si tu i-ai spus lui Dinu ca tot vreo cinci-sase ai culcat la pamânt. Iar vânataia lui Dinu, putea fi explicata (daca stia el cu mintea de-atunci) – cum l-am auzit pe un tigan în tramvai: tiganu’ spargea lemne si i-a sarit un pumn în ochi. =))

  15. dr. Lecter 11 April, 2011 at 11:19

    @Dan1
    P-aia am avut-o ca lucrare de proiect. Macheta la Drujba 4, ruseasca. Plus funicularul FP2.

  16. kilroy 11 April, 2011 at 11:21

    @Dan1: Drujba e fudulie, toporisca e temelie.

  17. kilroy 11 April, 2011 at 11:22

    @Camionagiu: Ce ati facut voi se numeste aparare elastica. Intreaga istorie franceza e plina de asa ceva.

  18. Dan1 11 April, 2011 at 11:56

    @RoseN: Da’ tu erai si batausa, parca! :))

  19. RoseN 11 April, 2011 at 12:13

    @Dan1:
    Exact, o fetita batausa cu “fâş roz” 😀 Probleme, ceva?

  20. Dan1 11 April, 2011 at 12:21

    @RoseN: Pai camionagiul avea doar fâş roz, nu era şi batauş! :))

  21. Insignifianta 11 April, 2011 at 12:27

    Camionagiule, golan,golan,taticu’ da’ ai si pana! Recunosc! =)) =)) =))

  22. sebra 11 April, 2011 at 12:28

    şi nici nu atrăgeai prea tare atenţia cu făşul ăla roz…

  23. Insignifianta 11 April, 2011 at 12:33

    @RoseN: Roz d-ala ca la cercei? =))

  24. RoseN 11 April, 2011 at 12:44

    @Insignifianta:
    😀 Exact 😀
    eh, toti avem slabiciunile noastre 😀

  25. MonitoR 11 April, 2011 at 12:55

    Camionagiule, ati cazut de …tocilari…

    Aia era gasca din Pantelimon, care a venit dupa fete si erau pusi pe cafteala unor tocilari pentru a impresiona fetele!

  26. Cms 11 April, 2011 at 13:27

    @MonitoR: Şi după fugăreala de rigoare, gaşca din Pantelimon ar fi spus, oarecum descumpănită: Băi frăţie, da’ rău se mai îmbracă tocilarii ăştia! L-aţi văzut pe ăla cu fâş roz?! Crimă, frate!”

  27. RoseN 11 April, 2011 at 13:33

    @Cms:
    Hmmm, parca esti prea albastru azi, de frig???
    P.S. deci nu stii nimic despre moda, sa nu te legi de “făşul ăla roz”, daaaa?

  28. aisha 11 April, 2011 at 13:36

    Bravo! Ce duet Dinu – Camionagiu!
    aaaa, dar Pistruiatul isi pregatea mai bine “retragerea”!

  29. Adriana Popescu 11 April, 2011 at 13:44

    Cu mine nu vroia nimeni sa se bata! :((

  30. camionagiu 11 April, 2011 at 13:56

    Am avut-o in clasa pe una, cam taranca asa, ba nene, odata s-a enervat si i-a tras unui tocilar de la noi (baiat bun si cuminte) un pumn la ochi de a inceput ala sa planga ca la 5 ani si i se umfla vazand cu ochii. Cativa baieti au facut misto de ea, printre care si eu. Numai ca sa vezi faza, tipa era nervoasa fiara nene si a inceput sa se dea la mine. Stateam si ma gandeam ca am bagat-o pe maneca, fiindca la ce inraita era ar fi trebuit sa ii dau KO din prima si era prea de porc. Noroc ca s-a linistit, ca ori ma batea si pe mine, ori o bagam in spital de frica. :))

  31. Cms 11 April, 2011 at 14:01

    @RoseN: S-a sfârşit minunea roz :))
    @Adriana Popescu: Dacă nu aveai şi tu un fâş roz… 😐
    Camionagiu, învaţă de la profesionişti! Eu am luat trei palme fără să clipesc :))

  32. Miorlaupufos 11 April, 2011 at 14:48

    Cum dracu’ sa te duci la agatat imbracat in trening roz si-n espadrile? Pai de la asta vi s-a tras toata tarasenia.

  33. Dan1 11 April, 2011 at 15:25

    @camionagiu: Ei, toti am avut colege de-astea! Doar ca alea pe care le-am avut eu, nu dadeau la ochi, dadeau la oo (ca sa nu lase urme)! =))

  34. 4mall 11 April, 2011 at 17:19

    @Camionagiu: Acum nu vreau sa-i incurc ploile lui Jul, dar sa stii ca textul asta merita macar 3000 de coco…Deja e clar, daca nu ti-i da, o sa fiu absolut convins ca esti sabotat!

  35. Tzica 11 April, 2011 at 17:20

    ehhmmm..in pofida inventarului tematic incorsetat zodiei indicibilului aparent, virilizat ideatic, care vitupeaza somnolenta cognitiva a lectorilor (sic!), exegetul (il numim aici pe camionagiu) are abilitatea, ba chiar o oarecare voluptate, de a excava pasaje piric ludice, oferind vocabule deconcertante, atriviale, imunde, concupiscente, agrobiene, o veritabila cascada lingvistica, euforica, ce pare a instaura hegemonia ludicului livresc.Autorul isi grefeaza asertiunile pe analize cultural-etic-psihologizante, ce vizeaza,, diacronic, evolutia sau, din contra involutia puberilor.Pe scurt, textul poate fi circumscris restituirilor, venind sa intregeasca astfel crochiul diacronic al erosului autohton, amputat de voluntara, amnezica cecitate a ultralibertinilor hedonisti….parerea mea

  36. camionagiu 11 April, 2011 at 17:25

    Da, da, ca bine zici! Urmeaza deportarea in Baragan, apoi la rusi si abia atunci ma veti pretui si va veti aminti, in noptile clare si triste de iarna, de blandul Camionagiu care a fost si nu mai este.
    Vorba cantecului ” am crezut intr-o poveeeesteeee, care a fost si nu mai esteeee”

  37. Dan1 11 April, 2011 at 22:35

    Ma scuzati, cam târziu, dar, deoarece muza se-ntoarse adineauri cam pilita de la mall (ca mai obisnuieste – ca sa-l citez pe Calarasu), abia acum pot sa-i ofer camionagiului comentariul sclipitor pe care-l merita:
    “In timp ce alergam pe strada Aurel Vlaicu (aflata langa Gradina Icoanei, deci aproape de Kosmodemianskaia asta), am simtit in spate – cum simte naufragiatul muscatura rechinului – mana unui tocilar prinzindu-ma de umar. Au urmat lovituri grele, credeam ca o sa sucombez sucomb sub ele, cââââând, deodata, un înger aparu; îi trase o jumate de palma sceleratului zicînd: ‘Na, mama ta de bruta, astazi si mâni, dar! Da’ şe-ai cu baietu’?’. Dupa care, aplecîndu-se asupra mea, grai: “Te doare motanel? Hai cu mine sa-ti pansez ochisoru’!” Si ma târî într-o superba vila de pe Bulevardul Dacia (aflat în apropiere) si ma pansa, si-mi îngriji escoriatiile, si, dupa aia…
    … Tarziu, în miez de noapte, târîndu-ma cu greu acasa, în Giulesti, ma gândeam: “mama ta astazi si mâni de nimfomana!”

  38. Insignifianta 11 April, 2011 at 22:45

    @Dan1: Palma mare grea trebuie sa aiba ingeru’ ala, daca numai cu jumate de palma rezolva conflicte, la o prima vedere, insurmontabile. :))

  39. Tzica 11 April, 2011 at 22:54

    @Dan1: tztztz…crochiul propedeudic al dvs, pacatuieste prin desacralizarea ludicului (in textul lui camionagiu identificam o atitudine mai reticenta lexematic) textului incubandui-se un senzualizm ardent carnasier.

  40. Dan1 11 April, 2011 at 22:56

    M3bis, vezi bre ca primesc mesaje de la antivirusu’ meu ca a blocat un troian (sau mai multe troiene, ca la voi troieneste :))). Intreprinde ceva!

  41. Dan1 11 April, 2011 at 22:59

    @Tzica: Futurist Futil! As spune eu, cu tot respectul, ca el aia cauta in Kosmodemianskaia, daaa? =))

  42. Dan1 11 April, 2011 at 23:07

    @M3bis
    Si scoate-mi, te rog, comentariul de la moderare! Nu e obscen, e fu-tu-rist subtil! =))

  43. N.A. 12 April, 2011 at 00:30

    Io-s de parerea lui Tzica.

  44. Ina_adevarata 12 April, 2011 at 01:37

    @Camionagiu,
    Încep să înţeleg după textul ăsta de ce te-ai apucat tu de făcut udhyana bandha combinat cu nauli bandha…

  45. camionagiu 12 April, 2011 at 06:47

    @Dan1:
    De fapt “ingerul” mi-a zis, dupa ce m-a tarat intr-o vila de pe Paris:
    “Ne esti dator toata viata. Vei scrie pentru noi pana la adanci batraneti!”

  46. De partea cealaltă a lui Mawashi » Daily Cotcodac 12 April, 2011 at 08:05

    […] de povestea Camionagiului, mi-am adus aminte de o ispravă similară de pe vremea când băgam 66 şi grase de Cotnari prin […]

  47. Dan1 12 April, 2011 at 08:20

    @camionagiu: “Si moca!” =))