Postul nu e post destul

Miting impotriva eutanasierii oamenilor fără stăpân

Ovidiu Eftimie

Dragi prieteni, vă chem încă o dată în ajutor. Trebuie să ne adunăm cu toţii în faţa parlamentului sau, dacă sunteţi din provincie, în faţa prefecturilor să protestăm împotriva măsurilor de eutanasiere a oamenilor fără stăpân, puse la cale de mai multe organizaţii de cetăţeni de pe întreg cuprinsul ţării.

Oamenii fără stăpân – sau, cum sunt numiţi colocvial, oamenii comunitari – sunt acei concitadini ai noştri care sunt atât de tâmpiţi încât se pot aduna să protesteze pentru salvarea câinilor care hărţuiesc concitadinii dar, la fel ca autiştii, nu pot face legătura între efectul acesta şi faptul că autorităţile locale freacă manganul de ani de zile în privinţa asta.

Oamenii fără stăpâni sunt şi ei suflete şi o măsură mai umană ar fi sterilizarea lor, astfel încât să nu se mai înmulţească, să umple piaţetele şi zonele publice strigând împotriva legiferării unor chestiuni care ar putea salva viaţa altor oameni.

Omul comunitar nu înţelege că e plin de câini pe străzi deoarece nu i-a tras nimeni de urechi pe primari, deoarece nu donează la adăpost şi nici nu fac campanii pentru donaţii direct acolo (nu către ONG-uri) şi că nu propun o soluţie viabilă. Ei sunt nişte suflete simple, care vor doar să fiţi muşcaţi şi, eventual, omorâţi de câini ca-n mijlocul naturii exact aşa cum a dorit Dumnezeu sau Darwin.

Spune nu eutanasierii acestora! Adoptă acum un om comunitar fără stăpân şi ai grijă de el, educă-l cu dragoste, astfel încât să priceapă şi el cum funcţionează o societate umană dezvoltată mintal.

Nora redacţiei. Acest text nu este îndreptat împotriva câinilor. Dacă asta ai înţeles, e foarte bine, nu mai intra pe aici – ăsta e modul nostru de a ne selecta cititorii.

Share:

55 comments

  1. serban 9 March, 2011 at 14:31

    Aşa e, maică, sunt şi ei suflete. Înţeleg tot, ca un câine!

  2. dragos 9 March, 2011 at 14:35

    la cum sunt lucrurile prin romanica…toti suntem fara stapan…

  3. Dan1 9 March, 2011 at 14:36

    Adeca, asta, cum ar veni, ar fi ca sa îl salvam si pe Bucurenci, nu? Ca preciiis si el e de-ala! :))

  4. dr.Lecter 9 March, 2011 at 15:01

    Va rog, as dori sa-l adopt pe Hugh Jackman, daca e pe lista, ca e mai… wolfie! Sau, e vorba doar de adoptii nationale? Atunci, l-as dori pe Bucur3nci, caci vreau sa reconfigurez livada de pruni.
    Si, dati-i drumul si lui T0ad3r, fiti pacifisti, poate prinde si el vreun adoptator!

  5. Petrov 9 March, 2011 at 15:02

    astea-s influente.

  6. Cristina 9 March, 2011 at 15:03

    O Alteta (cross my heart, nu mai stiu a cui era) a venit intr-o emisiune zilele trecute sa isi declare dragostea pentru militatul asta pro-love-pro-dog, ceva. Si a sugerat ea, ca, in semn ca ne-am alaturat miscarii, sa ne legam o fundita rosie. Iar sor-mea, care se uita impasibila la Alteta, a intrebat-o (imaginar, desigur): Daca n-am fundita dragalasa si rosie pot sa imi leg un catelus? Dar il leg dupa ce m-a musca, sa fie si rosu, macar la botic. Zic!

  7. Dan1 9 March, 2011 at 15:09

    @Cristina
    O alteta cu chestii de-astea rosii nu poate fi decât colega lui Julius, printesa! =))

  8. clara 9 March, 2011 at 15:13

    si mie mi-e groaznic de frica de caini. totusi nu ma pot opri sa nu ma gandesc de ce la noi totul tinde sa se rezolve prin violenta : inmultirea cainilor prin eutanasiere, sarcinile nedorite prin avort, neintelegerile dintre oameni prin bataie.chiar nu putem elabora sau aplica o lege cu continut umanitar si civilizat?

  9. Savantu' 9 March, 2011 at 15:20

    Io m-am prins ca textul nu e indreptat impotriva cainilor (deci mai intru pe aici), da am o banuiala ca textul se refera la discursul lui Vadim din parlamentul european referitor la euthanasierea cainilor. Pe el care-l adoptati??? Ca Bucur3nci si T0ad3r sunt deja luati.

  10. stalker 9 March, 2011 at 15:21

    asta îmi aduce aminte de reacția unui răutăcios la apariția lui mircea toma pe scena de la gărîna: “Nu mai bine mergi tu să o salvezi pe mă-ta”?

  11. stalker 9 March, 2011 at 15:23

    moderare? acum când am wireless și pot ține pasul?

    “Whatever you do, do it in moderation”.

  12. Claudiu 9 March, 2011 at 15:26

    sa latram cu toti!!!! jos zgarda, hai cu arsenicul!!! sa fie libertate, sa fie iubire intre animal si caine

  13. Dan1 9 March, 2011 at 15:32

    @clara
    Si eu ma gândisem de mai mult timp la o propunere de solutionare pasnica a problemei câinilor comunitari. Ar trebui prinsi si daruiti unor oameni de bine din China, Vietnam, Coreea de Nord; acolo ar fi primiti cu mare bucurie de locuitori. :))
    Si sincer, cred ca nici India si Pakistan n-ar strâmba din nas daca ar primi vreo câteva sute. :))

  14. Robintel 9 March, 2011 at 15:33

    Pe când un miting pentru eutanasierea oamenilor fără câini? =))

  15. Constantin 9 March, 2011 at 15:38

    acuma serios, ca majoritatea problemelor romanesti e fara solutie. sa-i ucizi e barbar si nu are de-a face absolut deloc cu un om civilizat din 2011, sa-i duci la adaposturi ar costa asa de mult din cauza numarului imens de ciini din toata tara incit ar pune pe ginduri si un guvern ca al germaniei, sa-i castrezi e o chestie care iara implica costuri imense din cauza numarului enorm de mare la scara nationala si e o solutie care oricum si-ar arata roadele in citiva ani de acum incolo, asta daca in cea mai saraca tara europeana s-ar gasi atitia veterinari si ai avea sutele de milioane pe care sa le bagi in asa ceva in conditiile in care oamenii mor din lipsa de medicamente si utilitati medicatle elementare.
    pur si simplu ca majoritataea chestiilor romanesti – o problema fara rezolvare…

  16. unmihai 9 March, 2011 at 15:42

    @Dan1
    ai fost pana acum la restaurantul chinezesc? ce crezi ca ai mancat? si nu era bun?

  17. serban 9 March, 2011 at 15:49

    @unmihai:
    aoleo! era din stăpâni fără câine?!?

  18. Cristina 9 March, 2011 at 15:50

    @Dan: Era o alteta din alta tara. Suedia, parca… Fie in ograda lor.:D

  19. Dan1 9 March, 2011 at 15:55

    @unmihai
    Da bre, dar sa ne procupam si de problemele globale ale omenirii, cum e criza alimentara! De ce sa nu facem o bucurie unor oameni din tari defavorizate? =))
    Uite, si Suedia, poate ar dori câteva sute!

  20. miki 9 March, 2011 at 15:56

    “Nora redacţiei. Acest text nu este îndreptat etc ş.a.m.d.” Eu vreau doar sa stiu cine-i nora redactiei 😀 Bine, si daca-mi ziceti si cine-i socru-mare, e si mai bine, c-asa-mi place mie sa fiu informata cu cine am de-a face

  21. andryusha 9 March, 2011 at 16:06

    Propun o imagine cu Andreea Marin Bănică, semi-nud, alungită pe partea exterioară a mijloacelor de transport în comun, alături de sloganul:
    “- Eutanasiatul e singura ta plăcere?…”

  22. unmihai 9 March, 2011 at 16:26

    @andryusha
    tot ii bine ca nu-l vrei pe barba`su seminud… 😀

  23. andryusha 9 March, 2011 at 16:32

    @unmihai: io n-o vreau nici pe ea, m-am gândit doar la soarta bieţilor oameni comunitari… =))

  24. clara 9 March, 2011 at 16:41

    @dan1 …Si primiti cu fervoare religioasa de practicantii voodoo din Haiti…mda funny?

  25. Stephanie 9 March, 2011 at 16:59

    @Eftimie: 100% corect! Vorbesc 100% serios! 100% LIKE!

  26. sebra 9 March, 2011 at 17:03

    Daca era pe facebook sau pe twitter, poate ma bagam, da’asa nu merg pana la Prefectura ca-i frig.

  27. camionagiu 9 March, 2011 at 17:09

    Daca-mi permiteti – si nu stiu de ce nu mi-ati permite, ca la cate am indurat pe blogul asta…-, doresc sa vin cu un plus de bunatate fata de oamenii comunitari. Deci, chiar daca pricipialmente si fundamentalmente profesorul Eftimie are dreptate, eu propun un amendament: nu oricine sa poata adopta un om comunitar, ci numai cetatenii care locuiesc la curte. Astfel va avea si omul comunitar conditii mai bune, mai multa libertate la aer curat, un pom langa care sa ridice piciorul si un coleg de cusca blanos, care il va hartui sexual 🙂 in perioadele cu luna plina.

  28. Ciprian 9 March, 2011 at 17:18

    @25 Cica de maine vine primavara!!

  29. Constantin 9 March, 2011 at 17:23

    vad ca ideea de a minca ciinii are din in ce mai multi adepti. in definitiv de ce nu. francezii maninca broaste si melci (am mincat si eu de multe ori) si n-au nimic, italienii maninca magari, cai si pisici si n-au nici o problema. in mexic am baut mescalito acre eun fel de tequilla cu un vieme viu in ea. in romania sint si acuma oameni care refuza sa manince iepuri desi ii maninca toata planeta si sint excelenti. asiaticii maninca ciini (de fapt maninca orice se misca) si n-au nici pe dracu. pina la urma de ce nu? care ar fi problema? e carne. ati mincat voi sa stiti ca nu-i buna?

  30. sebra 9 March, 2011 at 17:35

    @27,
    Pana se deschide terasa de vis a vis de Prefectura mai e :D. Faceam si eu un live blogging de acolo :))

  31. serban 9 March, 2011 at 17:41

    @constantin:
    Să nu crezi în toate legendele urbane. Italienii nu mănâncă pisici. Viermele din tequila nu e viu. Numai un soi special de câini sunt crescuţi anume pentru a fi mâncaţi în sudestul asiei.

  32. clara 9 March, 2011 at 17:46

    @constantin italienii mananca pisici? really? atunci Roma e o enorma crescatorie de pisici ptr consum? omg credeam ca doar francezii mananca pisici, doar auzisem de langues de chat:d

  33. serban 9 March, 2011 at 17:50

    @clara: unde-i Pircă să îţi spună ca e corect “langue d’oil”?

  34. N.A. 9 March, 2011 at 17:50

    Mai de acord ca niciodata, oh, cherished one!
    N-as avea nimic cu potaitele, da’ intre ei si oameni, tot pe-ai din urma ii prefer. Asa rai si inumani si decandenti cum au devenit. Ca altfel m-as numi inadaptata si ar trebui sa ma car in paduri, daca rezonez mai bine cu animalele…

  35. N.A. 9 March, 2011 at 17:57

    @serban – sau langue d’oc 🙂

  36. andryusha 9 March, 2011 at 17:59

    Acum mă simt dator să fac poanta aia cu “viermele din tequila e mort de beat…” =))
    On-topic: cel mai mult mă enervează câinii vagabonzi care sunt de negăsit atunci când vrei să le dai de mâncare. Am un căţel simpatic, cu nişte ochi imenşi, căprui, pripăşit de câteva săptămâni în faţa blocului şi, de câte ori strâng oase pentru el, ia-l de unde nu-i! E teribil de frustrant, zău aşa!

  37. serban 9 March, 2011 at 18:09

    @andryusha:
    Da, şi dacă pui viermele în butoiul de varză îşi revine.
    La on-topic: un amic zicea:
    “am un câine foarte deştept, îl chemi sau nu-l chemi, el vine sau nu vine”

  38. Cristina 9 March, 2011 at 18:12

    @andryusha: I`m feelin` you. Sa ma vezi seara, la -15 grade afara, cu platouasul (dupa curatenia din frigider), cum ma prostesc scotand onomatopee atragatoare de caini, si ei, pace. De altfel, cand am mainile goale, se uita la mine cu niste ochi plangaciosi.

  39. andryusha 9 March, 2011 at 18:15

    @serban: =)) =))
    @Cristina: Eu m-am resemnat şi le arunc sub geamul de la bucătărie (stau la parter), dar parcă nu-i acelaşi lucru… :))

  40. N.A. 9 March, 2011 at 18:36

    @anndryusha – Si derbedeul nostru de Costica la fel, stau cu oasele in frigider cate o saptamana pentru el.
    Problema e alta – eu am inceput sa am “mixed feelings” in privinta lui de cand am auzit, ba l-am mai si vazut uneori, ca sare la oameni nevinovati. Cu noi e bland si prietenos momentan… da’ nu i-as dori sa-mi sara la copii sau la cunoscuti!

  41. andryusha 9 March, 2011 at 18:48

    @N.A.: Nu există oameni nevinovaţi. Câinele ştie, doar îl cheamă Costică, nu? =)) =))

  42. N.A. 9 March, 2011 at 18:51

    @anndryusha – Crezi ca daca-l chema Pisica sau Strut era mai pasnic? =))

  43. andryusha 9 March, 2011 at 18:56

    @N.A.: Nu. Doar mai caraghios. =))

  44. Constantin 9 March, 2011 at 19:11

    @serban
    viermele din mescalito e viu dar e anesteziat. cunosc italieni care sustin ca in regiunea lor se maninca pisici, iar aia cu rasa speciala de ciini mincata in unele regiuni asiatice e adevarata. tot adevarat e ca in cele mai multe perti din china se maninca absolut orice e viu. vrabii am vazut eu cu ochii mei ca maninca.

  45. Dan1 9 March, 2011 at 19:17

    @Cristina, @andryusha & @N.A.
    Pai bine bre, tocmai voi hraniti cainii ca sa poata musca mai cu tragere de inima? Eftimie, ni la ei! =))

  46. Lepka 9 March, 2011 at 19:41

    Oamenii comunitari nu ar trebui eutanasiati decat daca degenereaza in politisti comunitari. Da` la ce pofta de mancare a starnit articolul asta, cred ca totusi ar fi mai bine sa`i mancam.

  47. andryusha 9 March, 2011 at 20:03

    @Dan1:
    Ai înţeles că are nişte ochi imenşi, căprui, da?… =)) =))

  48. Dan1 9 March, 2011 at 20:06

    @andryusha
    Poate e extraterestru! :))

  49. andryusha 9 March, 2011 at 20:16

    @Dan1:
    N-ar fi exclus. =))

  50. Ina_adevarata 9 March, 2011 at 21:09

    Eu voiam să descriu în detaliu la ce chinuri i-aş supune pe idioţii oamenii de bine care hrănesc cîinii vagabonzi,dar m-am răzgîndit după ce am citit cîteva comentarii. Hai, măi Andryusha, N.A., Cristina, că nici nu am ţepuşe de-alea înroşite în foc, ce v-aţi speriat aşa!

  51. Dan1 9 March, 2011 at 21:25

    @Ina_adevarata
    Arde-i bre, ca altfel recidiveaza! =))

  52. Pentru de dimineață | aghiuţă 10 March, 2011 at 08:19

    […] Ovidiu Eftimie vorbește despre câini comunitari – oameni comunitari și eutanasiere. […]

  53. Liana 10 March, 2011 at 10:24

    Nici eu nu sunt barbar, si mi-as dori sa existe o solutie civilizata la problema cainilor, dar le-as propune celor de la ONG-urile care militeaza pentru salvarea cainilor comunitari, sa faca o plimbare per-pedes prin orice cartier de blocuri din romanica, eventual si cu copilul de mana, si daca scapa cu viata si mai poate, votam pe urma pentru salvarea cainilor!

  54. N.A. 10 March, 2011 at 11:10

    @ina – Mai, si eu mi-am dat seama in ultimul timp ca nu fac neaparat un lucru bun, sunt in cumpana. Pe de-o parte, mi-e mila de el ca-i pasnic si dragut cu noi (ma rog, usor indiferent, ca sa fiu sincera), pe de alta parte, daca e o amenintare pentru altii nu m-as impotrivi sa-l ia hingherii. Cum ziceam, in ultima instanta, eu prefer oamenii! 😀

  55. N.A. 10 March, 2011 at 11:15

    Oricum, ca solutie generala, eu as vota eutanasierea (in caz ca nu-i adopta nimeni intr-o perioada de … zile)!