Postul nu e post destul

Ce recorduri ne rămân

Vlad Petreanu

Rafistolam intro-ul de la un material cu revenirea Crinei Coco Popescu acasă şi mi-am dat seama cât de nişate au devenit recordurile. Crina este (printre altele):

a. cea mai tânără alpinistă care a urcat pe cele mai înalte 7 vârfuri de pe cele 7 continente;
b. prima alpinistă care a urcat pe vârful Sidley, din Antarctica
c. cea mai tânără alpinistă care a urcat pe muntele Vinson, din Antarctica
d. şi cea mai tânără sportivă care a urcat pe Aconcagua pe ruta Gheţarului Polonez.

Pe vremuri, lucrurile erau mai simplu de înţeles. Primul om care a zburat peste Atlantic. Primul care a trecut înot Canalul Mânecii. (citeşte mai departe, pe Amar de Zi )

Share:

11 comments

  1. Constantin 2 March, 2011 at 17:47

    in afara de asta e:
    a. cea mai tinara fata de virsta ei
    b. prima fata la virsta ei
    c. cea mai tinara care nu numai s-a urcat pe muntii aia da s-a dat si jos de pe ei.
    d. cea mai tinara si prima care o sa se urce pe alti munti.

    ce doamne iarta-ma inseamna cuvintu ala RAFISTOLAM?

  2. N.A. 2 March, 2011 at 17:58

    Cea mai tanara alpinista intampinata la un aeroport de 8 unici? ;))

  3. Dan1 2 March, 2011 at 18:17

    Ei (ca eu citii tot articolu’ ), mai poti sa fii primul primar care a urcat cel mai înalt vârf târînd dupa el cel mai lung cârnat din lume. =))

  4. andryusha 2 March, 2011 at 18:37

    Eu m-aş mulţumi cu recordul de cel mai bătrân şi mai bine plătit pensionar care n-a urcat în viaţa lui pe un vulcan, fie el cât de mititel. Vulcanul, adică. =)) =))

  5. Sare'n Ochi 2 March, 2011 at 18:46

    da io cu muntele lui Venus… ?

  6. Insignifianta 2 March, 2011 at 19:37

    Da’ cititoru’ care se culca, tot citind comentarii pe DC, cel mai tarziu? Adica, cel mai de dimineata?! =))

  7. Stephanie 2 March, 2011 at 20:11

    @Sare’n Ochi: alpinismul se impaca bine cu speologia, nu? Muntele lui Venus cu… Pestera Muierii. 🙂

  8. Sare'n Ochi 2 March, 2011 at 20:53

    @Stephanie… =)) !

  9. Marius B. 2 March, 2011 at 21:18

    @N.A.: Sesizez ironia si nu pot decat sa dau vina pe Julius. Vina in sensul ca a aprobat la publicare articolelele din ziua in care a sosit micuta alpinista, fix la ora aterizarii.

    PS: Aia 8 cred ca sunt unicii Celui al carui nume nu-l pot rosti. 🙂

  10. sebra 2 March, 2011 at 22:18

    @Marius B.,
    Are Nenumitu’ asa multi unici unici?? =))

  11. Marius B. 7 March, 2011 at 11:40

    @sebra: De fapt el are doar 3, da aia 3 intra si de acasa si de la serviciu si mai intra si el si s-au facut 8.