Postul nu e post destul

Ce înseamnă să fii oltean adevărat

O să ştii că iubeşti cu adevărat Universitatea Craiova atunci când te vei bucura că Steaua ia bătaie acasă de la Braşov şi Dinamo face egal cu Pandurii, chiar dacă aceste rezultate pot băga Ştiinţa-n B.
Abia când vei simţi asta vei putea spune că eşti într-adevăr suporter al Universităţii Craiova.

Share:

60 comments

  1. V3nt0R 7 March, 2011 at 00:00

    V3nt0R, un Dinamovist, apreciaza ce ai scris tu aici, Julius 😀 .

    Si cred ca pana si unii stelisti se bucura de ce a fost in seara asta pe Ghena .

  2. Ina_adevarata 7 March, 2011 at 00:02

    Deci, esti oltean adevarat cind te bucuri de raul altuia, nu? Poate nu am inteles eu bine.

  3. sebra 7 March, 2011 at 00:03

    spanac

  4. Moise Guran 7 March, 2011 at 00:04

    Julius, esti patetic! un oltean

  5. JULIUS 7 March, 2011 at 00:07

    @Moise Guran: iti lipseste deschiderea metafizica. e ca in Faust daca vrei, iti vinzi sufletul pentru bucurii care altora le par marunte.

  6. dyers_eve 7 March, 2011 at 00:34

    @Moise Guran: si te mai lauzi cu Ora de Biznis !
    Pai abia asta e afacere olteneasca, atunci cand moare si prazul vecinului !

  7. Lepka 7 March, 2011 at 00:38

    Io`s de la Suceava si singurul moment in care regret ca nu`s oltean e cand ascult http://www.youtube.com/watch?v=bnMPMjF4Va8&feature=related. Muicaaaaa! Da chiar si`atunci mai mult regret ca nu`s Tudor Gheorge =))

  8. argy 7 March, 2011 at 00:38

    asa incepe orice melodie buna . one two three !!! pana si gigi becali ar trebui sa fie bucuros , in sfanta duminica a primit un semn , sfanta treime!!!

  9. Insignifianta 7 March, 2011 at 00:49

    Muicaaaa, ce sarmale imi iesira! Lasati spanacu’ lu’ Sebra si poftiti de-mi dadeti felicitari! =))
    P.S. Hai, Stiinta!
    P.P.S. M-am exprimat metafizic. Poa’ sa fie si Stiinta Rapid.

  10. Constantin 7 March, 2011 at 00:55

    cum, universitatea craiova nu e universitate? e echipa de fotbal? eu eram convins ca craiova chiar are universitate pe bune.

  11. Insignifianta 7 March, 2011 at 00:58

    @Constantin: E chiar mai multe universitati, la un loc, sa stii si tu, care esti! Asa sa stii! 😀

  12. Lepka 7 March, 2011 at 00:58

    Bagati`i niste likeuri , daca nu mie macar lui nea Tudor ( a nu se confunda cu T`oader)

    http://www.youtube.com/watch?v=MHrmchLsTko&feature=related

    Sunt on-topic, nu? Ca vorbim despre olteni adevarati…

  13. N.A. 7 March, 2011 at 01:11

    @sebra – Chiar am facut o ciorba in seara asta! :)) Din chiar dansul! :))

  14. Insignifianta 7 March, 2011 at 01:27

    @Lepka: Umbli la sentiment, daaa? Vezi ca zice de olteni decat ca vinde poame, numite prune tarzii. “Dom’le, ce oameni!”…Bheeii, ascultarea aici:
    http://www.youtube.com/watch?v=8i49-dHjpRA
    =))

  15. Insignifianta 7 March, 2011 at 01:33

    @N.A.: Din ce, uăi (mă scuzaţi, cred că trebuia fă =)) ), din spanacu’ şiela?
    Spanacu’ îi bun la spanac, loboda-i bună la ciorbă! =))

  16. Constantin 7 March, 2011 at 01:38

    @insignifianta
    “E chiar mai multe universitati, la un loc, sa stii si tu, care esti”

    ok, ok, e mai multe universitati. da e toate echipe de fotbal? si cum le deosebesti intre ele daca pe toate le cheama universitatea craiova.
    oricum si de timisoara am fost foarte dezamagit, am crezut ca are politehnica pina am aflat ca si aia e echipa de fotbal.
    numa la cluj mi se pare treaba oabla, pe echipa de fotbal o cheama “u” si pe universitate “ubb” si e nume inregistratasa ca ucla, mit sau rkuh.

  17. Insignifianta 7 March, 2011 at 01:45

    @Constantin:
    Da’ tu stii cand esti, unde esti, de ce esti?
    Da’ cand nu esti, de ce n-ai putut fi?
    Da’ cand o sa fii, de ce-o sa fii si, mai ales acolo?
    Da’, daca nu vei fi, de ce n-ai fost?
    Vezi, asta e deosebirea dintre metafizica olteneasca si “ailanta”. =))

  18. dyers_eve 7 March, 2011 at 01:51

    Real si Liverpool au batut cu cate un 3-1, Ajax cu 4-0, Inter cu 5-2. Craiova, vezi ce faci maine cu Branestiu’, da ???

  19. Insignifianta 7 March, 2011 at 01:58

    @dyers_eve: Ma scuzati, nu stiu. Eu credeam ca aici se vorbeste despre metafizica, dar o sa-i transmit Craiovei. =))
    P.S. Branestiu’ si mai cum? Ca-mi cere si prenumele =))

  20. fanu` lu` Ju` 7 March, 2011 at 02:01

    asa e sebra , ai dreptate

  21. fanu` lu` Ju` 7 March, 2011 at 02:03

    @Insignifianta ai un like pt pps

  22. Constantin 7 March, 2011 at 02:06

    @insignifianta
    fir-ar mamitzica ei a dracului de treaba, intelesei ca-i o metafizica grea da pare cu sistem. te pui cu te-ncurci?

  23. Insignifianta 7 March, 2011 at 02:08

    @fanu’ lu’ Ju’: Poti sa dai vreo doua, trei si la sarmale. Pe gustatelea.

  24. Insignifianta 7 March, 2011 at 02:10

    @Constantin: Lasa-le dreaku’ de sisteme, nu-ti spusei ca am si ardei iute la sarmale? Nu-ti spusei? Ei, uite ca-ti zic acusi!

  25. dyers_eve 7 March, 2011 at 02:11

    @Insignifianta: Vitoria “Lipan” Branesti e bine?

  26. Insignifianta 7 March, 2011 at 02:13

    Auziti, cred ca asta era textu’ cu doua randuri de xxx cu care ne ameninta sus numitul =)) =))

  27. Insignifianta 7 March, 2011 at 02:17

    @dyers_eve: Nu e bine. Ca Branesti e baiat. Si Lipan e fata. Fetele, cu fetele, baietii, cu baietii.

  28. dyers_eve 7 March, 2011 at 02:20

    Vericule, lasati-o gaii de metafixica, ca ma facurati de-mi fierbe zaibaru-n teasta. Acus l-asmut pe Chiron pe voi, de-o sa sariti ca puii de prepelita in bataia pustii…
    Deci, e momentul unei revanse istorice, da ?

  29. Insignifianta 7 March, 2011 at 02:26

    @dyers_eve: Da’ de unde esti, de loc? Ca sa stiu ce istorie repet.

  30. dyers_eve 7 March, 2011 at 02:30

    Insigno, tu crezi ca eu, la varsta mea, mai tin minte unde ma lasa barza atunci cand ma lasa ?
    Precis am notat undeva, da’ nu mai stiu unde. Cred ca pe spatele ultimei diplome de premiant din Divizia A…prin nouajunu sa fi fost asta…

  31. Insignifianta 7 March, 2011 at 02:35

    @dyers_eve: Nouajunu, zici? Pai, cred ca suntem leat. Un’ facusi armata?

  32. dyers_eve 7 March, 2011 at 02:40

    ‘Ai ca te pacalii, ‘re-ai a dreacu’ de isteata ! Pai in noujunu’ aveam deja bolentin de ceva vreme, da’ atunci am stiut ca s-a intamplat ceva important si am simtit nevoia sa notez undeva (si da, eram oarecum in armata pe-atunci).

  33. Insignifianta 7 March, 2011 at 03:02

    @dyers_eve: ‘re-ai dreacu’, tu! 😀 Unde, unde notasi? 😕
    @M3bis: Vezi ca zise ca nu-i plac sarmalele mele! =))

  34. fraier 7 March, 2011 at 07:12

    ma fratilor. ce va tot aburiti. oltenii adevarati tin cu pandurii. tin sa mentionez ca eu nu-s oltean

  35. unmihai 7 March, 2011 at 07:50

    @Julius
    poate iti faci timp vreodata sa ne povestesti cum ai inceput sa tii cu prazilienii

  36. andryusha 7 March, 2011 at 08:36

    Una peste alta, ce s-o mai dăm cotită: Steaua rulz! 😀

  37. N.A. 7 March, 2011 at 10:10

    @semnificativa – Pfuuu, am o reteta buna de sta matza-n coada! (de fapt e ciorba de salata, dar se poate inlocui cu succes maxim salata cu spanacul)

  38. N.A. 7 March, 2011 at 10:11

    @andryusha – ecsact! 😀

  39. aisha 7 March, 2011 at 10:59

    nu pot sa cred! Julius s-a chinuit si a scris un text liliputan, compus din doua fraze, prin care si-a exprimat sentimentele. si discutia a deraiat catre gastronomie.
    PS cred c-ar fi cazul ca Stiinta sa castige azi.

  40. kilroy 7 March, 2011 at 11:23

    Julius a scris un text pe care (din ce se poate observa pana acum) doar oltenii adevarati il apreciaza. Atunci cand dinamo face egal acasa te simti bine, te simti implinit si privesti lumea calm si plin de intelegere. Daca dinamo ia bataie, faci chef cu prietenii si pargi si niste geamuri, ca, deh, o viatza avem.Asa ca, Fortza Stiinta! Noi si cand luam bataie avem valoare mai mare decat altii 😀 .
    PS: Julius, pe cand un referendum pentru declararea prazului cu masline – mancare nationala? 😉

  41. Che Guevara 7 March, 2011 at 13:11

    MARFA! Super tare articolul! Cand joaca Stiinta, in deplasare / Giulestiul arde, Dinamo moare! :))

    Nu vi-o mai scriu si pe aia cu “Cine nu bate din palme e stelist” ca imi da Julius ban aici.

  42. Chitusca 7 March, 2011 at 16:00

    Amatori, papugii, astia-s fotbalisti? Eu pun pariu cu oricine ca o sa piarda Craiova si cu Victoria Branesti.

  43. Che Guevara 7 March, 2011 at 16:22

    Daca ar fi poisbil, prin absurd, ca la un meci sa piarda ambele echipe care intra pe teren am vedea asta mereu in Liga lui Mitica. Prietenii stiu de ce.

  44. Insignifianta 7 March, 2011 at 17:08

    @N.A.:Daca e cu salata, inseamna ca e ca aia cu stevie! Numita si dragavei. =)) Stiu despre ce vorbesti. 😉

  45. nonrelated 7 March, 2011 at 17:17

    U Craiova?

    Be-U, Be-U!!!

  46. fanu` lu` Ju` 7 March, 2011 at 18:46

    @Insignifianta ti-as da – (minus) daca e pe gustare:)) conduce victoria branesti pe unii de au un nume mai asa de intelectuali .. ceva cu universitate

  47. N.A. 7 March, 2011 at 18:53

    @aisha – Deci cand barbatii se apuca sa vorbeasca despre fotbal, simt si eu nevoia sa vorbesc despre retete. Sau rimeluri. Sau cuticule. 😀
    @Signi – E o variatiune, banuiesc. Adica nu tocma’ aia de post. Ailalta – cu smantana, usturoi si omleta in ea. =P~

  48. Insignifianta 7 March, 2011 at 19:01

    @fanu’ lu’ Ju’: Deci, voi chiar nu glumiti?! Se intampla meci, acu’? :))
    @N.A.: Aia, aia!… Da’ de cand pui tu omleta in ciorba? =))

  49. aisha 7 March, 2011 at 20:19

    @N.A.
    ai perfecta dreptate! la un scor chinuit de 1-1, obtinut acasa, cu o echipa venita de pe coclauri, nici nu merita sa le mai acorzi atentie. deci, de azi inainte – in zilele de meci ale baietilor, vom discuta despre mascara, detergenti, rujuri, parfumuri etc.
    P.S. echipa a avut azi ghinion. prea multe ratari! usor-usor ne redresam – data viitoare poate chiar reusim sa obtinem 3 puncte!

  50. kilroy 7 March, 2011 at 21:03

    Am fost furati. Clar.

  51. Madalinul 7 March, 2011 at 21:08

    http://www.youtube.com/watch?v=hQCzteRjIX8

  52. Insignifianta 7 March, 2011 at 21:29

    @Madalinul: Atat! =))

  53. N.A. 7 March, 2011 at 22:43

    @Insignifianta – Pai de cand gasii reteta asta! Da’ stii cat de buna e? Te lingi pi desti! Deci fii atenta. Si tu, Aisha.
    Se caleste in niticus ulei o ceapa si niste catei de usturoi plus un morcov ras, peste chestiunile astea se toarna 3-4 litri de apa, cand fierbe – trantim 3 linguri de orez, cand fierbe si asta mai trantim o can de smantana in care am amestecat un galbenus. Dupa care spanacul rupt cu mana. Sa nu fiarba mult, doar oparit nitel. Si apoi executam omleta separat, o taiem in bucatele si o aruncam si pe dansa in ciorba. Apoi acrim cu lamaie. Apoi halim de parca n-am mai vazut mancare de un an. 😀

  54. aisha 7 March, 2011 at 22:52

    @N.A.
    eu detest spanacul. din copilarie. deci nu m-ating de spanac. dar tu te pricepi la retete! bravo!

  55. Insignifianta 7 March, 2011 at 22:57

    @N.A.: Uăăiii, fatî, hăi, fă! =)) Da’ merji şi cu borş, di şela, dacî n-ai limoane, di ălea? =)) Că-mi plouî-n-gurî! =))

  56. N.A. 7 March, 2011 at 23:43

    @aisha – Mersi! ;;) Si barbati-miu la fel, vomita doar cand auzea cuvantul “spanac”. Sa vezi ce-l haleste in aceasta prezentare! 😀
    @Signi – Parle vu franse? :))
    Deci nu, la rateta scrie cu limoani, cu limoani fasiem!

  57. Insignifianta 7 March, 2011 at 23:51

    @N.A. :Auzi, nu zic ba, misto reteta, da’ decat cu spanac, mai bine cu stevie, ca e acrisoara gata! Si nu mai dai banii pe alte acrituri! :))

  58. twister 8 March, 2011 at 15:47

    Dacă spun vă înţeleg perfect dar închei cu “Hai Rapid”, mă injuraţi ? 🙂

  59. Che Guevara 8 March, 2011 at 16:37

    @twister: logic 🙂 Ce credeai?

  60. twister 8 March, 2011 at 16:50

    @Che: talk dirty to me baby =))