Postul nu e post destul

Bruce Willis a refuzat să răcească reactorul de la Fukushima

Ozzy

Actorul Bruce Willis s-a declarat astăzi dezolat de faptul că nu poate sări în ajutorul poporului japonez. „În mod normal n-aş fi avut nicio problemă să-mi iau ginerele şi încă doi băieţi, să ne legăm de centură căteva pet-uri de Coca Cola de la gheaţă şi să plonjăm direct în miezul reactorului pentru a-l răci. Din păcate, exact acum două săptămâni am început un tratament foarte scump pentru creşterea părului şi medicul mi-a interzis cu desăvârşire expunerea la radiaţii”. Îndrăgitul actor s-a arătat în acelaşi timp îngrijorat de faptul că, în toată lumea, nu mai există nimeni care să execute astfel de misiuni. „De ani de zile am lansat un avertisment: îmbătrânesc şi din spate nu vine nimeni să-mi ia locul. Tinereii aştia din ziua de azi, gen Vin Diesel şi Jason Statham, par duri la prima vedere, dar n-ar fi în stare să salveze nici măcar o pisică urcată în copac de frica maidanezilor”. Întrebat dacă Chuck Norris ar putea fi, totuşi, o soluţie, Bruce s-a arătat destul de sceptic. „M-am gândit şi eu la Chuck, dar nu cred că e bine să-l trimitem pe el. Până la urmă noi vrem doar să răcim reactorul, nu să-l distrugem”.

Declaraţiile lui Bruce Willis au fost imediat preluate de mass-media din România. Astfel, Antena 3 a început o dezbatere cu titlul “Japonia pe marginea prăpastiei. O urmează şi Boc?”, în timp ce, la Realitatea, Monica Tatoiu a ironizat ideea americanului de a răci reactoarele cu Coca-Cola, considerând că o combinatie de lăptişor de matcă şi tinctură de propolis este mult mai potrivită.

Share:

49 comments

  1. Gigi 18 March, 2011 at 08:10

    O zi frumoasa va doresc! Destul de haios articolul,bravo.

  2. Moise Guran 18 March, 2011 at 08:16

    Iar incepem… Ma da Charles Bronson a murit?

  3. andryusha 18 March, 2011 at 08:22

    O să rezolve Jet Li cu Jackie Chan, dar presa internaţională o să vorbească de doi mari specialişti japonezi…

  4. clara 18 March, 2011 at 08:24

    dar cu arnold au vorbit? atunci mai bine cu Frodo si sam! acum fara gluma, nu pot sa raceasca reactoarele, dar oamenii ar putea sa ii evacueze pe o raza mai mare. radiatiile sunt mari, depasite la zeci de kilometri.

  5. Pentru de dimineață | aghiuţă 18 March, 2011 at 08:26

    […] Bruce Willis a refuzat să răcească reactorul de la Fukushima – pe Daily Cotcodac. […]

  6. N.A. 18 March, 2011 at 08:27

    =)) Tare!!
    Io zic sa incercam sa trimitem si de-ai nostri. Bucurenci are treaba zilele astea. Ca si actiunea asta intra la salvarea planetei, nu? Ma gandesc ca daca planteaza repede niste copacei in jurul reactorului, s-o face mai racoare nitel..

  7. sebra 18 March, 2011 at 08:35

    @N.A.:
    =)) Da, e o soluţie. Numa’ că nu ştim dacă au internet acolo să facă un live blogging sau măcar update pe facebook!

  8. Didinutza 18 March, 2011 at 08:43

    L-am intrebat si eu pe Silvester, dar mi-a zis ca nu poate, acum picteaza reactorul de la Fukushima, are vernisaj peste doua zile si nu are decit 3 tablouri pina acum. I-am sugerat sa picteze niste gaini, sa le cumparam la licitatie – pentru premii……

  9. ThoR 18 March, 2011 at 08:45

    @Gigi: mai Gigi…cum adica “destul de haios”? mai haios de atat nu cred ca ai sa gesesti pe aici =)) deci ia repejor si reciteste-l ca prea repede altul asa bun nu cred ca pupam….Am facut cafeau vine cineva?

  10. ThoR 18 March, 2011 at 08:47

    pe Oana Zavoranu de ce nu o contacteaza nimeni? ce,nu e ea in stare sa raceasca un amarat de reactor?=))

  11. Cougar 18 March, 2011 at 08:47

    this is so trombon-like. bine-aşa.

  12. Dan1 18 March, 2011 at 08:52

    @ThoR: Da bre si mie o ceasca te rog, ca asa ma doare capu’ de la mahmureala asta! =))

  13. Vali 18 March, 2011 at 08:52

    Credeti ca DD va fi in stare sa raceasca reactorul si sa o gaseasca pe Elodia? Raspundeti cu DA, NU si SUNT DE LA PLOIESTI la SMS 9599 (10 USD SMS-ul)

  14. sebra 18 March, 2011 at 08:55

    @Dan1:
    Bine că nu ţi s-a aplecat de la parizerul ăla! :))
    (Că aseară v-aţi cam făcut de cap acolo! 😉 )

  15. Dan1 18 March, 2011 at 08:56

    @sebra: Era proaspat bre! :))

  16. camionagiu 18 March, 2011 at 08:59

    Bun, bun, am ras, da’ solutiile nu sunt suficient de elitiste, pe masura cititorilor (necomentatori – ca aia dă multe like-uri, neştiuţi de nimeni, din catacombe). Vă rog sa-mi permiteţi o abordare mai psihologică, să acţionăm asupra efectelor subiective, adică asupra poporului japonez vecin şi prieten, zic. Facem un comando cu fraţii de la comentarii si mergem pana acolo si-i facem sa rada. Ce frumos e sa auzi in japoneza: Trebuia sa rad, sau cum?

  17. ThoR 18 March, 2011 at 08:59

    @Dan1: cum zice si sebra …de la parizer ti se trage…ca de la bere nu are cum : apa de izvor, malt, hamei ….ce sa mai vorbim …si mai e si de post deci pedeapsa divina te ocoleste….cat despre parizer…nus ce sa zic …=)) care vrea cafea sa vina dar sa isi aduca si tigarile ca de astea nu le dau=))

  18. Dan1 18 March, 2011 at 09:06

    @ThoR: A, stai linistit ca l-am auzit eu pe dr. Mencinicopschi: parizeru’, crenvurstii, astea n-au carne deloc! :))

  19. sebra 18 March, 2011 at 09:14

    @Dan1:
    Da’ muşchiul file, o fi având ceva carne?? Că mie nu prea mi s-a părut…:))

  20. RoseN 18 March, 2011 at 09:24

    @Dan1: Uite la ei ce vioi dau din picioruse azi pe aici, dar aseara ne lasara de izbeliste sa aparam comoara mogulului de fortele intunecate ale spamului :))

  21. Dan1 18 March, 2011 at 09:26

    @RoseN: Da-da! Sa stii! Iar voi ati mâncat tot parizeru’ si ati baut tot coniacu’! =))
    Si-ati mai lasat si firimituri! De ce-ati crezut ca luasem ziaru’ ala? =))

  22. RoseN 18 March, 2011 at 09:32

    @Dan1: E cam tardiv acuma cu criticile :)) Lasa ca vine Mr. Musculo si rezolva el tot, orice orice, curata de nici nu mai vezi bine!

  23. Sare'n Ochi 18 March, 2011 at 09:58

    sa-l trimitem pe A. Toma sa zica: “Clipa stai, opreste-ti zborul, / se topeste reactorul!”. si cat timp clipa sta inghetata, trimitem un grup de cetateni din Fan Club REMAT sa le ciordeles barele de uraniu. daca aia dau gres si explodeaza reactorul, il trimitem pe Beniuc sa declame: “sunt mar de langa drum si fara gard / la mine-n ramuri poame rosii ard / drumetule, sa nu pui mana decat daca / vrei sa-ti cheleasca capul sau ai soacra poama acra”.

  24. sebra 18 March, 2011 at 09:58

    @ThoR:
    Mai ai ceva cafea? Că-mi luai ţigări 😉

    Da’dacă-i dau oleacă de răceală de la mine, merge? Că strănutai de câteva ori!

  25. Sare'n Ochi 18 March, 2011 at 10:01

    @Dan1, dar Julius, Julius a pus carne pe el (ca nu l-am vazut de mult)?

  26. Amza 18 March, 2011 at 10:02

    Steven Seagal ar mai fi fost o opțiune, dar am înțeles că după The Onion Movie chiar s-a specializat în cock punching și acum și-a deshis o școală specială pentru așa ceva la care au dreptul să se înscrie numai femei.

  27. Dan1 18 March, 2011 at 10:05

    @Sare’n Ochi: Iar Labiş să le zică: Trăim în miezul unui reactor încins./Şi-i dăm a-nsufleţirii noastre vamă./Cei ce nu ard dezlănţuit ca noi./Se râd de noi de se destramă. :))
    (că mai ştim şi noi de-astea :)))

  28. RoseN 18 March, 2011 at 10:05

    @Sare’n Ochi: :)) Nu mai, ca el e original, doar nu era s-o plagieze pe Lady GG si sa puna carne pe el

  29. Dan1 18 March, 2011 at 10:07

    @sebra: Vezi, daca dadeai de dusca un pahar de coniac aseara… :))

  30. Adi 18 March, 2011 at 10:13

    @andryusha: Chichichian, te rog!

  31. Dan1 18 March, 2011 at 10:14

    @Sare’n Ochi: In ceea ce-l priveste pe Eugen Jebeleanu…

  32. camionagiu 18 March, 2011 at 10:21

    O lupta-i viata, deci te lupta
    Cu dragoste de ea, cu dor,
    Si aruncati un Toader, iute
    La Fukushima, in motor.

  33. Anonimu' Mihai 18 March, 2011 at 10:26

    Vedeți ca nu știți? Dacă l-ar fi rugat cineva pe Bivolaru, facea o spirală cu japonezii din zonă și problema era rezolvată.

  34. Daniel Chiriţă 18 March, 2011 at 10:31

    Foarte tare! Articolul ăsta mi-a adus aminte de zilele în care mă întrebam dacă Bruce Lee îl bate pe Van Damme… Chiar… Îl bate? 🙂

  35. andryusha 18 March, 2011 at 10:31

    @Adi: ”Cichician” se scrie în manualele de fizică, dar alea nu-s pentru marele public… =))

  36. Ciprian 18 March, 2011 at 10:36

    Bravo Ozzy. Asta e clar cel mai bun text al saptamanii, am dat un like de toata frumusetea.
    Din pacate viata bate filmul. Anumiti politicieni romani (de la A la Z) s-ar putea oferi voluntari. Va face Sergiu Nicolaescu un film frumos despre ei.

  37. ThoR 18 March, 2011 at 10:43

    @Ciprian: @Ciprian: Un comisar cu mainile radioactive=))=))

  38. pepe 18 March, 2011 at 10:46

    Vorbirati de parizer si-mi facurati o pofta nebuna. Acu’, la pauza’, ma duc si-mi iau o felie babana de parizer taranesc si mai bag si o ceapa ca sunt singur in birou. Mmmmmmmmmmmmmm

  39. Ciprian 18 March, 2011 at 10:48

    @Thor =)) Bine ar fi sa nu fie o continuare la Atunci v-am condamnat pe toti la moarte. 😀

  40. Megami 18 March, 2011 at 10:49

    Julius, de ce mi-ai distrus si ultima speranta? Chiar aseara ma rugam sa vina mai repede Bruce Willis sa rezolve situatia!
    @Camionagiu: sa stii ca in japoneza, cand se spune o gluma proasta, replica e “Brrrrrr”. Daca ar merge cu de-astea, l-ar angaja pe sotul meu, ca e campion la oyaji-gyagu– glume seci facute de mosuleti :))
    Oricum, eu si Ienihabarnam avem o propunere de evacuare a romanilor din Japonia pe care intentionam sa o trimitem forurilor autorizate:
    1. Sa se evacueze in mod democratic, fiecare unde vrea, sa nu ne trimita la munca silnica in Romania. Noi doua vrem undeva in Caraibe.
    2. Cazarea se va efectua la hotel de minim 5 stele, pentru ca vom suferi de post-stress disorder.
    3. Vom calatori doar la clasa I, pentru a evita tromboza si alte probleme cauzate de spatiul incomod de la economy.
    4. Copiii nu vor fi evacuati, pentru ca polueaza fonic spatiul aerian.
    5. De fapt vom fi evacuate doar noi doua, plus barbatii care arata bine. Selectia o vom face noi, in functie de CV si fotografie. Interviul va avea loc in avion.
    6. Acceptam ca pasageri suplimentari si doua femei mai urate decat noi, sa poata face barbatii comparatie.

  41. Dan1 18 March, 2011 at 10:55

    @pepe: Nu uita de ziar! :))
    Ca sa nu faci firimituri pe birou! :))

  42. Snu 18 March, 2011 at 11:25

    Au fost convocati Mario si Luigi. Treaba e ca rezolvata.

  43. Suminona 18 March, 2011 at 11:39

    Da erou roman cu solutii la toate problemele ? ” cu miros de capsuni ” , nici macar bruce nu ar fi reusit asa de perfect totul …

  44. Vali 18 March, 2011 at 14:17

    De-atatea nopti aud curgand
    Aud radiatia curgand
    Sunt singur, si ma duce-un gand
    Spre Fukusimea cea lacustra

    Si te-ai dus dulce minune
    Si s-a dus centrala noastra,
    Fukusima, Fukusima
    Totusi, este trist in lume

  45. S 18 March, 2011 at 14:18

    …sau dan chisu!

  46. cosmin 18 March, 2011 at 15:02

    :)) sa scrie numai ozzy, ca el stie. la textul asta nici macar in gluma nu-mi vine sa zic “trebuia sa rad, sau cum?”

  47. pisica turbata 18 March, 2011 at 15:05

    hai ca ma duc eu. suveniruri vrea cineva? :))

  48. Marius 18 March, 2011 at 15:51

    Unul din cele mai bune texte din ultimul timp! Willis Saves!

  49. Franţa a capitulat în faţa norului radioactiv! » Daily Cotcodac 23 March, 2011 at 21:19

    […] aceeaşi temă: Bruce Willis a refuzat să răcească reactorul de la Fukushima Să râdem cu […]