Postul nu e post destul

Spamul a luat proporţii nebănuite

Am primit, de exemplu, de la o adresă necunoscută – şi direct în inbox – un e-mail cu subiectul “Ce este cu pozele acestea?” şi cu nişte link-uri în corpul mail-ului, care duceau către nişte executabile. Eu sunt curios din fire, dar nu şi cretin, deci n-am dat click – cu atât mai mult cu cât m-am lămurit încă din subiect că este vorba de o escrocherie, un mesaj automat.

Nu avea cum să fie un mesaj trimis individual de cineva către mine, era o chestie studiată, o capcană. Pentru că toţi oamenii pe care îi cunosc ar fi scris la subiect “Ce sunt cu pozele astea?”.

Share:

37 comments

  1. serban 28 February, 2011 at 15:18

    Am înţeles.
    Dar ce era cu pozele acelea?

  2. serban 28 February, 2011 at 15:19

    Rectific:
    Ce erau cu pozele alea?

  3. schimba numele - n.J. 28 February, 2011 at 15:24

    habar n-am ce-i cu pozele,dar mai scrieti ceva ca ma plictisesc la birou

  4. camionagiu 28 February, 2011 at 15:25

    Asta e simpla! Este foarte clar, Profesore Calarasu: este vorba de un set de poze care fac cand le deschizi sa se deschida un degajament al unei extorsiuni al unei tevi de net, deci practic poti dai like in masa la toata lumea care scriu bine la comentarii.
    Alta mai grea mai ai? Imi place cand ne provoci dar nuti merge

  5. andryusha 28 February, 2011 at 15:25

    De obicei, unde primeşti emailurile? În “pre-inbox”, sau “vestibul-inbox”? =))

  6. camionagiu 28 February, 2011 at 15:26

    scuze, io eram, dar n-am scris adresa de mail bine, asa ca sunt la moderare. sorry

  7. Virgil 28 February, 2011 at 15:29

    Poate ai primit mail-ul de la primarul „care este”

  8. iulian rinder 28 February, 2011 at 15:30

    Dragule, spamul este exact ca si guvernele post decembriste. Se ingrasa pe spatele celor care le acceseaza. Nu inteleg de ce inca nu am invatat inca sa le dam un ,delete” ca lumea.

  9. Cougar 28 February, 2011 at 15:42

    s-a terminat săptămâna textelor bune, gata?

  10. andryusha 28 February, 2011 at 15:48

    @Cougar: Aşa a început şi T.oader… =))

  11. JULIUS 28 February, 2011 at 15:55

    @cougar: ai scris tu unele bune? aa, da, scuze, ai scris, dar nu ti le-am publicat noi, din invidie…

  12. ThoR 28 February, 2011 at 15:56

    Spamul contraatacul, urmeaza intoarcerea lui Txxxxx….maine poimaine ai sa gasesti linkuri catre chestii educative=))

  13. ThoR 28 February, 2011 at 15:58

    contraataca…..am vrut sa zic dar na greu sa mai rectific cand sunt cu un picior spam

  14. ThoR 28 February, 2011 at 16:00

    @M3bis :aha ….gata am inteles

  15. unmihai 28 February, 2011 at 16:06

    Ce ti-e si cu spamangiii astia, cum influenteaza ei oamenii…
    Unii afla ca concubina le-a ramas grea de pe mail, Calarasu se apuca de conjugat verbe si-si pune probleme existentiale, eu comentez aiurea in tramvai pe aici
    Ce mai stiti de Lucy Liu? Ce ma mai dorea si fata asta cand eram mai tinerel! Of…

  16. Cougar 28 February, 2011 at 16:26

    giulius, te văd că ai capsa pusă.
    am să-ţi scriu un text zilele astea.
    nu fi supi.

  17. Dan1 28 February, 2011 at 17:39

    Draghe, dar era chiar Rudi din această articol la tine, care vrut se ştie ce sunt cu aceşti poze la Pişti! =))

  18. Claudiu 28 February, 2011 at 17:42

    @julica, don’t be sad, don’t be blue frankenstein was ugly to 🙂

    Ce sunt cu pozele astea:?
    1. se face reply
    2. se scrie mare cu litere 72: mata pe P#$!a
    3. send

  19. Dan1 28 February, 2011 at 17:58

    @camionagiu
    Ala cu “degajamentu’ extorsiunii” nu era Călăraşu, era Bloghiţă! =))
    Apropo, si-o fi incarcat un symbian, android ceva in unitatea centrala de injectie de la Dacie? :)) Nu ca nu s-ar mai opri in intersectie, da’ macar poti sa joci niste jocuri pâna vine depanarea, sa nu te plictisesti! =))

  20. Sare'n Ochi 28 February, 2011 at 18:38

    pozele care este, ce erau cu ele?

  21. Insignifianta 28 February, 2011 at 19:45

    Paşte sau Paşti ?!

  22. Cougar 28 February, 2011 at 19:48

    @Insignifi: îhî.

  23. Marius B. 28 February, 2011 at 21:57

    In mailul cu pricina este pozele de la articolul asta (acesta): http://www.dailycotcodac.ro/2011/02/cum-am-devenit-angajatul-lunii/
    Care ar fi dus la updatarea cv’ului tau de pe ijobs, cu sau fara like.

  24. N.A. 28 February, 2011 at 22:03

    @cougar – Craiova a pierdut, nu? Ar trebui sa mergem toti in varful picioarelor pe-aci, nu sa suparam omu’ mai rau… ;))

  25. Insignifianta 28 February, 2011 at 22:08

    @Cougar: Îhî, ce?, că eu am pus o întrebare serioasă. Şi vreau să ştiu cine ţi-a dat like!

  26. Dan1 28 February, 2011 at 22:32

    @Insignifianta
    Eu nu-i detei; da-i dau acu’! =))

  27. Insignifianta 28 February, 2011 at 22:41

    @Dan1: Da’ de ce-i dăduşi lui şi mie, nu? Că eu asta nu-nţeleg.
    Care vă pune omu’, fie el chiar şi femeie, o întrebare, cu adevărat existenţială…şi, voi…

    Ce sunt cu aroganţele astea, p-aci!?

  28. Cougar 1 March, 2011 at 01:02

    @Insignifi: anbele, deci. hai, poftim un like de mărţişor.

  29. Insignifianta 1 March, 2011 at 01:24

    @Cougar: Decât anbele, mai bine, decât, nimic.

    P.S.Şi sunt on topic, daaa?: “Nu avea cum să fie un mesaj trimis individual de cineva către mine, era o chestie studiată, o capcană.”
    😀

  30. Cougar 1 March, 2011 at 01:31

    @Insignifi: măcar io ştiu că beau un ness, e-al patrulea. tu ce-ai?

  31. Insignifianta 1 March, 2011 at 01:48

    @Cougar: Io n-am. 😉 Dar ce sunt cu aceste intrebari? :))

  32. Cougar 1 March, 2011 at 02:07

    am înţeles co-mă-plect situaţiea.

  33. Insignifianta 1 March, 2011 at 02:20

    @Cougar: Ai, sau n-ai? Insignă de merit…ăsta..mărţişor?

  34. Cougar 1 March, 2011 at 02:54

    @Insigna: am intrat dincolo prima dată. normal că nu. da’ cre’ că ştiu care eşti pe facebook.

  35. Insignifianta 1 March, 2011 at 03:28

    @Cougar: Sunt precisa ca stii. Care nu stie? 😀

  36. Cougar 1 March, 2011 at 03:42

    @Insigna: simt că e o întrebare-capcană. aşa că am să spun: @sebra, ai dreptate! să scrie numai.. ăă.. cine-a scris.. numa’ oleacă.. scroll up.. aha! călăraşu, că el ştie!

  37. Insignifianta 1 March, 2011 at 04:05