Concursuri

S-a dovedit mânăria!

În ciuda unor zvonuri care ne-au ajuns la urechi, multă vreme am refuzat să credem că popularele concursuri de pe Daily Cotcodac ar fi mânărite – Julius este un om de mare calitate morală şi nu-l poţi bănui de nimic nici cu probele-n faţă, iar pentru cititorii noştri este de notorietate că cinstea e un mod de a fi. Cu toate astea, e a doua * în ultima lună când Radu Udrescu răspunde corect la doar câteva minute după anunţarea concursului – o coincidenţă prea mare pentru ca inteligenţa noastră neobişnuită să nu ne spună că ceva e ceva suspect la mijloc.

Probabil, avem o cârtiţă. Altfel, sincer, nu ne explicăm cum Radu Udrescu a reuşit să ghicească aşa uşor că o mâţă care îşi linge labele mimează filmul „Cu mâinile curate”.

* Faptul că Julius sare tot mai des câte un cuvânt în texte credeţi că e semn al unui Alzheimer timpuriu?

Share:

54 comments

  1. serban 24 February, 2011 at 19:18

    E timpuriu?

  2. aisha 24 February, 2011 at 19:19

    ahhhh! iar am pierdut!

  3. unmihai 24 February, 2011 at 19:20

    eu cred ca e deja un Alzheimer tarziu :d

  4. unmihai 24 February, 2011 at 19:23

    inteligenta mea obisnuita nu ma lasa sa inteleg ce-i aia “inteligenţa noastră neobişnuită”

  5. sebra 24 February, 2011 at 19:29

    Cre’ca Julius vrea sa manance pui din ala in wok :d

  6. aisha 24 February, 2011 at 19:30

    deci a castigat Radu – baiatul ala care nu stie sa faca prajituri?!

  7. andryusha 24 February, 2011 at 19:31

    Pe la ce vârstă începe pisica să vâneze cârtiţe?

  8. N.A. 24 February, 2011 at 19:35

    V-a mituit cu potol. De-aia va da mana sa faceti misto in perioada asta de sarbatorire a femeii…

  9. Insignifianta 24 February, 2011 at 19:37

    @andryusha: La vârsta la care întâlneşte un rândunel, s-o înveţe. Cum să facă prăjituri, desigur.

  10. Sare'n Ochi 24 February, 2011 at 19:38

    si daca ar fi timpuriu niociodata nu-i tarziu.

  11. dr.Lecter 24 February, 2011 at 19:38

    Iata cum o stire mestesugit intocmita, trece in plan secund faptul ca Radu e castigator!
    Si, ia stai! ” pentru cititorii nostri este de notorietate ca cinstea e de un mod de a fi”
    Da, dar e vorba de noi, de cititori.
    Ce-ar fi sa va reinventati voi, cu un concurs Bingo DC, in locul lui Tociu si al lui Palade, fiind Julius si Eftimie?

  12. andryusha 24 February, 2011 at 19:39

    Observ că doamnele nu prea apreciază concurenţa în bucătărie… =)) =))

  13. dr.Lecter 24 February, 2011 at 19:39

    deci m-am saturat de moderare, ca magarul de coceni!

  14. M3bis 24 February, 2011 at 19:41

    @dr.Lecter
    concurs îţi spune ceva?

  15. aisha 24 February, 2011 at 19:41

    s-a dat o sentinta! s-o dezbatem! daca Julius are un comportament impecabil, M3bis e cam incoruptibil, singurul suspect ramane Rashi! el a tradat! a vandut concursul! de asta se si spala, pt. a sterge urmele! enigma a fost solutionata!
    ps Rashi ce meniu ti-a servit Radu?

  16. dr.Lecter 24 February, 2011 at 19:43

    bine, am uitat, ar trebui sa folosim motive folclorice, ca in strigatura aia: si p, si u, si l , si a!

  17. sebra 24 February, 2011 at 19:45

    @Andryusha,
    Apreciem mai! Dar sa fie si faptic nu doar scriptic 😀

    Unde-i Radu, acuma?? Se indoapa cu felicitarile alea cred! :))

  18. Stephanie 24 February, 2011 at 19:48

    Cine a scris ultima propozitie?
    Alzheimer? Nuuuu! Eu cred ca este din cauza dormitului excesiv pe pres…

  19. Ina_adevarata 24 February, 2011 at 19:51

    Asa, si? Ce urmeaza? Face Radu cinste cu un rind de banane gratinate, la toti participantii?

  20. clara 24 February, 2011 at 19:58

    Si ce frumos scrisesem, domne’!

  21. Tweets that mention S-a dovedit mânăria! » Daily Cotcodac -- Topsy.com 24 February, 2011 at 20:17

    […] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC, Gabi. Gabi said: S-a dovedit mânăria! » Daily Cotcodac http://bit.ly/fFXgnX […]

  22. eftimie 24 February, 2011 at 20:23

    Radu Udrescu DĂ-TE PRINS!

  23. RoseN 24 February, 2011 at 20:29

    Ei nuuu se poate, e un trucaj ordinar. Se vede din pozitia bratului combinat cu pixelul albastru, rusine rusine!!!

  24. costin 24 February, 2011 at 20:33

    Ca sa înlăturăm orice dubiu eu propun ca de azi încolo concursurile de pe DC sa fie organizate de comentatori şi să participe doar colectivul de autori ai DC.
    Ca idee de concurs ar merge: ia ghiciţi ce mimează avatarul meu?
    Premiile evident vor curge râuri, râuri, la cât de mult dorim noi, comentatorii, să felicităm colectivul redacţional. Şi noi chiar ne pricepem să fim sinceri.

  25. ThoR 24 February, 2011 at 20:33

    @Radu Udrescu : felicitari maestre ti-am zis eu ca ai castigat de doua ori dar nu ai vrut sa ma crezi…acum esti bun de cinste…asta e ce sa faci…pretul celebritatii
    @Borish : cred ca va rasari soarele si pe strada noastra, dupa cum vezi unul din noi trei, primii castigatori ai acestui concurs, e iar pe val…eu zic sa mai studiem un pic regizori finlandezi si saptamana viitoare sigur ne vom lafai iar in felicitari….era si timpul zic eu ca vine 8 martie=))

  26. unmihai 24 February, 2011 at 20:35

    @dr.Lecter
    :)) cum era ? “foaie verde si-o lalea, si p, si u, si l , si a! ”
    uitasem 😀

  27. Radu Udrescu 24 February, 2011 at 20:37

    Deci nu recunosc nimic!!! Ce vina am eu ca am fost campion de mima la mine in cartier??? In loc sa primesc felicitarile alea (care de data asta sunt simple, vai mama lor) ce vad??? Acuze, ironii si somatii… Pai e frumos asa??? Gata, promit ca de acum in colo o sa catig TOATE concursurile de mima cu pisici NA!!! :)) :)) :))
    (@Julius: Data viitoare il pui pe Rashid sa-l mimeze pe baronul Vladimir Harkonnen asa cum ne-am inteles, da? Multumesc ;plicu’ o sa ajunga ca de obicei ;))

  28. karmapolice 24 February, 2011 at 20:37

    i hate you so much right now!

  29. kilroy 24 February, 2011 at 20:42

    Daca vede Eftimie ca i-ati dat doar doua like-uri, sunteti mancati. Eu am dat repede inca unul, ca sa dreg busuiocul. Dar nu pot garanta nimic.

  30. dorinho 24 February, 2011 at 20:59

    ai bagat un titlu à la OTV ;))

  31. JULIUS 24 February, 2011 at 21:00

    @dorinho: pai nu stii ca asta e Blogul poporului?

  32. Dan1 24 February, 2011 at 21:06

    @dorinho
    Nu ca tu sau Julius v-ati uita la OTV! =))

    Acu’, eu ca sa zic? “Moartea domnului Lazarescu” nu era – clar, “A fost sau n-a fost” – nici pe-atat… Ce mai ramanea? “Cu mainile curate”!

  33. Cougar 24 February, 2011 at 21:08

    Dan1, au trecut 31 de comentarii (ăsta e al 32-lea), şi tu – nimic.
    să vezi ce avalanşă de scuze te aşteaptă când vii, în fotoliul din odaie.

    later edit: formidabil, dom’le. ce simţ!

  34. Cami 24 February, 2011 at 21:20

    N-am cuvinte! 🙁
    Drept consolare, ma’c sa-mi fac pastele alea…cu doua dressing-uri, da?! (Merci, Radule!) =p~ 😀

  35. dr.Lecter 24 February, 2011 at 21:24

    @ un mihai
    da, si i-o canta nepota-miu , doctoritei pediatre, cand era mic, ca sa vada aia ca stie cantece

  36. Dan1 24 February, 2011 at 21:30

    Bre, eu mai am o teorie! E de vina si valoarea premiilor. Daca era vorba de ceva mai ieftin, un yacht, o vila-n Primaverii, un automobil de lux, un Tonitza, nu exista tentatia… Da’ asa, fiecare vrea sa obtina blestematele alea de felicitari cu orice pret, si-ar vinde sufletul Diavolului pentru ele… =))

  37. unmihai 24 February, 2011 at 21:40

    @dr.Lecter
    apropo de … “cantecul” asta l-am invatat in tabara la Pauleasca prin ’86-’87 :d. Eram vreo 10 boraci care urlam strigatura asta. E adevarat ca initial nu mi-am dat seama ce ziceam eu acolo 😀
    Asta si cu: “Aiaiaiaia / ce-am vazut sub fusta ta?/ America impadurita/ si in doua despartita!”
    Ehe… asa se invata geografie pe vremuri =))

  38. dr.Lecter 24 February, 2011 at 21:52

    @un mihai
    pai da, si acum facem georgrafie cu National Geographics si Rammstein

  39. Borish 24 February, 2011 at 22:02

    @Thor, tocmai am terminat de revazut toata seria `emanuelle, data viitoare voi fi mai concis, voi specifica exact secventa. Sper doar sa se organizeze un concurs mai repede, pana nu imi dispar din minte toate amanuntele.

    Rusine domnule Rashi!

  40. Cata 24 February, 2011 at 23:58

    Tipic romanesc… De fapt, Radu Udrescu e Julius, si face concursurile doar pentru el, sa pastreze premiile. Pe cand organizati un Caritas web2.0, ha? Bagi un comentariu, primesti 8 inapoi….va suna cunoscut? :))

  41. Cms 25 February, 2011 at 00:22

    Răzbunarea lui Rashi

    „Ce mai vrea ăsta acum?”, se întrebă Rashi în timp ce continua să se lingă pe lăbuţa dreaptă. Stăpânul său, Julius, se agita în jurul său, în trei labe, deoarece cu a patra ţinea un aparat de fotografiat. Arăta ca un dulău care tocmai călcase pe o piuneză. „Aha, trebuie să fie vorba de rubrica aia caraghioasă de mimă cu pisici, în care eu fac ceva, Jules îşi imaginează altceva iar cititorii blogului cu găini ghicesc complet pe lângă. Şi de aici mare haz. Ce să-ţi spun!”, pufni dispreţuitor Rashi.
    Se întinse cât era de lung, în timp ce Julius se îndrepta spre computer cu mutra unei pisici care tocmai se acomodează la cutia cu nisip, ceea ce la oameni denotă o intensă concentrare de inteligenţă. „Se duce glonţ să pună „opera” pe calculator şi apoi se va screme să găsească o asemănare cu vreun film idiot. De data asta însă am şi eu ceva de spus”, gândi Rashi. Aşteptă răbdător ca stăpânul să butoneze plin de zel, apoi să plece, moment în care se strecură pe birou. Lăbuţele sale obişnuite cu astfel de situaţii (îşi aminti cu nostalgie cum scria el pe vremuri articole în numele „Tiranului”) dansau pe tastatură. „Ce, „Cu mâinile curate”?! Eu aş fi pus „Ciocolată cu dragoste”! Lasă că-ţi arăt eu, Jules, bătrâne! Va fi ca pe vremuri…”
    Şoricelul-curier Chiţchirică era la post, atunci când Rashi bătu de trei ori cu laba în perete. Primi ordinele cu prosternaţia cu care îl trata pe Rashi, o dată pentru că îl lăsase în viaţă, în schimbul unor mici favoruri, de pildă câte o mică diversiune în apartamentul lui Julius pentru ca motanul să poată să trimită nestingherit articole pe DC, iar a doua oară pentru că rosese… citise din scoarţă în scoarţă cele 1001 de nopţi. După ce repetă textul mesajului în faţa lui Rashi, o zbughi prin reţeaua de galerii din pereţii casei.
    Ochişori simţise şoricelul dinainte ca acesta să-şi facă apariţia. L-ar fi prins mai devreme, dar proştii de stăpâni parcă dinadins făcură tot posibilul să-l împiedice. După ce Chiţchirică, mort de foame, se apucase să dea la drujbă în piciorul patului şi după tămbălăul aferent din partea umanoizilor, Ochişori puse lăbuţa în prag şi pe şoricel. Îi trebuiră 10 secunde ca să recunoască mesagerul, moment în care se schimbară scuzele de rigoare. Apoi ascultă mesajul. Planul era simplu. Rashi nu putea trimite răspunsul de pe adresa stăpânului, aşa că Ochişori trecu la tastatură, în timp ce Chiţchirică ardea caloriile familiei Eftimie. Odată parola spartă – „Eftimie + Gheba = Love” – Ochişori trimise un e-mesaj subliminal unui anume Radu, deja câştigător de sincere felicitări la un concurs anterior, care se pare că se ocupa cu mâncarea pentru oameni (din nefericire).
    Rashi torcea plin de mulţumire în timp ce stăpânul se plimba de colo-colo prin cameră, aruncând mâinile în toate părţile. Strigăte de „T0@derii mă-sii!” şi „Vedea-v-aş pe toţi în spam!” zgâlţâiau lustra, în timp ce vecinii speriaţi îşi închipuiau că pierde Craiova cu vreo 4 goluri diferenţă. Motanul îşi vârî cu satisfacţie laba stângă în gură. Aşa cum stătea, tolănit pe pernuţa lui, orice comentator de pe Daily Cotcodac putea ghici asemănarea cu expresia lui Jabba Huttezul în timp ce-l priveşte pe Han Solo, îngheţat în carbonit.

  42. Insignifianta 25 February, 2011 at 01:05

    @Cms: BRAVOS! :-bd

    *-:)
    Mah, Cms, sigur nu esti Eftimie? =))
    Ca Dan1 sigur nu esti, ca ai alt stil. =))

  43. mifty 25 February, 2011 at 01:22

    @CMS: un binemeritat like din partea mea.
    P.S. mai vreau!!! 😀

  44. teo 25 February, 2011 at 01:41

    si comentariul lui Cms face parte din “saptamana textelor bune pe DC”? :))

  45. Cms 25 February, 2011 at 01:49

    Insi, mulţumesc frumos! Dar de ce crezi că sunt Eftimie? Tot n-ai renunţat la ideea unei pile pentru premii?
    Mifty, îţi mulţumesc şi ţie! Zilele astea sunt cam stresat cu o lucrare, aşa că nu ştiu când îmi mai vine inspiraţia. Dar poate după ce Dan1 o să-mi dea replica… :))
    teo, nu, aia a fost premeditată 😉

  46. Insignifianta 25 February, 2011 at 09:23

    Cms, in viata mea n-am avut vreo idee. Ca as renunta, dar n-am practic, la ce.
    Auzi, da’ ca veni vorba, tie ce-ti place sa bei, sa mananci? =))

  47. Dan1 25 February, 2011 at 10:15

    @Cms
    Genial! =))
    Eu cam sunt in pana de inspiratie, probabil muza si-a luat vreun rest de concediu din 2010. Asa ca, de la camionagiu sa speram ca va veni un text maret! :))

  48. Cougar 25 February, 2011 at 10:24

    chiţchirică? hello, florian cristescu, familia roademult ftw!

  49. Cms 25 February, 2011 at 12:58

    @ Insignifianta: În principiu de toate. Oricum, nu cred că Radu Udrescu îmi va recomanda vreo reţetă, acum că am întărit zvonurile privind un aranjament… :-:P
    @ Dan: Genial eşti tu! >:P
    @ Cougar: :-bd

  50. aisha 25 February, 2011 at 14:10

    @Insignifianta,
    vrei s-o inviti pe Cms la restaurant?(altfel nu se explica de ce ai intrebat-o ce preferinte are!)
    ps Cms, scuze, dar asa am inteles eu din dialogul vostru!

  51. Insignifianta 25 February, 2011 at 14:57

    @aisha: Ala cre’ca era un dialog mai vechi. M-am lamurit, intre timp. =))
    Da’, apropo, tie ce-ti place? =))

    P.S. Ca nu mai poti, in ziua de azi, sa stii care e membru in juriu si care nu. 😛
    Si P.P.S.: Ori vorbim on topic, ori nu mai vorbim? Admin(istratia) sa ia masuri! 😉

  52. aisha 25 February, 2011 at 15:14

    @Insignifianta,
    ciocolata cu orez expandat, h2o minerala, Universtatea Craiova (bafta, pt. duminica), DC-ul si, aaaaa, multe alte lucruri!
    P.S. calitatea de membru in juriu e o chestie onorifica, deci nu ma pasioneaza! dar daca tu iti doresti sa devii membru in juriu, multa bafta!

  53. Karatekapreachinez 25 February, 2011 at 15:32

    După Banica îl atacati si pe Radu Udrescu? Pai stati voi toată Ziua sa daţi refresh pe site! Nu-i uşor 🙂

  54. Insignifianta 25 February, 2011 at 19:38

    @aisha: Nu-mi doresc aceasta calitate. Imi doresc altele.