Poveste de Valentine’s Day

Julius Constantinescu

Puţin trecut de miezul nopţii, într-un supermarket din zona Berceni. La casă, o doamnă cumplită la înfăţişare face un tărăboi de nedescris.

Doamna: Adică mă furi în faţă, fetiţo!
Fata de la casă (împăciuitoare): Nu, doamnă.
Doamna (isterică): Nu ţi-e ruşine, nesimţita dracului!
Fata (disperată): Doamnă, verificaţi pe bon.
Doamna (aruncându-i o privire cumplită): Tot eu să verific, hoaţo? Cum îţi permiţi?
Fata (disperată): Verific eu.

Fata ia bonul.

Fata: Lapte – 22 de mii, brânză topită, 24…
Doamna (urlă): Cum adică brânză topită 34??
Fata (stins): 24 am spus…
Doamna: Incredibil! Toanta dracului!
Doamna (se întoarce spre magazin şi tipă): Cine este şefa acestei dudui?

De lângă o vitrină se desprinde o vânzătoare mai în vârstă.

Şefa: Ce s-a întâmplat?
Doamna: Această duduie este foarte obraznică. Vreau să-i faceţi un raport.
Şefa (către fată): Ce-ai făcut, Ioana?
Fata: Nimic. Doamna crede că a plătit prea mult.
Doamna: Mi-a vorbit obraznic! Vreau să-i faceţi raport.
Şefa: Dacă a greşit, o să luăm măsuri.
Doamna (învineţindu-se de indignare): Dacă a greşit? E o nesimţită! Vreau să văd acum cum îi scrieţi raportul!
Şefa: Ioana, dă-i te rog doamnei caietul de reclamaţii, să scrie dânsa ce nemulţumiri are.
Fata (pierită): Desigur.
Bodyguardul (spre doamnă): Să ştiţi că nu şi-a făcut decât meseria. Uitaţi, verifică acum bonul.
Doamna (aruncându-i o privire furioasă): Te-am întrebat ceva? Atunci ce te bagi?

Bodyguardul tace, învins.

Eu (adresându-mă şefei): Doamnă, n-am fost chiar de la început, dar, din ce am văzut, fata a fost foarte politicoasă. Doamna, în schimb (mă întorc spre doamna cumplită la înfăţişare şi ridic un deget), foloseşte un limbaj suburban.
Fata (cu lacrimi de recunoştinţă în ochi): Mulţumesc frumos!
Bodyguardul (îndatoritor): Mulţumesc frumos!
Şefa (uşurată): Mulţumim frumos.
Eu (adresându-mă doamnei cumplite, cu o voce de gheaţă): Vă rog să vă strângeţi astea, că n-am de gând să stau aici toată noaptea.

Doamna mă priveşte cu ură. Îi arunc o privire cumplită şi ridic ameninţător degetul. Nu e nevoie de cuvinte, faţa mea exprimă destul de bine mesajul „dacă deschizi gura, ar putea fi ultimele tale cuvinte!”.

Mă priveşte sălbatic, dar privirea mea e şi mai sălbatică. Îşi strânge cumpărăturile fără o vorbă, urmărită de degetul meu ameninţător. Întreg personalul mă înconjoară cu dragostea lui.

O singură dată dacă aş fi reuşit asta acasă, astăzi l-am fi sărbătorit pe sfântul Julică.

38 Comentarii »

  1. andryusha 14/02/2011 @ 13:02

    După care te-ai întors pe partea cealaltă şi ai dormit tun până dimineaţă, nu? =))

    Thumb up 0

  2. ErRon 14/02/2011 @ 13:04

    Si iaca asa ai facut fericiti, de Valentine’s Day, trei oameni!
    Felicitari, nu oricine poate!:D

    Thumb up 0

  3. fanu lu` Ju` 14/02/2011 @ 13:09

    trebuia sa-i dai un ursulet roz

    Thumb up 0

  4. Rada 14/02/2011 @ 13:09

    O singura nelamurire am. Acasa, cine este Doamna? :) :) :)

    Thumb up 0

  5. Cms 14/02/2011 @ 13:11

    @ Julius: Şi-a spus cuvântul experienţa din luptele cu maleficii ursuleţi de pluş ;))

    Thumb up 0

  6. Ferdinand 14/02/2011 @ 13:12

    Chiar nu văd ce motive ai putea avea să faci așa ceva acasă…

    Thumb up 0

  7. Dan1 14/02/2011 @ 13:12

    Bre, ce-i asta? Nu trebuia sa scrie Simona Catrina?

    Thumb up 0

  8. andryusha 14/02/2011 @ 13:29

    @Dan1: Scrie mai târziu, bre, după ce termină de stivuit ursuleţii… =))

    Thumb up 0

  9. [...] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC, Ovidiu Eftimie. Ovidiu Eftimie said: Poveste de Valentine’s Day http://ff.im/-xZfD4 [...]

    Thumb up 0

  10. Delia 14/02/2011 @ 13:32

    Ai avut noroc…putea sa te apostrofeze si pe tine: “Domnii din zilele astea nu mai sunt ce au fost!” Si de aici diferite variatii :))

    Thumb up 0

  11. Radu Udrescu 14/02/2011 @ 13:40

    Deci va dati seama cat e de tare Julius daca si bodyguardul i-a zis “multumesc frumos” :))

    Thumb up 0

  12. Dan1 14/02/2011 @ 13:41

    @Radu Udrescu
    Daaa, cred ca i-a zis: “Durule! Masculule!” :))

    Thumb up 0

  13. Insignifianta 14/02/2011 @ 13:55

    Parc-am mai citit textul asta pe undeva…Am, asa, o senzatie de deja-vu. :))

    Thumb up 0

  14. Gobblin 14/02/2011 @ 14:14

    Probabil era nevasta-mea…

    Thumb up 0

  15. N.A. 14/02/2011 @ 14:16

    @ErRon – Eh, un fleac! Fata de cat tre’ sa munceasca acasa… ;))

    Thumb up 0

  16. N.A. 14/02/2011 @ 14:17

    Auzi, da’ daca doamna nu era asa cumplita la infatisare? Daca se infatisa intr-un mod foarte imbietor? :D

    Thumb up 0

  17. Odille 14/02/2011 @ 14:39

    Julius este un adevarat D’Artagnan!

    Happy Valentine’s Day Julius, Happy Valentine’s Day tuturor!

    Thumb up 0

  18. alinuta 14/02/2011 @ 14:50

    @odille

    aia cu valentine e ca sa le invarti cutitul in rana mai bine, nu??

    Thumb up 0

  19. camionagiu 14/02/2011 @ 15:00

    Da, asa a fost. Si inca ceva. Numai 3 minute mai tarziu, in gangul de dupe colt, unde un cersetor chior tremura cu un catel in brate:

    Sfantul Julica (spre Doamna cumplita)

    – Sarut manusitele, stimtata doamna, ati fost magnifica, mirobolanta, jerba de culori actoricesti, nu alta. Draga Olteanu e un stift pe langa dumneavoastra! (si pac, un picior in cap cersetorului – “Misca de-aci, zdreanta!”)

    – He, he, he, rasuna in gangul mizer, ce face iubirea din om, tinere! Atata circ pentru o biata vanzatoare!
    – Teatru pur, stimata mea doamna, mare doamna, dar ce biata vanzatoare, un inger, un chiparos de langa Pomul Vietii, o Sharon Stone in anii tineretii…
    – Gura si banii!, se otari, fara de veste, Doamna.
    – Aaa, ce bani?
    – Banii pe sceneta, Goe, ca doar nu credeai ca joc moca in caruta?
    – Doamna, scumpa doamna, dar credeam ca doar asa…de placerea jocului, stiti, eu sunt intelectual, intelelctual adevarat de la Daily Cotcodac, imi dau putinii bani pe carti, cara n-am avut cand eram mic si…
    – Iti rup urechile, haimana, deci esti din aia care-l scrieti de rau pe Remusel? Remuselu meu, presedintele mamicii…

    (va urma?)

    Thumb up 0

  20. Ella A. 14/02/2011 @ 15:01

    Meritai o inima mare, rosie si gratis pentru asta.haha.

    Thumb up 0

  21. silavaracald 14/02/2011 @ 15:03

    Măi, la voi în Berceni mai cupărați cu lei vechi? Că am găsit un teanc de câteva zeci de mii prin casă și nu știu ce să fac cu ei…

    Thumb up 0

  22. sebra 14/02/2011 @ 15:06

    De fapt cred ca singura grija a lui Julius era sa nu intarzie acasa, altfel Doamna (de acasa) nici macar presuletul nu i l-ar mai fi oferit :))

    Thumb up 0

  23. ion ion-romanul care nu face politica 14/02/2011 @ 15:12

    To silva card
    Dute cu ei la cel mai apropiat sediu BNR si ti-i schimba.

    Thumb up 0

  24. Dan1 14/02/2011 @ 15:14

    @camionagiu, nu esti sanatos! Iar eu nu pot sa-ti dau decât un like, când tu meriti macar 10 numai de la mine! =))

    Thumb up 0

  25. Dan1 14/02/2011 @ 15:16

    @slvc
    Vezi bre, ca poate sunt, de fapt, lei noi. Faptul ca sunt zeci de mii, nu-nseamna automat ca sunt vechi! =))

    Thumb up 0

  26. Dan1 14/02/2011 @ 15:19

    @sebra
    Pă’ nu-i trebe preşuleţ bre? Are ursuleţ de pluş! Doarme pe el. =))

    Thumb up 0

  27. mizeria_inumana 14/02/2011 @ 15:32

    Jules am si eu o o rugaminte la matale. Copiii din cartier ma alearga si-mi ceri autografe la misto. Crezi ca poti sa ai o discutie si cu ei.? Te rog! Iti multumesc aticipat!

    Thumb up 0

  28. Sare'n Ochi 14/02/2011 @ 15:40

    da lui Rashi daca-i arati degetul ce zice? “Mai vreau o portie de ficatei de rata si curata tu rahatelul acela din sufragerie, te rog, bine”?

    Thumb up 0

  29. sebra 14/02/2011 @ 16:33

    @Dan1,
    Nu cred că are curaj să doarmă cu ursuleţul de pluş.N-ai văzut ce-a tăvălit cu el pe jos?? :))

    Thumb up 0

  30. ErRon 14/02/2011 @ 16:37

    @admini
    Acuma, serios, nici unul dintre voi nu e instare sa scrie o poveste draguuuuta de dragoste, in ziua de azi???
    Ceva dulce, duios si tandru, plin de bezele si inimioare roz, ceva terminat cu o casatorie de proba in fata Casei de cultura a studentilor din Cluj?
    Obisnuiesc sa gasesc pe site-ul asta (pe care-l facurati pe internet, cum bine a observat Maruta!), ceea ce-mi lipseste in viata reala, d’apoi vaz ca azi, desi chiulii de la scoala pe caz de boala,nu gasesc ceva care sa ma satisfaca (‘telectual, sa nu fie interpretari!):D

    Thumb up 0

  31. Dan1 14/02/2011 @ 16:39

    @sebra
    Pai tocmai, s-au imprietenit! =))

    Thumb up 0

  32. Lepka 14/02/2011 @ 16:58

    http://www.youtube.com/watch?v=o_c5QcmkAww

    La multi ani cititorilor nostri din Liechtenstein !

    Thumb up 0

  33. Ina_adevarata 14/02/2011 @ 17:14

    Si totusi, azi comemoram 207 ani si 2 zile de la trecerea in nefiinta a lui Kant si nu vad absolut nici o mentionare a acestui trist eveniment. Numa’ sfinti de-astia de ciucalata, inventati, gen Sf. Giulius.

    Thumb up 0

  34. mifty 14/02/2011 @ 18:54

    e jale: voiam să comentez ceva, şi tot citind comentarii, am uitat…

    later: aoleu, am uitat să-mi iau pastila.
    aia de ţinere de minte, bre!!! ;))

    Thumb up 0

  35. Dan1 14/02/2011 @ 21:18

    @ErRon
    Sunt in stare bre, da’ nu vor! =))

    Thumb up 0

  36. Cris 14/02/2011 @ 21:31

    … pt ca ai fi murit o moarte crunta, nu? Cum numai sfintii sunt in stare sa moara! lasa, julica, ca nu-i timpul pierdut… ;))

    Thumb up 0

  37. Gigi 15/02/2011 @ 09:42

    Mare om,mare caracter,mare sef! Bravo Julius!

    Thumb up 0

  38. Daniel Chiriţă 28/02/2011 @ 14:32

    @Julică: şi când te-ai trezit ţi-ai spus: “Ce bine am mai visat…!”. :)

    Thumb up 0

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL