Postul nu e post destul

Nu spălaţi maşina, e o capcană!

Julius

Deunăzi, am găsit, mâzgălit în stratul gros de jeg ce-mi acoperea maşina, un îndemn: „SPALĂ-MĂ”. Maşina avea un aer trist şi mărturisesc că mi s-a făcut ruşine, mesajul era un reproş mut ce îmi şfichiuia sufletul.

Era cât pe ce să cad în această capcană sentimentală, altfel destul de abilă, şi să mă opresc la prima spălătorie auto, dacă instinctul de autoconservare nu m-ar fi deşteptat la timp. Dând curs acestei cereri, cine îmi garantează că lucrurile se vor opri aici? Nu cumva, încurajată de slăbiciunea mea, maşina va începe să mă bombardeze cu cereri? Mâine aş putea găsi pe parbriz „SCHIMBĂ-MI ULEIUL” sau „CUMPĂRĂ-MI PLĂCUŢE DE FRÂNĂ”. Sau, cine ştie, chiar obrăznicii de genul „Vezi că sunt cam uzate cauciucurile astea, nu crezi că mi-ar trebui altele noi?”.

Nu mai vorbesc că asta i-ar putea încuraja şi pe alţii. Cum ar fi oare să vin acasă şi să găsesc scris pe jos cu şosete murdare „adună-ne şi pune-ne în coşul de rufe”? Sau să înceapă şi scrumiera s-o facă pe nebuna, scriind cu mucuri de ţigări „GOLEŞTE-MĂ”?

La toate astea mă gândeam în timp ce încercam să disting prin parbriz ce mama dracului scrie cu pietoni pe asfalt.

Share:

40 comments

  1. umbre 3 February, 2011 at 15:01

    “bine ai venit la noi in celula”:))

  2. Radu Udrescu 3 February, 2011 at 15:14

    Ooooo, ai masina umblata pe la scoli. Pe a mea de obicei scrie “Spalama” 🙂

  3. N.A. 3 February, 2011 at 15:14

    De ce prin parbriz? N-ai geam sa scoti capu’ din cand in cand?

  4. sebra 3 February, 2011 at 15:20

    @Radu U.,
    =)) Nici a ta nu ştie cu cratimă şi diacritice?

  5. Emil 3 February, 2011 at 15:21

    Las’ ca vezi tu ca dupa ce o speli se va trezi acelasi vecin binevoitor sa scrie cu noroi pe ea “Merci”. (true story)

  6. cosmin 3 February, 2011 at 15:25

    sau mai rau, sa scrie pe toate halbele de bere pe care le vezi BEA-MA! ar fi un dezastru atat de mare ca n-ai mai baga in seama ce scrie masina, ciorapii, scrumiera sau nevasta pe presul de la intrare la 2 noaptea :))

  7. Radu Udrescu 3 February, 2011 at 15:27

    @Sebra: Ntz… Si mai si sta ca proasta in ploaie dupa ce o spal… Asta ca sa nu-ti zic ca am prins-o de doua ori cu manele date la maxim. Ce mai, o taranca!!!
    @Emil: Mega tare! Na un like 🙂

  8. M3bis 3 February, 2011 at 15:29

    @cosmin
    Ţin să precizez că nu nevasta scrie pe preş, ci soţul! Cel puţin aşa e în familiile normale. Nu că mi s-ar fi întâmplat mie, că eu am interfon la scară!

  9. Oana 3 February, 2011 at 15:39

    Pe asfalt scria cu niste puicute “(Daily) Cotcodac”.

  10. Claudiu 3 February, 2011 at 15:42

    eu mi-am scris singur pe masina, si nu glumes: nu o spal!, imi place asa

  11. Tweets that mention Nu spălaţi maşina, e o capcană! » Daily Cotcodac -- Topsy.com 3 February, 2011 at 15:50

    […] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC, Oana Portase, 362muresan adrian, Ovidiu Eftimie, Gabi and others. Gabi said: Nu spălaţi maşina, e o capcană! » Daily Cotcodac http://bit.ly/gHJm1t […]

  12. Bula Intaiul 3 February, 2011 at 15:53

    Va veni o vreme cand pe masina va scrie “schimba-ma”. Tot e bine ca n-ai 4X4.

  13. shalimar 3 February, 2011 at 16:01

    daca erau oi, ar fi scris “BINE A-TI VENIT” ca una s-ar fi pus de-a curmezisul

  14. serban 3 February, 2011 at 16:04

    Io zic să-i faci maşinii un cont pe facebook. Poate atunci şi ea să-ţi spună ce-o doare, ce-i place, un filmuleţ, o muzică…

  15. dr.Lecter 3 February, 2011 at 16:18

    Pe a mea scrie: M… lu Dinamo, cand o las noaptea pe strada si: Sorina… e un fel de aspirator, cand o las ziua in centru. Am aflat cine isi da autodictare pe masina, nu am aflat cine e Sorina. cercetarile continua.

  16. Spiep 3 February, 2011 at 16:22

    @Bulă: asta-i gluma cu 16?! E veeeechhhheee!!!

  17. Stephanie 3 February, 2011 at 16:23

    Ce ziceai ca-i facea mesajul sufletului tau?

  18. JULIUS 3 February, 2011 at 16:28

    @stephanie: 10x

  19. Constantin 3 February, 2011 at 17:01

    macar ai nimerit o masina buna de casa, cuminte. daca nimereai o curva de masina?

    intra tot in mine, da da ah oh, baga-mi… cheia ah in contact oh daaaaa, stringe-ma de volan aaahhhhh vai da oh oh daaa, baga-ma in viteza ah ah vai da, apasa acceleratia la maxim oooohhhhh aaahhhh da de tot daaaa aahh, nu te opri pentru nimic in lume … POC BOOOOMMMM!

    mai tirziu la service:
    deschide-mi capota iiiihhhhh, repara-ma cum nu m-a reparat nimeni pina acuma oooohhhhhhh, ce scula mare ai…

    o masina buna, cuminte de casa – priceless.

  20. andryusha 3 February, 2011 at 17:03

    Chestia cu pietonii sper că i-o glumă! Doar n-ai împins nebunia până la a băga carburant în rezervor!…

  21. Stephanie 3 February, 2011 at 17:17

    @JUL: Am si un print screen cu varianta originala… :d

  22. Sare'n Ochi 3 February, 2011 at 17:59

    Julius, am cam observat ca esti singur si scrii. Lucru si fapt care nu stiam de fel sa ti se potriveasca – adica sa scrii. Motiv pentru care te intreb: ai nevoi de niste spargatori de greva la fel de activi in domeniul scrisului ca si tine? Doar ii stii – odata ii trimit la tine pe blog pe Maître si pe Muri! Unul scrie macar la zece zile ceva, celalalt macar lunar – ar fi o presiune extrema cred pe grevistii tai. Daca ai asa ceva. Bun. Sa nu uit si de cealalta mana de ajuor pe care sunt amabil sa ti-o intind. Maine de dimineata, c-am pescuit di arhive, am sa postez pe blogul meu acel material care ti-a adus tie o marire salariar de MINUS 10% la sincerele felicitari pe care le meritai. Este timpul sa-ti aduci aminte cum era pe vremea cand altii iti scuturau scamele de pe rever si-ti spuneau: “Maestre, esti cel mai bun, publicul te vrea. Scrie. Dar scrie, darcului odata, ca te sparg! Multumesc frumos.”

  23. Sare'n Ochi 3 February, 2011 at 18:00

    si nu cred ca scria “SPALA-MA”. nimeni nu se mai oboseste sa puna o cratima-n noroi =))

  24. Red 3 February, 2011 at 18:11

    cam asa
    http://www.youtube.com/watch?v=9jm9oIfZEOQ

  25. M3bis 3 February, 2011 at 18:15

    @Stephanie
    Ce-i şchifuia, ce-i şfichiuia, ce-i schiciuia? Oricum îl durea. Îl durea sufletul pe suflet, adicălea!

  26. Nu spălaţi maşina, e o capcană! » visurat.ro 3 February, 2011 at 18:56

    […] la prima spălătorie auto, dacă instinctul de autoconservare nu m-ar fi deşteptat la timp. (more… ) De la Julius citire Niciun comentariu X1_AdParams = { 'pub' : '560302451683403', 'site' : […]

  27. Alex Marian 3 February, 2011 at 19:02

    Nu scrie maşina, sunt ageturilii plătite de patronii spălătoriilor!!!

  28. Stephanie 3 February, 2011 at 19:05

    @M3bis: Dap.I se rupea. Sufletul adica.

  29. Finkmauve 3 February, 2011 at 19:57

    Foarte tare. Tare departe se duc gandurile tale :)).

  30. silavaracald 3 February, 2011 at 20:06

    @Constantin
    Ești demențial! =))

  31. thebblack 3 February, 2011 at 23:09

    cel mai misto va fi cand o sa gasesti scris “fa-mi plinul”. ca nu stiu pe unde o mai scoti….

  32. ErRon 4 February, 2011 at 05:01

    Ai perfecta dreptate, clar e o capcana!
    Eu am patit-o urat de tot in urma cu doi ani, cand mi-am spalat masina!
    Era o vara torida, masina mea in curte, la tara, unde-mi faceam concediul de bugetar.
    Aerul incins, masina inchisa ermetic, eu cu apa din fantana, rece si buna!
    Dupa ce-o spal, pentru limpezire, arunc o galeata de apa pe parbriz. Am auzit eu un sunet, da’nu am dat importanta.
    A doua zi aveam sa constat doua crapaturi de toata frumusetea in parbriz, facute oarecum artistic: una pe verticala, cam pe la mijloc, iar alta pe orizontala, de la o oglinda la cealalta.
    E, spalatul asta a costat o gramada de bani, dar inca aveam casco!
    De atunci, n-o mai spal!:D

  33. StiluRIlu 4 February, 2011 at 09:48

    eu m-am gandit la alta varianta 🙂 sa trecem nume de blog pe masinile prafuite 🙂 e un fel de reclama fara investitie in autocolante 🙂 sa vedem care-i blogul cu cel mai mare numar de masini 🙂

  34. Rasta Man 4 February, 2011 at 10:21

    Am scris pe un parbriz, cand era zapada de un dejt, un cuvant: Patrunjel.

  35. ipo 4 February, 2011 at 10:46

    Pe masina mea erau scrise niste formule matematice, ramase de acum cateva saptamani cand am fost la service. Mecanicul se pare ca a crezut ca e tabla de scris si i-a dat niste meditatii ucenicului. Asa ca m-a mancat in cur si am spalat-o pe frigul asta. A doua zi nu mi se mai deschidea o portiera de la inghet.

  36. Cristian 4 February, 2011 at 14:38

    La literele scrise cu pietoni pe asfalt sigur te uitai prin parbriz?
    Sau prin luneta ?

  37. Xenonn 4 February, 2011 at 15:29

    Scrisul cu des`tu pe caroserie e cea mai simpla metoda de reclama pe vremuri de criza. Sunt sigur ca patronii de spalatorii dupa un brainstorming au trimis baietii sa scrie pe masini, poate-poate se mai indura vreun proprietar sa-si spele masina!

  38. vasilissa 7 February, 2011 at 14:31

    Subscriu la scoaterea Leopoldinei Balanuta… Sint totusi oameni care si-au depasit atit de drastic numele, incit chiar nu mai conteaza cum suna!

  39. Dyma 7 February, 2011 at 14:39

    TaRE FAZA…iar comparatiile facute sunt la locul lor.Chiar nu te lasa cuprins de aceste momente sentimentele..iar pina la urma..masina e doar un obiect..n-are nimic suflet in ea .O sstrici…cumperi alta nu e nimic greu …bani sa ai ! Macar ca eu sunt genul de baiat care pun masina ca a 2 iubita 🙂 .Cind nu sunt cu iubita sunt cu masina..iar cind sunt cu masina..nu sunt cu iubita.Nu e frumos sa inseli in fata ..asa mai pe ascuns 😀

  40. sabin 7 February, 2011 at 15:15

    Cand o speli ,o sa observi ca nu e masina ta.