Postul nu e post destul

Noul Batman e înfiorător ca ursul Bamse

Ovidiu Eftimie

Una din cele mai penibile idei care circulă în lumea filmului este că noul Batman este mult mai întunecat şi mai serios decât Batmanul ăla vechi cu care am crescut noi pe casete video. Cică acest Batman întruchipat de Christian Bale este, cu adevărat, un supererou de care poate să-ţi fie frică.

Pe dracu’.

Eu am crescut într-o perioadă în care la cinema se dădeau filme cu Charles Bronson. Poate tinereii nu mai ţin minte, dar Charles Bronson a fost cel mai violent om inventat vreodată. În seria de filme Death Wish, cineva a violat-o pe fie-sa, mai pe la început. De nervi, Charles Bronson a ucis oameni vreme de cinci filme. Şi i-a ucis atât de mişto încât, prin comparaţie, filmele lui Tarantino par produse de Disney.

În acea perioadă de aur a cinematografiei au apărut şi primele filme cu Batman, regizate de Tim Burton, cu Michael Keaton în rolul principal. Keaton n-avea muşchii lui Bale şi nici nu ştia karate, dar era un bărbat adevărat. Adică îi plăceau femeile la fel de mult cum îi plăcea să ucidă oameni şi nu se dădea în lături de la nimic ca să-l spargă pe personajul negativ al filmului.

Cel mai trist exemplu de cât de papagal este Batman Bale este dat în ultimul film, The Dark Night. Folosindu-se de un plan extrem de complicat, de-ăla de zici că-i scris de Agatha Christie, Batman reuşeşte să dea de Joker şi se repede spre el cu o motocicletă dotată cu mitraliere. Nu-l împuşcă, nu-i dă nici măcar o palmă, ci doar în curentează un pic şi apoi, ajutat de un miliţian, ÎL ARESTEAZĂ. Manevra se dovedeşte o tâmpenie, Joker reuşeşte apoi să ucidă câţiva poliţai, aruncă în aer un spital şi mai face multe alte măgării. Pămpălăul de Batman nu reuşeşte să-şi salveze gagica.

Batman Keaton a avut altă abordare. În primul rând, s-a dus cu avionul dotat cu mitraliere după Joker şi chiar a tras în el încercând să-l ucidă. Oricum, pe parcursul filmului ucisese deja vreo 40 de inşi. La final se cafteşte cu Joker în turla unei biserici şi îl ucide. Toate acestea în timp ce-o bulăneşte pe Kim Basinger, pentru că Batman Keaton nu are timp de vrăjeli şi conflicte emoţionale.

Batman Bale nu reuşeşte să agaţe nimic în două filme, nici măcar pe iubita lui din copilărie, singura care ştie că ziua este un fel de Patriciu iar noaptea este Charles Bronson. În Batman Returns, Keaton deja se plictisise de Kim Basinger şi umbla după Michele Pfeiffer, care era şi CatWoman pe deasupra.

Nu ştiu cine e atât de naiv să creadă că Batmanul ăsta nou este mai “dark” şi mai serios ca primele două filme, dar sunt convins că cel de-al treilea film al noii serii (se lucrează la el) va fi atât de penibil încât va avea un succes mai mare ca Titanicul. Cel mai probabil, Bale nu va mai plezni pe nimeni, ci îi va convinge pe oamenii răi să renunţe la proastele obiceiuri printr-o prezentare Power-Point. E posibil ca Joker să fie un ticălos care aruncă hârtii pe jos sau îşi bate câinele.

Citeşte şi:
Seagal bate şi dansează

Share:

61 comments

  1. zaqk 2 February, 2011 at 08:50

    Noul Batman este mai dark pentru ca a intrat in contact cu partea sa feminina. Feminine inner side, cum se zice! Plus de asta, n-as exclude situatia sa se dovedeasca si un putintel gay, ca doar e la moda. Alfel, cum dracu sa explici reticenta din a omori pe aia rai? Doar prin o atractie neobisnuita catre ei!

  2. Moise Guran 2 February, 2011 at 08:52

    eftime, mai stii filmul in care charles bronson era liber-culegator de pepeni? am mancat lubenite in prostie dupa filmu ala, am mancat pana le-am vomitat. dar tot n-am devenit mai al dracu decat eram. ideea e ca charles bronson era un caftangiu simpatic, un personaj in care te puteai vedea pe tine cand vei fi mare. Batman n-are cum sa fie asa, ca el e personaj alegoric. la fel ca ciobanul din miorita. pe cine mai stii tu ca vroia sa se faca ciobanu din miorita cand o fi mare?

  3. JULIUS 2 February, 2011 at 08:54

    @moise guran: ma, da’ tu iti dai seama ce misto ar fi fost charles bronson daca era si oltean?

  4. eftimie 2 February, 2011 at 09:00

    @Moise Eu tin minte filmul ăla în care, nici nu mă aşezasem bine în scaun că Charles Bronson aruncase un om pe fereastră şi ăla căzuse într-un gard plin de ţepuşe. Fără tandreţuri şi “astalavista baby”

  5. 4mall 2 February, 2011 at 09:05

    @Moise Guran: Adica faptul ca se mandreste ca e cioban (si ca tine cu Steaua), chiar nu iti da nici un indiciu?

  6. Radu Vasile 2 February, 2011 at 09:16

    da cu ursu, cu ursu ce ai avut?

  7. Ramses3 2 February, 2011 at 09:32

    Batman e invers proportional cu agentul 007..din film in film numarul victimelor creste in medie geometrica, plus creste numarul de personaje principale evil, adica daca inainte era unu, acu lupta se duce pe cateva planuri.
    PS si din ce in ce actorii sunt mai urati, exceptand pe Sean Connery care era cam urat in tinerete

  8. M3bis 2 February, 2011 at 09:36

    @Radu Vasile
    Mă, tu ții cu ursul!

  9. bogdan 2 February, 2011 at 09:43

    Mamă, ce poftă mi-ai făcut de Death Wish…
    Gata, în weekend le re-vizionez pe toate, cap-coadă.
    Bodaproste 🙂

  10. andryusha 2 February, 2011 at 09:54

    A făcut praf mândreţe de batmobil! Dacă nici asta nu-i suficient de “dark”… =))

  11. ano 2 February, 2011 at 10:14

    eftimie, ai gafat exponential.
    m-am oprit din citit cand am ajuns la “La final se cafteşte cu Joker în turla unei biserici şi îl ucide.”. Sa fim seriosi. Ai dreptul la o opinie critica atata timp cat nu faci greseli despre materialul criticat.
    The dark knight este cel mai bun film cu batman facut vreodata si scorul pe imdb votat de un numar mare de oameni > 100.000 spune clar asta.

    Rusine.

  12. Sare'n Ochi 2 February, 2011 at 10:31

    domnu’ Eftimie, zi mersi – ca urmatorul Batman va fi Twetter sau deloc. Personajul negativ fiind ideea mai lunga de 100 de semne, iar adevaratul Gotham City va fi Facebook. loc din care vor fi dati afara toti rau-facatorii care arunca cu like pe jos.
    PS: nu trebuia sa pomenesti chiar de Bronson… eu, cand eram mic, ma speriam si de Telly Savalas.

  13. neuronos 2 February, 2011 at 10:42

    ăla imbrăcat în negru care vorbea răguşit ca un TBC-ist ce căta în film ?
    Cât despre Heat Ledger alis The Joker a făcut tot filmul.

  14. cheguevara 2 February, 2011 at 10:43

    Cine e Batman?

  15. dyers_eve 2 February, 2011 at 10:47

    Urmatorul din serie va fi “Batman’s Avatar”, in care eroii malefici vor fi pinguinii din Madagascar si Stewie Griffin.Da, si Batman va trebui sa razbune a n-a moarte a lui Kenny McCormick.

  16. V3nt0R 2 February, 2011 at 10:48

    Niste tampenii filmele SF, fara exceptie…

  17. cosmin 2 February, 2011 at 11:00

    io cred ca batman keaton ii bate si pe brusli si pe ciacnoris deodata si mai cre ca taicamio il bate pe batman bale!!
    pariu?

  18. sebra 2 February, 2011 at 11:04

    Batman e stupid. A zis-o fi’miu când era mic şi-i cumpărasem un costum de “Batman”.

  19. dr.Lecter 2 February, 2011 at 11:08

    eu am fost indragostita de bronson, lipeam pe pereti poze cu el,din revista cinema. primul film cu el, vazut de mine, a fost trecatoarea mortii
    n-am inteles personajul catwoman, nici ca marketing! era suficient un erou, in tot filmul! mi-e si frica sa ma uit cine o va juca in urmatoarele serii

  20. dr.Lecter 2 February, 2011 at 11:10

    iar m-ai bagat la moderare! jur ca n-am zis prostii! sau e asa, ca o masura de prevedere, ca il avem invitat pe moise guran ?!?

  21. ionut 2 February, 2011 at 11:18

    @Julius :
    Charles Bronson nu e oltean ? 🙁

  22. Sare'n Ochi 2 February, 2011 at 11:21

    Batman este un comics, o banda desenata, un “cei 300”, nu este SF. sa arunci asa anatema asupra SF-urilor mi se pare extrem de pripit. exista filme SF extrem de inteligent realizate, cu mesaj – as da doar “Calauza” lui Tarkovski ca exemplu, dar ele sunt mai multe. pana si la amaratele de comicsuri exista cateva realizari de exceptie – una ar fi Sin City.

  23. Axxel 2 February, 2011 at 11:25

    Posibil ca Batman Bale sa fie EMO :).

  24. andryusha 2 February, 2011 at 13:30

    Cred că ultima peliculă cu Batman este cea mai dark întrucât nu reiese de nicăieri că eroul s-a prezentat la vreo circă financiară să achite impozitul pentru palat, ca să nu mai vorbim de peştera secretă…
    În episodul următor, parcă văd că o să iasă la iveală că a făcut ceva mişmaşuri cu bani europeni… =))

  25. Che Guevara 2 February, 2011 at 13:49

    Eu mereu am avut senzatia ca Batman are o relatie cu Robyn. E numai o parere sau…

  26. Stephanie 2 February, 2011 at 14:42

    @Che: fix aceeasi impresie am avut-o si eu. Stii, daca stam si cugetam, ce hetero s-ar imbraca in colanti?

  27. Anjin san 2 February, 2011 at 15:02

    Batman nu e stupid doar in masura in care cineva care isi pune slipul peste pantaloni nu e stupid.
    Iar in Batman-ul urmator stim cu totii ce se va intampla: Batman nu ii va mai da like pe facebook personajului negativ. Ba chiar nu-i va accepta cererea de prietenie…

  28. Claudiu 2 February, 2011 at 15:30

    Eftimie, dar Babalau din Campina, era cu adevarat un Batman care-ti producea teama, drama, comedie neagra, actiune, si chiar dans!
    Nu stii cine este Babalau din Campina? pacat, s-a dus in Franta la cules

  29. N.A. 2 February, 2011 at 15:58

    Ce dor mi-era de recenziile lui Eftimie! :))

  30. Moise Guran 2 February, 2011 at 17:36

    Charles Bronson nu e oltean in masura in care nici dolarul nu e moneda olteneasca. Noi la Severin ii zicem dalăr, de la oltenescul talăr, care avea pe el desenat un leu. V-ati prins? Charles Bronson are dolari oltenesti in buzunar, deci e posibil sa fie totusi oltean si sa nu recunoasca asta… Rusine celor care l-au timorat pe Charles bronson pe acest blog, adresandu-i-se cu apelativul nepoliticos “Bai Oltene” botul cui il mai spărsăshi? Rusine Juliu Patriciu!

  31. Constantin 2 February, 2011 at 17:38

    nu batman se imbraca in liliac. liliecii se imbraca in batman.

  32. Constantin 2 February, 2011 at 17:41

    in orice caz batman e mai tare decit bill gates. batman a cistigat lupta cu pinguinul.

  33. andryusha 2 February, 2011 at 17:45

    Cea mai mişto chestie din Batmanu’ în discuţie era că, atunci când trebuia să conducă batmobilu’ mai la meserie, apăsa un buton şi poziţia de condus devenea imposibilă – culcat pe burtă, cu faţa înainte, pe sub volan. Oare piloţii din formula 1 şi cei de pe avioanele de vânătoare, de ce continuă să stea în fund, ca atunci când privesc la televizor, e clar că poziţia respectivă îi dezavantajează… =)) =))

  34. EstNordEst 2 February, 2011 at 17:52

    da, dar intre timp si joker-ul s-a emancipat…

  35. dr.Lecter 2 February, 2011 at 18:19

    Da’ ce-a facut Moise Guran, de i-a scazut cotatia pana la -7 ?
    Ca omu’ a fost simpatic, a zis de alegorie, de ciobanul care n-a murit de fapt, niciodata, caci nu scrie la balada ca ar fi murit…

  36. Constantin 2 February, 2011 at 18:19

    numele real a lu charles bronson e charles dennis buchinsky. familia lui, ambii parinti apartin grupului etnic al tatarilor lipca din lituania, o ramura turceasca musulmana a tatarilor.
    acuma cit de barbat poate fi musulmanul denis bucinschi?

  37. Kilroy 2 February, 2011 at 19:07

    Maine, poimaine auzi ca Batman e gheu.

  38. Michell 2 February, 2011 at 19:11

    Batman, batman, da’ numa’ un articol pana acuma ?
    Unde-i PIRCA ????
    Vreau sa scrie PIRCAAAAAAAAA !!!!!!!!!!!!!!

  39. Torgau 2 February, 2011 at 19:25

    Probabil Batman asta nou e doar mahnit. . .

  40. eftimie 2 February, 2011 at 19:32

    Linişte mă, că unii dintre noi dorm la ora asta. A, şi Julius.

  41. N.A. 2 February, 2011 at 20:30

    @eftimie – somnul de frumusete? =))

  42. silavaracald 2 February, 2011 at 20:42

    La chestia asta cu Batman mă abțin. Aștept cu interes o recenzie despre integrala ”Donald Duck”! Sau ultima serie din ”Madagascar”. Mi se par la fel de veridice ca Batman ăsta.

  43. M3bis 2 February, 2011 at 20:42

    Cine doarme? Eu deja îs treaz!

  44. joita lucian 2 February, 2011 at 20:47

    Charles Bronson idolul meu din copilarie…..ereu imi doream sa fiu ninja pan ce la-m vazut pe C.Bronson ca-i batea pe toti si atunci mi-am dorit sa fiu ca el….pana la urma am devenit fotograf:)

  45. aisha 2 February, 2011 at 20:51

    ce cronica de film! juriul de la Oscar ar trebui sa consulte astfel de studii profesioniste si obiective, semnate Ov. Eft., inainte sa acorde premiile!

  46. aisha 2 February, 2011 at 21:08

    Sir Eftimie,
    felicitari! singurul care a scris azi pe DC!
    cam suspect faptul ca Eftimie munceste, iar restul lumii doarme.
    si sa nu uit – azi e ziua 3 fara comentariile lui Dan1.
    si Batman si Spiderman nu mi-au placut niciodata, eu am fost fan Superman.

  47. aisha 2 February, 2011 at 21:16

    nici Batman, nici Spiderman – scuze.
    chiar nu mai citim nimic NOU azi pe DC?!

  48. ThoR 2 February, 2011 at 21:26

    bre da harnicia e la mare loc azi pe dc ….ma gandeam ca am sa gasesc acum o puzderie de texte si am sa rad de am sa dau pe spate….nu ca ce a scris eftimie nu ar fi fain. cat despre batman bale asta e prea depresiv….cat despre femei…filmu se vrea o abordare realista..pai dupa ce toata ziua sta cu ochii pe bursa si numara banii iar noaptea tre sa cafteasca cati dubiosi ba pun pariu ca ma ia si cate o tranta cand ii cedeaza harponul ala made in china ( american parts ……all made in taiwan) credeti ca mai are chef sa-l mai intampine si o duduie sa il intrebe pe unde a umblat de ce nu a cumparat apa plata si daca nu vrea sa ii faca un masaj? hai sa fim seriosi

  49. Radu Vasile 2 February, 2011 at 21:28

    Da, ursu, ursu ce zicea?
    Dar de fapt, cine este acest urs Bamse, Bamse si mai cum?

  50. N.A. 2 February, 2011 at 21:35

    @M3bis – Harnicule! 😀

  51. Lepka 2 February, 2011 at 21:36

    Pai am io un prieten Bamse, are 2 m si 130 de kile, e destul de fioros, nu stiu ce sa zic…in rest, tre sa fiu si io in asentimentul colegilor si sa ma plang…numai un text??? Asa`ti trebe Julius, daca le platesti salariile in avans !

  52. aisha 2 February, 2011 at 22:47

    deci, asta a fost tot pt. azi?
    un liliac si un urs!
    ps…” si maine e o zi…ma voi gandi la asta ,
    maine …” cum zicea Scarlett.

  53. silavaracald 2 February, 2011 at 23:15

    E clar! A sosit momentul să ocupăm redacția și să facem blogul ăsta harcea parcea cum ne place. Ce păcat că s-a dat sindicatul cu Julius! Acum cine să se mai ocupe de o revoltă ca la mama ei? Numai plângăreți pe aici. Că nu-s texte noi, că vrem texte noi, că numai atât, că vrem mai mult ș.a.m.d. Ia hai să punem mână de la mână și să le facem o bucurie. Tetrise, ești la botoane cumva? 😀

  54. sebra 2 February, 2011 at 23:30

    @slvc,
    Facem revoluţie? :))

  55. silavaracald 2 February, 2011 at 23:32

    Păi, nu vezi că e vid de putere?
    Acum e momentul! 😀
    (Numai că bag sama că vidul ăsta-l înghiți și pe tetris! Adică ne tăiară căile de comunicare, netul, ca la egipteni, să nu mai putem lua legătura între noi, revoluționarii! =)) )

  56. sebra 2 February, 2011 at 23:46

    @Slvc,
    Da’ nu cred că s-a dat Sindicatul cu Julius, ci Julius s-a dat cu Sindicatul;)

  57. silavaracald 3 February, 2011 at 00:00

    Adică a fugit de la cârmă și s-a dat cu ”boborul”! =))
    Nu prea cred. Sigur coace el ceva, pe undeva! ;))
    Ia să vedeți mâine ce regal o să fie aici! O să plouă cu premii și cu elogii! Chiar și comentariile mele vor fi apreciate. Va apărea și Dan1… Fiți numai pe fază! :D)

  58. joita lucian 3 February, 2011 at 09:39

    Pai sa stiti ca daca nu facem o revouti e vai de noi..nici ea nu ne prea ajuta cu nimik dar macar incercam:)

  59. N.A. 3 February, 2011 at 11:27

    Acu’ am ajuns si eu.. Am intarziat la revulutie?

  60. Sakin 3 February, 2011 at 13:15

    Ultima replica face totul=))!

  61. Lorin 10 February, 2011 at 02:06

    Sunt de o parere diferita fata de tine, autorul textului. Desi mi se pare o tampenie absoluta ca mai nou sa invelim pruncii nostri intr-o bula de cunoastere inutila si protectie absolut 24/7, trebuie tinut cont ca filmul a fost si artistic si inteligent. Cultiva oarecum inteligenta chiar daca latura masculina a personajului principal, s-a aratat doar cand, domnul Bale vorbea nitel mai ingrosat, dand dovada de ceva testosteron. Eu ca persoana prefer o intriga si un dialog satisfacator, decat o noua baie de sange regizata din ce in ce mai macabru si mai realist. Cand despre lipsa elementului sexual, cred ca poate fi numita inovatie sau thinking outside of the box. Daca sexul este in continuare produsul nr. 1 la nivel intersantional ca vanzare si tu preferi sa produci un film care sa nu fie vandut pe baza acestui element picant si care sa aiba si un succes rasunator,eu spun ca este inovatie. Desigur ma pot insela amarnic.