Concursuri

Concursul de mimă cu pisici

Bine v-am regăsit la unul dintre cele mai populare concursuri ale noastre, concursul de mimă cu pisici. Pentru că de ieri încoace ne îmbăiem în trafic, suntem într-o dispoziţie foarte bună şi vom acorda astăzi două mari premii, constând, aşa cum deja v-aţi obişnuit, în sincerele nostre felicitări. Tot ce trebuie să faceţi este să ghiciţi ce film mimează motanul lui Julius. Rezultatele, pe care vom încerca pe cât e cu putinţă să nu le mânărim, vor fi anunţate diseară.

PS: Nu se acordă contravaloarea în bani a premiilor.

Share:

110 comments

  1. Razmin 8 February, 2011 at 12:39

    Dreamcatcher

  2. ungluk 8 February, 2011 at 12:39

    Pana la urma, chiar o sa mimeze “Pisica alba, pisica neagra”, dar va fi deja prea tarziu – la concursul ala nimeni n-o sa mai dea varianta asta.

    Dupa privire si decor, as zice ca e ceva tristo-romantic, ceva cu Tudor Chirila, asa…

  3. Amza 8 February, 2011 at 12:46

    “Are you miauing to me?!” – Taxi Driver

  4. Claudiu 8 February, 2011 at 12:46

    http://www.youtube.com/watch?v=kdmd5fenroU

  5. Rushenne 8 February, 2011 at 12:48

    Pai acum de cand a devenit un V.I.P. mai V.I.P. ca stapanul era si normal sa fie folosit de tiran pentru un trafic mai mare. 😀
    Acum inapoi la concurs: Hmmm … 1001 nopti? 😀

  6. karmapolice 8 February, 2011 at 12:51

    evident ca este filmul pe care tocmai l-am postat pe blog, LE GRAND VOYAGE, despre calatoria la Mecca a unui student arab, care nu are nici o treaba cu religia.
    Brrrrrrrrrrrr spooky, our minds became one…ma refer desigur la mintea mea si a motanului lui Julica

  7. ioana 8 February, 2011 at 12:55

    Pelicula “Caloriferul”, dar nu s-a turnat încă. Pisica va avea un rol secundar.

  8. Radu Udrescu 8 February, 2011 at 12:55

    “Atunci i-am condamnat pe toti la moarte” ? 🙂

  9. Ema 8 February, 2011 at 12:57

    Memoriile unei gheise!

  10. JULIUS 8 February, 2011 at 12:58

    nu pot sa cred, v-am dat ceva atat de simplu ca eram sigur ca va ghici chiar primul comentator…

  11. Rushenne 8 February, 2011 at 13:02

    Mai incerc o data: Lawrence of Arabia?
    Daca imi zici ca nici asta nu e inseamna ca ai inceput manarelile de pe acum. 😀

  12. Cougar 8 February, 2011 at 13:03

    gone with the wind, bineînţeles.

  13. Dan1 8 February, 2011 at 13:03

    Vreun film cu Jackie Chan, ceva gen “Dragonul kung-fu shaolin” =))

  14. John 8 February, 2011 at 13:04

    “come to the dark side …we have cookies! “

  15. Ciprian 8 February, 2011 at 13:05

    The blue elephant

  16. N.A. 8 February, 2011 at 13:08

    Padurea spanzuratilor? aduce a Rebengiuc, asa…

  17. Dan1 8 February, 2011 at 13:09

    @Rushenne
    Bine-nteles c-a început deja mânarelile, daaa? Dar mie mi se pare asta normalitate, chiar n-as vrea sa vad vreun concurs corect pe-aici, ca m-ar bulversa demoraliza de-a dreptul! =))

  18. Ciprian 8 February, 2011 at 13:10

    Vanity Fair.

  19. Rushenne 8 February, 2011 at 13:15

    @Dan1: Deci … daca primesc eu felicitarile inseamna ca este un concurs nemanarit. 😀 Sper sa nu te deprimi prea tare sau cel putin sa nu ai furadan la indemana. :))
    Deja nu mai am rabdare pana diseara. 😀

  20. RoseN 8 February, 2011 at 13:18

    Pentru ca motanul tau e cel putin la fel de frumos precum Aishwarya Rai,
    eu as spune ca seamana leit cu o scena din “The Mistress of Spices” 😀

  21. Costi 8 February, 2011 at 13:21

    Clanul Soprano. Clar. Indubitabil. Ăsta-i Tony Soprano în variantă motănească. Un pic mai… mârlan, totuşi… 😀

  22. Ciprian 8 February, 2011 at 13:22

    The True Story of Hannibal daca nici asta nu e, mai am macar o varianta, se spuna ca daca din trei incercari nu reusesti a patra e sigur cu noroc. :))

  23. Tweets that mention Concursul de mimă cu pisici » Daily Cotcodac -- Topsy.com 8 February, 2011 at 13:22

    […] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC, Gabi. Gabi said: Concursul de mimă cu pisici » Daily Cotcodac http://bit.ly/fOQ6Tm […]

  24. shalimar 8 February, 2011 at 13:24

    Elephant al lui Van Sant

  25. Ciprian 8 February, 2011 at 13:25

    Haathi Mere Saathi – Prietenii mei elefantii (1971) =))

  26. Ina_adevarata 8 February, 2011 at 13:36

    “The Godfather”

  27. Dan1 8 February, 2011 at 13:45

    Nu, stiu, e Kung Fu Panda, clar! =))
    Ui’ ce bine seamana dom’le, fantastic!

  28. Lumi 8 February, 2011 at 13:58

    Stefan Banica jr – interpretandu-l pe Mihai Marinescu in Liceenii 1987 – scena din baie, in fata oglinzii cand isi da palme 🙂

  29. Sare'n Ochi 8 February, 2011 at 14:03

    sunt suparat, aseara am fost la Observator si stapanul nu m-a ridicat mai sus sa vada fetele din cartier ceea ce era de vazut =))
    si-acum cica mimez ceva. poate mimez fuga din egipt a lui mubarak. desi camila aia seamana cu un dinozaur. dinozaur = extinctie. clopotei budisti… hmmm. te pomenesti ca mimez “2012”!?

  30. al_core 8 February, 2011 at 14:07

    io cred că e filmul ăsta.
    după privire mi’am dat seama!

  31. pisica turbata 8 February, 2011 at 14:15

    film – lucky number slevin
    personaj – goodkat

  32. Cata 8 February, 2011 at 14:16

    The Expendables – zici ca e Stallone cand il tatua Mickey Rourke :))

  33. Prothero 8 February, 2011 at 14:17

    “De ce trag clopotele, Mitica?”

    Desi corect ar fi Rashi, nu Mitica 🙂

  34. sebra 8 February, 2011 at 14:19

    Dragonul roşu, bre!
    p.s Harun e supărat fleaşcă! Nu i-ai luat Royal canin? =))

  35. aisha 8 February, 2011 at 14:19

    ahhh! ce simplu e!
    Motanul e Brad Pitt – 7 ani in Tibet!

  36. Ciprian 8 February, 2011 at 14:19

    The blue elephant.

  37. Dan1 8 February, 2011 at 14:20

    @sebra
    Dragonul roşu nu e film, bre. E târg chinezesc! =))
    @Ciprian
    Te repeti! Ai mai zis asta mai sus! Crezi ca asa se mânaresc rezultatele unui concurs, prin persuasiune? Nu bre! =))

  38. Anna 8 February, 2011 at 14:21

    “Slumdog Millionaire”

  39. sebra 8 February, 2011 at 14:23

    @Dan1,
    Cum nu-i film, bre?? Sau era un filmuleţ cu o descindere a Gărzii Financiare în Doraly? :-??

  40. Filozofu' 8 February, 2011 at 14:24

    Alexander. Hai bine, Ben Hur…

  41. csakismetal 8 February, 2011 at 14:25

    Whatțs eating Gilbert Grape

  42. Anjin san 8 February, 2011 at 14:25

    Dupa decor si dupa mimica, as zice The Namesake (dupa romanul omonim al lui Jhumpa Lahiri) si replica: My name is Ganguli… Gogol Ganguli…(ca sa fac si legatura cu chestia aia cu numele)…)
    Harun mimeaza Gogol pe scurt…

  43. Paul 8 February, 2011 at 14:25

    Star Trek. E fata capitanului Picard inainte de face-palm.

  44. Lale 8 February, 2011 at 14:27

    Mata Hari

  45. aisha 8 February, 2011 at 14:28

    de data asta, eu am ghicit! am ghicit sigur! nici nu mai am nevoie de confirmare!
    ps ha-ha-ha!

  46. Ciprian 8 February, 2011 at 14:29

    Haathi Mere Saathi – Prietenii mei elefantii (1971) ;))

  47. Iony 8 February, 2011 at 14:31

    7 ani în Tibet sau SAW 3

  48. Ciprian 8 February, 2011 at 14:31

    @Dan1 Ziceam sa nu se piarda comentariile mele printre atatea alte raspunsuri la ghicitoare.. ;))

  49. Alexandru 8 February, 2011 at 14:34

    Documentarul:

    Viata si opera lui “Snoop Doggy Dog”

  50. t1byy 8 February, 2011 at 14:35

    Jurassic Park 4

  51. aisha 8 February, 2011 at 14:37

    deci, cum ziceam – marele premiu deja s-a acordat – mi-a revenit mie!
    restul sa concureze pt. celalalt premiu care a mai ramas in joc!
    ps dau dovada de multa modestie si moderatie, ca nu mi-am acordat concomitent ambele premii!

  52. MANI 8 February, 2011 at 14:42

    Buna, eu zic ca e “Lantul amintirilor”

  53. Dan1 8 February, 2011 at 14:42

    @aisha
    Da’ tu ce-ai zis ca e? Aaa, Bred Pit, cred ca asta era la topul numelor, nu aici! =))

  54. Oana 8 February, 2011 at 14:44

    Matrix – replica “There is no spoon”

  55. dana 8 February, 2011 at 14:49

    ” Amintiri din copilarie “, dupa I.Creanga, ( nu comentati, ca este si film facut dupa 🙂 ) era un pasaj acolo cam asa ” dor mi-e de casa copilariei mele… si de soba unde atarna mama smotoceii de `nnebuneau matzele jucandu-se cu ei “.. ( citat aproximativ ).

  56. Dan1 8 February, 2011 at 14:52

    @dana
    Da’ bre, ai dreptate! Asta era! Mergea sa apara si Julius in cadru pe post de Ionica! =))

  57. dana 8 February, 2011 at 14:57

    @dan1 la faza cand ia raie de la caprele Irinucai ?=))

  58. clara 8 February, 2011 at 15:00

    eat pray love

  59. aisha 8 February, 2011 at 15:08

    @Dan1,
    eu am castigat, daaa?
    ps Motanul e vedeta TV la fel ca sotul dnei A. Jolie.
    Dan1, pari cam iesit din forma! nu mai esti sclipitor ca pe vremuri!

  60. Sare'n Ochi 8 February, 2011 at 15:09

    Nene, ce face găina după ce a ouat? Publicitate! =))

  61. Dan1 8 February, 2011 at 15:11

    @aisha
    Munca bre, m-a “mǎtuit”! =)) Sau “matizat”, ca nu stiu care e termenul corect! =))
    Iar cu modestia de care dai dovada, asta e clar de la Struţ Modest! E contagioasa! =))

  62. Ferdinand 8 February, 2011 at 15:16

    The Godfather
    (1 sau 2)

  63. aisha 8 February, 2011 at 15:21

    @Dan1,
    si memoria iti joaca feste! eu am fost in tabara adversa! cu Pisica turbata!!! pardon, tunata!

  64. Dan1 8 February, 2011 at 15:26

    @aisha
    Nu conteaza, când ai vazut modestia, automat devii o persoana mai buna, modesta, tot, chit ca esti Struţ sau comentator pe DC. =))

  65. Ciprian 8 February, 2011 at 15:29

    The blue elephant.. ziceti ca nu este, ha? Pacat, e o animatie slabuta.

  66. Dan1 8 February, 2011 at 15:33

    @Ciprian
    Vezi ca urma la rând “Vanity Fair”! Îl sǎrişi! =))

  67. aisha 8 February, 2011 at 15:33

    @Dan1,
    eu ma bucur de imunitate! nu ma contaminez asa usor!
    ps deci, a fost bine la munte?

  68. tahemet 8 February, 2011 at 15:36

    Aş fi zis Jurasic parc şi eu…

    Da” mi-i că de fapt e un film care făcea furouri în copilăria mea. C-o roşcată blondă care îl salvează pe un brunet musculos şi agresiv iar el îi salvează tribul de agresiunile unor raptori nemernici. sau erau quetzalcoatl…
    parcă luana?

  69. yogibeer 8 February, 2011 at 15:36

    Lawrance al arabiei?

  70. Dan1 8 February, 2011 at 15:38

    @aisha
    Deci daaaa, deci! Nu vezi ce relaxat sunt acu’, dupa o saptamâna de taiat frunza concediu? =))

  71. Rushenne 8 February, 2011 at 15:41

    @yogibeer: Eu am zis prima. Sa nu te prind ca imi furi premiul … 😀

  72. aisha 8 February, 2011 at 15:45

    @Dan1,
    eu imi facusem iluzii ca o sa ne povestesti aventurile tale, cu familia la munte, intr-un text pe DC.

  73. sebastian 8 February, 2011 at 15:48

    Garfield.

  74. Dan1 8 February, 2011 at 15:52

    @aisha
    Eu n-am talent bre! Altfel n-aveam eu blogul meu si-i suflam lui Julius toti comentatorii? =))

  75. ioio 8 February, 2011 at 15:58

    sufera de spleen, sarmanul…

  76. edy 8 February, 2011 at 15:58

    Ultimul imparat…

  77. papagigli 8 February, 2011 at 16:02

    Dupa vestimentatia elefantului, as zice ca-i un film bollyoodian. Pisoiul aducind foarte bine cu Raj Kapoor :))
    Io-te si exemplificarea
    http://www.youtube.com/watch?v=1sPcTvZx6cc&feature=related

  78. Ninjapedia 8 February, 2011 at 16:04

    L’Histoire d’0

  79. aisha 8 February, 2011 at 16:06

    @Dan1,
    te-am demascat! tu esti cel contaminat cu modestie de la rivalul lui R. Pisica!
    ce-ar fi sa incerci, totusi, sa scrii un text?

  80. teo 8 February, 2011 at 16:11

    Amatorilor…click pe fotografie -> zoom_in -> aplici algoritm de reconstruire a imagini reflectate in pupila -> aplici algoritm de mirorring si se vede clar ca e CSI 🙂

  81. lorein 8 February, 2011 at 16:11

    Water for elefants, si poza e numai buna de afis promotional

  82. Ciprian 8 February, 2011 at 16:21

    @Dan1 Ma focusez pe variantele de film care au cea mai mare sansa sa fie remarcate, desi sunt sigur ca si de data asta sigur nu e Bonanza.

  83. Rushenne 8 February, 2011 at 16:27

    @Ciprian: Tu, ca si data trecuta, te asiguri ca primesti macar un premiu special pentru faptul ca ai ghicit ce film NU e? 😀

  84. VIK 8 February, 2011 at 16:28

    dupa moak zici cai sandocan mata asta da nare turbam

  85. Dan1 8 February, 2011 at 16:31

    @Rushenne
    Pai cum vrei sa câstige ceva – acolo, la un concurs mânarit? =))

  86. dr.Lecter 8 February, 2011 at 16:40

    Bells of Innocence, cu Ceac Noris

  87. Lepka 8 February, 2011 at 16:40

    “Il ritorno di Sandokan”..nu mai motivez, nu?

  88. aisha 8 February, 2011 at 16:45

    propun ca din juriu sa faca parte si Harunica.
    sa decida el daca vrea sa fie un Brad Pitt pisicesc!
    sa i se explice de ce beneficii s-ar bucura in aceasta calitate!
    Harun – miau, mweoo, miau, m-i-a-u! ne-am inteles, daaa?
    @Ciprian, am vorbit cu sultanul Harun – cica sa-ti iei adio de la premiu! ca-l stresezi cu insistentele tale!
    ps astept ca si Harun sa scrie un text pt. DC in care sa relateze cum a acordat el primul interviu televizat! impresii de la filmare, deh!!!

  89. Mihai 8 February, 2011 at 16:45

    Garfield 5? (Stiu ca nu exista dar poate il fac ei si o sa fie si asa o scena, deci atunci castig)

  90. aisha 8 February, 2011 at 17:22

    totusi, ca sa fiu sigura ca primesc ambele premii, trebuie sa mentionez ca Harun ar putea fi si Pierce Brosnan – in celebrul rol Phileas Fogg in filmul ,,Around The World In 80 Days,, – azi e ziua Jules Verne!

  91. Anonimu' Mihai 8 February, 2011 at 17:40

    Ce intrebare simpla: e din filmu’ pe care l-a facut stapanu’ cu camera video personala si ne-a scos si noua o poza sa intelegem ca nu e o camera video performanta. Ce model e?

  92. cosmin 8 February, 2011 at 17:43

    nu e film, e observatorul de aseara si nu e motanul lui julius ci motanul lui julius e chiar julius. elefantul atarnat e zaharescu in levitatie.

  93. valyum 8 February, 2011 at 17:44

    Lassie come home

  94. Insignifianta 8 February, 2011 at 18:10

    Eu, tu şi Motanul Ovidius! Că Rush(d)ie cum l-a botezat cine l-a botezat, nu-mi place! Ca nume, mă refer. Nu s-aude d-ul! E cam “muet”.=))

  95. Nescio Vos 8 February, 2011 at 18:16

    The Godfather I-III. Pentru ca motanul e multifatzetat si ii mimeaza pe Brando si Pacino simultan. Oscar, tata.

  96. Insignifianta 8 February, 2011 at 18:21

    P.S. Ce inseamna “diseara”? 😉

  97. metalepsis 8 February, 2011 at 18:22

    “Awaara” sau orice alt film cu Raj Kapoor, pentru ca vad decoruri indiene somptuoase, inclusiv elefanti

  98. Insignifianta 8 February, 2011 at 18:38

    Elefantul sta atarnat cu trompa in sus sau sta atarnat cu trompa in jos, ca nu-nteeeeleg!
    Care-i trompa, ma refer. =))

  99. Dan1 8 February, 2011 at 18:45

    @Insignifianta
    Da’ nu e elefant bre! E “Dragonu’ tăvălit”! =))

  100. Insignifianta 8 February, 2011 at 18:48

    @Dan1: Aaa, deci d-aia arata ca o camila! Elefantul, ma refer. =))

  101. Anonimu' Mihai 8 February, 2011 at 18:57

    Tre’ sa fie vreun film din seria BD ca motanelu’ e sigur Dem Radulescu. Parca-l si aud: “Ce avem noi aici ? Suntem asa de curiosi ca nici nu stim unde o sa dormim la noapte !”

  102. Ciprian 8 February, 2011 at 19:04

    @aisha Mai bine sa-mi para rau de ce am facut, nu pentru ca nu am facut.. Mai insist, poate cedeaza si recunoaste ca l-am ghicit.
    Merg in continuare pe varianta cu Haathi Mere Saathi – Prietenii mei elefantii (1971), desi cu siguranta Rashi ar fi vrut sa fi jucat si in Bonanza. ;))
    @Rushenne Important este sa fiu acolo cand se impart sincere felicitari.. Nici nu stii cand moare vreunul de emotie si ma aleg si eu cu ceva.

  103. ramona 8 February, 2011 at 19:13

    The Men who stare at Goats! Cu George Clooney!
    Se vede clar asemanarea dintre George si Motanul-lui-Julius! Si privirea intensa! Iar mutunachi ala sigur e un fel de oaie!

  104. Kilroy 8 February, 2011 at 19:14

    The Darjeeling Limited, motanul joaca rolul lui Owen Wilson.

  105. Insignifianta 8 February, 2011 at 19:15

    Stiu io, stiiiiuuu io! Dan1 mi-a oferit indiciul calauzitor!
    Crouching Tiger, Hidden Dragon! 🙂
    Dan1: Mersi, bre, m-ai ajutat sa castig, chiar daca nu ti-ai dat seama! 😉
    Numa’ sa nu fi trecut deja “diseara” aia! =))

  106. sebra 8 February, 2011 at 19:20

    Ştiu: e Nip Tuck!

    @Ciprian,
    Mare cinefil mai eşti :))

  107. aisha 8 February, 2011 at 19:24

    @sebra,
    ce surpriza! si tu vrei premiul!!
    @Ciprian,
    tie iti place sa regreti!

  108. Ciprian 8 February, 2011 at 20:23

    @aisha sîc,sîc,sîc!!!

  109. Marius B. 9 February, 2011 at 11:33

    -Inception. Spuse Bamse.

  110. Rezultatele concursului de mimă cu pisici » Daily Cotcodac 15 February, 2011 at 19:05

    […] prost, în stare să se umilească mâncând orice – şi un singur cititor a indicat filmul Prietenii mei, elefanţii. Atunci v-am dat şi mai simplu, indiciul „o capodoperă a cinematografiei” ar fi trebuit să […]