Câtă cultură!

Premieră absolută: Daily Cotcodac îi desemnează pe câştigători să se desemneze!

Pseudo-admin

Vine momentul ca setea de lucruri din cele cu-adevărat trebuincioase sufletului să fie ostoită aici, pe Daily Cotcodac, sursa voastră zilnică de breaking-news-uri teologice şi patristice. Iată aşadar, fără farafastâcuri, adevărurile esenţiale despre viaţa şi opera lui Nil Sanaitul:

Nil a avut doi copii (pe vremea când era mirean, nu schivnic înduhovnicit, evident);

Nil s-a născut la Constantinopol (dar numele de scenă Nil de la Constantinopol, trebuie să recunoaşteţi, l-ar fi împins în cu totul altă zonă de expresie artistică);

Evagrie Ponticul a scris ”Tractatus ad Eulogium monachum”, lucrare care nu mai necesită nicio prezentare.

Toţi cititorii care au oferit aceste răspunsuri în cadrul popularului concurs ”Câştigă şi tu cu Nil Sinaitul!” primesc o recenzie la cerere din partea lui Raeţchi. Desigur, alegând să se dezvolte mai mult pe partea artistică şi neglijând aspectele organizatorice, Daily Cotcodac habar nu are cine sunt aceşti cititori (neînţelegând diferenţa dintre un test-grilă şi un sondaj, Julică a creat o harababură de nedescris).

Iată de ce, în premieră, dovedind o excepţională încredere în cititorii săi, Daily Cotcodac le solicită fericiţilor câştigători să se numească singuri (dacă îşi mai amintesc cumva ce răspunsuri au dat), indicând cu această ocazie şi recenzia la care, probabil, jinduiesc în van de-un car de vreme.

Doamne-ajută!

Share:

39 comments

  1. copacul 16 January, 2011 at 20:56

    Jur ca n-am fost eu !

  2. Borish 16 January, 2011 at 21:02

    Va multumesc. Despre mine era vorba. Recenzia.. sa vedem..era o carte la cre nu am reusit sa-i dau de cap, Biblia cred ca se numeste.. autorul.. nu mi`l amintesc.

  3. RoseN 16 January, 2011 at 21:11

    Not me, not me! Dar as dori daca se poate o recenzie la Die Klugere gibt nicht mehr nach. Frauen sind einfach besser =))

  4. sebra 16 January, 2011 at 21:13

    Io dacă nu am participat la concursul ăla, pot să mă numesc?? (S-o spunem şi pe aia dreaptă, la fel alegeţi şi voi câştigătorii =)) )

  5. eftimie 16 January, 2011 at 21:17

    În lumina sincelor felicitări ce le voi primi pentru câştigarea acestui premiu permiteţi-mi sa urez întregului colectiv redacţional sincere mulţumiri, cu o menţiune specială de mulţumiri simple lui Adrian Călăraşu.

  6. Sare'n Ochi 16 January, 2011 at 21:39

    n-am castigat in mod cert. dr as vrea o recenzie la o carte de benzi colorate – orcare episod din Les Rigoleux et les Tristus. Multumesc.

  7. Sare'n Ochi 16 January, 2011 at 21:41

    la mesajul de mi sus bagati-mi un i in adresa de mail. am scris pe intuneric sa nu ma vada nevasta.

  8. dr.Lecter 16 January, 2011 at 21:45

    o sa ne lipseasca, Nil!
    dar cat de mult ne-a implinit spiritual!
    nu s-ar putea continua acest demers? sa zicem ca am putea vorbi in zilele urmatoare despre Cuviosii Mucenici Isihie , Pafnutie si Conon din Isauria

  9. Laura 16 January, 2011 at 21:46

    Nu mai stiu exact ce raspunsuri am dat, dar cred ca le-am nimerit, asa ca ma desemnez castigatoare si vreau o recenzie la o carte cu pisici: ori la Kater Murr a lui Hoffmann, ori la aia cu “motanul fara nume” a lui Soseki, alte carti cu pisici nu imi vin acum in minte…

  10. andryusha 16 January, 2011 at 21:53

    Fiind evident pentru toată lumea că am câştigat detaşat 😀 , solicit recenzia la opera completă a lui Jules Verne, din perspectiva pe care am amintit-o la momentul respectiv. Semnat: Andryusha Şaptecolineanul! :))

  11. tahemet 16 January, 2011 at 22:22

    Ba eu am câştigat stimabililor!

    eu îmi doresc o recenzie scrisă la sentiment după emmanuelle. sincer

  12. V3nt0R 16 January, 2011 at 22:37

    si eu am raspuns corect. Vreau o recenzie dupa “Aventurile lui Habar-Nam” scrisa de autoarea Numi-Dause Ama .

  13. oana 16 January, 2011 at 23:48

    Buna seara, nu vreau sa va stric aranjamentele, doar se stie cu siguranta ca ati manarit rezultatele, dar daca vreti, pot sa va fac dovada ca eu am castigat, si puteti sa imi dati premiul de popularitate ca sa va arat si cum va demonstrez, deci da? pe ce email sa trimit dovezile de necontestat? ha? si cu asta va spal si rusinea ca de fapt nu ati bushit sondajul ci se poate identifica in mod corect castigatoarea adica eu. vorbesc serios

  14. 01st1 17 January, 2011 at 00:21

    Io nu-mi aduc aminte ce am raspuns, dar stiind cit sunt de genial tre’ sa fi raspuns corect. De aia cer recenzia la “Lav Stori” (si nu la misto, ca io am plins la filmu’ asta, daa?)

  15. Hera 17 January, 2011 at 00:26

    Bineinteles ca eu am fost, doar am browser instalat (doar va citesc de la servci) si am auzit de Google. Deci, va multumesc pentru felicitari si as doei o recenzie la “Omul fara insusiri” de Robert Musil, nu de alta, dar n-am inteles daca omu’ala nu are insusiri sau numai cartea lui. Asta sau “Cipi, acest pitic urias” de Fodor Sandor, cartea mea de capatai. Sau daca nu, adaug la rugamintea Laurei pentru “Motanul are cuvantul”, ca daca se aduna mai multe voturi poate ne iese. Sau ce vrea domnu’Raetchi, si il consider premiul meu, e bine?

  16. CID 17 January, 2011 at 01:02

    Dom’le am raspuns,am castigat,dar sunt intr-o confuzie totala:era Nil Sanaitul(cum scrie in textul de mai sus)Sinaitul sau Sasaitul-cum probabil e corect ?
    Vreau recenzie la ce vrea Raetchi,da sa fie peste 4 pagini si cu poze !

  17. lore 17 January, 2011 at 01:14

    io n-am castigat, da’ as vrea o recenzie la cartea lu’ bote, ca si-a facut club in Brasov si n-am pretext de vorba cu manechinii lui cand ne intalnim la Casa Hirsher!
    daca nu cartea lu’ bote, macar a lu’ raduleasca sau vreo carte de sandra brown. sa-si mai aduca aminte raetchi de tinerete!

  18. ramses 17 January, 2011 at 01:35

    Iou vreau recenzie la “100 de localuri din bucuresti”, cu poze.

  19. perez 17 January, 2011 at 01:51

    Eu nu am castigat. Poate o sa am mai multe sanse la urmatorul concurs.

  20. Yas 17 January, 2011 at 03:17

    As vrea o recenzie a jurnalului lui Andreea Marin, daca se poate… Nu mai tin minte daca am participat sau nu, dar un “like” sigur am dat…

  21. JULIUS 17 January, 2011 at 04:36

    Maestre Raeţchi, pentru că se pare că avem mai mulţi câştigători,corect ar fi ca fiecare dintre ei să primească premiul personalizat promis.
    (asta e, maestre, pe site-ul ăsta popularitatea se câştigă cu râvnă şi smerenie faţă de cititori)

  22. Ivan 17 January, 2011 at 08:49

    Aprob pozitiv aceasta initiativa, si pentru ca ma numar (desigur) printre castigatori doresc o recenzie la Britten and Brülightly. Serioasa si sa nu fie copiata de pe referate.ro.

  23. 4mall 17 January, 2011 at 08:52

    Ca sa nu se mai plictiseasca maestrul cu recenzii la brosurele, in calitate de castigator al concursului as dori o recenzie la Shogun…

  24. Radu Vasile 17 January, 2011 at 09:09

    Evident ca si eu am raspuns corect
    si as dori daca se poate o recenzie la “Pisica in cizme”.
    Clubu (Dan1 si Camionagiu) sariti bre, sa ne faca recenzie.
    A! Si daca tot e pus Domnul O. R. pe facut recenzii
    mi-ar placea o recenzie si la “Urmariti, prindeti si aduceti wiskey” de San – Antonio
    Hai pa

  25. sebra 17 January, 2011 at 09:18

    Pe mine mă interesează o recenzie la Codul fiscal actualizat cu modificările şi completările ulterioare.

  26. lulu 17 January, 2011 at 09:50

    @Hera
    Cipi? Glumesti? Cu iepure, Pasare, Brandusa si mai ales Chioras Chiondoras… Doamne cat iubesc cartea asta…..

  27. Dan1 17 January, 2011 at 10:19

    Eu nu mai tin minte ce-am raspuns, dar precis erau toate raspunsurile corecte!
    @Radu Vasile
    Da dom’le, de acord, si în felul asta le multumeste si pe Laura si Hera care au cerut si ele recenzii la carti cu pisici. =))

  28. Constantin 17 January, 2011 at 10:54

    cum nu mi s-a intimplat niciodata in viata sa dau raspunsuri gresite ramin la ideea nobila de a converti lumea la catolicism, prin urmare vreau recenzie la tractatele lu meister eckhart si la de civitate dei a lu augustin.
    asa. daca nu se poate merge si cu cyberpunk. trilogia baroc a lu neal stephenson. ori facem recenzii ori nu mai facem.

  29. camionagiu 17 January, 2011 at 11:02

    Mda, la concursul cu telefonul n-ati fi bagat-o pe asta cu autodesemnarea. Ar fi avut tot romanul sansa de a-si demonstra cinstea legendara. 🙁
    Si eu un telefon mai acatarii

  30. Sharpe 17 January, 2011 at 11:16

    mihaela dragostea mea, am invins! tzup tzup! deeeeeeci, sa vedem … ceva usor de iarna: Gandurile trandave ale unui pierde-vara de Jerome K. Jerome. nu am reusit sa o termin si sunt tare curios 🙂

  31. Sharpe 17 January, 2011 at 11:18

    @ ramses o sa primesti recenzia, dar de la eftimie :))

  32. zibusor 17 January, 2011 at 12:12

    Nu stiu, eu am raspuns dupa raspunsul cel mai votat la fiecare intrebare, asa cum si votez
    @Sharpe: daca n-ai reusit sa termini din motive de lene, nu mai ai nevoie de recenzie, ai prins perfect sensul.

  33. careuldeasi 17 January, 2011 at 13:19

    corectura la text: sf. nil sinaitul, nu sanaitul.graba strica ortografia

  34. Mihnea 17 January, 2011 at 15:00

    Dle Raetchi, nu puteti face recenzie la toate astea. Ce alegeti? Si pe ce criterii?

  35. N.A. 17 January, 2011 at 17:53

    Deoarece am participat si de pe telefon si de pe laptop (si daca eram acasa bagam si de pe calculator) ma consider dublu castigatoare si cer premiu dublu! In cautarea timpului pierdut si Razboi si pace. Multumesc.

  36. Tzica 17 January, 2011 at 21:05

    ehhmmm…imi cedez locul de castigator lui Sebra..

  37. Cougar 17 January, 2011 at 23:01

    eu am participat, dar nu am câştigat.
    prin urmare, domnule raeţchi, aveţi de scris o recenzie de 2,000 de cuvinte pentru “gândăcelul”, de elena farago, fără s-o publicaţi.

  38. Neica 18 January, 2011 at 00:14

    Am putea spune deci ca Ovidiu, practic Ponticul – e continuatorul lui Evagrie, la fel de pontic. Dar Mazare Ponticul? Sau Puiu Gura-de-Aur??

  39. Ivan 19 January, 2011 at 08:34

    Cred ca trebuie sa continuam cererile pana picam pe recenzia aburinda pe care maestrul (am voia ca cititor de rand sa ma adresez asa?) Raetchi o tine in sertar.
    Maestre (se cuvine? nu calc vreo uzanta?), da-ne un indiciu, tara si anul publicarii sau macar initialele autorului…