De ce rutina dăunează grav sănătății

M3bis

Chioșcul din colț. Mai pe la amiază.

– Săru-mâna!
– Bună ziua!
– Țigări aveți?
– Da.
– Ce bine!
– De care?
– Assos.
– Roșu, alb?
– Roșu.
– 10 lei.
– Uitați!
– Poftim!
– Mulțumesc!
– O zi bună!
– O zi bună și dumneavoastră!

…Trece săptămâna…

– Săru-mâna!
– Bună ziua!
– Assos?
– Da, 10 lei! Roșu, nu?
– Da, mulțumesc!
– O zi bună!
– O zi bună și dumneavoastră!

…După vreo lună…

– Săru-mâna!
– Un pachet?
– Da, mulțumesc!
– O zi bună!
– O zi bună și dumneavoastră!

…Trec vreo trei luni…

– Săru-mâna!
– Poftim pachetul dumneavoastră, o zi bună!

Ce-nseamnă, domnule, să poți înțelege nevoile omului dintr-o privire! Uite, nici cu nevasta nu prea vorbesc! Și cum mă înțelege ea, mai rar! O drăguță! Nevastă-mea.

– O zi bună și dumneavoastră! Știți, ăsta e ultimul pachet! Mă las!
– Baftă!
– Mulțumesc!

– Săru-mâna!
– Bună ziua, numai puțin… (doamna vorbește la telefon)
Și mai adu-mi, te rog, trei cartușe de Kent 8.
– Da, spuneți, vă rog!
– Un pachet de Assos!
– Imediat! … Georgică, mai pune și un cartuș de Assos roșu, că domnul s-a apucat iar!

22 Comentarii »

  1. Rushenne 19/01/2011 @ 13:30

    Stia ea ce stia atunci cand ti-a urat ‘bafta'; stia ca o sa ai nevoie … :D

    Thumb up 0

  2. aleena 19/01/2011 @ 13:39

    asa,da vina pe rutina.ea e vinovata in batalia cu tigarile.tot ea o fi de vina pentru celelalte probleme?

    Thumb up 0

  3. cosmin 19/01/2011 @ 13:41

    Era fain daca in loc de Assos Rosu era Durex cu aroma de capsuni, de exemplu :))

    Thumb up 0

  4. aleena 19/01/2011 @ 13:46

    fiind cu aroma de capsuni,era tot rosu,deci pachetele puteau fi confundate usor

    Thumb up 0

  5. N.A. 19/01/2011 @ 13:47

    Deci domnu’ este o piesa importanta in distributia de tigari locala… :))

    Thumb up 0

  6. sebra 19/01/2011 @ 13:57

    “-Un pachet de..
    -Marlboro light? Dăm şi pentru domnu’ un Rothmans?
    -Nu.
    -Atunci Kinder pt copii să punem?
    -Nu!
    -Nici pâinică??
    ……”

    Thumb up 0

  7. Dan1 19/01/2011 @ 14:00

    Si tu te-ai lasat M3bis? Ca si colegii mei se tot lasa intr-o veselie, asaaa, cam de cateva ori pe saptamana! =))

    Thumb up 0

  8. [...] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC. JuliusDC said: De ce rutina dăunează grav sănătății » Daily Cotcodac http://bit.ly/gxLhYA [...]

    Thumb up 0

  9. M3bis 19/01/2011 @ 14:17

    @cosmin
    Ştii câte E-uri are aroma aia de căpşuni? Mai sănătos tutunul, parol!
    @N.A.
    Nu domnu’, Georgică!
    @Dan1
    De lăsat de fumat e cel mai uşor. Exerciţiu şi perseverenţă îţi tebuie. Anul trecut m-am lăsat pentru trei luni. Acum mă las chiar şi de douăzeci de ori pe zi!

    Thumb up 0

  10. Serban 19/01/2011 @ 15:28

    Un domn, la o farmacie, stă la coadă şi apoi cere:
    – un prezervativ, vă rog
    – poftiţi
    – mulţumesc. Plăteşte şi pleacă.

    A doua zi, aceeaşi farmacie, altă coadă:
    – un prezervativ, vă rog
    – poftiţi
    – mulţumesc

    A treia zi, la fel.

    După o săptămână, farmacista:
    – dar de ce nu luaţi mai multe? Avem şi cutii cu 12 bucăţi, şi cu 20…
    – păi, de fapt, ştiţi, eu încerc să mă las…

    Thumb up 0

  11. iulian rinder 19/01/2011 @ 15:32

    Draghe, eu fumez Kent lung zis si medicinal- nu sunt agramat, asa se spunea inainte de 89. Packetul costa 11,2 Ron.
    Merg azi sa iau tigari la bucata.
    – Marble aveti la bucata?
    – Nu.
    – More?
    – Nu.
    – Armi?
    – Nu
    – Bine, Kentu lung cat e la bucata?
    – Optzeci de bani.
    – Dac va dau 15 ron i-mi dati 19 tigari?
    – Da
    Sunt tare sau ce?

    Thumb up 0

  12. M3bis 19/01/2011 @ 15:39

    @iulian rinder
    Cu matematica e mai greu =))

    Thumb up 0

  13. iulian rinder 19/01/2011 @ 15:47

    M3bis
    Nu e vorba de matematica. Da amuzamentu? E, maestre? Oricum, am o matematica ca si Guv. Boc. Guv. vine de la guvid. Mersi.

    Thumb up 0

  14. andryusha 19/01/2011 @ 16:53

    Pe mine, unul, m-ar măcina până m-ar îmbolnăvi gândul că tanti de la chioşc ştie atâtea despre mine. Deci, da – rutina poate fi (chiar) foarte periculoasă… =))

    Thumb up 0

  15. Constantin 19/01/2011 @ 17:30

    un alcoolic, un poponar si un fumator stau la judecata de apoi.
    sfintu petre:
    -va mai dau o sansa, mergeti inapoi pe pamint si veti trai mai departe doar atita timp cit nu recadeti in viciul vostru.
    si boom se trezesc instantaneu inapoi pe pamint in fata unui chiosc. alcoolicu isi cumpara ceva de baut si moare.
    poponarul si fumatorul isi continua drumul impreuna pina cind amindoi vad pe trotuar o tigare fumata pina la jumatate inca fumeginda. poponaru transpirat si zbierind:
    -bai, bai, BAI, daca te apleci dupa ea sintem amindoi morti!

    Thumb up 0

  16. [...] Marele premiu – DailyCotcodac.ro 2. Blog literar (cu trei secţiuni: critică, jurnal, creaţie) Groparu.ro, Lora, Alina Barsan 3. [...]

    Thumb up 0

  17. Dan1 19/01/2011 @ 19:10

    @iulian rinder
    Da’ tu nu trebuia sa te lasi? Ca fusesi internat de curând?

    Thumb up 0

  18. iulian rinder 19/01/2011 @ 20:33

    Dan 1
    Da. Uluitor si merveios e faptul ca matali i-ti amintesti. Ma simt onorat. Io nu uitasem, da fumatu e ca si opinia neincovoiata. Te apuci usor si te lasi greu. Si daca nu te numesti Turturica, Cartianu sau Cristoiu, o tii danga-langa pe a lu matale. Mai ales ca fumatu, ca si declamatia anti -putere, dauneaza grav bugetului de familie. Si viitorului propriu si personal. Da face bine pe termen lung cand, la naiba, te speli pe dinti si te uiti in oglinda. Nu vezi un mitocan, un manelist, o curva moralista, ci un neica nimeni care poate bea o bere cu amici si lua niste jucarii pentru a micuta. Respect Dane.

    Thumb up 0

  19. Dan1 19/01/2011 @ 20:39

    @iulian rinder
    Bre, nu ma intelege gresit, ca fusei si eu internat acu’ un an si jumatate, ca scuipam sange… De-aia m-am autosesizat! Adica eu sunt inconstient si nu m-am lasat, doar am incercat sa le raresc, da’ am pretentii de la altii! :))
    Respect Iuliane! Poate ne intalnim odata la o bere!

    Thumb up 0

  20. ThoR 19/01/2011 @ 20:47

    dragilor eu sunt de parere ca nu ar fi un gest patriotic sa ne lasam de fumat acum pe seceta asta de prin romania. ia stati voi un pic si cugetati la cata lume le dam noi de lucru doar prin faptul ca mahorcam……in caz ca citeste si vreun domn ministru il rog prieteneste sa faca ceva referitor la acest trend ascendent al pretului la tigari ca nu de alta dar in ritmul asta e posibil sa dam mai mult de lucru la baietii aia care trec dunarea noaptea cu barcuta

    Thumb up 0

  21. iulian rinder 19/01/2011 @ 21:08

    Dane, maestre, onorabile stimabile. Da o ata, un fir, un telefon. Al meu telefon a ramas acelasi ca ptr. mifty 0744.112.111. Adresa mea de mail e Kronpress@yahoo.com. Daca vrei sa dialogam, sprituim ceva, il corup pe Efu la orice ora, Daca nu se co-rupe singur. Cand vii? Vreau un SOS cu 24 de ore inainte.

    Thumb up 0

  22. N.A. 20/01/2011 @ 00:16

    Da’ va rog frumos macar redirectionati-va spre un Carpati, un Snagov, ceva, sa sprijiniti economia romaneasca, da? =))

    Thumb up 0

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL