Postul nu e post destul

De ce rutina dăunează grav sănătății

M3bis

Chioșcul din colț. Mai pe la amiază.

– Săru-mâna!
– Bună ziua!
– Țigări aveți?
– Da.
– Ce bine!
– De care?
– Assos.
– Roșu, alb?
– Roșu.
– 10 lei.
– Uitați!
– Poftim!
– Mulțumesc!
– O zi bună!
– O zi bună și dumneavoastră!

…Trece săptămâna…

– Săru-mâna!
– Bună ziua!
– Assos?
– Da, 10 lei! Roșu, nu?
– Da, mulțumesc!
– O zi bună!
– O zi bună și dumneavoastră!

…După vreo lună…

– Săru-mâna!
– Un pachet?
– Da, mulțumesc!
– O zi bună!
– O zi bună și dumneavoastră!

…Trec vreo trei luni…

– Săru-mâna!
– Poftim pachetul dumneavoastră, o zi bună!

Ce-nseamnă, domnule, să poți înțelege nevoile omului dintr-o privire! Uite, nici cu nevasta nu prea vorbesc! Și cum mă înțelege ea, mai rar! O drăguță! Nevastă-mea.

– O zi bună și dumneavoastră! Știți, ăsta e ultimul pachet! Mă las!
– Baftă!
– Mulțumesc!

– Săru-mâna!
– Bună ziua, numai puțin… (doamna vorbește la telefon)
Și mai adu-mi, te rog, trei cartușe de Kent 8.
– Da, spuneți, vă rog!
– Un pachet de Assos!
– Imediat! … Georgică, mai pune și un cartuș de Assos roșu, că domnul s-a apucat iar!

Share:

22 comments

  1. Rushenne 19 January, 2011 at 13:30

    Stia ea ce stia atunci cand ti-a urat ‘bafta’; stia ca o sa ai nevoie … 😀

  2. aleena 19 January, 2011 at 13:39

    asa,da vina pe rutina.ea e vinovata in batalia cu tigarile.tot ea o fi de vina pentru celelalte probleme?

  3. cosmin 19 January, 2011 at 13:41

    Era fain daca in loc de Assos Rosu era Durex cu aroma de capsuni, de exemplu :))

  4. aleena 19 January, 2011 at 13:46

    fiind cu aroma de capsuni,era tot rosu,deci pachetele puteau fi confundate usor

  5. N.A. 19 January, 2011 at 13:47

    Deci domnu’ este o piesa importanta in distributia de tigari locala… :))

  6. sebra 19 January, 2011 at 13:57

    “-Un pachet de..
    -Marlboro light? Dăm şi pentru domnu’ un Rothmans?
    -Nu.
    -Atunci Kinder pt copii să punem?
    -Nu!
    -Nici pâinică??
    ……”

  7. Dan1 19 January, 2011 at 14:00

    Si tu te-ai lasat M3bis? Ca si colegii mei se tot lasa intr-o veselie, asaaa, cam de cateva ori pe saptamana! =))

  8. Tweets that mention De ce rutina dăunează grav sănătății » Daily Cotcodac -- Topsy.com 19 January, 2011 at 14:01

    […] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC. JuliusDC said: De ce rutina dăunează grav sănătății » Daily Cotcodac http://bit.ly/gxLhYA […]

  9. M3bis 19 January, 2011 at 14:17

    @cosmin
    Ştii câte E-uri are aroma aia de căpşuni? Mai sănătos tutunul, parol!
    @N.A.
    Nu domnu’, Georgică!
    @Dan1
    De lăsat de fumat e cel mai uşor. Exerciţiu şi perseverenţă îţi tebuie. Anul trecut m-am lăsat pentru trei luni. Acum mă las chiar şi de douăzeci de ori pe zi!

  10. Serban 19 January, 2011 at 15:28

    Un domn, la o farmacie, stă la coadă şi apoi cere:
    – un prezervativ, vă rog
    – poftiţi
    – mulţumesc. Plăteşte şi pleacă.

    A doua zi, aceeaşi farmacie, altă coadă:
    – un prezervativ, vă rog
    – poftiţi
    – mulţumesc

    A treia zi, la fel.

    După o săptămână, farmacista:
    – dar de ce nu luaţi mai multe? Avem şi cutii cu 12 bucăţi, şi cu 20…
    – păi, de fapt, ştiţi, eu încerc să mă las…

  11. iulian rinder 19 January, 2011 at 15:32

    Draghe, eu fumez Kent lung zis si medicinal- nu sunt agramat, asa se spunea inainte de 89. Packetul costa 11,2 Ron.
    Merg azi sa iau tigari la bucata.
    – Marble aveti la bucata?
    – Nu.
    – More?
    – Nu.
    – Armi?
    – Nu
    – Bine, Kentu lung cat e la bucata?
    – Optzeci de bani.
    – Dac va dau 15 ron i-mi dati 19 tigari?
    – Da
    Sunt tare sau ce?

  12. M3bis 19 January, 2011 at 15:39

    @iulian rinder
    Cu matematica e mai greu =))

  13. iulian rinder 19 January, 2011 at 15:47

    M3bis
    Nu e vorba de matematica. Da amuzamentu? E, maestre? Oricum, am o matematica ca si Guv. Boc. Guv. vine de la guvid. Mersi.

  14. andryusha 19 January, 2011 at 16:53

    Pe mine, unul, m-ar măcina până m-ar îmbolnăvi gândul că tanti de la chioşc ştie atâtea despre mine. Deci, da – rutina poate fi (chiar) foarte periculoasă… =))

  15. Constantin 19 January, 2011 at 17:30

    un alcoolic, un poponar si un fumator stau la judecata de apoi.
    sfintu petre:
    -va mai dau o sansa, mergeti inapoi pe pamint si veti trai mai departe doar atita timp cit nu recadeti in viciul vostru.
    si boom se trezesc instantaneu inapoi pe pamint in fata unui chiosc. alcoolicu isi cumpara ceva de baut si moare.
    poponarul si fumatorul isi continua drumul impreuna pina cind amindoi vad pe trotuar o tigare fumata pina la jumatate inca fumeginda. poponaru transpirat si zbierind:
    -bai, bai, BAI, daca te apleci dupa ea sintem amindoi morti!

  16. Blog de blog 2010 « Ciprian 19 January, 2011 at 18:22

    […] Marele premiu – DailyCotcodac.ro 2. Blog literar (cu trei secţiuni: critică, jurnal, creaţie) Groparu.ro, Lora, Alina Barsan 3. […]

  17. Dan1 19 January, 2011 at 19:10

    @iulian rinder
    Da’ tu nu trebuia sa te lasi? Ca fusesi internat de curând?

  18. iulian rinder 19 January, 2011 at 20:33

    Dan 1
    Da. Uluitor si merveios e faptul ca matali i-ti amintesti. Ma simt onorat. Io nu uitasem, da fumatu e ca si opinia neincovoiata. Te apuci usor si te lasi greu. Si daca nu te numesti Turturica, Cartianu sau Cristoiu, o tii danga-langa pe a lu matale. Mai ales ca fumatu, ca si declamatia anti -putere, dauneaza grav bugetului de familie. Si viitorului propriu si personal. Da face bine pe termen lung cand, la naiba, te speli pe dinti si te uiti in oglinda. Nu vezi un mitocan, un manelist, o curva moralista, ci un neica nimeni care poate bea o bere cu amici si lua niste jucarii pentru a micuta. Respect Dane.

  19. Dan1 19 January, 2011 at 20:39

    @iulian rinder
    Bre, nu ma intelege gresit, ca fusei si eu internat acu’ un an si jumatate, ca scuipam sange… De-aia m-am autosesizat! Adica eu sunt inconstient si nu m-am lasat, doar am incercat sa le raresc, da’ am pretentii de la altii! :))
    Respect Iuliane! Poate ne intalnim odata la o bere!

  20. ThoR 19 January, 2011 at 20:47

    dragilor eu sunt de parere ca nu ar fi un gest patriotic sa ne lasam de fumat acum pe seceta asta de prin romania. ia stati voi un pic si cugetati la cata lume le dam noi de lucru doar prin faptul ca mahorcam……in caz ca citeste si vreun domn ministru il rog prieteneste sa faca ceva referitor la acest trend ascendent al pretului la tigari ca nu de alta dar in ritmul asta e posibil sa dam mai mult de lucru la baietii aia care trec dunarea noaptea cu barcuta

  21. iulian rinder 19 January, 2011 at 21:08

    Dane, maestre, onorabile stimabile. Da o ata, un fir, un telefon. Al meu telefon a ramas acelasi ca ptr. mifty 0744.112.111. Adresa mea de mail e Kronpress@yahoo.com. Daca vrei sa dialogam, sprituim ceva, il corup pe Efu la orice ora, Daca nu se co-rupe singur. Cand vii? Vreau un SOS cu 24 de ore inainte.

  22. N.A. 20 January, 2011 at 00:16

    Da’ va rog frumos macar redirectionati-va spre un Carpati, un Snagov, ceva, sa sprijiniti economia romaneasca, da? =))