Postul nu e post destul

Câinele, cel mai prost prieten al omului

Ovidiu Eftimie

Ai un prieten pe care îl bănuieşti de un cretinism sever şi nu eşti sigur? Poţi afla imediat cât de util este pentru societate întrebându-l ce părere are despre câini. Dacă va avea o părere bună, eventual pigmentată cu tot felul de istorii imbecile despre devotamentul acestor animale şi isteţimea lor, ăla-i. În secunda doi poţi să-i prezinţi un program electoral sau nişte produse Herbalife.

Se spune despre câini că sunt animale inteligente, deşi nu prea există dovezi în acest sens. Nu cer unui câine să rezolve probleme de matematică sau să citească, dar mă aştept să înţeleagă că un obiect de dimensiunile unui urs şi care se deplasează de cel puţin trei ori mai repede (de pildă, o maşină) nu este chiar cea mai bună ţintă de atac. Mii de câini stâlciţi de maşini pe drumurile ţării depun mărturie despre inteligenţa acestui îndrăgit animal.

Deşi mâţele vagaboande sunt la fel de multe, nu găsim atâtea turtite pe asfalt, probabil ele fac diferenţa între o maşină şi o altă mâţă. Ce să mai vorbim de delfini, practic nicăieri în România nu o să găseşti un delfin călcat de maşină, ceea ce dovedeşte că sunt animale mai inteligente chiar şi decât oamenii.

Sunt jumătate de milion de câini în România şi auzim de vreunul că a reuşit să oprească vreo spargere odată la nu ştiu câţi ani. Pratic, o alarmă de-aia de maşină cu 7 melodii e mai eficientă ca un câine. Cel mai mare pericol nu vine însă din ineficienţa câinilor ca animale de pază, ci din omniprezenţa lor ca animale de companie. Peste 60% dintre pacienţii aflaţi în comă trataţi în spitalele din ţară au ajuns acolo în urma unui atac de plictiseală după ce un apropiat le-a spus câteva povestiri cu şi despre câini, despre devotamentul şi inteligenţa acestora (“înţeleg tot, mă-nţelegi?”).

Mai prost decât câinele nu este decât stăpânul lui. De ce spun asta? Fiindcă orice proprietar de câine ştie sute de poveşti despre inteligenţa şi devotamentului stupidului animal, dar niciun magazin de unde poate cumpăra o punguliţa şi o măturică să cureţe după ce sufleţelui i se cacă pe stradă privind cu ochi inteligenţi trecătorii.

Share:

80 comments

  1. Nero 12 January, 2011 at 16:01

    Cum nu sunt caini care opresc spargerile? Uite aici: http://www.cabral.ro/din-viata/hotii-am-ras

  2. Lepka 12 January, 2011 at 16:08

    ce smecher e Harun asta..nu mai semneaza Julius , ca bate la ochi..acu se foloseste de numele lui Eftimie :))

  3. ungluk 12 January, 2011 at 16:10

    Ultimul paragraf dovedeste inca o data, daca mai era nevoie, maiestria marelui Eftimie 🙂
    Bravo, la cat mai multe dupa-amieze petrecute la Catzaua Lesinata, ca de acolo trebuie ca se trage ascensiunea sa in topul preferintelor fanilor… 🙂

  4. Adriana 12 January, 2011 at 16:12

    WOW! este prima oara cand dau peste un articol pe blogul asta care sa ma deranjeze atat de profund. Este jignitor, limitat si nu spune prea multe lucruri bune despre autor. Chiar daca este un pamflet (daca este pamflet si nu m-am prins, atunci ca si stapan de caine imi recunosc prostia) depaseste cu mult limitele…
    Cat despre ultimul paragraf… aia nu tine de inteligenta, ci de educatie. Si da! exista o diferenta intre cele doua, pentru ca in ciuda prostiei caracteristice unui posesor de caine, sunt in stare sa strang dupa el pe strada.

  5. petrov 12 January, 2011 at 16:14

    excelente primele 2 paragrafe. si ultimul.

  6. Serban 12 January, 2011 at 16:17

    Domnu Eftimie, ai greşit adresa, aici e blogul cu pisici.

  7. Maria 12 January, 2011 at 16:18

    Bun articolul, bun de tot.
    Ca atare, propun ca de acum inainte sa-l lasati pe Harun sa scrie Topul zilei de ieri.

  8. sebra 12 January, 2011 at 16:20

    n-ai sa vezi un iubitor de matze sa aprecieze vreun catel:D

  9. M3bis 12 January, 2011 at 16:20

    ‘ţ-ai naibii cu mâţele voastre!

  10. lilith 12 January, 2011 at 16:21

    Auzi, da tu ce rasa de caine ai, Eftimie? 🙂

  11. Constantin 12 January, 2011 at 16:21

    te-am spus la ciinele meu, de fapt i-am citit “articolu” – a zis “biiineee, las ca-l prind eu”. ai incurcat-o, e ciobanesc mioritic si nu s-a amuzat deloc de articol.

  12. Radu Udrescu 12 January, 2011 at 16:22

    Dom’le eu zic ca asta-i articol la comanda (la comanda lui Julius, evident)!!! Adica ce s-au gandit ei: hai sa dam un articol in care sa ne legam de posesorii de caini ca o sa iasa iures. Ai cu caini or sa sara de tri metri de cur in sus si or sa se certe cu restu neposesorilor dar care macar o data au calcat intr-un cacatzel pe drum. Traficu’ si zecile de comentarii sunt asigurate… Deci o minte diabolica si alta nu! 😀

    Later edit: Q.E.D. pana am scris eu randurile astea deja au aparut 11 comentarii…. cata manipulare!!! 🙂

  13. Sare'n Ochi 12 January, 2011 at 16:24

    de acord cu Eftimie. pestele oceanic este cel mai bun prieten al omului – ca io caine la conserva n-am vazut in Romania (e drept ca pe vremea cand umblam pe munte nici chinezii nu cucerisera Berceniul, sau Titanu’, whatever) -))

  14. Ciprian 12 January, 2011 at 16:28

    @petrov Tu chiar citesti tot?
    @adriana Il iubesti si pe Vadim, nu?

    Ar trebui o campanie la nivel national de curatare a strazilor si scarilor de bloc de maidanezi. Cui nu-i convine ideea asta sa-si ia cainii in apartamente.

  15. Tweets that mention Câinele, cel mai prost prieten al omului » Daily Cotcodac -- Topsy.com 12 January, 2011 at 16:37

    […] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC and dracsor, Adrian Basalic. Adrian Basalic said: @eftimie e noul meu idol http://www.dailycotcodac.ro/2011/01/cainele-cel-mai-prost-prieten-al-omului/ […]

  16. eftimie 12 January, 2011 at 16:37

    Eu am un caine acasa, in curte, intr-un spatiu special amenajat. Si lopatica, si maturica, si o bucata cilindrica de lemn lunga de aproximativ 500 mm si cu diametrul de 100 mmm, folosita pentru a distra câinele.

  17. Oana 12 January, 2011 at 16:39

    – Da’ tu cine eşti?
    – Eu sunt stăpânul câinelui meu.

  18. M3bis 12 January, 2011 at 16:40

    @eftimie
    Ai stricat tot farmecul comentariilor. 🙁

  19. Dan1 12 January, 2011 at 16:42

    “privind cu ochi inteligenţi trecătorii”? Privind cu ochii mariti trecatorii! =))

  20. lilith 12 January, 2011 at 16:46

    Constantin, si eu am mioritic. 🙂 Ai pus-o, Eftimie!

  21. Sare'n Ochi 12 January, 2011 at 16:48

    … si-acum noi, inginerii, ce ne facem? =)) (Julius, tu ai aprobat postarea?)

  22. eftimie 12 January, 2011 at 16:52

    @lilith Ciobănesc german, campion naţional, cu un pedigree ce se întinde pe vreo 7 generaţii. Prost ca noaptea dar prietenos.

  23. lilith 12 January, 2011 at 16:57

    Atunci gata, te-am iertat. Ma fac ca nu am citit articolul asta.
    Faza true, in Bucuresti: Eram cu mioriticu’ personal intr-o mana, carpatinu fostului in cealalta. Mi se kk amandoi odata, fix pe trotuar. Iau frumos punguta, curat la locu’ faptei la care doua babe comentau: “Creca il strange ca sa puna pe rasaduri!”

  24. Serban 12 January, 2011 at 16:58

    @sebra:
    Eu am vazut. La mine în cartier şontâcăie pe străzi o babă şuie urmată de o şleahtă de vreo 5 câini obezi şi de 3 pisici cu un aer drogat.
    Merg în zigzag ca să se oprească la câte un câine comunitar sau o pisică vagaboantă.
    Le dă de mâncare, mai socializează cu toţii, se mai miros prin unele locuri.

  25. Serban 12 January, 2011 at 17:02

    @lilith:
    Proaste mai sunt şi babele! Nu face bine la răsaduri.

  26. Cougar 12 January, 2011 at 17:05

    domnu’ eftimie, lăsaţi lamentările. sunt convins că şi dumneavoastră aţi începe să răcniţi şi să alergaţi după wc-ul dumneavoastră, dacă l-aţi vedea luând-o la fugă pe stradă.

  27. ThoR 12 January, 2011 at 17:07

    Deci daca vreti sa iesiti la o intalnire cu @lilith intai trebuie sa va cumparati un blanos de ala la vreo 100 de kile….=))…vedeti ba astia de pe dorobanti ca nu e musai sa ai porsche ca sa scoti o fata la plimbare..=))

  28. cosmin 12 January, 2011 at 17:09

    titlul corect era “omul, cel mai prost prieten al cainelui”, caci din 5 paragrafe, in 3 dovedesti, cu diverse argumente si comparatii, ca posesorii de caini sunt tare tembeli.

  29. lilith 12 January, 2011 at 17:10

    @ThoR: Pai mai degraba ies cu un caine la plimbare decat cu porcu, pardon, porsche-ul! =))

  30. Serban 12 January, 2011 at 17:12

    @ThoR: e mai ieftin cu juma’ de kil de cotlet. Câinele e un animal inteligent.

  31. Dan1 12 January, 2011 at 17:18

    Si noroc ca nu e niciun comentator asiatic pe-aici, ca precis ar fi zis: “Prost-prost, da’ gustos!” =))

  32. Serban 12 January, 2011 at 17:44

    Când se întâlnesc un Saint Bernard şi un Chihuahua de unde ştiu amândoi că celălalt e câine?
    O fi dovadă de inteligenţă sau de prostie?

  33. Amanta Ta 12 January, 2011 at 17:52

    dar despre expresia ”ce suflet de caine ai” cine ce crede?

  34. acp 12 January, 2011 at 18:08

    Serbane, nu stim raspunsul da’ ce e cert e ca Ciuaua va incerca sa-i rupa fashul SanBernardului. Nu-mi explic de ce, da’ sobolanii astia mici sunt extra-futaciosi, necinstesc orice caine de talie mare, de la teranova la dog german.

  35. umbre 12 January, 2011 at 18:08

    @serban – pai cine o zis ca stiu?
    http://www.youtube.com/watch?v=lMlgNnX6UaM
    :))

    @Thor – in concluzie trebuie sa stai in patru labe si sa ii mananci din palma..si te plimba :))

  36. Serban 12 January, 2011 at 18:11

    Amanta mea, eu cred că greşeşti când zici asta, eram cu nevastă-mea

  37. Claudiu 12 January, 2011 at 18:22

    eu am avut o pisica. Apoi un caine. Apoi a ramas doar cainele. A ramas pentru ca este prost, pisica s-a dus pentru ca asa a hotarat ea

  38. sebra 12 January, 2011 at 18:25

    Eu de câteva zile am în grijă un căţel (e a lui soacră’mea!), ar înţelege tot, da tot, dacă nu ar fi niţel surd. Aşa mi-a spus soacră’mea, da’ eu îl suspectez de şmecherie 😉
    Mă gândesc să-i fac profil pe FB să mă împrietenesc cu el.

  39. Serban 12 January, 2011 at 18:33

    Claudiu, aşteptăm să vedem cine urmează. 🙂

  40. sebra 12 January, 2011 at 18:45

    @Claudiu,
    Se pleacă în ordinea venirii 😉

  41. Dan1 12 January, 2011 at 18:47

    @sebra
    Il suspectezi ca aude doar ce-i convine? =))

  42. sebra 12 January, 2011 at 18:51

    @Dan1,
    Evident! Da’ prost nu-i, e clară treaba! =))

  43. Dan1 12 January, 2011 at 18:54

    Bre, da’ stai ca avusei o revelatie! Eftimie, tu, ca ziarist, cum vezi expresia “câine de pază al democraţiei”? Prin prisma acestui articol. =))

  44. Trollii 12 January, 2011 at 19:04

    Domnul meu,

    Cainii nu sunt prosti, bine, uni is, au ajuns sus, dar asta e alta poveste, dar majoritatea cainilor is neintelesi. Matale cum ai fi daca ti s-ar invarti vasul de WC ?

  45. sebra 12 January, 2011 at 19:18

    Am avut eu o revelaţie acuma! Nu cumva Eftimie s-a referit la javra ordinară?? =))

  46. Copilu 12 January, 2011 at 19:22

    sublim, fără cuvinte

  47. happy30 12 January, 2011 at 19:46

    nu pot da like, sincer.
    Eftimie, nu toti iubim pisicile. imi par tembele, rele gratuit si prefacute. si lista e lunga 😉
    subiectul “excremente canine” nu-si are locul aici.
    “degetele” n-au saracii, desi am vazut caine dresat sa-si ingroape rahatul 😀

  48. Ciprian 12 January, 2011 at 20:00

    e o tampenie ce spui tu aici. eu cand eram mic am vazut un caine extrem de inteligent care a salvat un copil din mainile unei gasti de oameni rautaciosi…

    …sau era Lassie?

  49. Kilroy 12 January, 2011 at 20:08

    Este o conspiratie: Eftimie este platit de pisici.

  50. raz 12 January, 2011 at 20:10

    eu am delfin si e genial, deci eftimie are dreptate cu absolut tot ce spune!

  51. dr.Lecter 12 January, 2011 at 20:15

    Doar n-o sa ma contrazic cu tine! Am doi chow chow pe care i-am luat din pet shop, pentru ca erau superbi, niste desene animate. Nu mi-am propus sa scot niste performeri din ei, si chiar contrazic toate datele rasei lor. Acum au ajuns la maturitate, sunt ditamai haidamacii si fac tot felul de traznai, in afara de mizerie.Si dorm cu sforaieli, toata ziua
    Si mai am o metisa, o catea luata de pe asfalt, unde fusese facuta semicolanta, am reesapat-o si sa fereasca Dumnezeu sa pui mana pe poarta, si sa dai sa intri! Intreaba-l pe popa din cartierul meu, cum e cu cateaua mea!

  52. silavaracald 12 January, 2011 at 20:47

    Bun!
    Deci, dacă posesorii de câini sunt proști (lucru posibil de altfel, că doar sunt și ei oameni), cum se numesc ăia de-i frecventează? Bine, știu, nu e câine, e cățea; și nu e prost, e leșinată!
    Ai vrut sau nu, am impresia că ai declanșat djihadul chinologic. Vei suporta consecințele! ;))

  53. ThoR 12 January, 2011 at 20:52

    @umbre : dragul meu vad ca esti pe drumul cel bun si dai dovada de intelepciune….asa e, concluzia ta e aia justa =)) daca mai ai nelamuriri ( de alea gen cate posete trebuie sa aiba o femeie ) apeleaza cu incredere la @sebra…sa stii ca te va lamuri….pe de alta parte nu tot timpul vrei sa stii raspunsul=)) =))

  54. ThoR 12 January, 2011 at 20:55

    @silavaracald: jihadul chinologic=)) =)) eftimie e muad’dib=)) ba nu e serena butler( las ca stie el despre ce e vorbesc lasati google-ul in pace)

  55. ThoR 12 January, 2011 at 21:01

    @dailycotcodac: mai da voi sunteti bugetari si s-a taiat si la voi 25%….bine 25% din texte ( am vrut sa zic din glume ) pot sa stiu si eu unde e indragita si mult asteptata rubrica a recomandarilor de seara? ca de doua zile ma uit pe aici ca pensionarul dupa postas ….si vorba aia ala cica suna tot timpul de doua ori…..bai macar o data ..

  56. Miorlaupufos 12 January, 2011 at 21:12

    Aici nu e ca la Cateaua Lesinata ( apropo, mai exista locatia asta la Azuga? ), bautorii de bere nu servesc vin si viceversa. Am avut catel si doi motani in acelasi timp.

  57. RoseN 12 January, 2011 at 21:31

    Vaaaaaaai, cred ca ati vrut sa vedeti cate comentarii puteti primii asa urgent, caci altfel nu-mi explic 😀
    Ce noroc cu noi oamenii ca suntem destepti =))

  58. Jaro 12 January, 2011 at 21:42

    Be human Eftimie!
    http://www.youtube.com/watch?v=Qv88Lg6FJR8

  59. Ciprian 12 January, 2011 at 21:49

    @miorlaupufos
    Doi motani in acelasi timp.. , dar si cainele.. ? 😀

    @amanta lesne de inteles, e o expresie evreiasca.

  60. Ciprian 12 January, 2011 at 21:54

    @Jaro
    Sa fim seriosi, Eftimie nu ar fi niciodata ca personajul din acel desene animat. La sala de forta, Eftimie mai mult asculta teatru radiofonic decat sa traga de fiare.

  61. Dan1 12 January, 2011 at 23:28

    Bre, eu tot nu m-am lamurit cum e cu “cainele de paza al democratiei”… E si el prost?
    As baga un ROFL da’ nu cred ca e cazul! Era o intrebare serioasa!

  62. N.A. 13 January, 2011 at 00:44

    Am lesinat de ras!! si la text si la comentarii!!!

  63. Serban 13 January, 2011 at 02:08

    Ştiind că pe acest blog posturile fac reclamă-manipulare-promo-etc. la ceva, m-am întrebat care este dedesuptul la ceea ce a zis Eftimie.
    Am înţeles, încearcă să-i urce-n slăvi pe delfini.
    Nu, domnule, nu sunt aşa de deştepţi! Poate că nu sunt loviţi de maşini, da’ îi calcă deseori submarinul, ceea ce câinii ştiu să evite fără efort.

  64. Serban 13 January, 2011 at 02:14

    Dan1: la întrebarea “cainele de pază al democratiei… E si el prost?” răspunsul este:
    Da, şi el şi stăpânul lui.

  65. designeru 13 January, 2011 at 06:10

    cred ca nu stii, dar cainii sunt in principal mai mari decat pisicile, deci evident mai usor de “nimerit” cu masinile… corect? 🙂

  66. ion ion-romanul care nu face politica 13 January, 2011 at 08:27

    Un caine priveste omul si “gandeste”:imi da de mancare, imi curata cutia cu nevoile, plateste doctorul…in seamna ca omul e Zeu.
    Pisica priveste omul si “gandeste”:imi da de mancare, curata cutia de nisip,accepta cand n-am chef de veterinar ….inseamna ca Eu sunt zeu.
    Iubitorul de catei-simte nevoia sa i se spuna constant ce bun, iubitor, dedicat nevorbitoarelor este el.
    Iubitorul de pisici stie toate astea si ii place sa i se aminteasca asa, din cand in cand.

  67. Radu Vasile 13 January, 2011 at 09:28

    Deci eu sunt foarte de acord cu articolul.
    De fapt mie nu imi plac extremele si exagerarile de orice fel.
    Cand ii aud de inteligenta la caini…
    Deci, caini au instinct si multe le fac din instinct, apoi au capacitatea de a li se forma deprinderi.
    Un caine neantrenat e aproximativ prost ca noaptea si inutil chiar si ca animal de companie.
    Creiaza mai multe probleme decat “lucruri inteligente”.

    Zicea cineva mai sus, ca daca iti plac caini vagabonti, ia-i in apartament.
    A facut cineva un adapost de caini la mine in cartieri, unde s-au aciuat mai multi vagabonti.
    Nu iti explic ce pute si ce galagie e.
    Gandindu-ma asa, mi-ar placea tare sa o vad pe cea care a zis afirmatia respectiva, locuind intr-un apartament, pe palier cu cineva cu vreo 5 caini, eventual vagabonti, in apartament.
    Ce veselie ar fi.
    Acesti caini vagabonti, trebuie adunati si dusi la niste adaposturi unde sa isi traiasca restul zilelor si sa dispara de prin cartiere.
    Nu sunt buni la nimic, dar provoaca neplaceri.
    Eu cel putin, prin natura speciala pe care viata mi-a conferit-o, am de furca cu ei teribil.
    Merg pe strada cu bastonul meu de orb si sar “inteligentii” sa ma muste toti.
    Mi-am luat un aparat cu ultrasunete sii le prajesc urechile ori de cate ori ii prind.
    Si mi-am jurat ca daca vreunul se apropie destul de mult, chisalita il fac.
    E si ca dracu, fiindca daca nu ii vad, nici nu stiu de unde o sa sara si care.
    Asa ca merg cu o teama pe strada de javrele alea.
    Odata, am fost implicat intr-o lupta cu un maidanez din asta.
    Am reusit sa il cotonogesc bine si mi-a sarit in cap tot corul de babe de la un bloc ca le-am batut cainele.
    Ha ha sa plec eu batut de babe pentru javra aia.
    Eu am avut caine, dar cu toate astea nu sunt ahtiat sa zic “vai ce inteligenti sunt”.
    Sunt animale ca toate animalele, dragute cand te joci cu ele, dar atit.
    Fara un antrenament sunt varza.
    Mi-am dat cainele, fiindca evident facea galagie cand nu eram eu acasa, fiindca si copii din bloc isi gasisera distractie sa il intarate si m-au amenintat vecinii ca ii toarna pe sub usa otrava.
    Asa ca am preferat sa il dau.

  68. Kilroy 13 January, 2011 at 09:51

    Drept e, cainele nostru e departe de a fi vreun geniu. Dar nu pentru asta l-am adus in curte. L-am adus ca sa pazeasca. Nici la asta nu se descurca nemaipomenit. Nu ne-am suparat, i-am mai dat o sansa. Dar salarii compensatorii nu o sa ii dam, orice ar zice.
    Filozofie discutam doar cu motanul. Trist e ca in ultimul an a devenit cam nihilist, nu mai incurajeaza consumul.

  69. camionagiu 13 January, 2011 at 11:14

    Bre, prosti, da’ musca! 😉

  70. N.A. 13 January, 2011 at 12:04

    @Radu Vasile – Corect! si pe mine ma plictisesc exagerarile astea, ca-s mai buni ca oamenii, ca-s destepti, blablabla.. Si eu am avut si i-am iubit dar am avut norocul sa stau la casa. In apartament nu as putea in vecii vecilor sa tin catei (maxim pesti) si de cate ori imi vizitez prietene cu potaite (oricat de mult mi-ar place) imi vine sa ma spal pe maini din 5 in 5 secunde!
    Si de n ori au sarit maidanezii la noi in timp ce plimbam doi copii (care nu zbierau, nu faceau galagie, stateau cuminti care-n carucior, care de mana cu mine). De fapt de multe ori au sarit fix la copii! Ei, pentru asta i-as face manusi! Sau i-as lega de gat madamei Bardot si altor sustinatori!
    Asta tot ca dovada a desteptaciunii lor…

  71. aisha 13 January, 2011 at 15:58

    e, evident, o campanie anti-dog. dar mister Eftimie a gresit titlul articolului – evident, a gresit si articolul, dar n-are importanta prea mare. nu voi demonta acum, fraza cu fraza, cuvant cu cuvant, articolul propriu-zis, desi tentatia e destul de mare. cat despre comentariile anti-dog, ce sa zic?!- ce fapturi inteligente bipede sunteti voi!
    bietul Bubico! Ovidiu Ionut Luca Caragiale Eftimie! imi place grozav de mult acest nume! se asorteaza cu fotbalistul kaka si cu ultimul paragraf din articolul incriminat.
    in plus, cainii sunt adevarate etiloteste ambulante, ii detecteaza imediat pe cei care au depasit doza zilnica admisa. dar mister E. si prietenii lui, din brigada anti-dog ad-hoc, n-ar avea de ce sa fie ingrijorati.
    totusi, in apararea autorului articolului, as vrea sa-mi imaginez ca acest articol a fost dedicat echipei dinamo, fanilor ei, patronilor – adica stapinilor cainilor. si ca, de fapt, in realitate, e o campanie anti- dinamo! asa da! maine urmeaza, poate, o campanie anti-steaua, adica anti-sheep! ca, oricum, se stie ca leul este regele animalelor! eu asa am interpretat articolul! poate am gresit eu…

  72. Jeff 14 January, 2011 at 14:59

    din câine nu faci slănină ! faci şniţele.(proverb nord-coreean)

  73. Jeff 14 January, 2011 at 15:00

    câinele ar fi cel mai bun prieten al omului dacă i-ar putea da bani împrumut.

  74. Radu Vasile 15 January, 2011 at 07:12

    @aisa, crede-ma ca si eu ii depistez pe aia care au depasit doza zilnica, nu e nevoie de un caine pentru asta.
    Cand vine unu clatinandu-se spre tine, mirosind a alcool si a urina, e “inteligent” tare sa te prinzi ca ala e baut.
    Si negresit ai nevoie de un caine care sa iti spuna asta.
    E tare interesant sa vezi cainele asa cum te trage de maneca:
    “sefu, sefu, vezi ca ala e baut crita”.

    @n.a, Te inteleg.
    In conditii normale, zic in conditii normale, pentru ca astia de pe strada numai in conditii normale nu ii poti considera, dar revin, in conditii normale cainii sunt atrasi de copii si vin sa se joace, nu se simt amenintati pentru ca copii sunt la nivelul lor de inaltime.
    Este drept ca, prosti fiind, habar nu au sa isi dezvaluiasca intentiile, ei vin si la joaca si la lupta, latrand ca toti dracii si bagand viteza de parca zici ca in secunda doi te mananca.
    Dar de fapt observi ca ajunge langa tine, se ridica pe labele din spate si iti trage o limba pe fata de te mozoleste tot.
    dar poti sa stii cu ce ganduri vine?
    Cine stie cum vine vreunu cretin si te trezesti harcea parcea in 3 secunde de nu stii ce te-a lovit.

    Mi s-a intimplat pe strada, pe vremea cand mai vedeam, deci cand nu imi era asa frica de ei, sa merg cu nevasta.
    Ma si ne latra o namila de caine si se tinea dupa noi, de numa, numa.
    Am mers linistiti mai departe, dar atenti la miscarile cainelui.
    ALa nimic, ham-ham dupa noi si dai si latra si dai si invarte-te in jurul nostru de parca ziceai ca evalueaza pranzul.
    M-am oprit si ma pregateam sa “engage the fight”,
    cand cainele vine, sare cu labele din fata pe nevasta-mea, o linge pe mana si pleaca.

  75. RAIDER 17 January, 2011 at 13:20

    Cainele meu era la WC. Citea articolu` asta si l a umflat rasu`. ( glumesc, da` urmeaza ceva serios )
    Nu sh daca voi ati remarcat, da` n Cluj e regula. Si zic REGULA fara sa gresesc. Nu ma indoiesc ca si n Bucuresti sau alte orase mari e la fel o chestie: tomberonezii mai nou, traverseaza pe la trecerea de pietoni. Pierdeti va 2 3 minute cand vedeti un caine la trecere. O sa vedeti ca asteapta sa treaca un om, sau daca nu e nici un om pe aproape, traverseaza prudent, dupa ce se asigura. In rare cazuri, un caine vagabond din oras va trece prin locuri nemarcate.
    Ziceti voi ca nu i inteligenta:) da` am un feeling ca astia o sa ajunga inaintea noastra pe Marte:)

  76. Dan1 17 January, 2011 at 13:32

    @RAIDER
    Pai nu-i compara cu oamenii, compara-i cu fiinte inteligente ca porcii, caii, delfinii… =))

  77. ioana 17 April, 2011 at 03:50

    ce alt prieten poti dresa sa se bucure k te vede, sa-ti aduca tigarile la bot si sa nu comenteze nik?

  78. Daily Cotcodac a găsit soluţia pentru Roşia Montană » Daily Cotcodac 5 December, 2011 at 08:03

    […] într-unul. Cum au demonstrat şi ONG-urile de protecţie a animalelor, nu e nevoie să fii mai deştept ca un câine ca să activezi acolo. Faceţi ONG-uri de promovare a mineritului, de stopare a acestuia, de […]

  79. toma_alina_08 25 December, 2011 at 18:31

    acest comentariub despre caini m-a deranjat foarte tare adica noi fara caini am muri pe rand unul cate unul. cine ne va mai astepta cand vei veni de la servici ? cine iti va alina durerile? cine te va face din nou fericit?
    cine te va mai apara? nimeni decat cainele doar el

  80. Cu bişonul 22 October, 2013 at 23:32

    […] nici nu putem rosti acel cuvânt!… în fine, citeşte şi: Aleea împăraţilor canini Câinele, cel mai prost prieten al omului Povestea unui câine rău Un caz de […]