Postul nu e post destul

Beethoven has left the building

Vivi Floricica

Fusei ieri pe la Universitate. Nimerii într-un amfiteatru unde aveau curs studenții de la jurnalism. La finalul cursului, profesorul (cine a terminat FJSC are trei încercări să ghicească despre cine vorbesc) le zise să meargă la un concert de Beethoven la Palatul Șuțu:

– Mergeți, mă, la concert! Vă roagă omu’ să vă duceți gratis și voi nu vreți. Îmi scurtați viața cu prostia voastră! E la doi pași, oricum pierdeți timpul…

Studenții, ştiți cum e, căutau ceva pe sub bancă. O singură studentă s-a arătat vag interesată:

– E simfonic?

– Nu, fată, e la ţambal! Beethoven, de la Zece Prăjini.


Pentru a-l putea recunoaşte mai uşor pe viitor, am pregătit special pentru studenţii la Jurnalism o sonată a d-lui Beethoven. Dacă este nevoie, în perioada următoare suntem dispuşi să publicăm chiar şi ştiri fiindcă, din câte am observat la absolvenţii de Jurnalism care lucrează în presă, nu par să fi văzut până acum vreuna.

Share:

27 comments

  1. dyers_eve 13 January, 2011 at 13:53

    Adica de ce n-am avea si un Beethoven de la Zece Prajini? Doara il avem si pe micul Mozart, nu? Nedumerirea domnisoarei e cat se poate de justificata, daca te gandesti ca amu’ ceva vreme Becali il numea pe Bergodi “Beethoven al fotbalului”. (mama, numai nume cu Be: Be-be-be…behehe)

  2. ionut 13 January, 2011 at 14:31

    “Vivi is in the house and mixing. Welcome back. ”

    Printre atatia barbati si subiecte masculine (Concursuri cu pisici , Topuri de barbati urati), era nevoie de o mana de femeie :))
    Sebra si N.A ce se mai chinuie sa faca fata dar sunt si ele doar doua suflete 🙂

  3. designeru 13 January, 2011 at 14:32

    plictisitor de-a dreptul… cred ca si eu as fi cautat ceva pe sub banca…

  4. silavaracald 13 January, 2011 at 14:33

    Cică Beethoven ăsta trăiește încă. A surzit de-a binelea, dar tot răul e spre bine: nu-l mai doare capul de la vocalizele lui Elvis. ;))

  5. valerica 13 January, 2011 at 14:39

    prof. Mihai Dinu, dragul de el

  6. ionut 13 January, 2011 at 14:39

    chinuiesc 🙂

  7. sebra 13 January, 2011 at 15:06

    @ionuţ,
    La tăţi ni’i greu! 😉
    p.s. Meriţi un like 🙂

  8. eftimie 13 January, 2011 at 15:23

    @svlc ti-as da doua like-uri pentru comentariul ăla de aş putea.

  9. iulian rinder 13 January, 2011 at 15:41

    Draga Vivi unde ai vazut matele absolventi de jurnalistica capabili sa scrie o stire? Daca ii pune cate un ,investitor”, un mogul, un manelist din Guvern, orange, rosu sau vinetiu de la povara miliardelor, sef de firma sunt extra competenti in a-si iti capusorul de sub masa cand ii mangaie supremul pe crestet.
    Draga Silavaracald: Elvis traieste, e printre noi, si face emisiuni pseudo-dansante la cel mai mare post al rromilor din univers. Cica si Beethoven ar fi nemuritor, da nu l-am vazut sa franga inimi de zane.

  10. RoseN 13 January, 2011 at 15:43

    @silavaracald
    Las ca ti-am dat eu inca unul, sa fie 🙂 poate faci asa de-o zeama buna de potrolikele

  11. M3bis 13 January, 2011 at 16:08

    @eftimie
    Las’ că i-am dat eu!

  12. silavaracald 13 January, 2011 at 16:15

    În tine mi-e baza, tetrise, că tu ești cu botoanele!
    Oricum, vă mersi! :-*

  13. Lepka 13 January, 2011 at 16:42

    @slvc: cine`i Elvis? ala de la Mahmudia?

  14. sebra 13 January, 2011 at 16:46

    @Lepka,
    N-avem bre, Elvis la Mahmudia! Cre’că confuzi cu Ceatalchioi!=))

  15. felician 13 January, 2011 at 16:53

    Cica, Nicolae Guta tocmai studiaza aceasta minunata sonata, la tambal. Asa ca, in curand vom asculta concerte manelo-simfonice la filarmonicile din tara.

  16. expert contabil 13 January, 2011 at 17:27

    Foarte tare raspunsul profesorului! :))

  17. zulu 13 January, 2011 at 17:31

    beeeeethoven

  18. tahemet 13 January, 2011 at 17:57

    Divinule julică, de la mine ai un mare unlike şi o >:P.
    scrii despre toate tâmpeniile dar despre concertul ăsta nu ai scăpat nicio vorbuliţă în atenţia ”telectualilor! mă simt discrimineişăn!

  19. aisha 13 January, 2011 at 18:01

    Saint Bernard Beethoven, of course!
    PS se vede ca studentii aia n-aveau nicio idee despre adevaratul si celebrul Beethoven! niste intelectuali in devenire, studentii aia! pacat ca au refuzat culturalizarea fortata! cata lipsa de receptivitate!

  20. Kilroy 13 January, 2011 at 18:54

    Beethoven are aceeasi problema ca si Rembrandt. E model vechi si are consumul mare.

  21. marty 13 January, 2011 at 21:30

    Eeee, evident ca nu sunt de la Jurnalism de la Universitatea din Bucuresti. Din doua motive:
    1. Facultatea de Jurnalism si Stiintele comunicarii nu e langa Palatul Shutzu.
    2. Studentii la Jurnalism de la UB merg la Jeg, sa participe la un Beethoven KARAOKE.

  22. lichu 13 January, 2011 at 22:12

    io prefer metal:
    http://www.youtube.com/watch?v=Tp7DapGFisc

  23. lichu 13 January, 2011 at 22:19

    nu am gasit beethoven la tambal, dar am gasit bach: http://www.youtube.com/watch?v=Ju9HOeACN8c&feature=related
    welcome back vivi!!!

  24. Tweets that mention Beethoven has left the building » Daily Cotcodac -- Topsy.com 14 January, 2011 at 10:43

    […] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC, Ovidiu Eftimie. Ovidiu Eftimie said: Beethoven has left the building http://ff.im/-wwS1I […]

  25. oreste 14 January, 2011 at 15:20

    @marty
    dar nici prea multe palate sutu nu exista…

  26. ellis 16 January, 2011 at 19:30

    De fapt, studenta vag interesată avea oareșce dreptate. :)) Dar cine știe…poate din greșeală.
    Dexonline decretă (cu fanfară și tot tacâmul):

    simfonic = care ține de simfonie;
    simfonie = (În trecut) Ansamblu de sunete consonante sau de sunete muzicale; compoziție muzicală instrumentală (cu soliști, cor); (sens curent) compoziție muzicală amplă pentru orchestră, care cuprinde de obicei trei sau patru părți.

    Nea’ Beethoven nu a scris doar concerte pentru orchestră.

  27. Roxana 23 January, 2011 at 15:39

    cumva este minunatul domn Petcu?