Concursuri

Salată scumpă da, roşii ieftine ba

Plecat în căutarea roşiilor ieftine, paşii l-au purtat pe domnul P în piaţa Domenii. Se pare însă că soarta nu a fost prea binevoitoare astăzi cu economul domn P, fiindcă sub 80.000 kilogramul nu a fost chip să găsească. Şi cum un necaz nu vine niciodată singur, a găsit nu doar roşii scumpe, ci şi salată verde scumpă – teoretic, ar fi putut să le cumpere pe amândouă şi să facă din ele o salată asortată scumpă, dar în fapt a plecat bombănind împotriva speculanţilor neruşinaţi, convins că ar trebui împuşcaţi cu toţii.

Va reuşi domnul J să găsească roşii măcar la 75.000, pentru a echilibra disputa cu domnul P, campionul de la apă minerală, sau se va întoarce şi el acasă tot cu sacoşa goală? V-aţi dori să reuşească, sau vreţi să-l vedeţi definitiv zdrobit de domnul P şi şchifuit fără milă de ironiile muşcătoare ale acestuia: „85.000? Sigur, tu ai bani, îţi permiţi! Azi, mâine o să strâmbi din nas şi la uleiul Winny!”.

Share:

35 comments

  1. taktu 15 December, 2010 at 17:24

    pfff… păi numa boierii se duc în piață la Domenii. Da la Veteranilor ați încercat?

  2. Cougar 15 December, 2010 at 17:26

    la ora asta, în piaţă? astea-s reluări cu etichetă de “în direct”. oteviştilor.

  3. RoseN 15 December, 2010 at 17:26

    Va reusi, va reusi %%-

  4. tahemet 15 December, 2010 at 17:28

    La supermarket sunt cu 60 de mii.
    şi sunt aceleaşi roşii

    că nu-s ieftine roşiile… păi măi dragă pensionarilor! aţi uitatără deja învăţăturile domnului băsescu către poporul lui? ”iarna nu-i ca vara”

    ce salată asortată? acu se mănâncă bulioane, sucuri la conservă! pensionari de modă nouă ce sunteţi!

  5. RoseN 15 December, 2010 at 17:29

    Winny asta nu e un ursulet?? s-a preschimbat in ulei acum? 😕

  6. Dan1 15 December, 2010 at 17:33

    Da’ la Obor n-ai incercat? La Minis? La Norilor?
    Poate ca ar fi mai bine sa incerci la un hipermarket! =))

  7. ramona 15 December, 2010 at 17:34

    Ptiiii!!!! La piata la Crangasi salata e 1 leu!
    Scump doamna scump! Dincolo e mai ieftin!

  8. anndryusha 15 December, 2010 at 17:35

    Ce s-a mai scumpit E-urile, dom’le!… Auzi, tu: 8 lei kilogramul!… =))

  9. Ciprian 15 December, 2010 at 17:46

    Domnule J incearca la Trapez, si ieftine si spalate.

  10. Dan1 15 December, 2010 at 17:51

    @Ciprian
    Nu-i sopti! Lasa-l sa se descurce! =))

  11. RoseN 15 December, 2010 at 17:53

    Shttt, pentru copiat se da nota1 😐

  12. anndryusha 15 December, 2010 at 17:53

    Domnu’ P., mai uşor cu telefonul, bre, doar nu vrei să mi-l dai plin de zeamă de la salata aia la preţ de ambrozie…

  13. Dan1 15 December, 2010 at 17:55

    Na mah, si ieri parea ca stie (facuse si o sageata rosie ca sa ne arate)! Si azi… Bine ca nu s-a dus in Amzei! :))

  14. abc 15 December, 2010 at 17:56

    dom’le, cum ii citesti ca-s pensionari, numai in bani vechi iti vorbesc

  15. silavaracald 15 December, 2010 at 17:56

    Roșii și salată în extrasezon? Ahaaa, acum știu cine-s ăia cu pensii nerușinate! Avea dreptate băsescu. Duceți țărișoara asta de râpă! 😀

  16. eftimie 15 December, 2010 at 17:56

    Domnule P. aşa ceva nu se face. Cum adică “nu-i aşa scumpă”? Chiar de o dădea gratis trebuia să te plângi ca şi cum ai fi fost înjunghiat.

  17. lulu 15 December, 2010 at 17:56

    Mi se pare mie sau primul numar mai mic decat 80000 este 79000 si nu 75000. Ca sa nu mai vorbim de zecimale… Sau se iau un considerare doar multipli de 5000? Si la cum ii “place” lui Julica sa piarda, sigur va mitui vreun vanzator sa afiseze un 79.5 :d

  18. Dan1 15 December, 2010 at 18:00

    Acu’, sincer, daca erati voi tarani mici producatori, scuzati, si venea un client filmînd cu xPeria, va puteati abtine sa nu umflati pretul? =))
    “Va fac un discount domnu’! Uite, vi le las la 12lei kilu’!” “Pai erau 8!” “Erau, da’ nu mai sunt! Acu’ sunt 15!” =))

  19. Ciprian 15 December, 2010 at 18:01

    Ridichi nu erau la piata?

  20. anndryusha 15 December, 2010 at 18:04

    @Dan1: Că cunoaşte ţăranii la Xperia, ceva de speriat! =)) =)) =))

  21. Dan1 15 December, 2010 at 18:07

    @anndryusha
    Taranii nu, da’ micii producatori da! =))

  22. anndryusha 15 December, 2010 at 18:11

    @Dan1: Păi, da, că micii producători stă toată ziua la tarabă, la produs, şi moare dă plictiseală şi-şi mai dă unii altora câte-un like pe FB sau câte-un RT, când zice unu’ ceva interesant. :))
    Plus că aşa stabilesc mai uşor şi preţurile-n piaţă: scrie unul preţul pe FB la un articol şi ceilalţi votează dacă le convine sau nu… =))

  23. Dan1 15 December, 2010 at 18:12

    Si eu l-as declara pe Domnul J. castigatorul probei de apa minerala, ca macar el n-a incercat sa triseze! :))

  24. anndryusha 15 December, 2010 at 18:17

    În ceea ce mă priveşte, proba cu apa minerală nici nu s-a încheiat. Bine, am văzut sticlele din sticlă, da’ apa minerală, unde-i?… =))

  25. Dan1 15 December, 2010 at 18:17

    Asa e! Huo! =))

  26. anndryusha 15 December, 2010 at 18:21

    Râdem, glumim, da’ Steaua are diseară meci mare. Ia, hai, mai lăsaţi Xperia şi băgaţi berile la frigider, că avem de lucru, acuşica…
    (P.S.: Voiam să zic să lăsaţi Xperia pentru mine, fireşte. :)) )
    (Deja simt cum mă copleşesc emoţiile. numai în pielea unui microbist să nu fii… =)) )

  27. Dan1 15 December, 2010 at 18:24

    @anndryusha
    Adica vrei sa spui ca diseara tre’ sa rulz-eze? =))

  28. anndryusha 15 December, 2010 at 18:26

    Da. Steaua rulz! 😀

  29. sebra 15 December, 2010 at 18:37

    @Anndryusha,
    =)) Ştiam că tre să spui tu ceva on topic în seara asta, dar uitasem ce =))

  30. Ciprian 15 December, 2010 at 18:38

    Hai Dinamo! Avem echipa, avem valoare.. eheheee..

  31. sebra 15 December, 2010 at 18:40

    Dacă Julius nu găseşte roşii mai ieftine de 8 lei, sigur o să-i ceară Pircă să-l plătească pt articole şi ştim că Julius nu vrea nici în ruptul capului să facă asta. Deci, pariez pe Julius :))

  32. anndryusha 15 December, 2010 at 18:47

    @Sebra: Din una-n alta, am ajuns şi la chestiunea arzătoare a zilei:
    Steaua rulz! :))
    Off-topic: Tăcerea suspectă din partea domnului J. mă face să cred că a găsit roşii extra la 1 leu kilogramul şi, în loc să le urce pe DC, s-a aşezat la coadă să-şi facă provizii pentru Sărbători… =))

  33. Roşiile mele, de ce m-aţi părăsit? » Daily Cotcodac 15 December, 2010 at 18:49

    […] Coşmarul domnul P. se pare că s-a împlinit: nu mai există roşii ieftine. Priviţi cutremurătoarele imagini care urmează, surprinse de camera HD a smartphone-ului Sony Ericsson Xperia X10, şi plângeţi: sub 7,49 lei domnul P. nu a putut găsi picior de tomată, ca să nu mai vorbim de roşiile cherry, al căror preţ era pur şi simplu dureros. Va reuşi oare domnul J. să găsească roşii mai ieftine? Rămâneţi pe Daily Cotcodac pentru finalul dramatic al întrecerii! […]

  34. V3nt0R 15 December, 2010 at 19:07

    LoL cica steaua rullz =)))

  35. Radu Vasile 15 December, 2010 at 19:36

    la mine aci am vazut niste rosii la 3.5 kg, erau ele cam strosite asa de parca 50 de curve cu sifilis se asezasera pe ele, dar merge, la pretul ala.
    Oricum am luat si de la real cu 5.4 kg-ul.