Postul nu e post destul

O zi din viaţa domnului P. în imagini

Mai ieri (adică chiar ieri) vă ofeream ca premiu un smartphone. Probabil că imediat aţi început să vă întrebaţi “ce să fac eu cu un smartphone? Eu am de plătit fondul de rulment, de luat roşii pentru diseară, ce să fac eu cu telefonul ăsta care nu-i oricum atât de deştept încât să aibă singur grijă să nu mi-l fure în piaţă?” Ei bine, pentru a răspunde la toate aceste întrebări am alcătuit un mic ghid vizual despre rolul smartphone-ului în viaţa omului obişnuit, fie el şi bercenar (bine, bercenarii numai oameni obişnuiţi nu sunt… ), ghid în care călăuza voastră de încredere va fi domnul P.

Buun. Unde aţi spus că vreţi să mergem? La piaţă? Să începem cu cel mai important pas: alegerea sacoşei. După cum ştiţi, în ultima vreme hoţii ăştia de negustori nu prea mai dau pungi gratis, deci vă trebuie o sacoşă de nădejde. Dacă aveţi prin casă mai multe sacoşe şi un smartphone cu o cameră foto bună, sfatul meu e să le aliniaţi după cum se vede mai jos şi să-i trimiteţi o poză şi jumătăţii voastre, ca să vă puteţi consulta asupra celei mai adecvate sacoşe, dată fiind lista de cumpărături.

În drum spre piaţă, nu uitaţi să vă opriţi la tabelul de întreţinere. Cât are hoţomanul de Rotaru de la 5? De ce ăia de dedesubt au mai puţin la căldură decât dumneavoastră? Smartphone-ul vă poate ajuta în asemenea situaţii: trebuie doar să fotografiaţi tabelul şi să-l puneţi pe Facebook, pentru ca toţi prietenii voştri să-l vadă şi să poată înfiera nemernicia administratorului de bloc.

Am ajuns în piaţă. Ce anume căutăm? Varză de Bruxelles? Ce-i aia? Roşii ieftine căutăm, vă spun eu. Începeţi prin a vă orienta – nu vă opriţi chiar la tarabele din faţa pieţei, ăia-s nişte hoţi, vă zic sigur.

Aşa, bravo, mergem mai în spatele pieţei. Astea sunt frumoase şi nu-s prea scumpe, dar ceva e în neregulă cu ele. Dacă nu ştiţi ce, nu-i nicio problemă, de-aia aveţi smartphone: pozaţi-le şi puneţi repede poza pe Facebook, sigur o să găsiţi curând pe cineva care să vă explice că-s d-alea fără gust – indiciul e inscripţia de pe navetă.

Trebuie deci să ne afundăm şi mai mult în piaţă. Acolo, în spate de tot, vă zic eu că e un domn cu roşii frumoase, ieftine şi cu gust. Vă recomand totuşi să nu-l fotografiaţi prea de aproape, fiindcă s-ar putea să se supere şi să înceapă să se caute în geacă după obiecte cu luciu metalic. În acest caz, regret, dar smartphone-ul vă va fi de folos doar prin aceea că e uşor şi nu vă împiedică la fugă.

Gata? Aţi luat roşii fără să-l enervaţi pe domnul? Bravo. Acum să luăm pâine. Probabil nu prea ştiţi cum să vă daţi seama care e din aia cu coaja bună, crocantă. Nu-i nimic, sigur aveţi un prieten care se pricepe, cineva ca mine sau ca domnul J. O poză cu rezoluţia suficient de bună trimisă pe mail va fi de ajuns ca prietenul să-şi dea seama dacă e crocantă, are miezul sfărâmicios sau, Doamne fereşte! e de aseară.

Felicitări! Acum mai trebuie doar să vă întoarceţi acasă. Dar cum să mergeţi pe jos aşa, încărcat de roşii (la preţul ăla, sper că aţi luat minim 5 kilograme)? Hai în staţie la autobuz. Cam aglomerat, nu? Ei, aici, în ultima etapă a ghidului nostru, vom descoperi o altă caracteristică importantă a unui smartphone: e plat, deci îl puteţi dosi bine în geacă înainte de a vă urca în transportul în comun. Asta, desigur, afară de cazul în care vreţi să găsiţi, data viitoare când mai mergeţi la piaţă, şi telefonul acolo – şi tot la domnul cu roşii ieftine.

A, era să uităm să vă spunem şi cum puteţi câştiga un smartphone care face toate chestiile astea (inclusiv poze atât de bune încât un adevărat pensionar să-şi poată da seama doar pe baza lor dacă pâinea e crocantă şi roşiile au gust). E foarte simplu: intraţi mâine dimineaţă pe Daily Cotcodac, participaţi la concurs şi Moş Crăciun o să vă aducă un Sony Ericsson Xperia X10.

Share:

27 comments

  1. Dan1 14 December, 2010 at 14:47

    1200,21 la intretinere (ap.6)? Sper ca l-ati linsat! =))

  2. RoseN 14 December, 2010 at 14:47

    Ah, deja am palpitatii 😀

  3. alina 14 December, 2010 at 14:56

    canapeua e un vis!

  4. gingernuts 14 December, 2010 at 15:06

    1 leu franzela? nu-i rau 🙂

  5. Ciprian 14 December, 2010 at 15:10

    Si pana la urma ce sacosa alege domnul P cand merge sa cumpere rosii? Pp ca pe aia alba, nu? Pare mai incapatoare, plus ca e facuta din materiale reciclabile. Cealalta plasa deschisa la culoare, cred ca e un gri ala, pare mai degraba utila pentru a merge cu ea la paine.

  6. Ciprian 14 December, 2010 at 15:11

    @gingernuts Chiar un pret foarte bun. Nu am mai vazut paine asa ieftina dinainte de a se mari tva-ul.

  7. acotiga 14 December, 2010 at 15:15

    Cam soft cu focusul. Bleah. Nu-mi place.

    @Dan1: Si ce te faci daca la 6 e chiar dl. P? Ntz-ntz-ntz!

  8. Dan1 14 December, 2010 at 15:17

    @Ciprian
    Aia alba pare favorita, doar ca e de la un mare lanţ de hypermarketuri (si aia e hoţi), deci cade :))
    @acotiga
    Nu cred, ca Julius e mâna-sparta cu cei care posteaza! =))

  9. Ciprian 14 December, 2010 at 15:26

    Apropo de smartphoneul asta, cam cat il tine bateria? Faci doua-trei poze si pe urma trebuie incarcat? Primul meu telefon a fost un sony ericsson si bateria nu era punctul sau forte.

  10. delia 14 December, 2010 at 15:54

    @ Ciprian: da. sa stii ca analiza comparativa propusa de tine e cea corecta.
    Sau nu tocmai. 😀
    in cazul telefoanelor multimedia, durata de viata a bateriei este cu atat mai scurta cu cat telefonul are mai multe aplicatii, functii si dotari.
    Apoi, mai apare un aspect: cu cat ai mai multe aplicatii deschise, cu cat durata scade.
    Daca, spre ex, stai logat pe mess, pe fb , pe mail, si pe youtube, fii sigur ca bateria nu te va tine mai mult de cateva ore.
    Aplicatia iPod(functia de vizualizare filme) este cel mai mare consumator de baterie.
    Da’, sunt si cateva trickuri pe care le vei invata odata ce vei fi desemnat fericitul castigator al frumosului Smartphone! 😉

    P.S. in cazul in care vrei sa-ti fac lista cu “micile secrete” ale bateriei, numa’ sa dai un buzz, si un, doi, voi incepe a-ti povesti.

  11. Dan1 14 December, 2010 at 15:57

    Fantastic, Delia a comentat fara sa se ia de mine! =))

  12. teo 14 December, 2010 at 16:08

    tiii, dar ce gresie de lux are domnul P…

  13. delia 14 December, 2010 at 16:09

    @Dan1: da, mah, ca azi mi-am satisfacut micile placeri, veleitati si vanitati, precum si marile frustrari si resentimente, luandu-ma de altii, mai vizibili decat tine. Asa ca, tirul mi-a fost fixat pe unii de mi-au dat materie prima pe-un secol de furie. 😉
    Da’ las’ ca-i bine asa, sa-mi mai duci dorul, ca sa ma pretuiesti cum se cuvine cand ma intorc la tine. =))

  14. lichu 14 December, 2010 at 16:58

    rosii: 5 lei kg, franzela: 1 leu, o zi din viata domnului P, priceless…

  15. lichu 14 December, 2010 at 17:00

    eu zic sa lasam telefonul domnului P pentru episoadele urmatoare:
    O zi din viata domnului P la mall, la munte, la mare…

  16. aisha 14 December, 2010 at 17:05

    fantastic, toata lumea-i suparata azi! si eu care credeam ca umorul te vindeca de frustari, resentimente shi alte chestii negative…mea culpa, imi e si frica sa rad ca sa nu se infurie cineva….
    ps eu m-am recunoscut intr-o descriere, de asta rad. deci, rad de mine.
    eu deschid si mail-ul si fb si DC-ul si you-tube-ul s.a.m.d.
    concomitent sau consecutiv. abia acum, am inteles de ce nu e bine…dar, oricum e funny.

  17. Ciprian 14 December, 2010 at 17:51

    @delia ti-am dat un like sa-ti poarte noroc la concurs. 😛 Tine-mi si tu pumnii ca sa ai ocazia sa ma instruiesti. =))

  18. Ina 14 December, 2010 at 18:07

    da’ bananele alea erau cu adevarat putrede, sau smarfonul nu se descurca prea bine cu culorile?

  19. sebra 14 December, 2010 at 18:13

    Aşa des reparaţi cutia de scrisori, de are rubrică separată?? :))

  20. delia 14 December, 2010 at 19:19

    @Ciprian
    of, of, cum sunt inteleasa de-a-ndoaselea si nu-mi sunt apreciate informatiile clarificatoare. :))
    Ti-am raspuns c-am vazut ca esti usor dezorientat in incercarea de a gasi termeni de comparatie potriviti, ca altfel, O’Constantinescu mi-a zis raspicat ca nu ma primeste sa particip la concursurile de pe DC. 😀
    Desi, pe drept vorbind, daca ar fi sa nu “se” existe manariile, mi s-ar parea firesc sa castig, considerand nivelul inalt al creativitatii de care am dat dovada atunci cand ti-am replicat. =))

  21. Tweets that mention O zi din viaţa domnului P. în imagini » Daily Cotcodac -- Topsy.com 14 December, 2010 at 19:22

    […] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC, Ovidiu Eftimie. Ovidiu Eftimie said: O zi din viaţa domnului P. în imagini http://ff.im/-veqg6 […]

  22. admin 14 December, 2010 at 19:28

    @Ina
    Alea-s banane pentru ciorbă, nimic nu ştii…

  23. Sare'n Ochi 14 December, 2010 at 19:45

    io am o chestie plata pe care scrie htc. ce-i si la ce foloseste? deocamdata sta peste un teanc de hartii sa nu le ia vantul. putin ajutor aicea se poate?

  24. euuuu 14 December, 2010 at 20:20

    asta e telefon second. bag de seama ca Domnul P. isi face de cap cu el. Domnul P. il poarta cu ata la gat, ca un venerabil pensionar, sau cu teaca la curea?

  25. Radu Vasile 15 December, 2010 at 08:04

    aidi bre ca e dimineata si ma omoara tensiunea!
    Ce e asta, trezirea, sa vad putina miscare pe aci!

  26. Ciprian 15 December, 2010 at 09:48

    @delia Eu nu inteleg unde e confuzia. Nu am zis eu ca daca mai faci si poze si alea alea cu un telefon ti se duce mai repede bateria? Nu ai zis tu tot asta? Nu ai zis tu ca daca il castig (vorba vine ca o sa-l castig, ca si eu is tot pe lista neagra a Mosului) ma instruiesti sa-i salvez din baterie si eu am zis ca te las cu draga inima, numa sa castig? Ne confuzam doar asa de dragul confuziei, O’Delia?

  27. Domnul P., motanul şi voia lui Dumnezeu » Daily Cotcodac 18 July, 2012 at 22:51

    […] O zi din viaţa domnului P. în imagini […]