Postul nu e post destul

Dimineaţa domnului P. (live text)

5:45 Trezirea. Fără ceas. N-am decât 32 de ani, dar adevăratul spirit de pensionar triumfă asupra vârstei.
5:46 Bun, m-am spălat pe dinţi, sunt deja îmbrăcat, am băut o gură de cafea de ieri (n-are rost să fac risipă, încă n-a prins gust de rânced, are doar o crustă unsuroasă pe deasupra care poate fi îndepărtată uşor). Nevastă-mea încă doarme, dar aşa sunt tinerii din ziua de azi, încep serviciul abia la 9.
6:00 Am plecat la piaţă. Pe scări, mă salut cu domnul Onete de la 3. Om serios, colonel în rezervă. Şi el tot la piaţă.
6:12 Când intru în piaţă, jumătate dintre ţărani îşi acoperă marfa cu o pătură şi se ascund după nişte saci de cartofi. Ceilalţi se aruncă în genunchi şi imploră: “Domnule Pircă, vă rugăm, luaţi tot ce aveţi nevoie, nu e nevoie să ne daţi nici un ban. Dar, pentru Dumnezeu, nu mai pipăiţi fiecare roşie în parte, ne stricaţi marfa!”. Aleg trei verze potrivite, de-alea bunele, două legături de leuştean, cartofi. Nu mă pot abţine şi zgârii câteva mere numai aşa, de-al dracu’. Când plec, ţăranii îi mulţumesc Cerului.
6:42 Găsesc apă minerală la sticlă de sticlă. Asta numesc eu un magazin bine aprovizionat. Păcat că e unul singur în tot Berceniul şi trebuie să merg pe jos 4 kilometri până acolo.
7:14 S-a trezit nevastă-mea şi miroase a cafea proaspăt făcută în toată casa. Trebuia să-mi dau seamă că e cheltuitoare înainte… Miroase frumos, o să beau şi eu puţin din ea, dar mâine dimineaţă, ca să nu aruncăm.
7: 30 Nevastă-mea pleacă la serviciu. Schimb ziarul la pisoi şi bag aspiratorul. Cineva îmi bate în ţeava de la calorifer. Opresc puţin aspiratorul şi urlu: “E şapte şi jumătate! Lumea s-a trezit la ora astaa!!”.
7:45 E aproape opt şi n-am făcut nimic azi. Ia să scriu eu ceva pentru Daily Cotcodac!
7: 52 Am ajuns deja la 4000 de semne şi încă n-am intrat în subiectul propriu-zis. Am recitit ce-am scris, în ideea să mai tai din el, dar tot ce am reuşit a fost să mai bag vreo trei paranteze. Acum, introducerea are 5500 de semne.
8:12 Sunt la a cincea pagină şi am uitat complet de la ce am început. Staţi să bag o paranteză cu Napoleon, ăsta merge cam la orice. Nu mai ştiu dacă textul era despre invazia persană în Europa, sifoanele de altădată sau viaţa lui Lavoisier, deşi e foarte probabil să iasă despre toate trei. Cred că ar merge o poantă despre dormitul pe preş la final, o să râdă lumea.
8:23 Până la 11 jumate, când se trezeşte Julius, mai am timp să scriu trei, patru texte kilometrice şi să le urc pe site.
9:00 Mă, dar eu n-am mai fost de mult pe la piaţă. Dacă o fi apărut careva cu roşii mai ieftinuţe, aşa?

La ora 14:05 – “O zi din viaţa domnului P. în imagini”

Share:

33 comments

  1. Bear Grylls 14 December, 2010 at 08:17

    Te inteleg perfect,domnule Pirca.Si eu m-am trezit azi devreme.Ca dovada,postez primul comentariu al zilei.Dar am lasat piata pentru dupa ora 10,iar programul la serviciu il incep mai tarziu,la ora 14.

  2. Dan1 14 December, 2010 at 08:22

    Hei, ce-i asta? Pai domnul J. era cel cu apa minerala la sticla de sticla! Sau iar ati scris impreuna? =))

  3. sebra 14 December, 2010 at 08:32

    I-auzi! Cheltuitoare! După ce că ţi-a pregătit cafea proaspătă să ai pentru a doua zi dimineaţă, tot nu-ţi convine?!
    p.s. Ai uitat să ştergi praful 😀

  4. lulu 14 December, 2010 at 08:37

    Cafeaua de ieri este intotdeauna mai buna. Din pacate eu azi am fost nenoita sa beau una proaspata :d

  5. abc 14 December, 2010 at 08:42

    live in viitor, la mine e doar 8.42, dar gandurile de ora 9 au aparut deja..

  6. anndryusha 14 December, 2010 at 09:17

    32 de ani?!… Mamă, ce soamne mai trăgeam la vârsta aia!… =))

  7. Sare'n Ochi 14 December, 2010 at 09:43

    O fetita o intreaba pe mama sa:
    – Mama, de ce tata e asa de chel?
    – Deoarece are multa minte.
    – Dar de ce tu ai asa de mult par pe cap?
    – Mananca si taci!

  8. RoseN 14 December, 2010 at 09:46

    Multi ani inainte domnu viitor pensionar, si eu cam tot pe acolo, dar nuuuuuuu m-as trezi la ora aia nici pentru toate rosioarele din lume 😀

  9. Kilroy 14 December, 2010 at 09:48

    Nu ai scuturat de praf mileul de pe plasma 😉 Si un sfat, am auzit ca exista un magazin care da paine graham la jumate de pret. Tot ce trebuie sa faci, este sa dai deoparte stratul verde de la suprafata. Un adevarat chilipir.

  10. unmihai 14 December, 2010 at 09:50

    Esti un fel de geniu masculin! Daca ma iei repede, eu nu ti-as putea spune care-i diferenta intre telina si pastarnac sau intre leustean si patrunjel.
    D-aia, cand ma trimite nevasta-mea cu biletelul la cumparaturi, le iau din supermarket ca acolo scrie explicit care si cum.

  11. unmihai 14 December, 2010 at 09:55

    Freudian vorbind discutii, profilul asta i s-ar potrivi mai degraba lu’ Julius ca el parca era fecior de militar.
    Pe cand el se comporta de parca ar fi feciorul lu’ Jimi Hendrix

  12. V3nt0R 14 December, 2010 at 10:05

    :))))) la un text bun nu-mi place sa comentez aiurea

  13. Ciprian 14 December, 2010 at 10:09

    Eu m-am trezit asa devreme ca nici textul nu era postat. Ba chiar am dat si cu aspiratorul un pic, ca trebuie sa apara mama in vizita din clipa-n clipa.
    Domnul P e idolul meu. =))

  14. EstNordEst 14 December, 2010 at 10:44

    “Nu mă pot abţine şi zgârii câteva mere numai aşa, de-al dracu”

    domnul P. e tigan ? 🙂

  15. sabin 14 December, 2010 at 11:21

    Sa inteleg ca daca vreau rosii sau mere neatinse de domnul P , trebui sa ma duc la piata inainte de ora 6?
    in cazul asta nu are rost sa ma mai culc ,si asa sunt eu adormit…

  16. Iepurasul Isteric 14 December, 2010 at 11:29

    cafeaua proaspata si sarmalele de Craciun sunt de fapt de anul trecut pentru ca oricum nu ai apucat sa le termini ?

  17. taktu 14 December, 2010 at 11:33

    Ia spuneți domnu’ Pircă, da sacoșă cu mânere de lemn aveți?

  18. Dan1 14 December, 2010 at 11:40

    @Iepurasul Isteric
    Asta e o aluzie la Sarmalele Reci? :))

  19. silavaracald 14 December, 2010 at 11:58

    Aștept imaginile, că la vorbe știu că ești meșter. 😀

  20. Iepurasul Isteric 14 December, 2010 at 12:00

    nu, in nici un caz 😀 , cine stie ce adaposteste congelatorul domnului P.

  21. Cougar 14 December, 2010 at 12:11

    se pare că sunt cel mai tânăr cititor.

  22. Tweets that mention Dimineaţa domnului P. (live text) » Daily Cotcodac -- Topsy.com 14 December, 2010 at 12:19

    […] This post was mentioned on Twitter by emil moldovan, Ovidiu Eftimie. Ovidiu Eftimie said: Dimineaţa domnului P. (live text) http://ff.im/-vcXb1 […]

  23. Dexter 14 December, 2010 at 12:39

    @Cougar: nu conteaza ce scrie in buletin ci cum te simti 😉

  24. Cougar 14 December, 2010 at 12:41

    @Dexter introspecşăn complit. se pare că tot cel mai tânăr cititor sunt.

  25. yeonsaeng 14 December, 2010 at 12:41

    @cougar
    s-o crezi tu

  26. Bear Grylls 14 December, 2010 at 12:43

    @Ciprian:Atunci sa-l invite,domnule,la Acces direct sau la Happy hour ca sa aiba babele la ce se zgai in dupa-amiezele de iarna.

  27. Radu Vasile 14 December, 2010 at 12:58

    nu pot sa nu remarc, ce sa ii faci, asa sunt eu, detail-oriented.
    Deci, domnu p este o adevarata racheta a astora de la Nasa.
    Intre 6 si 12 si 6 si 42 el a facut 4 km pana la magazinul cu apa minerala.
    Deci, maestre, ce facusi, jocking?

  28. delia 14 December, 2010 at 13:25

    Cere si tu o marire mica de salariu, ceva, de la O’Constantinescu. Tu stii ca el e om cu dare de mana si suflet nobil, si i s-ar rupe (inima) sa stie ca la inceput de saptamana iti faci distributia judicioasa a cestii de cafea. :))
    Ori ai putea sa-i arati cescuta gradata, cu semne corespunzatoare zilelor saptamanii. Sa-i plesneasca obrazul de rusine! 😀

  29. Glumetzu 14 December, 2010 at 14:27

    E 14:28, unde-s imaginile?

  30. silavaracald 14 December, 2010 at 14:32

    @Glumetzu
    Eu zic să-l mai așteptăm, că parcă l-am zărit la coadă la pufuleți! ;))

  31. acp 14 December, 2010 at 19:06

    Am un pont cu sacose, facute din petice din ştofa d’aia buna, ca pe vremuri…stiu eu pe cineva la Mizil. O sa crape de invidie dl. Ionete, iti zic eu!

  32. Dan1 15 December, 2010 at 10:14

    Hei, la mine apare (patru comentarii mai sus) un -1 (minus unu) la comentariul Deliei. Cum e e posibil? Poti sa dai si cu minus cand apesi butonul ala? Tre’ sa tii vreo tasta apasata?

  33. sendroiu 15 December, 2010 at 11:46

    domnul P e genul de personaj pe care nevasta il inseala intotdeauna, destul de putin voalat, starnind o mare polemica in bloc. Pensionarii vor fi de parere ca “nenorocita, sa insele un asa barbat de isprava!”, in timp ce doamnele vor sustine ca “draga, eu nu inteleg cum de l-a suportat atat!” 😉