Postul nu e post destul

Crăciunul românesc perfect

Ionuţ Şendroiu

Versiunea tradiţională
Pentru domnul Costel, din Făurei, magia sărbătorilor înseamnă să înfulece cârnaţi pe muzică de Hruşcă, iar la fiecare a doua strofă, să se audă din stradă clinchet de petarde. Ideal ar fi dacă la un moment dat, între caltaboşi şi sarmale, ar veni un grup de colindători, iar el s-ar ridica mândru din capul mesei, şi-ar şterge discret, cu mâneca, maioneza de pe roholexu’ de o sută de parai ca să-i cinstească pe urători cu câte un pahar de molan din producţia proprie (turnând astfel încât să se vadă rubinu’ ăla frumosu’ de la limba mare).

Incidentul care ar putea strica petrecerea:
Să-i intre un bob de mazăre din salata beof în stema Mercedes de la ghiul şi să nu poată să îl scoată nici cu unghia lungă de la degetu’ mic.

Evenimentul care ar relansa cheful:
Trei pilule de triferment luate cu un gât de palincă pe “Treceau batalioane române Carpaţii”.

Versiunea urbană
Pentru domnişoara Pitzÿ din Dörobantzi, un Crăciun beton ar fi o cină împreună cu prietenul ei Kostÿ şi cu cei mai buni amici ai lor, la care s-ar servi sarmale fine de somon, preparate de ea, şi whiskey cu redbull. După care, să meargă toţi în Fratelli.

Incidentul care ar putea strica petrecerea:
– Auzi, fată, da’ somonu’ are şorici?! – replică rostită de una din musafire, cu o bucată de şorici între buze.

Evenimentul care ar lansa cheful:
Kostÿ să intre pe google de pe mobil şi să-i salveze onoarea:
– Deci, e somon din ăla norvegianu’, de acvacultura, nu e din ăla suedez, de la IKEA. Deci, acvacultura e un fel de fermă din Norvegia, unde cresc ei somonii, ca pe porci …

Share:

41 comments

  1. ErRon 26 December, 2010 at 10:40

    Ai uitat acompaniamentul muzical pentru Craciunul urban, “Cele mai frumoase manele de Craciun”, vandute cu ziarul Libertatea!:D

  2. Klondike 26 December, 2010 at 11:09

    Daca erau doua capsule de Espumisan le lua cu Jack Daniels? :))

  3. Sare'n Ochi 26 December, 2010 at 11:40

    @klondike! nu intina nobilele idealuri ale Jack Daniels-ului!

  4. Victor 26 December, 2010 at 11:51

    Varianta diasporistă
    Mario (Marian în buletin) îşi ia de braţ concubina ucrainiancă intitulată Kety (Katarina pe permisul de şedere vechi de 5 ani), se urcă în seria cinci-ul roşu cumpărat la mâna a 4 şi îşi ia la rând la vizitat toţi cunoscuţii compatrioţi pe o rază de 50 de km. Mănâncă şi bea gratis pe la fiecare din ei, oferind la schimb un colind behăit de Hruşcă din care nu prestează decât prima şi ultima strofă, culminând cu tradiţionalul “La anu’ şi la mulţi ani!”. Acompaniamentul muzical: manele de Carmen Şerban, neapărat cu aluzii la viaţa grea a diasporiştilor dezrădăcinaţi printre străini ce şi-au lăsat acasă fiica minoră semiprostituată sau alte rubedenii, toate la cât mai mulţi decibeli, din combine stereo care ocupă spaţiul unui aparat de aer condiţionat dar care nu sunt utilizate la altceva decât la redat casete şi ca suport pentru mileuri. În casele celor mai emancipaţi ce şi-au pus pe case “lighean” de la DiGi sau RDS, este obligatoriu programul artistic de crăciun de pe Taraf TV.
    Incidentul care ar putea să strice petrecerea:
    – Hai, mă, afară să-ţi arăt icscinciu’ care l-am luat luna trecută. Are xenoane şi climă de-aia şmecheră cu bizoni.
    Evenimentul salvator:
    – Hai, mă, în casă, că am adus nişte palincă de Bihor. Mi-a trimis-o mumă-mea, săptămâna trecută prin microbuz.

  5. Klondike 26 December, 2010 at 11:55

    @NaCl: Jack are in cap si idealuri? Eu credeam ca are doar grade (general de brigada?!) 🙂

  6. N.A. 26 December, 2010 at 12:32

    Exagerezi, don’doftor! O pitzi genuina nu s-ar apropia de instrumente de gatit nici s-o bati! Ce, nu poa’ s-o duca si amarasteanu’ ala la un restaurant tocma’ de Craciun?

  7. Sare'n Ochi 26 December, 2010 at 12:54

    @klondir, idealurile Jack-ului sunt dintr-acelae in care nu-ti bati joc de el propunandu-l cu medicamente – pentru aia s-a inventat magazinul etno-botanic, cu stramosul sau: punga cu aurolac/prenadez. =)) cat despre grade, alea se suie la cap. Old Jack, care a castigat actatea batalii, s-a retras la pensie doar ca si colonel (e mai cu stil). numai palincarii nostri sar cu gradul peste gard 😀

  8. Klondike 26 December, 2010 at 13:07

    @sare’n ochi: super! 🙂 Ai dreptate cu palincarii. Mie unuia-mi place single malt, asa ca marfa irlandeza sta la loc de frunte. Fara buline, ca-i ea in sine doftorie buna la toate!

  9. Sare'n Ochi 26 December, 2010 at 13:30

    @Klondike: that’s the spirit! 😀

  10. sendroiu 26 December, 2010 at 13:39

    @NA: mitul ca gospodina e femeie respectabila e foarte puternic inradacinat in mentalitatea romaneasca. De exemplu, grasana cu parul permanent (genul care ranjeshte de langa o oala cu sarmale, pe coperta ghidului practic in bucatarie) vine sa se opereze de litiaza biliara in chiloti tanga rosii, de poliester (am lucrat in Romania pina in 2006, si stiu ce zic).
    Pitzy gospo este o pitzi care vrea sa para onorabila.
    Pe de alta parte, toate gospodinele se cred pline de virtuti, laudandu-se cu orice prilej ca stiu sa faca mamaliga, de ca si cum asta le ridica la rangul de super-femeie. Faptul ca le pute sutienul a ceapa prajita e o dovada de mare onorabilitate, in viziunea lor …

  11. Klondike 26 December, 2010 at 14:04

    @Sendroiu: E o creatie a casei Christian Dihor, doctore: “Rantash sublime – eau de cuisine”, selon pour connaisseurs!

  12. arsulici 26 December, 2010 at 15:12

    @şendroiu
    Păi, doctore, cum vine asta? Nici o comă alcoolică? Nici o solicitare de ambulanţă pentru prea multe sarmale, friptură şi coyonac? Nici o cuţităreală pe stradă? Se vede că nu ştii ce înseamnă cu adevărat un crăciun românesc perfect!
    😀

  13. Stephanie 26 December, 2010 at 15:49

    @Sendroiu: exact! Si gospodina inseamna nu numai gatitul ci si curatenia de dinaintea Craciunului, adica neaparat intorsul casei pe dos. Am lesinat de ras citind pe un forum al diasporei posturile romancelor noastre gospodine, care erau oripilate de faptul ca frantzuzoaicele nu-si spala geamurile inainte de Craciun!!! In principiu, cam orice familie compusa in medie din unu-doi copii si doi adulti in care muncesc ambii soti, cu salarii nu foarte mari, are o femeie care vine de doua ori pe luna la curatenie, asta incluzand evident si nenorocitele alea de geamuri. Asta costa cam 50 de euro pe luna (doua ore jumate, de doua ori pe luna, cu 10 euro pe ora, la un apartament de doua camere plus dependinte) si asigura intretinerea corespunzatoare a locuintei. Evident ca facutul zilnic al paturilor, spalatul vaselor si a rufelor sunt chestii cotidiene pe care le faci oricum, nu astepti femeia sa faca toate astea…
    @Victor: 100% adevarat! De-aia ma feresc de iubitii nostri compatrioti ca de foc…Ai uitat carnatii afumati slanina, zacusca si sarmalele :))

  14. karmapolice 26 December, 2010 at 16:14

    muzica la versiunea urbana ar fi clar Buena Vista Social clUB pe fond, in timp ce Kosty recita din Coelho

  15. sendroiu 26 December, 2010 at 16:52

    @Stephanie: 🙂 ai dreptate! Din pacate, in Romania sunt prea multe pitzi si prea multe gospo, “clasa de mijloc fiind foarte slab reprezentata” – cum spun analistii politici 😉

  16. Stephanie 26 December, 2010 at 17:36

    Problema e ca nu numai in Romania! Gospo stabilite pe alte meleaguri nu si-au pierdut bunele obiceiuri…are frate-miu o vorba: “poti scoate taranul din sat dar nu poti scoate satul din taran”. Un alt exemplu: eu, o alta romanca(oricat te feresti, nu scapi, apropo de replica mea data lui Victor) si o frantuzoaica, de fapt o tipa nascuta in Franta, din mama italianca si tata francez. Frantuzoaica deschide discutia desptre evenimentele culturale din oras din 2011 si concluzioneaza ca sunt putine spectacole la care merita sa mergi. Eu ii raspund ca am citit si eu agenda si nu e deloc atractiva, dar o sa rezerv din timp bilete pentru 14 aprilie la Opera pentru “Bolero”-ul lui Ravel, ca sa nu mai patesc ca in cazul Concertului de Anul Nou unde nu am mai gasit bilete. Romanca: cat e biletul? Eu: intre 35 si 60 de euro, parca. Romanca:Aoleu, si dai 35 de euro pentru un bilet la opera? Cu banii astia mai bine imi iau o posheta! Frantuzoaica a facut ochii ca melcul…Discutia s-a purtat (din pacate) in limba franceza, asa ca am inghitit in sec si am tacut…

  17. acp 26 December, 2010 at 17:56

    Stephanie, numai la Fuego si la Banica Jr. merita sa dai banii aia…sau pe un bolero de catifea, de la Versace.
    p.s. Hopa, iar trecu salvarea pe strada…a 3-a oara pe ziua de azi 🙂

  18. Stephanie 26 December, 2010 at 18:17

    @acp: la Fuego merg numai daca ma invita familia Puiu… 😉

  19. sebra 26 December, 2010 at 19:08

    Io şterg şi geamurile şi fac şi sarmale. De ce mă dispreţuiţi? 😀

  20. aisha 26 December, 2010 at 19:09

    pt. miss Pitzÿ of Dörobantzi.
    m-a rugat Aïcha sa-ti transmit ceva. iata mesajul-
    ,, Pitzÿ, fataaa, nu mai umbla, fataaa, cu indivizi de astia, obscuri si fara pedigree, ca, Kostÿ. ce nume e asta, fataaa?! ai verificat cum il cheama pe el, de fapt, pe card? ca poate, in realitate, nu e Kostÿ, si-i Costel, God forbid! update and upgrade your attitude, ma chérie! in plus, te sfatuiesc sincer sa te combini rapid – cu un Maurice sau macar cu un Placido! nu fi dobi sau handi, Maurice are si Bolero!,,
    ps din partea mea – subscriu si eu la ce a zis Aïcha. daca o asculti, anul viitor, vei fi o Pitzÿ of Monaco. Aïcha a scris bilingv ca sa nu priceapa cowboy-ul de Kostÿ.

  21. Marian 26 December, 2010 at 20:43

    Sebra, eu cred mai greu, pina nu vad….
    P.S. : faina poza

  22. costin 26 December, 2010 at 21:25

    Ce de amintiri frumoase! Chiar mi s-a facut chef sa cant un “Doamne ocroteste- i pe romani…”

  23. Dan1 26 December, 2010 at 21:30

    Fantastic! Arsulici is back! Unde fusesi bre? :))

  24. sebra 26 December, 2010 at 22:02

    @Dan1,
    Uite pe unde umblă Arsulici 😛 http://arsulici.wordpress.com/

  25. V3nt0R 26 December, 2010 at 22:03

    SALATA BEOF CU MAZARE !?:O

  26. Klondike 26 December, 2010 at 23:14

    @V3nt0R: omule, te-ai ajuns, iei masa cu dom’ primar? :))

  27. V3nt0R 27 December, 2010 at 00:04

    Poate el ia masa cu mine … :-w

  28. Insignifianta 27 December, 2010 at 00:45

    Io sterg si geamurile, fac si sarmale, scot si soriciu’, dinainte, la somon-ul fumee (daca e cazul) si as merge si la Opera (dac-ar fi cazu’, ca prefer baletu’), ca posete am foarte multe. Da’ acolo e pe bani! =))
    De ce o dispretuiti pe Sebra?! =))

  29. sendroiu 27 December, 2010 at 01:31

    sebra, nebunateco, tu vrei sa pari gospo!
    ps: nu, nu ma refer la foto 😉

  30. Tweets that mention Crăciunul românesc perfect » Daily Cotcodac -- Topsy.com 27 December, 2010 at 02:19

    […] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC. JuliusDC said: Crăciunul românesc perfect » Daily Cotcodac http://bit.ly/edP3ve […]

  31. arsulici 27 December, 2010 at 08:18

    @Dan1
    Miauuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!

    Bre, eu de intrat am mai intrat, dar chiar n-am avut vreme să comentez… Plus că, intrând mai mult noaptea, toate comentariile bune erau deja făcute 😀

  32. silavaracald 27 December, 2010 at 11:43

    @Arsulici
    Păi, să se dea mai puține, să ajungă și la noi aici, în spate! :))

  33. sebra 27 December, 2010 at 12:23

    @Doc,
    Mă’c să-mi fac o poză cu bigudiuri în cap şi băsmăluţă, ca să fiu credibilă 😉

  34. sendroiu 27 December, 2010 at 13:08

    sebra, :))
    si daca te rapesc aia de la Ghid Practic in Bucatarie?!
    (eu zic sa nu te risti: oricum, lumea va crede ca te-ai deghizat pentru un bal mascat iar pe facebook va aparea urgent grupul “Vrem poza cu Sebra fara bigudiuri”, care va protesta energic)

  35. sebra 27 December, 2010 at 14:07

    @Doc,
    Ghid practic în Bucătărie?? Să pui capacul la aragaz şi să aşezi frumos deasupra un cactus 😀
    Problema e, că nu-mi iese întotdeauna reţeta asta :))

  36. Serban 27 December, 2010 at 16:56

    @sebra: nu ştiu alţii cum sunt, dar eu nu te dispreţuiesc. Nu dispreţuiesc pe nimeni care face sarmale şi chiar îi admir pe cei foarte puţini care ştiu (şi au răbdare cele 3 zile necesare) să facă sarmale bune.
    Pe cei care spală geamuri îi plătesc, nu-i dispreţuiesc. De fapt nu dispreţuiesc pe nimeni dintre cei pe care-i plătesc (în afară de fisc, desigur).
    P.S. mie îmi plăcea mai mult poza veche, dar nu-i treaba mea, nu contest dreptul nimănui să arate aşa cum vrea. Altceva mă deranjează: la comentariile vechi apare poza nouă, ceea ce mi se pare incorect. Ce-ar fi dacă aş vedea în albumul de familie poza bunicului de când a terminat liceul actualizată? Sau poza lu’ taică-miu bebeluş pe covoraş în versiunea de azi?!?!

  37. sebra 27 December, 2010 at 23:34

    @Şerban,
    Mă plictisisem de poza aia. Prea vedem negru în faţa ochilor 😉

  38. Ciprian 28 December, 2010 at 00:21

    @sebra si mie-mi placea vechea poza mai mult, dar ce stiu eu? 😛 Inainte semanai cu o actrita de hollywood, acum cu cleopatra, cel putin asa cum a descris-o Pirca sau urmeaza sa o descrie. :))

  39. sebra 28 December, 2010 at 00:30

    Şi tu Brutus Ciprian? 😐

  40. Marian 28 December, 2010 at 08:19

    Da, dom’le, Cleopatra era… uf, de cind ma chinui sa-mi amintesc!
    Mie imi place poza asta – e “mai si mai” decit cealalta

    P.S. si “Sponge Bob” asta de unde aparu?