O nouă rubrică pe Daily Cotcodac! E cu pisici!
Azi inaugurăm o nouă rubrică – este vorba de un concurs mimă cu pisici. Mai precis, în fiecare săptămână (sau chiar mai des, după cum se întâmplă să n-avem niciunul idei de articole) vom avea un film celebru mimat de o pisică. Îi vom invita apoi pe cititori să ghicească filmul, iar primul care va reuşi se va putea lăuda că este fericitul câştigător al unui premiu consistent, constând în sincerele noastre felicitări.
De asemenea, pentru a nu dezavantaja pe nimeni, am rugat pisicuţele să mimeze filme din toate genurile, de la scurt-metrajele finlandeze atât de dragi lui Julius până la filmele romantice îndrăgite de Eftimie. Prin urmare, ca să nu ne mai lungim, iată filmul de azi, mimat de pisicuţa Denzi.
Dacă aţi ghicit titlul peliculei, grăbiţi-vă să lăsaţi un comentariu. Nu uitaţi: doar primul cititor care ghiceşte titlul va primi sincerele noastre felicitări, următorii trebuind să se mulţumească cu un premiu de consolare constând în 10.000 de euro şi o croazieră pe Mediterana, premiu pe care o să vi-l trimită Julius prin poştă.
Poştaşul sună întotdeauna de două ori.
Varianta 1: Psycho
Varianta 2: În pat cu dușmanul
Vantu` prins !
titanic
4, 3, 2? 😀
Hotel Rwanda – e cu un pat de hotel si cu negrii.
Gone With The Wind.
Ihaaaa, filme cu pisici? Cu pisici mici? Miss pisica, asadar.
Felina din imagine joaca in filmul lui Sergiu Nicolaescu, ala, “Cu miinile curate”…ma rog…cu labele curate. N-are nimic de ascuns, e foarte increzatoare in sine si priveste interlocutorul drept in ochi.
pisica alba pisica neagra 😛
Crucea de piatra – pana si pisica are nume predestinat unui personaj de gen, iar felul in care se intinde la … pacat conduce la o legatura logica. 😉
Food, Inc. ?
Cand Harry a intalnit-o pe Sally
PS: pisica e Sally
Cat on a hot tin roof 🙂
pisica are 9 vieti… deci supravietuitorul
E Avatar claaar, doar se vede din prima!
Basic Instinct?
Cu aceeasi dezinvoltura isi dezvaluia si Sharon Stone… picioarele, in film.
😀
Ghici cine vine la cina
“Eat, Pray, Love”
Zorro, ala cu Alain Delon.
Sau daca nu, un film din colectia casei de filme Afrocentric (sa nu v-aud ca intrebati ce-i aia, da?).
Hai ca m-a trosnit perspicacitatea, si m-am decis:
daca o cheama Denzi, asta e sigur un indiciu subtil (la fel ca si culoarea), asa ca nu filmul trebuie ghicit intai, ci actorul, adica Denzel Washington.
Si aici e de ales:
fie se gandeste ca i-ar sta bine ca “Bone Collector” (si pisicile papa oscioare-de pasare, de peste, de soricei);
fie se odihneste dupa o “Training Day” obositoare (tocmai l-a inghitit pe soricelul Ethan Hawke).
Asta-mi aduce aminte de o chestie pe care am gasit-o pe net acum ceva timp. Suna cam asa: “This cat,is cat,a cat,good cat,way cat,to cat,keep cat,a cat,idiot cat,busy cat,for cat,20 cat,seconds cat!!…..Now read it without the word “cat”!”
Filmul e Kodak, clar!
Tacerea mieilor, evident ca acestia, mieii, au avut de suferit din cauza cruzimii de care aceasta felina a dat dovada si acum sunt toti redusi la tacere.
Star Wars (In a bed, far far away… )
Spiderman 3
aha, cuvertura este de la IKEA.
breakfast at tiffany’s?
@dyers_eve: are sens ideea ta. desi eu cred ca mai curand reprezinta “the book of eli”, pt ca biblia pe care o purta cu el era scrisa in braille si textura in relief de la cuvertura de pe pat la asta ma duce cu gandul.
Umblaţi cu prostii. Se vede clar că fotografia e digitală, nu pe film. Şi nu e “jucată” deloc. Deci e din baletul “Lacul lebedelor”.
Splendoare in iarba? In varianta preferata de Mutu “Splendoare cu iarba” 😀
Sau, mai degraba “Cu sange rece”, regizat de Sergiu Nicolaescu, in rolul principal Iurie Darie 😉
Asta-i şpagatistu’ :))
[…] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC and sebra, Gabi. Gabi said: O nouă rubrică pe Daily Cotcodac! E cu pisici! » Daily Cotcodac http://bit.ly/dkr4GW […]
Nastasia Kinsky in Cat Peoples (cineva mai sus mi-a luat Basic Instinct-ul – asa ca optez si pentru Basic Instinct II si Top Secret – na!)
Sau o fi (Cat) Fight Club?!?
101 dalmatieni 😀
Sex, Lies and Videotapes.
Black cat, white (c)mat – Kusturica
The black cat (El gato negro)
umm… “Dirty Pretty Things”?
Cats (musical), Andrew Lloyd Weber
Catwoman, dar pisicuta e celebra si pentru rolul din Pisicile aristocrate. Am si dovada, motanul din Blues pentru o pisica neagra (Boris Vian) povesteste cum a intalnit-o.
Ferdinand poate confirma, si el si-a dorit cartea.
ăsta e filmu: http://www.youtube.com/watch?v=yuUZrFwxDII 😀
no, really, look. it’s Gone With The Wind.
Bre, cum spunea si beppo, e clar “pisica pe acoperisul fierbinte”… (ca doar n-o fi “Pisica in cizme”, pe care am citit-o eu la un curs cand eram student, ca nu stiu daca s-a ecranizat :)))
I would say… Scarface or Jaws :))
“La mariee etait en noir” , clar. Asemanarea cu Jeanne Moreau e evidenta 🙂
am dat filmul la tradus la doamna aceea care traducea casete video pe vremea lui Ceasca (Irina Nistor, cred ca).
:)) Emanuelle :))
Terminati, mai, cu prostiile … e Yawarakai.Seikatsu.2005.DVDrip.XviD.AC3-choc toata ziua!
Ombre et lumière – simone signoret
That darn cat! In versiunea Bollywood.
@Ciprian – Ba-i chiar Blues pentru o pisica neagra! :)) Ai fost atat de aproape..
@admin – care-i numele de familie al lui Denzi? Pirca? 😀
Asta-i pisica lui Pirca, cred :)) Am ghicit,am ghicit, merit sincere felicitari????
cred ca Dirty Harry :))
To Kill A Mockingbird (dupa ce a mancat pasarea)
The Big Lebowski dupa ce a sipuit mai multe White Russian
Hai ca e o intrebare-capcana sa vedeti daca se bate recordul la raspunsuri. Pai se vede clar ca e filmul “Viata lui Piranesi”!!!
“Demons Among Us”
godzilla meet king kong
“Alo,aterizeaza strabunica”.
“Lantul amintirilor”.
“Pistruiatul”.
“Dallas”.
“Betty cea urata”.
“Narcisa salbatica”.
“Jandarmul si extraterestrii”.
Hai c-aveti de unde alege .Sigur e unul dintre astea . Daca nu ,e cu brusli sau cu cichician .
@NA Denzi asa cum il alinti tu e de fapt Denzel Washington. 😛
Filmul e Sabrina the teenage witch, era pe acolo un motan negru Salem. Miauuu!
@Didinutza: poate e “Viaţa lui Pircanesi” 😀
we”re no angels
Emanuelle?
2001: A Space Odyssey
-Open the pod bay doors, cat.
-I’m sorry, human. I’m afraid I can’t do that.
e “Alien IV Resurection” toata ziua .
Original Sin.
Pisica e Banderas..
Racheta Alba
Look Back in Anger – 1958
:))))
Rambo 2. Pisica e un vietnamez omorat cu arcul, care se zbate in ghearele mortii.
Discriminaaaareeee!
O fi vreun film cu numele asta?
A! Stai ce fac eu, imi pun intrebari filosofice cand trebuie sa fiu rau!
Deci spuneam, discriminare, pai bine maestre Julius si eu?
Baga frumos sub poza o descriere a pozei, artistic asa, sa poata si eu sa isi dea cu parerea.
Oricum, din comentarii trag o singura concluzie:
Pisica imita toate filmele de mai sus in acelas timp.
@dan1? CItisi pisica in cisme?
Deci esti un om super cult, frate asta e semn de cultura, nu ce citesc astia de la recomandarile lui Raetchi (asa s-o scrie?).
Revenind, @dan1, super carte nene, sunt la a cincea lectura a ei si nu ma mai satur…
🙂
mat(z)a hari
[…] păcate, niciunul dintre voi nu a reuşit să ghicească ce film mima pisicuţa Denzi, ceea ce arată că nu v-aţi străduit destul: doar 70 de comentarii la un text cu pisici? […]
@Radu Vasile
Da bre, mi-e cam rusine acu’ ca sunt om in toata firea, dar a venit un coleg cu ea trasa la xerox la un curs si am citit-o “in colectiv” ca sa zic asa; adica primeam cateva pagini, le citeam, apoi le dadeam mai departe si luam de la colegul care le avea pe urmatoarele… =))
@dan1, Haidi bre, cum sa iti fie rusine?
Asemenea opera de arta, ce condei,ce scriere, Sadoveanu se inclina sa invete si el a intoarce cateva fraze ca in acea scriere:)
Imi inchipui ce tensiune era pana venea pagina urmatoare….
Cum asteptai sa vezi ce o sa faca cu lumanarea aia mare!
Seven ?
La dolce vita !
[…] data trecută v-am dat prea uşor (practic, aproape orice aţi răspuns a fost, în principiu, corect), astăzi […]