Postul nu e post destul

NOU! Presa din România, acum şi cu minciuni!

Admin

În ziua de azi, când majoritatea ziarelor au ajuns falimentare din cauza încăpăţănârii prosteşti de a publica doar ştiri adevărate, iată că o publicaţie locală a avut curajul să încerce şi altceva. Pe lângă ştiri şi articole, “Ziar Piatra Neamţ” se laudă că publică şi minciuni, probabil după ce redactorii au avut grijă să nu le verifice din minim 3 surse diferite şi să evite cu orice preţ să ceară dreptul la replică al celor care se referă minciuna.


Suntem convinşi că această nişă va fi curând exploatată şi de restul mass-media şi că foarte repede “Ziar Piatra Neamţ” nu va mai fi singur pe zona presei de minciuni din România – chiar dacă asta va însemna că mogulii şi patronii de presă vor fi siliţi să-şi concedieze mulţi dintre angajaţi, obişnuiţi până acum să scrie şi să spună doar adevărul.

Share:

19 comments

  1. 4mall 30 November, 2010 at 18:36

    Nu va mint, treaba asta pare o mina de aur…

  2. eftimie 30 November, 2010 at 18:38

    astia merg pe o nisa interesanta, plina de promisiuni. Ce idee inedita!

  3. Dan1 30 November, 2010 at 18:58

    “mulţi dintre angajaţi, obişnuiţi până acum să scrie şi să spună doar adevărul.”? De unde pana unde ti-a venit asta? =))

  4. Tweets that mention NOU! Presa din România, acum şi cu minciuni! » Daily Cotcodac -- Topsy.com 30 November, 2010 at 18:59

    […] This post was mentioned on Twitter by dracsor and Bogdan Huşanu, sebra. sebra said: NOU! Presa din România, acum şi cu minciuni! » Daily Cotcodac http://bit.ly/hXXVo2 […]

  5. Sare'n Ochi 30 November, 2010 at 19:30

    sa te tii acum de cate minciuna de la pagina 5 avem sa vedem! =))

  6. N.A. 30 November, 2010 at 19:54

    Poate nu e bine pusa virgula aia, or fi “minciuni utile”. Astea-s tare bune la casa omului… :))

  7. Borish 30 November, 2010 at 22:34

    Vine sfarsitul lumii.. nu mai e mult..

  8. Dan1 30 November, 2010 at 22:38

    @Borish
    Cand, cand? Ca astept de mult! =))

  9. Borish 30 November, 2010 at 22:45

    @Dan1 Asta a fost al cincelea calaret.

  10. 4mall 30 November, 2010 at 22:50

    @Eftimie: Sa-i propunem si lui Julius! Cum ar suna: “Premiul pentru cea mai buna minciuna: Sincere felicitari”?

  11. dyers_eve 1 December, 2010 at 04:16

    Ma, cred ca e singurul ziar care are trei si numai trei substantive in titlu: ziar, piatra, neamt. Mai stii, o fi ca in jocul ala cu plasa, piatra, foarfece, ceva de genul: ziarul prinde piatra, piatra sparge neamtul, neamtul face ziarul.
    Oricum, am fost curios sa arunc un ochi pe site la ei, si mi-o placut mult articolul asta:
    http://ziarpiatraneamt.ro/doi-romascani-s-au-batut/

  12. ErRon 1 December, 2010 at 05:05

    @4mall
    Minciuna de aici este ca premiul consta intr-un cos cu de toate pentru Craciun, nu doar in “Sincere felicitari”, nu?
    Si, e mult prea larg domeniul!
    Ar trebui o tema: cea mai buna minciuna despre.. Bote, Madalina, etnobotanice, etc, etc:D

  13. IUlian rinder 1 December, 2010 at 08:05

    A gresit o virgula. MINCIUNI UTILE era corect. La dracu piti de succesuri e si Udrea, face presa unde nu te astepti.

  14. Ciprian 1 December, 2010 at 09:18

    @Iulian Rinder Da-i si tu macar jumatate de “like” doamnei N.A.. 😛

  15. iulian rinder 1 December, 2010 at 09:57

    Ciprian
    Cu mare placere.

  16. Iepurasul Isteric 1 December, 2010 at 14:52

    sunt socat, presa minte ???

  17. N.A. 1 December, 2010 at 16:24

    @Ciprian & Iulian – =)) Va multumesc, stimati domni!

  18. punKreas 2 December, 2010 at 19:58

    Sa vezi atunci paradox., cand o sa fie Adevarul lider de piata pe segmentul high quality lies

  19. electricianul 3 February, 2011 at 14:54

    mie mi se pare corect si interesant.. de ce sa spuna de exemplu “noi spunem doar adevarul” cand toti stim ca nu e deloc asa..
    si acum radeam cand am vazut articolul cu http://ziarpiatraneamt.ro/un-mare-premiu-pe-care-poti-sa-il-castigi-instant/ :))