Câtă cultură!

Mary and Max

Animaţie, Australia, 2009

Nu m-am omorât niciodată după animaţia stop motion, poate şi pentru că, deşi biologic am 37 de ani şi psihic în jur de 60, emoţional încă n-am depăşit vârsta desenelor cu Tom şi Jerry, unde personajele se aleargă cu grebla şi îşi aruncă în cap orice obiect care nu poate fi înfipt în fund. Asta nu înseamnă totuşi că n-am văzut niciodată un film de animaţie stop motion – dacă aveţi 37 de ani, probabil ştiţi foarte bine că nu întotdeauna e uşor să faci sex.

Fiindcă nu sunt genul căruia tot ce e ciudat şi plicticos i se pare foarte cool (dimpotrivă, fac parte din categoria pseudo-intelectualilor cărora tot ce e ciudat şi plicticos li se pare chiar ciudat şi plicticos), am vrut de trei ori să opresc filmul în primele zece minute – m-a reţinut doar faptul că alternativa era HBO şi chiar aveam chef să văd un film cu personaje care arată cât de cât a fiinţe omeneşti. Dar glumele din primele zece minute au fost cu adevărat cumplite – genul ăla de glume din The Simpsons sau South Park, despre care nu poţi să spui nici că sunt bune, nici că sunt proaste (sper că fanii acestor seriale inteligente mă vor ierta şi nu-mi vor înfige o furculiţă în fund, ca în desenele animate mai puţin inteligente).

Povestea în sine nu o risipă de imaginaţie. Mary, o fetiţă de 8 din Australia fără prieteni, care se îndoapă toată ziua cu ciocolată şi desene animate, găseşte o carte de telefon a oraşului New-York, alege un nume la întâmplare şi-i trimite o scrisoare acestui necunoscut. Necunoscutul, Max Jerry Horovitz, e un american de 44 de ani fără familie, fără prieteni, obez şi nevrotic (da, e evreu; dacă aţi văzut cumva aici metafora ostracizării sau a propriei inadaptări a evreului, nu mai pierdeţi vremea pe site-ul ăsta, daţi fuga la Cărtureşti şi agăţaţi o intelectuală). Filmul continuă şi mai plat – asta dacă nu cumva un lung şir de scrisori între cei doi vi se pare ceva palpitant (mă rog, dacă aţi citit „Colonelului nu-i scrie nimeni”, asta chiar vă poate părea ceva palpitant). Numai că, spre deosebire de filme ca „Anul trecut la Marienbad” sau „Fragii sălbatici” (zeii sexului ştiu despre ce vorbesc), „Mary and Max” te ţine şi treaz fiindcă vorbeşte cu căldură şi compasiune despre sentimente omeneşti.

Am citit într-o recenzie că e un film despre diferenţe sexuale şi religioase, alcoolism, obezitate, tulburări psihice, agorafobie, autism şi suicid. E posibil. Vă reamintesc însă că eu nu sunt decât un inginer căruia îi plac desenele cu Tom şi Jerry – mie mi s-a părut cea mai frumoasă poveste de dragoste pe care am văzut-o vreodată. Iar dacă aţi văzut deja filmul şi o să-mi spuneţi că nu e despre dragoste, ci despre prietenie, vă atrag atenţia că prietenia nu e un sentiment.

Share:

37 comments

  1. anndryusha 16 November, 2010 at 08:14

    Cum adică ”stop motion”? Îți bagă primul frame și apoi găsesc pe cineva – cum ar fi Julius, de pildă – să=ți povestească ce a înțeles el din asta?… Interesant.

  2. Sare'n Ochi 16 November, 2010 at 08:34

    sa-ti cante “ce va fi, va fi” pe muzica de haloween! brrrrr! Craciun cu “Grinci” si un colind cu Harry Krueger si Jhony Deep (in rol de omul foarfeca), nu alta.
    pai, Juls, dupa o piesa ca asta, normal ca prietenia nu este un sentiment. Doar vesnicia afacerilor da sentimente.

  3. iulian rinder 16 November, 2010 at 08:54

    Domnu Julius am retinut ca la 37 de ani e greu sa faci sex. De vina or fi cosurile si timiditatea tipica varstei. La cei 38 nu prea mai imi amintesc cum era la 37, da acum e foarte usor si simplu.
    Doi: Mad Max asta e desen animat cu Mel Gibson obez si Maia Morgenstern rastignita-n Australia, iar postasi sunt apostoli?? Tare, domnule, da si eu prefer tot Tom si Jerry. .

  4. Silavaracald » Deontologică de buzunar 16 November, 2010 at 08:56

    […] citim DC, pentru că avem ocazia să-l prindem pe Julius într-o dispoziție ușor sentimentală, ceea ce nu-i de ici, de colo, și îi facem o vizită lui […]

  5. Ciprian 16 November, 2010 at 09:11

    Nu am vazut niciun episod din South Park, stiu ca circula intr-un timp un filmulet cu ei, ceva despre facebook. Dintre desenele astea mai noi prefer Family Guy, Stewie Griffin’s rules!

  6. Kilroy 16 November, 2010 at 09:31

    Domnu’ Julius, daca la o simpla postare faci atatea marturisiri, la psihiatru ce mai spui? Pai moare oamenii aia de foame, e posibil asa ceva?

  7. lulu 16 November, 2010 at 09:53

    @Kilroy
    Si eu am remarcat ca textul asta este dovada existentei laturei umane a lui Julius. Am fost atat de surprinsa incat am ramas fara cuvinte. wow!!! 🙂

  8. sebra 16 November, 2010 at 09:53

    Mie mi-a plăcut “Mihaela”.

  9. warlock 16 November, 2010 at 09:54

    Iulica, sa stii ca arta de a transmite scrisori random a evoluat. Desi la momentul actual aceste scrisori se numesc generic “spam” la inceput asa se traiau povestile de dragoste. Exemplu concret cu doi ingineri romantici:
    Ionel scrie in fiecare zi prietenei sale un mail de 3 kb.
    Gigel scrie in fiecare zi un mail prietenei sale de 5 kb.
    Cati mega de trafic se va genera pana cei doi vor realiza ca vorbesc unul cu celalalt.
    Se vede tare ca sunt corporatist?? 🙂

  10. M3bis 16 November, 2010 at 10:10

    @warlock
    Ce-i ăla kb?

  11. Dan1 16 November, 2010 at 10:11

    @kilroy, lulu
    Bre, eu nu cred ca textu’ asta e scris de Julius… Pare scris asa:
    http://www.dailycotcodac.ro/2010/11/tutorial-pentru-bugetari/
    =)) Nu m-am putut abtine! =))

  12. alinuta 16 November, 2010 at 10:25

    incercati:

    Grave of the fireflies

    Nu e Tom si Jerry, dar e destul de fain. Eventual, nu cititi toata povestea de pe wikipedia:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Grave_of_the_Fireflies

  13. lulu 16 November, 2010 at 10:27

    Acolo e “laturii”. Deh, graba de a scrie rautati 🙂

  14. warlock 16 November, 2010 at 10:43

    @M3bis: KiloBytes – nu mai masoara nimeni in kilo azi … citand Parazitii:
    “vom lega prietenii bazate pe transfer de mega”

  15. M3bis 16 November, 2010 at 11:00

    @warlock
    S-o crezi tu! kb sunt kilobiţi. kB sunt kilobytes, adică kiloocteţi. Stai jos. 😀

  16. Dan1 16 November, 2010 at 11:08

    @M3bis
    Adica, daca cineva, sa-l numim P., ar vrea sa cumpere rosii ieftine online, in loc sa ceara, sa zicem, 3 kg (cum ar cere la piata), ar cere 3 kB? :))

  17. M3bis 16 November, 2010 at 11:20

    @Dan1
    Ia un like!

  18. dana 16 November, 2010 at 11:34

    hm.. miroase iar a paruiala in dialog de IT-isti. Va fi o zi interesanta.=))

  19. lucius fascius 16 November, 2010 at 12:09

    Si totusi fata are numai 8 anisori 😛

    Cat despre ce-ai spus de SouthPark, eu unul te iert, pentru ca ma uit si la desene intelectuale si la d-alea stupide, asa ca nu-ti voi infige o furculita in fund…dar ai grija sa nu-ti cada vreo nicovala in cap 😀

  20. asteris 16 November, 2010 at 12:17

    Fost la Carturesti, primit o geanta in cap. Povestit fetei motivul. Intrebare: Am gresit c-am fost sincer si bineintentionat ? Sau trebuia sa ma duc la Diverta ?

  21. N.A. 16 November, 2010 at 12:18

    Deci stai asa…. o fetita de 8 ani si un tip de 44? cea mai frumoasa poveste de dragoste? nu cea mai frumoasa poveste de pedofilie?

  22. Dan1 16 November, 2010 at 12:22

    @N.A.
    Pedofilie-pedofilie, da’ platonica! Ca ei doar isi scriau, din ce am inteles eu! =))

  23. punKreas 16 November, 2010 at 12:41

    @M3bis: se vede cine tine serverul pe balcon =))

  24. Dan1 16 November, 2010 at 12:47

    @punKreas
    Şeia îi damigeana di ghişinatî, uăi! Serveru’ l-o aruncat di mult, câ s-o stricat! =))

  25. asteris 16 November, 2010 at 12:56

    apropo de cumparaturi online: cat costa la voi un like +10 ?

  26. Tweets that mention Mary and Max » Daily Cotcodac -- Topsy.com 16 November, 2010 at 13:02

    […] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC and Ovidiu Eftimie, sebra. sebra said: Mary and Max » Daily Cotcodac http://ow.ly/1ryAKs […]

  27. N.A. 16 November, 2010 at 13:07

    @Dan1 – Tot cah ii… :))

  28. Dan1 16 November, 2010 at 13:09

    @N.A.
    Pedofilia sau damigeana di ghişinatî? =))

  29. N.A. 16 November, 2010 at 14:05

    @Dan1 – Visinata cah? Never ever!!! :))

  30. warlock 16 November, 2010 at 14:52

    @M3bis: bine ca esti tu destept … ar fi trebuit sa scriu ko … dar nu am vrut sa fac confuzie cu knock out.
    Vezi ca astia abia asteapta o paruiala intre it-isti asa ca o sa trecem la uzul exclusivv de ko (kilo-octeti)

  31. Agent008 16 November, 2010 at 16:27

    Drajilor, da’ la Dexter nu se uita nimeni? Ca eu am 38 de ani (pardon, reformulez: “io-s 38” ) si ma uit cu mare placere pen’ ca mi se pare ca-mbina-n mod fericit desenele “telectuale” cu cele bazate pe intromisiuni in fund sau lovituri in cap.

  32. Lepka 16 November, 2010 at 18:21

    Cand eram mic urmaream niste desene animate cu un vulpoi si un ursulet. Erau desene animate cu morala care ne invatau sa fim niste copii responsabili…La un moment dat vulpoiul spunea sa facem baie in cada , si nu dus, pentru ca astfel vom economisi apa.. De`a lungul anilor, prin observatii empirice, am remarcat ca eu consum mai putina apa cand fac dus decat atunci cand umplu o cada de apa…Am fost foarte dezamagit de vulpoi, desi sitam ca el este, prin natura lui, un animal siret si mincinos. Peste multi ani m`am gandit, ca totusi s-ar putea ca vulpoiul sa ma fi invatat corect…dar eu am inteles pe dos. Sau poate a fost o greseala de traducere. Sau nu stiu eu cat trebuie sa dureze un dus. Probabil nu am sa aflu niciodata.

    Oricum, uitati`va la “Futurama”, cel mai tare desen animat de la Tom si Jerry incoace.

  33. infamae 16 November, 2010 at 20:16

    @Lepka
    Vulpoiul ala se referea ca e bine sa faca baie fiecare membru al familiei in aceeasi apa, poate chiar si vreo 2 vecini pentru a face economie. In plus, daca locuiesti singur poti sa faci vreo 3 bai in aceeasi apa :D.

  34. borg 16 November, 2010 at 21:32

    Bine ma! Da ce nu se misca nimic in clipu ala?

  35. infamae 16 November, 2010 at 22:22

    e motion stopped…

  36. borg 17 November, 2010 at 09:52

    Adica o simpla poza.

  37. S-au denaturat desenele animate » Daily Cotcodac 18 July, 2012 at 22:45

    […] ţi-a plăcut acest articol, citeşte şi: Cu Tweety la psiholog Mary and Max Întâlnirea de la miezul zilei, cu DJ Cotco Eftimie şi 4mall, suprinşi în timp ce […]