Postul nu e post destul

Domnul P. şi despărţirea la telefon

Radu Pircă
În preajma pieţei, în vreme ce adulmeca în zadar după aroma roşiilor ieftine, domnul P. fu brutal întrerupt de o zgomotoasă conversaţie. Domnul P. începu să tragă cu urechea, acţiune care-i dădu aceeaşi senzaţie plăcută de apropiere de semeni pe care i-o dădea şi privitul prin vizorul de la uşă.

Ea se certa la telefon cu el, care făcuse o greşeală îngrozitoare. Domnul P. nu putu să-şi dea seama ce anume, dar ceva oribil, oricum – poate dăduse buzna peste ea în casă când era cu altul fără să aibă bunul simţ să sune înainte sau poate că-i cumpărase de ziua ei exact ceea ce ea îi spusese că şi-ar dori cu această ocazie; nu vom şti niciodată. E sigur însă că nu ea greşise, fiindcă îi vorbea clar şi răspicat, fără nicio emoţie în glas – domnului P. îi plăcu să-şi imagineze că aşa suna şi vocea lui Beria.

Cearta dura însă de ceva timp şi se apropia de deznodământ.
– Aşa nu se mai poate, oricum, spuse ea.
– Nu-nţeleg, vrei să ne despărţim?, o întrebă el.
– Nu. O să vorbim un pic despre tine.

“Săracul de el”, gândi domnul P., “nici măcar o şansă la fericire n-a avut”.

Share:

31 comments

  1. konskriptor 24 November, 2010 at 08:14

    Asa-i trebe daca i-a luat tilifon. Uai, tilifoanili-s pentru oamini cu capu’ pi umeri uai!

  2. iulian rinder 24 November, 2010 at 08:16

    ,,Nu. O să vorbim un pic despre tine”. Finalul are ceva din tragedile antice. Mai pe scurt, dracu l-a luat.

  3. Tweets that mention Domnul P. şi despărţirea la telefon » Daily Cotcodac -- Topsy.com 24 November, 2010 at 08:25

    […] This post was mentioned on Twitter by Ovidiu Eftimie, Gabi. Gabi said: Domnul P. şi despărţirea la telefon » Daily Cotcodac http://bit.ly/dI9wr0 […]

  4. zaqk 24 November, 2010 at 08:30

    Scapa mai ieftin daca nu trebuia sa vorbeasca despre el! Muuuuult mai ieftin!

  5. M3bis 24 November, 2010 at 08:53

    “Nu. O să vorbim un pic despre tine” este continuarea firească a răspunsului “Da. De ce? S-a întâmplat ceva?” dat întrebării “Ai 5 minute libere să stăm de vorbă?”.

  6. Cata 24 November, 2010 at 09:06

    “E sigur însă că nu ea greşise, fiindcă îi vorbea clar şi răspicat, fără nicio emoţie în glas – domnului P. îi plăcu să-şi imagineze că aşa suna şi vocea lui Beria.” :))

  7. karmapolice 24 November, 2010 at 09:31

    vocea lui Beria inainte sau dupa masacre?

  8. sebra 24 November, 2010 at 09:34

    Vă convine sau nu, vine o vreme când acestă discuţie trebuie să aibă loc 😀

  9. Florian 24 November, 2010 at 09:36

    Domnul P face piaţa. Domnul P trage cu urechea. In episodul următor, domnul P îşi face operaţie de schimbare de sex.

  10. Florian 24 November, 2010 at 09:41

    @sebra
    Parcă te aud spunând replica asta, cu vocea lui Beria 😀

  11. Kilroy 24 November, 2010 at 09:42

    Vocea lui Beria suna diferit, in functie de imprejurari: daca asista la un interogatoriu, daca aducea balerine (eventual minore) la el in birou sau daca trebuia sa ii dea raportul lui Stalin. 😉
    In alta ordine de idei, vin vremuri grele pentru domnul P. Rosiile nu se mai ieftinesc pana in primavara, cand apar alea de solar. 🙁

  12. Kilroy 24 November, 2010 at 09:47

    Atunci cand o femeie spune ca trebuie purtata o discutie, mental ascute un cutit lung. Suntem emasculati de mai multe ori pe parcursul discutiei, iar solutia propusa de ele o adoptam cu grabire, pentru ca, orice am promite, grabim sfarsitul discutiei/supliciului. Se zice ca si Torquemada isi descoperea cu usurinta latura feminina pe parcursul interogatoriilor. Ca dovada a faptului ca avea acces in acele momente la intuitia feminina este graba cu care victimele isi recunosteau pacatele.;-)

  13. sebra 24 November, 2010 at 10:00

    @Flo,
    Dacă îl anunţi asta la telefon, vocea trebuie să fie gravă şi fermă. Atât de gravă încât să simtă şi privirea prin telefon, să n-aibă loc de întors, şi în niciun caz nu mai dai alte amănunte. Şi-l ţii să fiarbă aşa vreo 2 ore ( nu mai mult că uită).

    Aaaa…astea sunt doar sfaturi pentru cele ce nu ştiu. Io nu zic că aş face aşa ceva 😀

  14. asteris 24 November, 2010 at 10:21

    Cred ca dl P. este dator sa-l salveze pe bietul om; sa foloseasca chiar acest blog pentru asta. >:P

  15. anndryusha 24 November, 2010 at 10:40

    Toţi bărbaţii se teme de femei, asta e clar! Şi dintre toate, am înţeles că cea mai de speriat e una, Virginia Woolf, cică.

  16. Dan1 24 November, 2010 at 10:47

    (:| Si, au discutat despre el pâna la urma?
    Ca eu astept episodul final cu Froby!

  17. M3bis 24 November, 2010 at 10:52

    @Dan1
    Prin jurul aproximativ orei treişpe vine ultimul episod. Stei tiuned!

  18. ionut 24 November, 2010 at 10:53

    @anndryusha
    si este stiut ca totusi, dintre toate relele , barbatii prefera blondele.

  19. Dan1 24 November, 2010 at 10:54

    @M3bis
    Tu vorbesti serios? Ca eu glumeam, credeam ca ultimul episod va fi pe la 1 decembrie, incolo! =))

  20. ionut 24 November, 2010 at 10:56

    @Dan1
    si eu il astept de cateva zile… e ca pensia : apare anuntul pe toate geamurile ca veni dar daca intri, ioc .
    poate asteapta sa se mai intample ceva cu el.

  21. Florian 24 November, 2010 at 10:58

    @zebruţa cea blândă
    Două ore? Perfect, are timp să vadă un film sau un meci cu o berică în faţă, cât timp ea vorbeşte cu vocea aia gravă şi fermă. Iar ca să se simtă şi ea bine, din când în când va scoate telefonul de sub pernă şi îi va mai spune câte un „Da, mamă, ai dreptate”.

  22. N.A. 24 November, 2010 at 11:00

    Asta-i mai rea decat aia despre natura si viitorul relatiei?

  23. M3bis 24 November, 2010 at 11:06

    @Dan1
    Un like n-ai da şi tu! Lasă că-ţi mai dezvălui eu secrete…

  24. sebra 24 November, 2010 at 11:11

    @Flo,
    N-ai înţeles nimic. Se impune să vorbim un pic despre tine =))

  25. Dan1 24 November, 2010 at 11:17

    @M3bis
    Ia bre de-aici, ca sunt vesti bune! =))

  26. Florian 24 November, 2010 at 11:22

    @zebruţa
    Da, mamă, ai dreptate. 😛

  27. sebra 24 November, 2010 at 11:38

    @Flo,
    Ia un like pt asta =))

  28. Florian 24 November, 2010 at 11:55

    @zebruta
    Ia şi tu unul, poate uiţi să discutăm despre mine :))

  29. ThoR 24 November, 2010 at 12:36

    “sa vorbim un pic despre tine”…..nasol …o sa se lege pana si de modul in care se incheie la sireturi…..si se mai fac cercetari prvind motivele consumului de alcool la romani…..

  30. VULTURUL 24 November, 2010 at 18:33

    BA…ASTA SARACUL..PLEACA DE ACASA PANA VINE EA…..DAR E MAI BINE ASA !!

  31. Radu Vasile 25 November, 2010 at 10:48

    mai rezolvarea e simpla, pleci de acasa, te duci te imbeti ca porcu, vi mai pe seara acasa si oricum poa sa zica orice, ca nu iti mai pasa.
    E ca in bancul cu diareea:
    Vine omul la doctor si ii zice:
    “domn doftor, ma cam cufuresc eu pe mine asa”…
    doctorul:
    “luati cate o suta de vodca dupa fiecatre scaun”.
    Dupa doua ore doctorul trece prin dreptul unei carciumi si il vede pe omul nostru mutandu-se de la masa la masa, band cate o suta de vodca:
    “ce faceti domne, va e mai bine”
    el:
    “vizibil mai bine edoctore”
    “nu mai aveti diaree”
    “ba da!” zise omul vizibil ametit “dar cel putin nu imi mai pasa”.
    Apoi a doua zi, exista doua sanse, ori pleaca ori nu mai pleaca.
    Ca dupa un somn bun si femeilor le trece.