Postul nu e post destul

Cu cine seamănă?

Vivi Floricica

Azi m-a sunat o prietenă: am născut, seamănă cu ta-su!

Să-ți trăiască, zic, dar de unde știi că seamănă cu ta-su? Cică a vazut-o. Hm, ce să vezi, mă?

Deja mor când aud asta. Așa a fost și când am născut eu. Nici nu scosese fii-miu capul bine, că toată lumea: seamănă cu ta-su, ba cu mă-sa, ba cu bunicul, ba cu mătușa.

Ce să semene, mă? Voi ați văzut vreodată nou-născut în vârstă de 5 minute? Are ochii umflați, fața roșiatică , alea câteva fire de păr (dacă le are şi pe alea) lipite de cap, care cap e cât pumnul, cu moaca schimonosită de zici că tocmai i-ai dat murături și urlă cu buzele întoarse de-i vezi omulețul din gât. Ce să-ți dai seama cu cine seamănă? Eu când l-am văzut prima oară pe fii-miu am zis că e Silviu Brucan.

Share:

15 comments

  1. Tweets that mention Cu cine seamănă? » Daily Cotcodac -- Topsy.com 20 November, 2010 at 17:21

    […] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC, Ovidiu Eftimie. Ovidiu Eftimie said: Cu cine seamănă? http://ff.im/-u5e2X […]

  2. Ciprian 20 November, 2010 at 17:23

    Bine ca nu seamana cu barza. :^o

    Probabil cateva poze nud ar elucida misterul. 😀

  3. Marius Ola 20 November, 2010 at 17:59

    Ehe, aşa s-ar adeveri oarecum profeţiile. După vreo 20 dea ni s-ar şti mai clar cu cine seamănă! 🙂

  4. Dan1 20 November, 2010 at 20:18

    Bre Vivi (sau Vicule), ai maaaare dreptate! Am citit acu’ multi ani, ca premiul pentru curaj a fost acordat (post-mortem), printre altii, unui american, care a fost invitat de o familie, la botez, parca, si cand a fost intrebat daca vrea sa vada niste poze a raspuns ceva gen: “nu, multumesc, am mai vazut poze cu nou-nascuti!”.
    Partea proasta e ca prietena ta o sa aiba 2300 lei dar UN SINGUR AN… Ca guvernul a pregatit o ticalosie de-asta!

  5. Kilroy 20 November, 2010 at 20:36

    Hai dom’le, lasati faza cu barza. Nu f… tata asa o uratenie

  6. karmapolice 20 November, 2010 at 21:23

    io ca e o broasca

  7. Florian 20 November, 2010 at 22:41

    Păi ce era să zică prieten’ta, când a văzut moaca aia hidoasă? Că seamănă cu tat’su, normal.

  8. _azazel_ 20 November, 2010 at 23:15

    Fi-miu arata exact ca Darth Vader la 5 minute dupa nastere! Acu e balaior ca Skywalker…intortochiate sunt caile Fortei!!!

  9. Prothero 20 November, 2010 at 23:54

    @Dan1 Iti dai seama ca toti cei de pe aici au fost crescuti de mame care nu au avut concediu matenal mai lung de 6 luni?

  10. ErRon 21 November, 2010 at 05:42

    @Vivi
    Nu stiu ce sa zic, fiind fetita, copilul prietenei!
    Da’ io stiu si am stiut clar ca al meu seamana cu tac-su, ca are puta, chestie pe care io n-o am, deci musai ca seamana cu el!:D

  11. Radu Vasile 21 November, 2010 at 08:28

    @prothero, adevaru e ca se vede!:)
    Oamenii se descurcau si in epoca de piatra, ce dracu ne-a trebuit
    e volutia asta nu stiu!
    @dan1, cum o fi fost Pisica In Cisme scrisa pe blocuri de piatra?
    (stiu, stiu, sunt enervant)

  12. Silavaracald > Geo-prono 21 November, 2010 at 10:01

    […] v-aș chema în vizită la Vivi Floricica. Cu asta m-am scos și cu DC-ul, că fata sta faină face parte din echipa lor. « Printre […]

  13. gabriela 21 November, 2010 at 11:23

    strabunicul veni sa-si vada stranepotul nou nascut. In jurul lui femeile isi dadeau cu parere. Seamana cu maica-sa, ba cu taica-su. Copilasul se misca sub paturica si se dezveli, incat ii iesi funduletul afara. Strabunicul, care abia vedea din cauza dioptriilor, se apleca spre cosulet si-l batu usor pe micut pe “obrajii” recent dezveliti.
    – Cu taica-sau seamana! Va spun eu!

  14. ErRon 21 November, 2010 at 16:11

    La mine, intrebarea “Cu cine seamana?” este extrem de des pusa si in contexte foarte variate. Toti ar dori sa-si dea seama cu cine seamana, fiind eu parinte unic si avand copilul meu, la numele tatalui, o simpla liniuta!!:D

  15. N.A. 22 November, 2010 at 21:25

    Fata, eu de la prima ecografie am inceput cu analiza, da? =))