Postul nu e post destul

Premieră mondială pe Daily Cotcodac

Ovidiu Eftimie

La ora la care voi citiţi aceste râduri (mă rog, la ora la care publică Julius acest text), eu sunt undeva într-o sală de forţă ascultând o piesă de teatru (“Stâlpii societăţii” de Ibsen) pe care mi-am copiat-o pe mobil.

În toată istoria culturii nu s-a întâmplat aşa ceva, ca un culturist să asculte teatru în timp ce-şi face exerciţiile pentru umeri. Este felul prin care noi, departamentul “Cârciumi şi Cultură” de la Daily Cotocodac, protestăm împotriva Suediei, această Bulgarie a Norvegiei, ţară care a acordat premiul Nobel pentru literatură lui Mario Vargas Llosa.

P.S. I-am trimis lui Julius şi un text mai puţin tâmpit, probabil o să-l publice mai târziu. Nu e cu literatură sau alte prostii, deci s-ar putea să-l citiţi. Bine, nu e nici cu glume, dar asta nu v-a oprit până acum.

Notă Julius: Prost text, Eftimie, n-am râs decât la aia cu “am trimis şi un text mai puţin tâmpit”.

Share:

29 comments

  1. ionutu 13 October, 2010 at 08:38

    înseamnă că noi suntem această Norvegie a Bulgariei, respectiv Finlandă a Moldovei. De unguri nu mă iau întrucît ei sunt acea Norvegie a României.

  2. karmapolice 13 October, 2010 at 08:39

    io cred ca ti s-au urcat steroizii la cap si confunzi k3stia aia de care zice tu aic3a cu o manea cr3stina

  3. Dan1 13 October, 2010 at 09:03

    @Julius
    Hai bre, ca fu buna aia cu “această Bulgarie a Norvegiei”! Ca si aia cu ‘departamentul “Cârciumi şi Cultură”’. Sau asta nu e gluma ci e chiar pe bune!? =))

  4. Adi 13 October, 2010 at 09:06

    Nu doar in istoria culturii , dar nici in istoria culturismului nu s-a mai intamplat asa ceva . Eftimie , acest Schwarzenegger al culturii , acest Ibsen al culturismului , acest Hagi al criticii literare , scrie din nou istorie pe DC . Din modestie nu vrea sa spuna ca asculta teatru in timp ce isi desavarseste definirea musculara si , IN PLUS , bea o bere (el nu poate face nimic decat in timp ce bea o bere) . Impresionant . America , aceasta Albanie a Muntenegrului , este socata , iar Sahara Occidentala , aceasta Bourkina-Fasso a Lesotho , a amutit .

  5. Dan1 13 October, 2010 at 09:12

    @Adi
    =))
    “acest Schwarzenegger al culturii , acest Ibsen al culturismului”!!!
    =))

  6. sebra 13 October, 2010 at 09:20

    Şi premiera care-i? Că merge Eftimie la sala dis de dimineaţă? :))

  7. Dan1 13 October, 2010 at 09:23

    @sebra
    Nu bre, nu-ntelesesi? Ca e si cult si culturist totdeodata! =))

  8. sebra 13 October, 2010 at 09:38

    @Dan1,
    cult, culturist-aceeaşi rădăcină! Deci e logic că orice culturist, are ca bază cultura! E treaba cu sufixul, nu cu prefixul,bre! Prefixu’i ăla de le pe dos, antonime cum s-ar zice.
    Sigur e vorba despre altă premieră, dar i-a tăiat Julius textul lui Eftimie!

  9. Dan1 13 October, 2010 at 09:39

    @sebra
    M-ai zapacit cu gramatica… Atunci, poate e… turist? =))
    Sau “cool”? =))

  10. sebra 13 October, 2010 at 09:44

    @Dan1,
    Adi a zis el ceva, da’ nu şi-a terminat ideea. Cre’că Eftimie se pregăteşte să candideze pe undeva, aşa ca Ibsen ăla culturismului, aka Schwarzenegger!
    Altfel de ce şi-ar pregăti umerii?? :))

  11. Claudiu 13 October, 2010 at 09:45

    Careva, imi poate spune de unde pot lua si eu piese audio, TEATRU si audio books 😀
    CAm greu in masina sa conduci si la stop si citesc o pagina…

  12. Dan1 13 October, 2010 at 09:45

    @sebra
    Da mai, sa stii! Guvernator al Brasovului! =))

  13. eftimie 13 October, 2010 at 09:49

    E premiera mondiala pt ca, de obicei, lumea asculta piese de Cehov.

  14. sebra 13 October, 2010 at 09:52

    @Eftimie,
    Te înţelegem. “Stâlpii societăţii”, au nevoie de umeri zdraveni…chiar dacă e mai şubredă societatea asta :))

    @Dan1,
    Vezi că logica mea cu rădăcina e bună?? Cum ascultă băieţii Cehov! :))

  15. Dan1 13 October, 2010 at 09:58

    @eftimie
    Bine-bine, dar ce-aveti voi culturistii cu Llosa? Sau doar cu Vargas?

  16. eftimie 13 October, 2010 at 10:04

    Nu ne place mah si pace. Singurul sud-american care merita e Borges

  17. iulian rinder 13 October, 2010 at 10:40

    Bre Efule, esti singurul culturist pe care-l stiu sa aiba 30 de kile cu tot cu bocanci. Eu cred ca aprehensiunea spre cultura iti devoreaza nu doar neuroni, ci si muschi. Lasa steroizi culturali si ia-ti o halba de fier. Ne vedem la ,Tampla sparta” si bagam amandoi forta. Te bagi?

  18. Dan1 13 October, 2010 at 10:44

    @iulian rinder
    Adica il convoci la, cum se spune in popor, halbere? =))

  19. Xanax 13 October, 2010 at 11:08

    asta-mi miroase a instigare la culturism.

  20. iulian rinder 13 October, 2010 at 11:11

    Draga Dan1

    Sa sti ca sportul ,halbere” este ca tenisul. Un sport extrem de popular dar si costisitor. Am practicat acest sport cu onor si in Iasi, unde m-am facultatit, si am dus glorioasa experienta moldoveneasca in cel mai mare oras moldav din ungurime: Brasovul. Unde am gasit niste tineri da vitor, ca Eftimie, de exemplu, dar cam necopti. Asa ca i-am dus pe noi culmi de progres si boemie. Da mai au de lucru. Eu, par exemlu, nu sufar niciodata de mahmureala. Efu mai trebuie sa lucreze la acest capitol.

  21. Adi 13 October, 2010 at 11:40

    “Singurul sud-american care merita e Borges”
    —————-

    Poate ai vrut sa spui Messi ! De Borges n-am auzit , la ce echipa joaca ?

  22. Tweets that mention Daily Cotcodac »  Premieră mondială pe Daily Cotcodac -- Topsy.com 13 October, 2010 at 12:08

    […] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC and Ovidiu Eftimie, Ionut Seliman. Ionut Seliman said: Premieră mondială pe Daily Cotcodac http://bit.ly/bJQ3WG […]

  23. Kilroy 13 October, 2010 at 13:26

    Ce standarde inalte se poarta prin anume sali de forta … Dati dom’le adresa, sa mergem sa mancam si noi niste cultura pe paine, vorba aceea

  24. asteris 13 October, 2010 at 13:40

    Si eu tot Borges. In rest nu stiu despre ce e vorba ca am castile pe urechi.

  25. Dan1 13 October, 2010 at 14:05

    @Kilroy
    Asta daca vrei cultura… Daaaaca insa vrei culturism pe pâine, auzi ca la “Tâmpla sparta” ar fi rost (de halbere)! =))

  26. N.A. 13 October, 2010 at 15:14

    Asa, asa, hai, dom’le cu articolul despre Llosa, un om care si-a luat neveste doar din familie (matusa, verisoara) si a, da, a castigat si-un Nobel, zic eu ca merita niticus de atentie! Daca nu o faci (tu sau Pirca) va trebui sa intru sa comentez in w-e, am vazut ca asta e calea spre afirmare 😀

  27. mifty 13 October, 2010 at 16:20

    @Adi: nu ştiam că Hagi a fost kultur… ăăăă culturist!!! 😀

  28. Dan1 13 October, 2010 at 16:34

    @N.A.
    Ca sa fie articolul despre Llosa mai complet, asteapta si tu sa divorteze de verisoara-sa si sa se insoare cu vreun nepot mai tinerel, asa… =))

  29. N.A. 13 October, 2010 at 17:21

    @Dan1 – 😀 Da’ io zic ca un tip atat de familist merita oricum atentia noastra! sa vaza si cititorii nostri din Vaslui ca se poarta si la case mai mari 😀