Concursuri

Rezultatele concursului

Fiindcă aţi fost finuţi şi v-aţi prefăcut că nu băgaţi de seamă că n-am avut recenzie la „Fram, ursul polar”, o să ne prefacem şi noi că aţi avut comentarii haioase. Ba chiar o să ne prefacem că vă dăm premiile.

Premiul cel mare, care constă în sincerele noastre felicitări, a fost câştigat de Dan1. În cazul Inei şi al lui unom au existat circumstanţe de felicitări, puteam să dăm sau nu dăm, fiind acoperiţi de regulament. N-am dat.

În fine, cartea „Căutătorul de aur” al scriitorului J.M.G. Le Clezio a fost adjudecată de Adi, pentru solidele sale cunoştinţe de latină.

Share:

41 comments

  1. lichu 27 September, 2010 at 07:28

    Mânareala pa fata!!! Asta se stia deja. Da’ auzi: circumstante de felicitari!!! Mai incolo o sa fie circumstante de premii!!!

  2. Adi 27 September, 2010 at 08:55

    Am vrut sa va intreb daca a ajuns plicul , dar nu mai e nevoie : vad c-a ajuns . Am vrut sa intreb si daca e suficient , dar vad ca a fost .
    Acum , trecand la partea oficiala :
    …. am atatea emotii incat … si ma gandesc in aceste momente la toti cei care au facut posibil acest moment … imi cer scuze , dar nu reusesc sa-mi gasesc cuvintele … mai ales ca , in sfarsit , mi-au fost recunoscute si solidele cunostinte de latina : “aquila non capit musca” , “una hirundella non facit vera” , “in vino veritas” … In sfarsit , ce sa mai : sa traiasca ! Traiesc cel mai emotionant si fericit moment din viata …

    PS Sper ca n-ati uitat ce-ati promis cand s-a anuntat concursul : nu trebuie sa citim cartea . Sa nu-mi cereti peste vreo doua saptamani sa fac vreun conspect ca ne suparam …

  3. sebra 27 September, 2010 at 09:12

    Măi…ce înseamnă să ştii să dai cu zarul:))

    Felicitări câştigătorilor!
    Adi, tu nu trebuie să citeşti cartea, nu-ţi cere nimeni conspect, dar Dan1, musai trebuie să ne facă un conspect la “sincere felicitări” (400 de caractere minim) :))

  4. Adi 27 September, 2010 at 09:22

    @ sebra

    N-ar fi mai bine sa scrie de 500 de ori : “am castigat marele premiu , sincere felicitari de la cotcodaci” ?

  5. Dan1 27 September, 2010 at 09:23

    Dragi mei, multumesc, meritam aceste felicitari, dar ma vad nevoit sa le cedez – jumatate Inei si jumatate lui unom – pentru ca nevasta-mea a facut ordine prin debara ca sa depoziteze niste pantofi si posete si nu mai am unde sa le pun, efectiv. Totodata mi-a aruncat si niste felicitari mai vechi pe care le tineam in debara si care i-au cazut in cap când a deschis usa.
    @sebra
    Asa ca am scapat de conspect (ca din scoala generala uram conspectele)! =))

  6. sebra 27 September, 2010 at 09:24

    @Adi,
    Nu merge, măi. Ar da cu copy-paste, aşa cum ai făcut tu cu zarurile alea! :)) Tre să-ncurajăm creaţia =))

    @Dan1,
    Ce-ţi mai rămâne din ele, du la ţară, poate te lipeşti de vreo damingeană de tulburel în schimb :))
    Faci conspectul în 200 de caractere =))

  7. Adi 27 September, 2010 at 09:38

    @ sebra

    Ce copy-paste ? Sa scrie cu creionul pe hartie .

    @ Dan1

    Pune-le , bre , pe balcon . Sau ingroapa-le undeva , sa stii numai tu de ele .

  8. jeu 27 September, 2010 at 11:35

    asta e blat pe fata :((

  9. Dan1 27 September, 2010 at 11:48

    @jeu
    Da’ tu ce credeai? =))

  10. jeu 27 September, 2010 at 12:03

    @dan1sa fie un concurs corect e blat pe fata:( acum am sa fiu trist 1 ora chiar vroiam sa castig si eu ceva :((

  11. Dan1 27 September, 2010 at 12:10

    @jeu

  12. Dan1 27 September, 2010 at 12:12

    Na, ca iar mi-a facut-o serveru’ asta! Nooo, precis a curs visinata pe el! =))
    Deci jeu, it trimit si tie niste felicitari simple dintr-ale mele…

  13. jeu 27 September, 2010 at 12:27

    @dan1 ms ms pentru felicitari dar ar fi si mai bine daca ai da niste visinata chiar si din server daca are praf o filtrez eu 😀

  14. Dan1 27 September, 2010 at 12:45

    @jeu
    Asta vorbeste cu M3bis, ca la el e serveru’… si visinata… =))

  15. N.A. 27 September, 2010 at 12:47

    @Adi – Nu ti se pare ca lipseste ceva din discursul de multumire? Ca de exemplu calduroase si sincere multumiri celorlalti participanti pentru ca n-au avut comentarii mai haioase decat ale dumitale? Zau ca nu mai e pic de recunostinta la tineretul din ziua de azi… 😀
    @Dan1 – Idem, da?!

  16. mifty 27 September, 2010 at 12:47

    mi-era aşa, o teamă c-am câştigat eu… ce bine!!! #:-S
    oricum, cartea n-aveam unde-o pune, că n-am bibliotecă în casă “că adună praf”.
    în contrapartidă, am 3 şifoniere cu 3 uşi!!! 😀

  17. N.A. 27 September, 2010 at 12:49

    Adica, zau asa, as fi putut tranti niste replici sclipitoare, da’ zic hai, sa-i mai las si pe altii sa castige…

  18. sebra 27 September, 2010 at 12:52

    @N.A.
    Nu uita dragă, că pe noi ne-a descalificat din prima juriul rău şi nemilos!

  19. Dan1 27 September, 2010 at 12:54

    @N.A. Daaa, sa-i lasi pe altii… Dupa ce te-ai inghesuit acolo cu sebra si cu M3bis… Si ai aruncat si cu pemparsul in capul cui mai intra… =))

  20. N.A. 27 September, 2010 at 12:57

    Exact, vorba Sebrei, noi am avut un handicap din start! Ne-au furat arbitrii!

  21. N.A. 27 September, 2010 at 12:58

    Uite dovada, am mai si intrat la moderare! Ziceam ca ne-au furat arbitrii!

  22. N.A. 27 September, 2010 at 12:59

    Sunt la moderare! Hotie! Pe fata!

  23. N.A. 27 September, 2010 at 12:59

    Am fost f.u.r.a.t.i, ziceam!

  24. N.A. 27 September, 2010 at 13:00

    De catre arbitri!

  25. jeu 27 September, 2010 at 13:02

    @M3bis vreu premiu de consolare 1 litru de visinata si o diploma cu felicitari .:D

  26. Dan1 27 September, 2010 at 13:03

    @N.A.
    Pai, asa sunt concursurile pe-aici, vi s-a si spus… era ceva de genul “nu va mai comunicam regulamentul, ca oricum nu tinem cont de el” =))

  27. mifty 27 September, 2010 at 13:04

    @N.A.: normal c-ai intrat la moderare, cine te-a pus să bagi texte cu fatidica formulare “r.e.p.l.i.c.i s.c.l.i.p.i.t.o.a.r.e”??? 😀

  28. mifty 27 September, 2010 at 13:05

    ce ziceam??? =))
    am ajuns şi eu la moderare!!! =))

  29. jeu 27 September, 2010 at 13:06

    @Dan1 si atunci cum se tine un concurs daca nu are reguli ma depaseste :))

  30. N.A. 27 September, 2010 at 13:09

    @M3bis – Iar io vreau un litru de felicitari si o diploma de visinata! Hac!

    @mifty – La asta nu ma gandisem.. :)) Credeam ca de la handicap sau furat….

  31. Dan1 27 September, 2010 at 13:09

    @jeu
    Cauta un concurs mai vechi (vezi la coloana categorii, in dreapta), explica acolo clar ca toate concursurile sunt mânarite, etc., etc… =))

  32. jeu 27 September, 2010 at 13:11

    @Dan1 si eu cum pot sa castig prin manarie?trebuie sa dau spaga,adica daca castig o carte trebuie sa dau cateva foi din ea ?

  33. Dan1 27 September, 2010 at 13:15

    Asta intreaba-l pe Adi sau pe Ozzy, ca astia au castigat carti… Se pare ca nu le-au primit si nici nu o sa… dar hai sa nu ma pronunt eu. =))
    Eu, doar felicitari, si de-alea simple – si de-alea sincere, toate le-am primit la timp cu Cargusu’ =))

  34. sebra 27 September, 2010 at 13:20

    Rog admin să-i retragă 25% din felicitările sincere atribuite lui Dan1 că prea se dă mare cu ele, în timp ce poporul o duce greu şi nici măcar în rate nu mai primeşte felicitări!

  35. N.A. 27 September, 2010 at 13:30

    Sustin si eu propunerea sebrei! Plus ca trebuie platite si niste impozite, taxe, ceva pe premiile astea, nu credeti?

  36. Dan1 27 September, 2010 at 13:34

    Acu’ daca a fost demis Vladescu, imi fac si eu de cap! Uite nu platesc impozit pe nicio felicitare! :))

  37. Adi 27 September, 2010 at 13:44

    @ N.A.

    Acum scuza-ma si tu , n-ai observat cat de emotionat eram ?

    @ Dan1

    Ce faci tu se cheama evaziune . Uite , politistii aia ar merita si ei macar niste felicitari , daca nu-s bani sa ia salarii . Da’ de unde felicitari daca nimeni nu plateste impozit pe ele ???

  38. Dan1 27 September, 2010 at 14:05

    @Adi
    Politistii aia cu versurile? :)) Chiar ar merita! Mi-au mers la inima versurile alea! :))
    Hai ca le dau si lor din felicitarile mele! :)) (Cred ca n-o sa-mi ajunga sa dau la toata lumea)

  39. mifty 27 September, 2010 at 18:16

    deci, domnilor, doamnelor şi domnişoarelor (mai avem şi d-astea p’aici… nu???), am depistat operativ mânăreala!!!
    se vede clar pe prima pagină.
    citez:
    “În fine, cartea „Căutătorul de aur” al scriitorului J.M.G. Le Clezio a fost adjudecată de Continue Reading…”
    acum, domnilor redactori (vivi n-are nici o vină, chit că n-a mai pus pe blog ce-i cerea tot poporul!!!), explicaţi-mi cine e “Continue Reading” ăsta, şi, mai ales, când a comentat el pe DC…
    mai ales că pare a fi un pseudonim al lui j.k.j., căruia, prin metode mârşave (a se citi “spiritism”) i s-a pus, cu sila, din nou, pana în… oase, că mână nu pot să-i spun!!!…

  40. Dan1 27 September, 2010 at 20:09

    @mifty
    Pai, o sa-ti spun ca-n bancul ala: “tovarasul total Continue Reading e general!” =))

  41. unom 28 September, 2010 at 00:09

    Vaaaaaaaaaaaaaaaai ce dragalas! Circumstante de felicitari? Ce bine ca nu s-au dat, altfel probabil as fi inceput sa bocesc ca o proasta, de emotie!
    Multumesc pe aceasta cale, dar mai ales in scris, juriului care este si a avut grija de noi, faimiliei mele, cainilor, pisicilor, puricilor si promit solemn ca voi cauta sa gasesc solutii pentru gaurile din ozon si pentru oole bio! Va pup si va iubesc pe toti!