Postul nu e post destul

Ghidul cadourilor – ce ducem în vizită? (I)

Unul dintre momentele cele mai derutante în viaţa unui om e acela în care trebuie să cumpere un cadou înainte să se ducă în vizită. Numărul celor care-şi fac harakiri într-o astfel de împrejurare nu e depăşit decât de cel al bărbaţilor care-şi pun capăt zilelor puţin înainte de ziua fiinţei iubite. Ca urmare, am încercat să vă oferim un scurt ghid pentru astfel de situaţii, ca să nu mai duceţi o cutie de trabucuri când mergeţi în vizită la o familie mormonă sau un superb album de artă la ziua lui Ray Charles.

Dacă mergeţi în vizită la o femeie, luaţi ceva fie frumos, fie parfumat (bine, nu că ar exista ceva parfumat care să nu fie şi foaaaaarte frumos). Dacă sunteţi ceva mai aspectuos decât Brad Pitt, luaţi doar o cămaşă mai veche, căreia i-au căzut nasturii de la piept. Dacă sunteţi şi dumneavoastră tot femeie, puteţi să-i aduceţi orice prostie dacă ştiţi cine a mai rămas gravidă în ultima vreme – iar cel mai frumos dar ar fi să ştiţi şi cu cine.

O vizită la un bărbat ar trebui să fie ceva şi mai simplu: dacă sunteţi tot bărbat sau femeie ceva mai puţin aspectuoasă decât Adriana Lima, luaţi bere. Însă câtă bere? Aici apare o variabilă: are nevasta sau prietena prin preajmă? Dacă da, maximum 5 beri. De ce 5? Simplu – după inevitabilul “Tu bei singur 3 beri, mami? Ştii că nu-mi place când te îmbeţi”, interveniţi dumneavoastră: “Nu, bărbatu-tău bea numai 2, eu beau 3, ca să-mi înec amarul că nu-s însurat”.

Dar, chiar vă vor ajunge doar 5 beri la 2 oameni? Evident că nu; de aceea, este recomandat să veniţi în vizită şi cu beri de rezervă ascunse prin metode specifice contrabandiştilor: de pildă, în carâmbii cizmelor, într-o geantă cu fund dublu sau în pălărie. Esenţial este ca atunci când scoateţi una din berile de rezervă, să băgaţi în aceeaşi ascunzătoare alta pe care aţi golit-o, pentru ca doamna să nu vadă niciodată mai mult de 5 beri în total. Nu numai că această metodă este simplă, dar dacă vizita este prilejuită de vizionarea unui meci al Naţionalei vă va oferi şi ceva interesant de făcut, ca să nu adormiţi.

Pe de altă parte, dacă bărbatul e singur acasă, e bine să luaţi şi mai puţine beri, maximum 4. Nu de alta, dar, neavând cine să vă oprească din băut, o să încheiaţi seara la Urgenţe, în comă alcoolică, şi zău că ar fi păcat să nu ajungeţi înapoi acasă dacă tot ziceaţi că nu vă aşteaptă nimeni.

– va urma –

Share:

33 comments

  1. vizy 8 September, 2010 at 09:48

    Deci, sunt satul de cadourile inutile pe care le primesti de la unii invitati. Frate, de ce trebuie sa cumperi ceva ce nici tu nu ai folosi vreodata??? Mai bine cumperi o carte si o sticla de vin. Sunt mult mai utile!!!

  2. ionel gigel 8 September, 2010 at 10:12

    Da cartea e foarte utila. Cu 4 cutii de bere goale faci o masuta mica.

    Daca e singur acasa nu trebuie sa cumperi nici o bere. Are el. Tu ia tigari.

  3. Ramses3 8 September, 2010 at 10:14

    1. daca te duci la o femeie singura si esti barbat, ai intotdeauna cadoul cu tine
    2. daca te duci la o femeie singura si esti femeie, ia inghetata si fructe.
    3. daca te duci la o femeie maritata si esti barbat, nu lua flori, o sa scoti in evidenta faptul ca barba-su nu i-a mai luat flori de cand au fost la prima intalnire, ca la nunta au avut firma de decoratiuni, ia o cutie de cafea sau eventual o suni si o intrebi ce vrea.
    4. daca te duci la o femeie maritata si esti femeie, ia-i flori, eventual daca esti si tu, poti sa zici ca uite mie imi ia barbatu-miu in fiecare zi albe, si tie ti-am luat rosii sa vad cum stau la tine
    5. daca te duci la un barbat single si esti barbat, nu trebuie sa iei nimic, dar eventual un bax de bere nu strica.
    6. daca te duci la un barbat single si esti femeie, tu esti cadoul
    7. daca te duci la un barbat insurat si esti barbat, iei o ciocolata, un pepene ca poti cara ce plm te plangi, un suc la 1L natural, 2 sticle de bere si ascunde tigarile.
    8. daca te duci la un barbat insurat si esti femeie, poti sa iei o sticla de vin si atat, nu-i lua chestii personale, altfel ai de a face cu nevasta-sa, nu-i lua tricou, de unde stii ce marime are? o sa te intrebe nevasta-sa, nu-i lua parfum, chestii pe care barbatul le poate folosi exclusiv pt el, o vor face pe nevasta-sa sa te scoata de par afara

  4. mih 8 September, 2010 at 10:22

    @vizy intodeauna cartile primite cadou sunt cele care nu i plac celui care le face cadou, care le a primit la randul sau de la altii. La fel si cu vinul…Eu unul tot berea as aprecia o, macar e o chestie utila.

  5. warlock 8 September, 2010 at 10:29

    Alternativa la cadouri cand mergi in vizita la un barbat: http://blog.warlock.ro/2008/12/10/copilul-din-mine/

  6. vizy 8 September, 2010 at 10:33

    @mih, Doamne tu iti dai seama cat se plimba un cadou inutil? Adica de cate ori e facut cadou, ca sa zic asa, un cadou inutil :)) Il putem numi: CADOUL TURIST sau CADOUL ORFAN!:))) un fel ratusca cea urata printre cadouri..hahahah

  7. Ciprian 8 September, 2010 at 10:42

    Sa fie un cadou mult mai frumos, mult mai util decat cel pe care l-ati primit voi de la respectiva persoana. (Si la intrarea in casa sa va stergeti pantofii de noroi, de aia e pres la usa.)

  8. Dan1 8 September, 2010 at 10:57

    @warlock
    Asta e! Ai dreptate! Eu am un amic (la vreo 43-44 de ani) care are tot felul de jucarii teleghidate, inclusiv un elicopter mic (vreo 15cm cu totul). Cred ca o sa-i iau un trenulet, ca de-asta n-are! =))

  9. Dan C 8 September, 2010 at 11:04

    e fain cand primesti de la aceeasi persoana, la intervale diferite de timp, aceeasi chestie f f f utila, gen vaza sau scrumiera sau suport de lumanare.

    In alta ordine de idei, ca si sugestii utile daca mergi la un barbat: un set de pahare (shoturi), o halba de bere interesanta, un set de pahare de vin sau de cognac, un desfacator profesional de sticle, si lista poate continua.

    Daca mergi la o femeie, si mergi neinsotit de alta femeie (caz in care e treaba ei), nu tre sa duci nimic, e clar pentru ce te duci.

  10. Dan1 8 September, 2010 at 11:09

    Bun-bun!… Si daca mergi in vizita la cineva in judetul Vaslui? Ei, acu’ sa v-aud! =))

  11. dragos 8 September, 2010 at 11:39

    @dan1 cumperi sireturi 😀 sa aiba de rezerva la tenisi 😀

  12. tahemet.blogspot.com 8 September, 2010 at 12:18

    Dacă eşti femeie (măritată) şi te duci în vizită la un bărbat însurat, iei cadouri pentru soţie, evident, că săraca ea se speteşte să-i organizeze lui toate, iar el stă să beie berile cu alţi bărbaţi. şi ea spală, freacă, lustruieşte şi găteşte!

  13. Toto 8 September, 2010 at 13:04

    @vizy Da cu cartea,ce faci?

  14. warlock 8 September, 2010 at 13:44

    @Dan1 Am inceput sa iau si eu cadouri de genul ala. El … se bucura mult … Ea, nu ma mai are la inima (dar e un pret mic de platit)
    Pentru cei din vaslui, un alambic e cadoul perfect.

  15. unmihai 8 September, 2010 at 13:52

    @tahemet
    esti cumva nevasta-mea? 😀

  16. N.A. 8 September, 2010 at 13:53

    @tahemet – Imi place cum gandesti! :))

  17. Dan1 8 September, 2010 at 13:55

    @N.A. & tahemet
    Vaaaai, ce victime! Si de ce trântori au avut parte! =))

  18. N.A. 8 September, 2010 at 14:01

    @Dan1 – Hihihihi, nu, eu recunosc ca am un sot tare vrednic si muncitor, eram de acord mai mult cu partea cadorisitului nevestii! 😀

  19. Karatekaprochinez 8 September, 2010 at 14:23

    In Japonia, barbatii iau un bax de bere si ies la stropit.
    In China, chinezii iau un peste in mana si merg in vizita la prieteni. Sa nu va speriati daca vedeti un chinez cu un peste in mana la voi la usa. In limba chineza YU inseamna si peste si bucurie.
    M-am molipsit si eu cu aceste doua obiceiuri. Numai eu stiu de cate ori m-a gasit sotia in fata usii, cu cutii de bere goale in mana si cu un peste aruncat peste umar.

  20. Ciprian 8 September, 2010 at 14:31

    @Dan1 Cand te duci in vizita la un vasluian in primul si in primul rand trebuie sa fii invitat.

  21. Dan1 8 September, 2010 at 14:54

    @Ciprian
    Eu bre, intrebai fiindca au fost niste articole pe-aici cu oameni din judetul Vaslui care se duceau in vizita la vecini si la prieteni, care c-un par, care c-un cutit, si le si probau, sa nu zica gazda ca nu functioneaza. =))

  22. tahemet.blogspot.com 8 September, 2010 at 15:09

    @unmihai
    nu-s bre nevastă-ta, decât dacă pe tine te cheamă de fapt iulian

    @dan1
    de unde ţi-a venit ideea că sunt victimă? no bloody way, doar că vă suflam vouă bărbaţilor un răspunsc corect şi încercam să vă insuflu o scală adecvată a valorilor.

    PS, dacă veniţi la noi acasă, cadoul ideal e un rizom de nufăr dintr-o specie pe care nu o avem:
    http://www.nufarulmeu.blogspot.com

  23. Dan1 8 September, 2010 at 15:24

    @tahemet
    Banuiesc ca nufarul asta creste doar intr-un lac ce colcaie de crocodili si hipopotami (fara a mai pune la socoteala piranha si lipitori cât mâna). =))

  24. sebra 8 September, 2010 at 16:01

    Aiurea! Orice ai duce, oricum gazda va spune “uite dragă cu ce-a venit! mai bine venea cu mâna goală, decât cu rahatul ăsta!” (rahat, care tu nu te-ai îndurat să ţi-l cumperi pentru tine), aşa că, cel mai bine e să te duci cu deştu’n gură, astfel gazda îţi va mulţumi în gând că nu ai obligat-o pe ea să-ţi întoarcă rahatul cadoul.

  25. Dan1 8 September, 2010 at 16:06

    @sebra
    Aia din judetul Vaslui, care au primit pari si cutite (ba, mi se pare, si topoare), precis ar fi zis “mai bine venea cu mâna-n c*r!” =))

  26. sebra 8 September, 2010 at 16:12

    @Dan1,
    Crezi că îndreptându-se rapid spre veşnicile plaiuri ale vânătoarei, mai aveau ei timp să chibzuiască aşa adânc? :))

  27. georgiana 8 September, 2010 at 16:18

    Înainte era foarte simplu: luai un bibelou din vitrină sau un săpun dintre haine (tot primite cadou) şi te scoteai!
    P.S. Numai peştele de sticlă nu te îndurai să-l dai din casă! 😀

  28. acp 8 September, 2010 at 16:59

    Dupa cum zice-o vorba din batrani – “The girl who replies to the question ‘What do you want for Christmas?’ with ‘If you loved me, you’d know what I want!’ gets an PlayStation3. End of story.”

  29. silavaracald 8 September, 2010 at 18:51

    @Geo
    Săpunul ar fi bine să fie și o țâră folosit, să vadă cât de greu te-ai despărțit de el! :))

  30. Nu plange ca s-a terminat, bucura-te ca s-a intamplat » Ghidul cadourilor – ce ducem în vizită? (I) 8 September, 2010 at 19:33

    […] mergeţi în vizită la o familie mormonă sau un superb album de artă la ziua lui Ray Charles. (more) De la Julius citire Niciun comentariu X1_AdParams = { 'pub' : '560302451683403', 'site' : […]

  31. tahemet.blogspot.com 8 September, 2010 at 20:17

    @dan1

    Nu chiar, se găsesc la magazine specializate din străinătate.

    Cei de pe site cresc în iazuri în care cel mai mare pericol e să cazi cu aparatul foto în apă, fiindcă te întinzi prea mult de pe mal

  32. Pato Basil 9 September, 2010 at 11:30

    Ultimul cadou facut a fost o masina de facut suc de rosii:))

  33. Adrianizer 9 September, 2010 at 13:06

    Prea promovati berea ca solutia ideala in diverse cazuri sau autorii site-ului sunt o gasca de alcoolici?