Postul nu e post destul

Domnul P. şi becurile ecologice

Radu Pircă

Domnul P., ca un bun bătrânel ce este, urăşte orice ar putea ajuta Pământul să-i supravieţuiască. De aceea, a fost cuprins de un profund, dar perfect justificat, dezgust atunci când a văzut că la IKEA (domnul P. a dat, se pare, roşiile pe mobilă ieftină) se găsesc doar becuri ecologice.

Studiind atent fenomenul, domnul P. a ajuns la concluzia că acest tip de becuri nu sunt de fapt destinate drogaţilor nespălaţi din Vama Veche (presupunem că aici domnul P. vroia să spună “ecologişti”, dar a avut un lapsus), ci pensionarilor.

În primul rând, susţine domnul P., toate magazinele care vând astfel de becuri urâte în ochii Domnului par să considere partea de salvare a planetei ca fiind mai degrabă neglijabilă şi prefer să le prezintă mai degrabă drept “economice”. Iată un cuvânt care curge ca mierea în urechile vârstnicilor, în schimb îi lasă complet indiferenţi pe lăţoşii ăştia fără niciun rost în viaţă (e uşor de presupus că aici domnul P. a avut un nou lapsus, dar vroia să zică “tinerii din ziua de azi”)!

Însă motivul de căpătâi pentru care domnul P. consideră că becurile ecologice sunt de fapt menite pensionarilor este lumina (dacă putem s-o numim astfel) pe care o dau. Cei mai bisericoşi dintre vârstnici o vor recunoaşte imediat drept lumina increată a isihaştilor. Cei mai puţin bisericoşi, dar cu ştate vechi la pensie, se vor bucura că aceste becuri le oferă scuza perfectă pentru a nu-şi mai schimba ochelarii, fiindcă oricum nu le vor mai folosi la nimic, şi în plus se şi reflectă într-un mod agreabil în factura de electricitate. Iar cei mai nostalgici se vor bucura că au găsit, în sfârşit, un bec care să le aducă aminte de penele de curent de pe vremuri.

Share:

26 comments

  1. sebra 27 September, 2010 at 22:53

    Domnul P. a uitat să menţioneze un aspect. Doar pensionarii cu pensii mai mari decât pensiile nesimţite îşi pot permite asemena becuri 😀

  2. mifty 27 September, 2010 at 22:59

    un bec d-ăla e 12 lei în constanţa…
    ce e drept, nu se arde, dar te face să te întrebi la ce naiba au fost create, că lumina aia chioară te face să duci dorul becurilor de 100 de waţi…

  3. Ina 27 September, 2010 at 23:04

    Vind becuri de-o suta, 10 lei bucata. In limita stocului disponibil.

  4. Adi 27 September, 2010 at 23:11

    Folosesc doar becuri ecologice de mult timp . Acum abia inteleg cat de mult gresesc . Domnul P mi-a deschis ochii . Prima fraza a fost ca o revelatie , ca un pumn in stomac , ca o ranga-n gura , ca o bata de base-ball peste scafarlie . Chiar : de ce mi-am propus eu ca Pamantul sa-mi supravietuiasca ? E nedrept si voi lupta impotriva acestei nedreptati . Ma duc sa-mi sparg toate becurile ecologice … Multumesc , domnule P.

    … As a second tought : n-ar fi mai bine sa astept pana maine sa-mi iau intai niste becuri de neam-prost , sa le pot inlocui pe astea ? … Unde-i domnul P , sa ma dumireasca ?

  5. Alina 27 September, 2010 at 23:55

    Lasand gluma la o parte, noi folosim becuri din astea de 3 ani si ceva. Sunt Philips, consuma 23w fiecare si au puterea de 125w. Evident, nu ne chioram din cauza lor. Vin in doua variante, cu lumina rece (ca cea a neonului) si cu lumina calda (seamana cu cea a becurilor clasice). Insa e corecta remarca sebrei: initial te cam ard la buzunar. Pe urma, se vede in nr de kwh consumati lunar si in facturile de regularizare care ne veneau pe minus (acum am schimbat consumul estimat).

  6. Io 28 September, 2010 at 00:21

    Aha. Coana Evropa e ecologista si degraba schimbatoare de becuri normale. Bon, fie. Da’ de ce nu ma lasati sa pun io becuri de care vreau eu (taxati-ma sau accizati-ma pentru delict de “asa vrea muschiu’ meu” ), dar lasati-mi dreptul de a alege. De-asta sint impotriva becurilor astora. Cit despre nea ala din text, sa fie la el acolo

  7. neamtu tiganu 28 September, 2010 at 00:22

    Io sunt convins ca daca io nu sunt nimic nu e, de aceea aprind lumina numa cind e intuneric bezna. La becurile ecologice lumina se aprinde incetisor, incetisor, ma uit la ia, in momentu in care s-a aprins de tot o sting, se stinge deodata, poc si o aprind din nou, se aprinde incetisor, incetisor.

  8. Tanti Jeni 28 September, 2010 at 00:34

    Am și io o întrebare. Aș vrea să știu dacă viteza luminii emisă de becurile astea zoologice, sau cum le-o zice, e la fel cu viteza luminii pe-ntuneric. Mulțumesc.

  9. neamtu tiganu 28 September, 2010 at 00:41

    Tanti Jeni, le cam incurci, lumina circula numa pe intuneric, ca pa lumina nu se vede.

  10. Tanti Jeni 28 September, 2010 at 01:05

    A, domnu Neamțu! Lume nouă, cum ar veni! Ce mai faceți? Știți, mie din fizica asta mi-a plăcut tare mult un cuvânt: ”quark”. Nuș ce-nseamnă dar sună ca ceva bun și crocant. O fi on-topic?

  11. jeu 28 September, 2010 at 01:30

    importator serios doresc partener de afacere pentru distributie de becuri normale cu filament,becurile le vom valorifica in satele si comunele dupa teritoriul patriei noastre de asemenea caut si o mascota,sa imbrace un costum de bec plata se face normal tot in becuri.
    Castig garantat pentru detali un mail la adresa bec@curent.ro multumesc pentru timpul acordat :))

  12. asteris 28 September, 2010 at 08:02

    si nici nu se stie de cati politisti e nevoie pentru montarea unor astfel de becuri ciudate

  13. Radu Vasile 28 September, 2010 at 08:07

    Eu nu am cumparat dinastea ca nu stiu cum se cumpara.
    Am vazut la cineva si erau absolut chioare, nu vedeai nimic, dar am vazut la altcineva si erau mai bune ca alea de 100 w incandescente.
    Astea din urma erau ca niste tubusoare usor incolacite pe acolo.

  14. 4mall 28 September, 2010 at 08:22

    @Radu Vasile: Stimabile, cred ca te-a pacalit pixelu’ violet! Cum naiba ai reusit sa gasesti un bec ecologic care sa lumineze? Sau l-ai nimerit tu p-ala stricat?

  15. Dan1 28 September, 2010 at 08:32

    Alea de la Praktiker sunt mai luminoase! :))

  16. subnivelulmarii 28 September, 2010 at 09:55

    Daca il cunoasteti pe acest domn P, va rog sa il preveniti, o sa apara pe piata (adica nu pe piata langa rosii, dar in general) si niste becuri mai economice, cu leduri. Mi-e ca daca domnul P si ceilalti domni, Q, W, E, R, T, Y, nu s-au obisnuit cu astea de acum, o sa aiba iar surprize cand or veni astea mai noi. offf.

  17. costin 28 September, 2010 at 10:15

    Voi nu stiti ca lumina vine de la Rasarit? Hai, fuga la moldoveni sa va refaceti stocul de becuri de 100W cu filament.

  18. Kilroy 28 September, 2010 at 12:15

    Io cred ca daca am linsa niste ecologisti, s-ar potoli odata. Pai noi stim mai bine ce facem si ce vrem sa facem. Cand vrem sa ardem cauciucuri, sa ardem cauciucuri fara sa ne faca nimeni scandal. Resturile de polistiren nu se arunca, se ard, chiar daca scot un fum innecacios. Carpele murdare (si in special cele murdare de ulei) la fel. Domnul P. este simbolul nostru. El va conduce revolutia noastra, a oamenilor de bun simt (ca oameni de bine nu se mai poarta, din pacate)

  19. eftimie 28 September, 2010 at 16:01

    Termenul de becuri ecologice este impropriu. În primul rând nu prea luminează, deci nu prea sunt becuri. În al doilea rând conţin nişte simpatici vapori de mercur care sunt cea mai apropiată substanţă reală de mutagen, mâzga aia din care au fost create ţesotasele ninja.

    Economice sunt că, după un timp, descoperi că nu mai are rost să le aprinzi deoarece e mai bine fară.

  20. costin 28 September, 2010 at 16:48

    Eu doar atat zic. Sa nu ne oblige sa ne punem becuri ecologice si la frigider ca atunci sa vezi ce o sa bajbaim dupa bere!

  21. Ciprian 28 September, 2010 at 19:33

    Sa comenteze doar ministrul brasovptist Eftimie, ca el stie si cand stie scrie la gazeta cu dedicatie.

  22. Pastram Incandescenta 29 September, 2010 at 02:16

    Iata cateva motive pentru a pastra becurile noastre binecunoscute, sigure si de nadejde, becurile cu incandescenta:
    – becurile noi, fluorescente, pot cauza boli pentru ca emit o radiatie ce poate contribui la migrene. ameteala, confuzie, oboseala, iritari ale pielii si tensiune oculara;
    – becurile noi sunt pline de mercur, unul din cele mai periculoase elemente existente. Exista destul mercur in fiecare bec nou suficient sa contamineze 24000 de litri de apa. SPARGEREA unui astfel de bec este un hazard medical pentru toata familia sau compania si necesita interventia unei echipe de dezinfectie;
    – efectul asupra mediului. Economia la electricitate pe care o faceti paleste in fata mormanelor de mercur ce se vor strange in urmatorii ani daca lumea adopta aceste no becuri. Mercurul este cel mai toxic element de pe Pamant, dupa cele radioactive. Gropi de gunoi echipate pt a manevra mercurul sunt doar cateva in lume. Imaginati-va munti de mercur contaminand aerul, solul, panza freatica si apoi apa si intrebati-va daca merita sa cumparati aceste obiecte periculoase.
    Mai multe detalii http://www.infowars.com/stock-up-on-incandescent-light-bulbs-in-fact-buy-a-lifetime-supply-of-them/

  23. Pastram Incandescenta 29 September, 2010 at 02:18

    Altfel, cred ca vom ajunge sa cumparam becuri cu incandescenta la negru 🙂

  24. ady 29 September, 2010 at 15:49

    vreau sa adauga ca exista o conspiratie. nu stiu a cui. dar nu se mai fabrica lustre care sa permita instalarea unor becuri incandescente. pe bune acum. recent am fost in situatia de a cumpara niste lustre. a fost distractia lu’ peste. niciuna, dar niciuna din afurisitul ala de magazin (unul dedicat, cu tzashpe mii de modele de corpuri de iluminat) nu mai permitea montarea unor becuri cu incandescenta, numa’ economice si cu halogen. bun, o facem si p-asta. ustura la portofel, dar speram ca se amortizeaza in timp.
    daaaar, in pana penelor mele ca mai aveam putin si faceam o criza de nervi in magazin, cele mai multe (si mai dragute/cumparabile/pe gustul meu) permiteau doar montarea unor becuri “mici”. adica economice, dar pana la 60 w. ca sunt si d-lea de 100 si chiar mai mult.
    e o conspiratie. ca sa ne faca sa cumparam mai mult. de exemplu, ca sa citesc in locul meu preferat (patul propriu si personal) mai trebuie sa cumpar vreo 2 veioze pe cap de noptiera. ca 3 becuri de 60 nu-mi ajung in veci. io vreau mai multa lumina si la 3 becuri de 100. intr-o camera de max 10 mp.

  25. Dan1 29 September, 2010 at 15:54

    @ady
    “Licht, mehr licht!” (Goethe) =))

  26. tizul 21 January, 2011 at 18:38

    http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/hs773.ash1/166362_160762963971157_100001123628620_319824_369038_n.jpg