Postul nu e post destul

China: piloţi de avion fǎcuţi pe vapor

Peste 200 de piloţi chinezi sunt anchetaţi de autoritatea aeronauticǎ civilǎ pentru cǎ şi-au falsificat CV-urile, exagerând grosolan numǎrul de ore zbor efectuate. Autoritǎţile chineze suspecteazǎ cǎ lipsa de calificare este cauza accidentului din 24 august, când 43 de pasageri şi-au pierdut viaţa dupǎ ce un pilot al companiei Henan Airlines a ratat pur şi simplu pista de aterizare.

Sincer, noi înţelegem sǎ-ţi treci în CV cǎ ştii photoshop, cǎ ai un masterat la Harvard şi cǎ ai fost director la Microsoft – practic, fǎrǎ aşa ceva în CV nu poţi sǎ te angajezi nici mǎcar distribuitor de gumǎ Turbo. Dar, totuşi, ideea “lasǎ, frate, sǎ ajungem acolo şi mǎ descurc eu” ni se pare un picuţ nesǎnǎtoasǎ când vrei sǎ te angajezi pilot de avion.

Dar, iatǎ şi înregistrarea ultimelor minute, recuperatǎ de autoritǎţile chineze din cutia neagrǎ:

– Ia zi, frate, acu’ ce fac?
– De unde dracu’ sǎ ştiu io?
– Pǎi n-ai zis, frate, cǎ ai fǎcut şcoala de pilotaj?
– E, am fǎcut un cǎcat. Am terminat liceul de chimie. Tu?
– Școala popularǎ de arte.
– Naşpa, frate, ni se duce dracu’ şi karma. Parcǎ vǎd: iar şobolan, iar câine, iar muncitor la fabrica de textile…

Share:

21 comments

  1. WaTzaP 6 September, 2010 at 21:50

    =)))))) Cum ma nebunule, sa fii cu orele de zbor sub orice critica si sa-ti iei angajamentul de a transporta cateva vieti. Spre moarte, booh.

  2. mifty 6 September, 2010 at 21:53

    … aia e “învăţăturile lui pircă către mântuitul său, julică”???
    sau “învăţăturile lui julică către omul său de ştiinţă, eftimie”???

  3. Ciprian 6 September, 2010 at 22:01

    Pai tot azi dadea la stiri ca vreo 40 de graniceri de la vama vaslui au diplome de bac false, cica obtinute de la nu stiu ce liceu din rep. moldova, care e de fapt o scoala gimnaziala. :))

    La chinezi cred ca era mai simplu de falsificat, toti seamana intre ei, nu se poate jura vreun examinator ca nu erau chiar ei aia din examen.
    Povestea cineva odata ca a stat de vorba cu un student chinez si asta se plangea ca nu-i poate deosebi pe colegii sai albi pentru ca toti seamana intre ei. =))

  4. sebra 6 September, 2010 at 22:01

    Şi ăia din Vaslui fac atâta caz pentru poliţiştii ăia cu diplome false :))

    @Ciprian,
    =)) a crăpat un drac!

  5. Ciprian 6 September, 2010 at 22:48

    @sebra Sa speram ca o fi fost unul bondoc. :))

  6. Florian 6 September, 2010 at 22:50

    Cred ca si arhicunoscuta Blueair (sa ma fereasca D-zeu) are cateva specimene de piloti deastia.Intrebati-o pe reprezentanta acestora in presa pitzi …pardon Oana Roman.

  7. 666 6 September, 2010 at 23:00

    adica Soul Plane e inspirat din realitate?

  8. lichu 6 September, 2010 at 23:05

    zice ca pe vremuri taromul punea pe curse un pilot bun si unul mai putin… intr-o cursa s-au nimerit 2 mai putin… trebuia sa zboare catre ungaria. ei, au luat-o catre est si cand au vazut marea neagra au zis: asta e balatonul…

  9. Karatekaprochinez 7 September, 2010 at 02:28

    Mai, eu fiind pro chinez trebuie sa le iau partea.Am citit eu intr-un ziar de-al lor, ca sunt super fluent in limba chineza.Acolo, ziceau aia ca de fapt astia aveau mii de ore de zbor la bord. Vina apartine companiei chineze Broken Wings Airlines, care a facut pista de aterizare mai ingusta decat pista de la Nintendo DS. Astfel, pilotii au fost derutati. Mare nesimtire.

  10. V3nt0R 7 September, 2010 at 07:38

    Comentariul asta nu are nici o logica dar e 7 jumate dimineata iar eu am dormit noaptea asta mai putin de o ora…

  11. Dan1 7 September, 2010 at 08:09

    Domnilor, exagerati! Am mai stabilit aici, in repetate rânduri, ca unitatile de masura chinezesti sunt mai mici decât ale noastre, da? Deci ora de zbor chinezeasca face probabil, cam 15-20 de minute românesti. La asta se adauga si timpul cât au zburat de la firmele de produs CD-uri, adidasi, treninguri, etc., când acestea au fost inchise pentru piraterie. Asa ca oamenii nu au exagerat… =))
    Poate ca ar trebui sa ancheteze mai bine ce e cu avionul “Embraer ERJ-190 fabricat de o companie braziliana”, ca eu nu am mai auzit pâna acum numele asta (bine, nu ca m-as pricepe :))), si s-ar putea sa fie o facatura chinezeasca, pentru ca experienta aeronautica a brazilienilor e incontestabila :)).
    Pe când un Beoing sau un Lookheed!? =))

  12. Radu Vasile 7 September, 2010 at 09:38

    Ce ma mir eu e ca la ei, la comunisti se poate asa ceva, pai ce le trebuie alora cv-uri ma?
    Ce pe vremuri la noi erau cv-uri?
    La noi terminai scoala erai repartizat si urmarit cum te dezvolti… Acolo ce dracu fac comunistii, i-au pus pe astia sa scrie cv-uri si ii mai si cred?
    Nici comunismu nu mai e ce a fost.

  13. Dan1 7 September, 2010 at 10:09

    Si ziceti mersi ca, in judetul Vaslui, au diplome false granicerii si nu chilotii… =))

  14. sebra 7 September, 2010 at 10:52

    @Dan1,
    Da’ care-i legătura dintre chiloţi, grăniceri şi diplome? :))

  15. Dan1 7 September, 2010 at 11:04

    @sebra
    Pai, granicerii nu chiloteazâ (avioani)… Ca altfel se prabuseau si ei =))

  16. sebra 7 September, 2010 at 11:40

    @Dan1,
    Nu se prăbuşeau, bre! Chicau :))

  17. Pato Basil 7 September, 2010 at 12:55

    ce nu fac astia pe vapoare:))?

    kamikaze ii facea!

  18. Malina 7 September, 2010 at 23:59

    Nu e de ras, e de plans! Doamne… cata inconstienta!

  19. marales 9 September, 2010 at 15:58

    piloti made in china :))

  20. Anonimu' Mihai 9 September, 2010 at 19:59

    Titlul e incorect. Nu este vorba de piloti facuti pe vapor, ci de diplome facute pe vapor. Si transportul nu era pentru China, era pentru Romania.

  21. Silver Boy 17 March, 2011 at 14:58

    F tare..poate ne trezim in mijlocul strazii cu una bucata avion chinezesc pilotat de un chainizz cu cv fals 🙂