Postul nu e post destul

Sondaj DC

Un sondaj recent efectuat de Facultatea de Sociologie Bucureşti relevă faptul că 42% dintre români cred că Soarele se învârte în jurul Pământului. Cum cititorii Daily Cotcodac sunt mai inteligenţi decât majoritatea românilor (vă reamintim că nu mai puţin de 0,1% dintre cititorii noştri ştiu că pe vremea lui Nero nu exista Colosseumul flavian), suntem încrezători că vor indica într-un procent mare răspunsul corect şi la această întrebare.

[poll id=”5″]

Share:

31 comments

  1. Stephanie 7 August, 2010 at 15:15

    “vă reamintim că nu mai puţin de 0,1% dintre cititorii noştri ştiu că pe vremea lui Nero nu exista Colosseumul flavian”- numai 0,1 % au indraznit sa va semnaleze eroarea pe care ati comis-o cand ati pus intrebarea aia idioata cu Nero, restul de 99,9 % au avut bunul simt sa nu va faca de kkt…

  2. Ciprian 7 August, 2010 at 15:25

    Cu siguranta.

  3. lulu 7 August, 2010 at 15:56

    Sondaj pentru echipa DC

    Faptul ca la varianta de raspuns nr 5 aveti deja mai multe raspunsuri va:

    1 bucura extrem de mult-pentru ca descoperiti ca antenele va citesc in masa
    2 intristeza profund- pentru ca din cei 99.9% care nu stiu despre nero, multi nu va inteleg nici glumele
    3 amuza la culme -iar pentru asta nici nu-i nevoie ca respectivul sa va citeasca. Voi v-ati savurat deja momentul, distrandu-va cand ati scris poanta
    4 lasa perfect indiferenti-pentru ca in realitate va doare de parerea cititorilor vostri fix acolo unde spuneti ca-i pupati. :d

  4. lulu 7 August, 2010 at 15:58

    @stephanie
    :))

  5. anndryusha 7 August, 2010 at 16:35

    Am votat cu 3, după o îndelungată chibzuinţă… :))

  6. cami_g 7 August, 2010 at 16:48

    La varianta 5 a votat …aaa…”acea persoana” (nu dau nume ca intru in spam) de noua ori? Sau si-au mai incercat si altii “norocu”?

  7. XaeL 7 August, 2010 at 17:02

    stiam ca trebuie sa votez in primele secunde. am stat prea mult sa aleg si a inceput sa imi para rau de MB. ma gandeam cum o sa se trezeasca el singurul votant la nr.5 si am zis sa bifez si eu casuta, din compasiune.

  8. Adi 7 August, 2010 at 17:56

    Iar vin astia cu intrebari capcana . De parca n-am sti ca Pamantul e plat , sprijinit pe spinarea a patru elefanti la cele 4 colturi . Cum naiba sa se invarta ? Desteptilor !…

  9. Dan1 7 August, 2010 at 18:05

    Trebuia bagat si:
    6. Da
    Ca eu asa as fi votat =))
    @Adi
    Pai se-nvart elefantii! N-ai vazut la circ? =))

  10. Adi 7 August, 2010 at 18:11

    @Dan1

    Pai da , ma , da-n juru’ Soarelui ? Ca doar n-or fi chiar elefantii Dumbo .

  11. Dan1 7 August, 2010 at 19:31

    @Adi
    Pai cand e mai innorat, asa, pot sa se-nvarta si, dupa aia, pot sa zica ca s-au invartit in jurul Soarelui… Ca nu-i contrazice nimeni =))

  12. Resboiu 7 August, 2010 at 20:18

    Nero… ce varianta?

  13. Dan1 7 August, 2010 at 20:20

    “Credeţi că Pământul se învârte în jurul Soarelui”, ai? L-as cita pe Toparceanu: “minciuna si neadevar este” “izvodit de un popa leah, pre nume Kupernic”…
    Si as propune “Domnia lui Ciubar Voda” ca urmator post al gramaticului Pirca (ca el stie) =))

  14. sebra 7 August, 2010 at 20:24

    Măi, am votat şi eu. Cu Remus Cernea, că-i de la ecologişti şi am un mare interes cu ei. Asta nu înseamnă că nu sunt de acord cu Adi! Ăştia iar vin cu întrebări capcană şă-şi râdă de noi, dar nu le-a mers :))

    Şi elefanţii se-nvârt în jurul trompei! Când e mai înnourat, înseamnă că ţin trompa sus:))

  15. Dan1 7 August, 2010 at 21:15

    @sebra
    Cine e frate (soro) Remus Cernea? Ala care voia sa candideze la presedintie? Mai pop* asa?
    “ţin trompa sus” ca balena aia? Ca nu pot sa uit! =))

  16. sebra 7 August, 2010 at 21:50

    @Dan1,
    Da, ăla. Omu’ are computer, stă aproape toată ziua pe net(aşa ca noi:))), e băiat cuminte, stă cu mă’sa, nu ca alţii care se lăfăie în ţ-nşpe proprietăţi, are blog, mai dă un link, şiiii…e de la ecologişti 😀

    Ţi-am zis că te-a marcat balena aia! Tu, Batman!Batman! =))=))

  17. silavaracald 7 August, 2010 at 23:08

    Nu prea mai sunt la zi cu noutăţile…
    Ziceţi că pământul se-nvârte în jurul soarelui mai nou?! :-O De-aia oi ameţi eu aşa de des în ultimul timp…

  18. Newsted 8 August, 2010 at 02:05

    Da don’le, eu am votat raspunsul corect: Remus Cernea, e clar. Ce-o fi in mintea celorlalti de nu gandesc logic? Inca astept sa intre grosul celor 0,1%…

  19. Tweets that mention Daily Cotcodac »  Sondaj DC -- Topsy.com 8 August, 2010 at 03:20

    […] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC, sebra and robert , Gabi. Gabi said: Daily Cotcodac» Sondaj DC http://bit.ly/cow8zH […]

  20. Cougar 8 August, 2010 at 06:40

    nu există opţiune de vot cu “nu”.
    uite aşa vă pierdeţi şi bruma de cititori din brăneşti.

  21. Dan1 8 August, 2010 at 07:17

    @slvc
    Mai, sa stii ca asa e… Si eu ametesc dupa doar trei beri si simt cum se-nvarte pamantul. Ca se-nvarte in jurul soarelui, probabil au stabilit ei dupa o naveta-doua =))

  22. Camionagiu 8 August, 2010 at 11:34

    Permiteti-mi o explicatie stiintifica:

    cu Soarele invartindu-se in jurul Pamantului este in felul urmator – e vorba despre Efectul Placebo (placebo vine din latineste = placeborum, placecvorum, care insemna in traducere libera “daca nu ti-ai pus prezervativul, gogule, asa-ti trebuie!”.
    Ei, numele acestui Efect Placebo vine – dupa cum stie toti cititorii DC care sunt mai inteligenti decat ai lor – de la placenta, care atunci cand se miscă mişcată de şuturile viitorului Mutu femeia însărcinată jură că toate se învârtesc dupe ea.

    e foarte simplu.

  23. M3bis 8 August, 2010 at 12:43

    @Camionagiu
    Tare jointu’ ăsta, frate!

  24. Ciprian 8 August, 2010 at 13:27

    @m3bis
    Chiar in fiecare saptamana faci gluma asta? 😛

  25. eftimie 8 August, 2010 at 13:56

    La “Căţeaua Leşinată” monşer se cunosc amănuntele ăstea. Atâta doar că nu contează foarte mult în cosmogonia generală.

  26. arsulici 8 August, 2010 at 14:29

    @Ciprian
    În fiecare săptămână e alt joint 😀

  27. M3bis 8 August, 2010 at 16:29

    @Arsulici
    Că bine zici. S-or fi legalizat şi la noi?
    @Ciprian
    Nu mă pot abţine când văd ce marfă de calitate trag ăştia pe nas…

  28. Malina 8 August, 2010 at 21:17

    Cine e Remus Cernea :))?
    Pare raspunsul cel mai logic :))!

  29. Iepurasul Isteric 9 August, 2010 at 21:24

    de fapt, Soarele se invarte in jurul meu si Terra e doar un satelit mai mic :))

  30. Mihai 17 August, 2010 at 16:10

    TOTUL depinde de ce bei…Cat despre cataua lesinata nu am fost vreodata dar va cred pe cuvant.

  31. Lucius Fascius 23 May, 2011 at 01:43

    Eu as fi fost curios cati dintre intrebatorii de la facultate stiau raspunsul “corect” iar dintre intervievati nu cati cred, ci cati sunt siguri ca Soarele se invarte in jurul nostru? 😛