Postul nu e post destul

O aroganţă din America

ErRon

În anul 2002 am plecat în America datorită convergenţei a doi factori: 1. am dorit s-o văd şi 2. americanii aveau nevoie de mine (mă rog, poate exagerez puţin). La dosar îmi trebuia o recomandare de la un profesor universitar. M-am dus la singurul care era atunci în domeniu şi l-am rugat. Omul e scund de statură, cu o chelie peste care-şi tot aranjează câteva fire lungi şi cărunte de păr, ca să şi-o mascheze, cu ochelari cu rame negre , iarna cu o vestă de lână (pe sub sacou) să-i ţină la şale.
După ce mi-a semnat recomandarea, mi-a spus:
– Te duci tu în America, da’ ştii că acolo se vorbeşte engleză?

Hai sictir! Şi am plecat.

Angajatorii aveau obiceiul să organizeze pentru noi, de două ori pe an, petreceri în capitala statului, să socializăm. La o astfel de petrecere, unul dintre şefi, ca să îmi demostreze cât sunt ei, americanii, de cinstiţi şi de corecţi, mi-a spus că fiul profului în cauză a aplicat pentru program, dar din cauză că nu ştia suficient de bine engleza, n-a fost primit.

M-am întors în orăşelul meu şi, a doua zi, m-am dus glonţ la magazin să cumpăr o felicitare “Thank you note”. Americanii, pragmatici cum sunt, au felicitări pentru orice ocazie, gata scrise, le semnezi şi gata. Am căutat una cu un text cât mai insipid şi indiferent. Apoi, am scris şi printat eu un text adecvat de mulţumire. Am lipit frumos textul peste cel din felicitare.

Suna cam aşa: “ Vă mulţumesc, domnule profesor, că mi-aţi spus că în America se vorbeşte engleza. Nu ştiu de unde aţi ştiut, dar aveţi dreptate! Am totuşi, o nedumerire: fiului dumneavoastră de ce nu i-aţi spus?
A d-voastră fostă studentă,
în prezent profă la LD students, county.., oraşul…”.
Şi numele în clar, să nu fie dubii.

Am trimis felicitarea pe numele său, la facultate.

Anul ăsta am de susţinut lucrarea de gradul I în România. Acum ghiciţi cine nu s-a pensionat şi va fi şeful comisiei.

Share:

34 comments

  1. john 13 August, 2010 at 16:56

    cine frate ? nu ne mai tine in suspans

  2. Viktor 13 August, 2010 at 17:00

    Redescopera romanca din tine si spera ca o sa-l omoare canicula.

  3. lucius fascius 13 August, 2010 at 17:01

    omul a incercat doar sa te avertizeze, sa nu patesti fa fi’su 😛

  4. Redeul 13 August, 2010 at 17:07

    Roaga-te sa fi uitat :)) De la o varsta devine mult mai probabil.

  5. Adi 13 August, 2010 at 17:34

    Nu poti face o cerere sa dai gradul in alta parte ? La Universitatea din Ouagadougou , de pilda ? Sau chiar si cererea asta trebuie aprobata de … ?

  6. Rushenne 13 August, 2010 at 17:40

    Doamneee, nu pot sa cred!!! :))) Roaga-te sa se fi ratacit felicitarea si sa nu fi ajuns la el!!! :)))

  7. dush 13 August, 2010 at 18:08

    ain’t life a bitc*

  8. Tweets that mention Daily Cotcodac »  O aroganţă din America -- Topsy.com 13 August, 2010 at 18:09

    […] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC, Ovidiu Eftimie. Ovidiu Eftimie said: O aroganţă din America http://ff.im/-pcmou […]

  9. silvy 13 August, 2010 at 18:19

    How come karma only works for good people? :)))

  10. anomalia 13 August, 2010 at 18:40

    Asa-ti trebuie daca ai tupeul sa te faci profa in RO…

  11. ErRon 13 August, 2010 at 18:44

    @ Rushenne
    A ajuns sigur!
    De doua ori s-a prefacut ca nu ma vede pe strada si nu mi-a raspuns la salut.
    Iar cand a auzit ca am un copil (nemaritata!!!!) a intrebat o cunostinta comuna daca e cumva negru!!::P

  12. BRRC 13 August, 2010 at 18:54

    @ErRon: Exista cazuri in care se poate lua in considerare o cerere de constatare a incompatibilitatii, pe fondul existentei unui conflict intre parti… dar trebuie demonstrat… nu-i usor. Alta solutie insa nu vad.

  13. ErRon 13 August, 2010 at 19:08

    @Redeul
    N-a uitat!
    Cred ca-s tare carpanoasa, ca nici nu regret c-am trimis-o!!
    Imi imaginez doar incantarea sa cand a vazut plicul din America, adresat lui. Si modul in care i-a cazut fata citind textul!!
    Sigurul lucru pe care-l regret e ca nu s-a pensionat, ca are 69-70 de ani!!

  14. mifty 13 August, 2010 at 19:17

    @ErRon: profită de ocazie: cenzurat de julius
    nu cum cred “ceilalţi” care îmi citesc comentariul, ci cum crede “o anumită parte a blogului”!!! 😉

  15. mifty 13 August, 2010 at 19:17

    bloaaaah… ce caut nene în spam????

  16. ErRon 13 August, 2010 at 19:20

    @BRRC
    Pai, n-as face mai tare rahatul praf!!
    Eu doar i-am raspuns arogantei lui cu alta!!!
    Nu cred ca e dispus sa povesteasca despre ce i-am scris!!!;;D
    Fac lucrarea cat pot de bine si sper!! ca nu indrazneste sa nu-mi dea examenul!!!

  17. punKreas 13 August, 2010 at 21:10

    Nu stiu de ce, dar pana sa citesc ultimul paragraf, aveam impresia ca esti barbat :)))

  18. ErRon 13 August, 2010 at 21:24

    @punKreas
    Nu, si mi-a luat, in adolescenta, ceva timp sa ma obisnuiesc cu ideea!!!;;P
    ErRon era numele unei eleve de-a mele de acolo.

  19. Ciprian 13 August, 2010 at 21:26

    @ErRon Eu credeam ca vine de la rron, ca sa fac si eu o gluma.

  20. ErRon 13 August, 2010 at 21:42

    @Ciprian
    Nu, au nume ciudate. Se plangeau ca le sunt respinse CV-urile la angajare, pentru ca dupa nume sunt recunoscuti afro-americanii.

  21. mifty 13 August, 2010 at 21:46

    @ErRon: deci… şi dacă te cheamă… “Sunetul Micuţei Locomotive Care Zburdă Veselă Peste Dealuri Şi Câmpii”, n-ai şanse de angajare???
    nici măcar la ceva rezervaţie Navajo???
    nasol!!! 😐

  22. ErRon 13 August, 2010 at 22:01

    @Mifty
    Nu ma pot ca sa ma pronunt in aceasta problema, avand in vedere ca in scoala in care mi-am demonstrat aptitudinile pedagogice si am reprezentat cu fireasca mandrie patria nu era nici un bastinas american::P
    Erau 92% negri, 2% albi si restul hispanici!!

  23. mifty 13 August, 2010 at 22:23

    @ErRon: … sper că eşti aşa… mai bronzată, de felul tău… ;))

    atunci e clar… unul sigur se numea “Sunetul Micuţei Vuvuzele Care Hăuie Disperată În Stadion Până Cedează Arbitrii Psihic”… 😛

  24. costin 14 August, 2010 at 00:09

    Daca tot te tii tare, eu zic ca atunci cand intri sa sustii lucrarea sa te duci direct la el si sa-l intrebi direct daca a primit scrisoarea. Si daca mai are nevoie de sfaturi pentru fiul lui sa nu ezite sa apeleze la tine.

    Daca tot e bal, macar sa se auda muzica tare.

  25. Rushenne 14 August, 2010 at 00:43

    Ai putea sa-i spui: “Copilul meu este mai alb decat baiatul dumneavostra!” dar risti prea mult … :))

  26. adi 14 August, 2010 at 05:04

    n-a fost elegant din partea ta… omu’ chiar voia sa te ajute.

  27. 4mall 14 August, 2010 at 10:31

    @ErRon: Asteptam un articol despre cum a decurs lucrarea de gradul I…

  28. Camionagiu 14 August, 2010 at 12:55

    NU e corect ca nu publicati si raspunsul profesorului. Mi-a parvenit printr-un prieten din SRI:

    “Stimata fosta studenta,
    din pacate ati cazut in plasa.
    A fost un mic truc de-al meu, intrucat nutresc pentru dumneavoastra sentimente speciale de multa vreme si am vrut sa stiu cu cine am de-a face. Daca nu mi-at fi scris acea scrisoare revansarda si batjocoritoare v-as fi scris eu, cerandu-va un mic serviciu. In functie de raspunsul dumneavoastra v-as fi introdus sau nu in testament, urmand sa mosteniti conacul meu de la tara, vila din Primaverii si 1 milion de euro.
    Cu stima, profesor Hapciupalitu.”

  29. cato 14 August, 2010 at 18:59

    e prea tarziu pentru lecții de hipnoză?

  30. Iepurasul Isteric 15 August, 2010 at 16:46

    si ce daca? in cel mai rau caz nu treci de comisie si cauti una in America

  31. Radu Vasile 15 August, 2010 at 20:34

    De aia nu am vrut eu sa ma fac profesor.
    Fiindca tot entuziasmul predarii si al lucrului cu copii, mi-ar fi fost impiedicat de diverse orgolii cretine.
    Mult succes la grad!

  32. ErRon 15 August, 2010 at 23:56

    @ Costin
    Execelenta ideea!!!:))
    Mersi!

  33. mifty 16 August, 2010 at 00:22

    @ErRon: dragă doamnă profesoară (că tovarăşă nu pot să-ţi spun… până nu bem o BRRC împreună… nu, nu e nevoie să fie şi din aceeaşi halbă!!!).
    sugerez pe această cale să-i dedicaţi domnului profesor, dar mai ales fiului dumnealui, această minunată melodie: http://www.youtube.com/watch?v=r4_PRmHcyiU

    melodie, care, nu-i aşa, rezonează profund cu sufletul românesc… când vine vorba de america…

  34. Sare'n Ochi 11 November, 2010 at 08:06

    poate a invatat copilul engleza)))))))