Postul nu e post destul

Suntem peste tot acasă

Atena forumul roman

Această inscripţie a fost descoperită recent în Forumul roman din Atena, la poalele Acropolei. Arheologii nu au reuşit încă să descifreze mesajul, acesta fiind scris într-o limbă necunoscută, dar un indiciu surprinzător a fost furnizat de către un muncitor român din echipa de săpători, care susţine că, în limba lui, inscripţia s-ar traduce prin “Sănătate şi bucurie!”. Se pare că lucrurile stau într-adevăr aşa, pentru că, de atunci, muncitorul respectiv salută pe toată lumea, de departe, cu “Sănătate şi bucurie!” – desigur, în limba lui.

Share:

25 comments

  1. Tweets that mention Daily Cotcodac »  Suntem peste tot acasă -- Topsy.com 8 July, 2010 at 14:15

    […] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC. JuliusDC said: Stravechi inscriptii romanesti la poalele Acropolei Daily Cotcodac» Suntem peste tot acasă http://bit.ly/dBzpuc […]

  2. silavaracald 8 July, 2010 at 14:18

    Să-i urăm atunci şi noi, în limba lui, “Sănătate şi bucurie”, că poate chiar i-o plăcea!

  3. acp 8 July, 2010 at 14:24

    Inscriptia e de fapt un palimpsest – cand am trecut eu pe-acolo am scris un sincer “Free Gigi”, ca orice bun crestin, dar evident cineva nu a fost de acord. Nu sunt totusi convins ca e inscriptie romaneasca; un bastinas ar fi scris “Suge-ti pla”, cum a invatat el ca e corect.

  4. JULIUS 8 July, 2010 at 14:25

    @acp: nu ai facut bine. “free gigi” trebuia sa scrii la muntele Athos, unde e si sponsor.

  5. N.A. 8 July, 2010 at 14:28

    Of, cum isi mai scriu toti hobby-urile pe garduri, io inteleg ca ii place mult activitatea asta, o fi obisnuit cu ea din familie, de la mamica lui, da’ chiar s-o impartasesti tuturor, cu forta?

  6. Altu 8 July, 2010 at 14:44

    Bilet de avion – 50 euro
    Cazare – 50 euro/noapte
    Spray graffiti – 8 euro
    Sa faci sute de km pentru a fi penibil: de nepretuit.

  7. nkm 8 July, 2010 at 15:54

    este o intoxicare
    acolo s-a semnat filisoful grec Alupigus
    Iar ungurii au intors pietrele

  8. nkm 8 July, 2010 at 15:57

    alu.pigus a intrat la moderare…hai ma ca nu am scris de vuvuzel

  9. punKreas 8 July, 2010 at 16:07

    De fapt, ce scrie acolo inseamna:

    πιπίλισμα καθίκι

  10. GAVRILACHE 8 July, 2010 at 16:07

    In realitate, este vorba, la origine, de un singur bloc de piatra, cu alte cuvinte nu vorbim de doua cuvinte ci de unul singur (despartirea in doua a fost un fenomen pur aleatoriu). Daca priviti asa, adica corect, lucrurile, semnificatia cuvantului este usor descifrabila : FARA LOVELE NU!

  11. kyrre 8 July, 2010 at 16:10

    Pe latura unui pod in Barcelona scria :Forzza rapid.
    Evident a trecut alt roman pe acolo si a completet pe cealalta parte: Forzza Steaua.

  12. boga 8 July, 2010 at 16:26

    Acum stau si ma intreb: “Hai noroc, sa traiesti!” ce-o insemna?

  13. andreic 8 July, 2010 at 16:59

    suntem peste tot acasa :))

  14. sebra 8 July, 2010 at 17:42

    Altfel cum vroiai să ştie lumea că a fost pe’acolo?? Nu se mai poartă demult inscripţiile Geta+Gigel=Love!

  15. luk 8 July, 2010 at 17:57

    vedeti ca Vuvuzel este mare fan Grecia

  16. sebra 8 July, 2010 at 18:00

    @luk,
    Şi noi ce-ar trebui să facem? :))

  17. anndryusha 8 July, 2010 at 18:27

    Chestia e că băştinaşii încep să se simtă străini…
    De fapt, e problema lor. =))

  18. radu 8 July, 2010 at 19:00

    Numai niste prost crescuti stiu a face astfel de inscriptii. Doar asa se mai aude si de noi prin afara :))

  19. cheguevara 8 July, 2010 at 20:27

    Sunt sigur ca scrisul apartine lui Burebista iar arheologii greci au mai gasit o piatra pe care era scris Zeus si pe care au dus-o in cine stie ce muzeu national (de exemplu, Louvre)

  20. Andu's Blog 8 July, 2010 at 20:59

    Ba sa fiu al dracu’. Cred ca e veche rau inscriptia. Ar trebui sa se efectueze datarea cu carbon. Poate dam peste ceva extraterestri ca oameni sigur nu au fost.

  21. Stephanie 8 July, 2010 at 23:08

    @luk: sugerezi cumva ca lipseste o a treia piatra pe care scria Mircea? :))

  22. Stephanie 8 July, 2010 at 23:11

    Julius, sa-ti fac ceva pe filtre! x(

  23. cato 9 July, 2010 at 08:44

    eu gandesc ca mesajul e incomplet. lipseste adresantul! sa intelegem ca el ar fi primul roman care o gaseste? asta arata 2 lucruri:
    1- mesagerul nu are nimic cu nici un vorbitor de limba romana
    2- mesagerul este un nationalist ce-si iubeste in mod deosebit natia de bastina. drept pentru care nu s-a putut abtine sa-i transmita primului roman ce gaseste inscriptia, sentimentele sale calde

  24. moldoveanul 9 July, 2010 at 21:11

    dar iaca peste 1000 ani va ajunge şi în muzee de arhilogie şi cărţi de istorie. românul mare lăsător de inscripţii pe oriunde.

  25. Blog Anunta 29 May, 2011 at 00:14

    Dar nu s au gandit sa intrebe muncitorii de prin zona. Asa era si pe Londra … se vorbea numai moldoveneste la ExCeL …