Postul nu e post destul

Şoc: ce rază mică ai, protonule!

Revista de ştiinţă şi medicină Nature a dezvăluit, în numărul de joi, că raza protonului este cu 4% mai mică decât se credea până acum. Pe lângă evidenta nedumerire a cercetătorilor britanici (de unde să ştie ei ce e ăla un proton? Există suspiciunea că îngraşă, ca să poţi face studii serioase cu el?), suntem convinşi că există şi oameni care au înţeles pe deplin importanţa acestei descoperiri şi aplicabilitatea ei imediată.

Păi, dacă protonul, care compune nucleul atomului de hidrogen, e mai mic decât ştiam, iar apa conţine 66% hidrogen, nu e logic să scadă factura la întreţinere?

Abia aşteptăm să le vedem pe ţaţele de profesoare lovindu-l la pateu cu ştiinţa pe preşedintele Băsescu: “Doamnu’ preşedintele, haideţi să nu vorbim de calitatea învăţământului românesc. Ia citiţi aici, vedeţi cât e raza protonului? Cu 4% mai mică decât ştiaţi dumneavoastră de la Institutul de marină!”.

Share:

14 comments

  1. coolnewz 11 July, 2010 at 19:31

    Am ris cu pofta! Felicitari (si) pentru aceasta pastila! Totusi, de dragul stiintei trebuie sa va spun ca ideea articolului este fix invers: The proton SHRINKS in size. Si vad ca si EvZ zice la fel. Cred ca iesea pamfletul si cu 4% mai mic 🙂

    http://www.nature.com/news/2010/100707/full/news.2010.337.html

  2. JULIUS 11 July, 2010 at 20:01

    @coolnwez: am citit si articolul din EVZ, si pe ala din nature.com, Pirca la fel, si la sfarsit, ce sa vezi? Ambii eram convinsi ca e mai mare :)) Aveam deja poanta si se plia perfect, asa ca am inteles cum ne venea mai la indemana :))

  3. Tweets that mention Daily Cotcodac »  Şoc: ce rază mare ai, protonule! -- Topsy.com 11 July, 2010 at 20:04

    […] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC. JuliusDC said: Daily Cotcodac» Şoc: ce rază mare ai, protonule! http://bit.ly/aycyOo […]

  4. Arsulici 11 July, 2010 at 20:24

    Eu cred că protonul se micşorează doar după ce face baie în apă rece 😀 Fetele ştiu de ce 😀

  5. punKreas 11 July, 2010 at 20:54

    @Arsulici: e tocmai invers…baietii ar trebui sa stie despre micsorat, la apa rece. La fete, tocmai, ca se ascute ceva 😀

  6. toader 11 July, 2010 at 22:47

    mda. glume de politehnisti. pe vremea lui julica mai erau si altele de gen. “ce defazaj de pi/4 are aia!”. mai era unu’ de la institutu’ de marina care la betie ii tot dadea cu lacrimand cand vedea indiferent ce de sex feminin : ” manca-i-ar tata tangaju’ cu tot cu pupa si cu ochii ei frumosi”. aia de la petrol si gaze erau cei mai destepti. cum ajungeau in bucuresti pentru demonstratii cum se lipeau de gagicile de la litere si de la chimie cu “vai, pisi, nu vrei sa inveti tehnici de forare marina cu mine? dupa aia dam jos guvernu’ impreuna”.

  7. MoFo 11 July, 2010 at 23:26

    Acum se explica … De aia nu au tinut digurile si s-au inundat toti oamenii aia … Ca au gresit oamenii la calcule. CLAR

  8. sebra 12 July, 2010 at 01:00

    @MoFo,
    =)) Pantentează explicaţia până nu ţi-o iau alţii înainte.

  9. Dan 12 July, 2010 at 08:58

    Cred ca guvernul i-a micsorat raza cu 4%, urmînd sa o mai micsoreze pana la 15% in toamna.
    Iar apa nu contine 66% hidrogen, nici din masa, nici din volum, daaaa?
    Da’ domnul J, la orele de chimie statea mai mult pe terenul de fotbal 🙂

  10. George 12 July, 2010 at 10:14

    DING!!!
    D’aia nu-mi iesea…

  11. Razvan 12 July, 2010 at 13:13

    @Dan dar se mai aranjeaza putin la calcule pentru ca si oxigenul are protoni.

  12. Dan 12 July, 2010 at 13:44

    @Razvan
    Da, dar are si neutroni, si aia atarna greu 🙂
    Deci cam 11% din masa apei are hidrogenul… Asa, ca factura la Apa Nova…
    Iar presedintele, la Institutul de marina nu cred ca a invatat cat e raza protonului, ci cat e raza moleculei de whisky LOL

  13. cheguevara 12 July, 2010 at 20:24

    Obiectez, deoarece protonii mei sunt mai mari si mai pufosi, de cand folosesc noul balsam de protoni.

  14. Adrian Buzatu 13 July, 2010 at 01:39

    Salutari! Sunt autorul articolului de la EvZ.ro, doctorandul Adrian Buzatu. Ma bucur ca ati vazut articolul, v-a placut, l-ati inteles si ati creat o pastila de umor pe baza acelei stiri. Tineti-o tot asa!

    Cu bine,
    Adrian Buzatu, http://www.StiintaAzi.ro