Postul nu e post destul

Noul Avatar: acum cu 0,01% mai lung!

Deoarece fanii “Avatar” s-au plâns că filmul e prea scurt la doar 2 ore şi 40 de minute şi nu se înţelege mai nimic, producătorii s-au îndurat de ei şi au acceptat să le mai ia încă o dată banii pe bilet pentru o nouă versiune mai lungă cu 8 minute. Secvenţele suplimentare le vor permite fanilor să descopere noi creaturi de pe planeta Pandora (în principal, bacterii şi organisme unicelulare absolut fascinante) şi să urmărească scene de luptă inedite (practic, nişte explozii imense care acoperă tot ecranul), în lipsa cărora filmul era absolut neinteligibil. De asemenea, 2 din cele 8 minute bonus au fost adăugate de fapt la genericul de final, constând în lista membrilor echipei care a lucrat la secvenţele suplimentare.

În acelaşi spirit, la cererea cinefililor se pare că în curând vor ieşi în cinematografe noi versiuni ale faimoaselor filme “Pacientul englez” şi “Andrei Rubliov”, versiuni din care să se înţeleagă câte ceva – adică mai scurte cam cu două ore fiecare.

Share:

14 comments

  1. Altu 13 July, 2010 at 00:32

    Trebuie sa existe o compensatie. In loc sa coboare rusinat privirea, de-acum regizorul poate spune mandru “da, dar ai vazut ce lung am filmul?”

  2. Tweets that mention Daily Cotcodac »  Noul Avatar: acum cu 0,01% mai lung! -- Topsy.com 13 July, 2010 at 01:32

    […] This post was mentioned on Twitter by fulgerica. fulgerica said: RT @JuliusDC: Daily Cotcodac» Noul Avatar: acum cu 0,01% mai lung! http://bit.ly/b9EIRQ […]

  3. 4mall 13 July, 2010 at 08:32

    @altu: Exact! Iar in cazul lui “Avatar” poate sa zica si “ai vazut cate limbi straine stiu ?”

  4. anndryusha 13 July, 2010 at 09:54

    Credeam că alea 8 minute sunt necesare pentru a contura, cât de cât, căsnicia celor doi protagonişti: primele reproşuri, primul: “mă duc la mama”, primul: “eşti o închipuită, cu poporul tău de închipuiţi şi planeta voastră de toată jena”, prima îngrijorare în privinţa scăderii veniturilor: “ce ne facem, dragă, că dobitocul ăsta care se crede şeful suprem vrea să ne mai taie 15% din salar şi 20% din alocaţia lu’ ăla micul”, etc.

  5. Pisica Roz 13 July, 2010 at 10:07

    Asta e avanpriemiera la Titanic 3D. Nenea Cameron se reprofileaza pe remake-uri si reeditari, acu ca si-a dat seama ca il poate bate chiar nevasta-sa cu un buget cam de 10 ori mai mic. De ce sa nu mulga aceeasi vaca de doua ori? Cu asta sigur ia un Oscar pentru eficienta.

  6. Dan 13 July, 2010 at 10:23

    Noi am vrea si o versiune mai lunga a “The Hurt Locker”, ca macar acolo aveam 8 minute de efecte pirotehnice 🙂

  7. cheguevara 13 July, 2010 at 11:51

    Ma gandeam sa fac si eu un remake celebru, dupa caseta de la nunta mea, la care sa adaug 8 minute la partea cu darul. Dar cu alte personaje. M-am razgandit, cand am aflat ca o pot pati ca James Cameroon, adica sa ma scufunde nevasta-mea ca pe Titanic. Ce sa fac, asa e cu barbatii inteligenti: au in spate femei puternice care nu se mai dau jos.

  8. JULIUS 13 July, 2010 at 12:17

    @cheguevara: mai bine adaugi inca 8 minute la partea in care vrei sa fugi 😀

  9. Adi 13 July, 2010 at 14:12

    8 minute adaugate la cele 2 ore si 40 de minute initiale inseamna fix 5% . De unde 0.01% – adica de 500 de ori mai putin decat in realitate ? E frumos sa arunci in derizoriu efortul cuiva in halul asta ?
    Cum ar fi ca la intrebarea “nu-i asa c-a fost mai bine ca data trecuta?” ea sa-ti zica , plictisita , “cu 0.01%” . Cand tu stii clar ca te-ai straduit cu fix 5% mai mult , adica de 500 de ori mai bine . Nu e frustrant ? Vezi ?

  10. Dan 13 July, 2010 at 16:28

    @Adi
    Cred ca e vorba de valoarea artistica :))

  11. aNDRIIpOPA 13 July, 2010 at 19:49

    OK, am vazut cu cat e mai lung. Dar cu cat e mai lat?

  12. Tzone 14 July, 2010 at 00:32

    @ Dan…ma jur ca dupa ce am vazut The Hurt Locker,nu ma mai simteam in siguranta nici in patul de acasa…un mindfuck mai mare decat filmul ala n-am pomenit

  13. Arthur 16 July, 2010 at 16:59

    @andriipopa: presupunand ca si latimea e tot de 0,01%, vom avea in total valoarea suprafetei de 0,0001% la puterea a 2-a. Astfel, aflam adevarata valoare a secventelor adaugate!

    Vreo scena de sex inter-specii, ceva? Nu de alta, dar pariez ca in curand va aparea “Avatar: Nairobi’s ass, +18 only”

  14. vladimir 16 July, 2010 at 23:59

    poate doresc si varianta “tanar si nelinistit” mai lunga :))