Postul nu e post destul

O modestă propunere pentru domnul Prigoană

Astăzi, domnul Silviu Prigoană, cunoscut animator al emisiunilor de la OTV şi ales în Parlament al cetăţenilor sectorului 3 (vă reamintim, aceiaşi care l-au ales şi pe Liviu Negoiţă, primarul care a interzis plimbatul în parc cu bicicletele şi joaca între orele 14.00-16.00), a cugetat despre pensii. Întâi, a constatat că avem prea mulţi bătrâni şi prea puţini nou născuţi (corect? corect!). Apoi, a tras un semnal: în câţiva ani, se va bloca de tot sistemul de pensii dacă nu intervine statul, să stimuleze puţin sectorul producţiei de bebeluşi. Pe urmă, a venit şi cu soluţia: programul “Prima Casă pentru bebeluşi” prin care statul să se oblige să dea, pentru fiecare nou-născut, o garsonieră. Şi, în fine, ne-a servit şi o completare: dacă micuţul se stinge, locuinţa va fi luată înapoi, pe principiul “Ţi-a murit copilul ţi-a murit şi norocul” (e un citat exact din domnul Prigoană, nu ne-am permis să viciem în vreun fel rafinamentul exprimării).

Dat fiind că ni se pare că programul “Prima Casă pentru bebeluşi” prezintă anumite hibe – cum ar fi că, după implementarea sa, în 4-5 ani fiecare familie de etnie romă va ajunge să deţină măcar un bloc de zece etaje –, dorim să-i sugerăm domnului deputat Prigoană (vă reamintim că termenul “deputat” se referă la un om care a fost ales de câteva mii de persoane, se presupune dotate cu raţiune, şi nu tras la sorţi dintr-o căciulă) o variantă mai viabilă economic. Dacă tot suntem nemulţumiţi de procentul mare de pensionari, de ce să nu dăm mai degrabă câte o garsonieră fiecărei familii care-şi ucide un bătrân? E mai simplu şi rezultatul e sigur. Iar în cazul familiilor care nu au fost blagoslovite de Dumnezeu cu un pensionar care să le aducă şi lor o garsonieră, s-ar putea admite o derogare – să fie lăsate să ucidă în loc un handicapat. De pildă, pe cineva cu un picior de lemn.

Share:

43 comments

  1. tracker 18 June, 2010 at 16:06

    =)) si mai ziceau astia ca nu ai simtul umorului . l-ai bate pe edgar allan poe cu o singura mana

  2. Pirca 18 June, 2010 at 16:13

    @tracker
    Si pe Lovecraft, sa stii.

  3. Petrov 18 June, 2010 at 16:14

    pe poe? ce vorbesti ma?=))

  4. coolnewz 18 June, 2010 at 16:26

    pai cica Bahmu e gravida asa ca propunerea il priveste! Cine zicea ca daca ai jde milioane iti mai strica o garsoniera?!

  5. parlitul 18 June, 2010 at 16:46

    Sa-i moara lui norocu’ sa vada daca-i mai pasa de urmari .. ce idiot..

  6. anndryusha 18 June, 2010 at 16:52

    Ce mai, gândire profundă, europeană! Ce zic eu europeană, indo-europeană de-a dreptul! Cu accent pe indo, ca să fiu şi mai precis. =))

  7. Cristina 18 June, 2010 at 18:08

    Io pe mamaia nu o uciderizez, copii nu am, asa ca sper, in marinimia lui,ca domnul prigo se va oferi pe tava in fata necesitatii mele de a detine o garsoniera. Si daca il da si pe fi-su la pachet, accept un apartament confort doi.

  8. N.A. 18 June, 2010 at 18:09

    Bai, ce idee extraordinara! Deci mi se datoreaza 2 garsoniere, stiam eu ca-s investitii bune, ploduletii mamii! =))

  9. silavaracald 18 June, 2010 at 18:26

    Păi, domnul Prigoană nu are o vedere de ansamblu a fenomenului. Ca să stimulezi natalitatea, întâi ar trebui să îi fie dată câte o garsonieră fiecărui bărbat fertil care are intenţia de a procrea, că mulţi sunt încă în situaţia: “Am cu cine, am cu ce, dar n-am unde!” Cu precizarea că flăcăilor cu mai multe iubite, trebuie să li se repartizeze un număr de garsoniere egal cu numărul gagicilor deţinute.
    Şi… mă mai gândesc, că problema e complexă şi n-o pot expedia aşa de simplu. ;))

  10. jimisv 18 June, 2010 at 18:40

    alo,domnu prigoana,poate vine sulatnul bruneiului,isi ia cetatenia romana si va lasa imediat fara palatul parlamentului!

  11. dudi 18 June, 2010 at 18:44

    mama prostilor n amurit ,ii gravida continuu pringoarna nu i tot neam cu romii? pri muiere,ca nici aia nu i vreo ariana…>:)

  12. N.A. 18 June, 2010 at 18:45

    Auziti, da’ eu as fi preferat macar cate un apartament cu 2-3 camere, in functie si de copil, nu ne cam zgarcim doar cu o garsoniera?

  13. dudi 18 June, 2010 at 19:00

    auzi,si cine n are copii ce face?ii ia casa sau i o umple de ,,bronzati,, bai am platit pe vremea lu ceasca 25 de lei ca n am copii acuma imi umple casa gunoianu cu romi?ma mai are idei ?
    ca saptamina trecuta fi su voia doctori dintailanda mah pe astia nu i cauta nime la cap?

  14. Adi 18 June, 2010 at 20:02

    @ N.A.

    Cine are , sa se spele cu ei pe cap . N-auzisi , bre , ca n-ati facut destui ? Pe Prigoana il intereseaza ce faceti de-acum incolo .

    @ slvc

    Uite ce as numi eu o minte inteleapta . Felicitari , chiar n-am cuvinte la asa ceva . Sa dea legile doar slvc , ca e foarte clar ca doar ea stie .

  15. Cornel 18 June, 2010 at 20:14

    MEGAOFERTA DE CRIZA:
    Mandea ofera zilnic cite o garsoniera oricarei dudui care accepta sa-i poarte in STOMAC un mostenitor. Conditia , obligatorie da’ nu si suficienta , e ca duduia sa fie eligibila pt “Fata da la pag 5”
    PRECIZARE IMPORTANTA : Sint convins ca nici una din fetele care frecventeaza DC nu si-a dorit in viata ei sa-si faca “publicitate” in pagina respectiva . Oferta este de fapt un program freeware pt “bajetii” afiliati DC. Desi initiativa mea nu va creste natalitatea “deci” nici nu va relansa piata imobiliara va rezolva , macar partial , “criza barbatului de 40 de ani”
    PS : “Mi-a murit mostenitoru’ ţi-a murit şi norocul” (asta ca sa pastrez ceva si din “intelepciunea” lu’ sotu’ lu’ Bahmu’ )

  16. tahemet.blogspot.com 18 June, 2010 at 21:04

    Hmm, ştiam eu de ce încă n-am adus moştenitori pe lume!

    PS, propun addendum la legea aia: cine ucide un parlamentar care a fost chemat la DNA, să fie împroprietărit direct c-o viloanţă, în primăverii, cu cheltuielile achitate, să zicem pe 25 de ani!

  17. Iepurasul Isteric 18 June, 2010 at 21:05

    daca ai gemeni? tripleti ? ce faci ?

  18. Cms 18 June, 2010 at 21:40

    @ Iepuraşul Isteric: atunci primeşti în sfârşit un apartament de 2,3…,n camere.
    Propun nişte amendamente la legea Prigoană:
    1. Să se ofere o garsonieră celor care aduc un nou născut ca probă, prin orice mijloace (aşa se va termina o dată pentru totdeauna cu abandonarea copiilor prin toalete sau la porţile bisericilor, ei vor putea fi de acum reciclaţi).
    2. De asemenea, odată intraţi în program, fericiţii posesori de bebeluş vor fi obligaţi să furnizeze anual un nou bebeluş, pe principiul “orice copil mai mare de un an nu mai este un bebeluş”, în caz contrar riscând pierderea locuinţei.
    Cu amendamentele acestea, consider legea gata de intrat în parlament! :))

  19. Şi-la-vară-cald 18 June, 2010 at 22:01

    @Cms
    Dacă pui şi amendamentul meu, de la 6.26 p.m., chiar că e gata! Uiţi preliminariile! ;))

  20. sebra 18 June, 2010 at 22:03

    Şi contractul cu statul pt acele garsoniere, cine-l prinde?:D

  21. CID 18 June, 2010 at 22:04

    Tot mai buna e varianta aia cu batranii si handicapatii.

  22. Adi 18 June, 2010 at 22:18

    @ sebra

    Prigoana , evident . Ce-ai crezut ? Doar n-o sa se sacrifice in parlament asa , degeaba .

  23. Ciprian 18 June, 2010 at 22:19

    O sa se rezolve problema sistemului de pensii si fara sa sporim natalitatea. Multi nu o sa mai apucam varsta pensionarii, pe la 45-50 de ani ne uscheste moartea.

  24. Tweets that mention Daily Cotcodac »  O modestă propunere pentru domnul Prigoană -- Topsy.com 19 June, 2010 at 00:09

    […] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC, Melania F.. Melania F. said: Daily cluck "A proposal for Mr. Prigoană http://bit.ly/cC2q9K […]

  25. Cms 19 June, 2010 at 00:42

    @ ŞLVC: Cu părere de rău trebuie să resping amendamentul tău. Cum adică “n-am unde”? Încă din preistorie noi, bărbaţii, eram pregătiţi să facem faţă în orice condiţii. Când ieşeam la vânătoare (în timpuri moderne a se citi bere) cu băieţii, în orice moment putea să apară o fată din tribul vecin sau, pentru cei mai timizi, o femelă de mamut rătăcită de turmă. Expresia “Am cu cine, am cu ce, dar n-am unde!” este doar praf aruncat în ochii partenerelor ca să nu ajungă să vadă vreodată ordinea minunată care domneşte într-o cameră de băiat.
    Şi după ce că depunem eforturi inumane pentru a păstra deschis drumul de la pat la uşă, în ciuda avalanşelor periodice de pet-uri şi cutii de bere venite de pe culmile mormanelor de resturi menajere frumos aliniate de-a lungul pereţilor camerei, tu mai vrei, dragă ŞLVC, să ne mai fericeşti cu încă vreo câteva locuinţe, ca să murim de epuizare? Nu, nu, să primească preventiv garsoniere numai fetele, că şi aşa ele când se supără pleacă la mama şi când se întorc fac curat mult mai bine decât putem noi, cu slabele noastre puteri! :))

  26. Cornel 19 June, 2010 at 01:30

    !!! fetelor sariti peste comm asta
    @Cms
    Incearca sa gindesti problema la scara filozofica :”Am cu cine, am cu ce , am si unde , da’ DE CE?”. Sint convins ca programu’ propus de mine http://www.dailycotcodac.ro/2010/06/o-propunere-pentru-domnul-prigoana/#comment-45457 te va scuti de toate incurcaturile inimaginabile dar posibile + plus ca te poti baza pe solidaritatea “prietenilor”: telefonica in caz de probleme soft si chiar fizica in caz ca nu-ti merge hard-ul.

  27. silavaracald 19 June, 2010 at 07:56

    @Cms
    Ok, pe mine m-ai convins. Modificăm amendamentul meu în varianta propusă de tine! Nu de alta, dar e prea mare efortul pentru speţa bărbătească şi s-ar putea să ne confruntăm apoi cu situaţia: “Am cu cine, AVEAM CU CE, acum degeaba am şi unde!” ;))
    @Cornel
    Scara asta “filozofică” e cam albastră! =))
    Nu-ţi fă probleme, există soluţii şi pentru asta, voinţă să fie!
    http://silavaracald.cotcodacii.ro/2010/06/16/5921/
    (Btw: nevasta catapultată din Logan ştie de megaoferta ta de criză? 😉 )

  28. Cornel 19 June, 2010 at 08:39

    @silavaracald
    http://www.dailycotcodac.ro/2010/06/dioxina-si-stavridu%e2%80%99/#comment-45050
    PS: Nu cred ca programu’ propus de mine presupune cheltuieli materiale semnificative ( cit poate sa coste “ieseala la un suc” ).Cind o ajung la “stadiul albastru” voi oferi o garsoniera pe trimestru .

  29. Cms 19 June, 2010 at 11:10

    Cornel, ce propui tu este o soluţie privată, noi discutăm aici de fonduri bugetare. Oricum, oferta asta de freeware e prea frumoasă ca să fie adevărată. Dacă iau programul clonator de garsoniere şi mă trezesc în loc de Fetele-De-La-Pagina-Cinci cu nişte troieni tolăniţi pe canapea? Mie nici de Elena nu mi-a plăcut niciodată, cum a fost în stare să-şi piardă capul după un băiat cu nume de capitală de stat african?
    ŞLVC, drept ai spus! May the Schwartz be with you! 😉

  30. estnordest 19 June, 2010 at 11:36

    Eu am trei pensionari in familie… imi fac campus :))

  31. Cornel 19 June, 2010 at 20:21

    @Cms
    Nu stiu ce te mira ca Elena si-a pierdut capu’ pentru capitala peninsulei Istria situata in partea croata a Africii ( scuze da’ la ora de geogra’ dedicata “continentului negru” mandea ii demonstra unei colege valoarea valutei din Botswana ). Ca sa nu ne mai rupem in subtilitati : programu’ meu era pur electoral “Vrei casa? Eu iti ofer ..UE ! ” .Ce atita :”fonduri bugetare”, “soluţie privată” , “clonator de garsoniere (?!?) “, etc .

  32. mifty 19 June, 2010 at 21:18

    cornele… te cheamă mandea cornel, cumva???
    că prea zici mandea toată ziua!!!

  33. Cornel 19 June, 2010 at 23:06

    @mifty
    Cornel Mandea ( D.O.O.M. – ediţia in limba rromanes )
    Da’ asta nu-i site de alfabetizare.
    Bine ! Pa !

  34. silavaracald 19 June, 2010 at 23:48

    @Cornel
    La fel i-ai zis şi lui Adi, deunăzi: “Da’ asta nu-i site de alfabetizare.
    Bine ! Pa !”
    Eşti în pană de inspiraţie? 🙂

  35. Cornel 20 June, 2010 at 00:14

    @Silavaracald
    Tu esti cu ochiu’ pe mine mai ceva ca mama lu’ deputatu’ pe achizitia publica.
    Nu s-a plins DC avem comentarii la fel de creative ca “melodia” vuvuzelelor?
    Crezi ca mifty merita un efort mai mare “decit” COPY/PASTE ?
    “Bine!Pa!” e un citat din cel mai celebru fan al meu .Daca ai nevoie de creioane colorate ( interzise din motive de austeritate de mogulii DC ) pt ca sa-l intelegi 100% poti sa-l intrebi direct semnificatia pe autor.

  36. silavaracald 20 June, 2010 at 00:26

    Te-ai prins, Cornele, am vedere panoramică, ochi pineal, extrasimţuri şi pata pe tine! =))
    Nu vezi că traficu-i mort p-acilea?
    Mă legam şi eu de cine puteam.
    Nu pune la suflet! (Ca să vezi că şi eu îi dau cu copy-paste din propriile panseuri!) 😀

  37. Cornel 20 June, 2010 at 01:41

    @ silavaracald
    Daca tot n-ai somn , fii buna si lamureste-ma si pe mine in dilema existentiala (
    http://www.dailycotcodac.ro/2010/06/suntem-niste-doamne-ce-pana-mea/#comment-45305) . Nu din alt motiv da’ JE [la ora asta si-a depasit norma zilnica de o duzina de berici (de 0.5l ca-i week-end )] deja “gindesc” in reluare si in plus am verificat(eventual stresat) pe numitii zoso, sh , etc, basca de verificat daca are si mandea o bilutza pineala in saculetz
    ( apropo , daca n-ai inspiratie in oglinda , cauta la baiatu’ pe blog si antreneaza-te cu “petele colorate” -ca sa nu mai fiu Rambo impotriva URSS )

  38. silavaracald 20 June, 2010 at 07:42

    @Cornel
    Link-ul ăla m-a dus la o întreagă înşiruire de comentarii. Cum sunt mai multe şi ale tale, pot doar bănui că-i vorba de cel de la ora 12.04.
    Cu dilema existenţială n-am cum te lămuri atâta timp cât şi dulăpiorul meu din baie arată identic cu al consoartei. Există doar o singură explicaţie: aşa e normal să fie! =))
    (Ţi-am răsfoit blogul. Savuros duelul cu sh! Pentru Zoso n-am nervi. N-am reuşit niciodată să citesc mai mult de trei fraze din el fără să mă apuce căscatul. Ai “pană” şi ţâfnă – a se citi “atitudine”. Păcat că n-ai mai scris de mult timp în el. 🙂 )

  39. Cornel 20 June, 2010 at 08:47

    @silavaracald
    Cred ca riscam sa fim banati pt chat excesiv pe un “site de umor”.
    Revenind : sint de acord ca toate doamnele injurdetreizecideani arata superb si fara produsele Rimmel&co ( cred ca producatorii de cosmetice fac profit rapind dudui pe strada dupa care le supun la perversiuni cu farduri,creioane dermatograf, mascara ,etc )
    Dilema mea ramine : “50 de min pt ce?”
    Pe blog nu mai scriu pt ca aplic “marketingu rimmel” : “violez domiciliar” blogurile de intelectuali si-i “mascaresc” la ei pe site.

  40. silavaracald 20 June, 2010 at 09:24

    Vezi că tocmai l-ai făcut “intelectual” pe sh! Să nu se supere. 😉

  41. Cornel 20 June, 2010 at 10:51

    @silavaracald
    Initial am vrut sa folosesc ghilimelele , da’ mi-a fost frica sa nu fiu banat si pe DC.
    sh sa se supere ca doar asta e treaba ( bine platita/prost facuta ) unui circotas.

  42. dorinho 20 June, 2010 at 22:28

    tiganii nu ‘e’ si ei oameni? de ce sa nu ‘face’ afaceri imobiliare?

  43. Marcuta Silviu 19 July, 2010 at 00:04

    Tiganii e oameni mari :))